agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 2 Gönderen cey_cey
  • 2 Gönderen tropik
  • 1 Gönderen Mutlu Kutlu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2009, 14:09   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
agaç kavunu

diger adı. Utruç, Cutrus medica

Botanik Bilgi : Turunçgillerden; yaprakları mavimsi pembe bir ağaçtır. Turunçgiller içinde soğuğa en dayanıklı olan bitkisidir. Ağaç kavunu yavaş büyüyen bir ağaçtır. 3 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. Ağaç kavununun en ağır turunçgil türüdür, meyvesinin 1-1.5 kilo, bazen 4.5 kiloya kadar çıkar. Meyvesinin boyu eninden büyük genelde 12-15 cm arasındadır. Meyveler kaba dokulu, gevşek yapılı ve usaresi azdır.Kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Dış kabuğu üzerinde pürüz ve çıkıntılar bulunur. Meyveler olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, süratle dökülürler.

Yetiştirildiği Yerler : Güney Avrupa, Hindistan’da yetiştirilir. Ülkemizde ise Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yetişir.

Toplanması-Saklanması : Yaprakları, çiçekleri, meyvesi kullanıldığı için farklı dönemlerde toplanılır ve saklanılır. Yaprakları ağaç çiçek açmadan önce toplanılır. Meyvesi olgunlaşınca toplanıp kullanılır ya da kurutularak kullanılabilir.

Bilinen Bileşimi : Hesperidin isimli bir glikozit içermekte ve bu madde P vitamini etkisini gösterir.

Faydaları

Yememek şartıyla kabukları çiğnelinirse ağız kokusunu giderir, diş etlerine faydası olur.

Safrayı yok eder, safradan kaynaklanan kusmayı önler.

Kabızlığı giderir, mide ve ciğerlerin hararetini keser.

Mide ve kalbi kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını giderir.

Sıtmaya iyi gelir.

Ağaç kavununu veya yaprağını koklamak baş ağrısını geçirir, ferahlatır.

Kurutulmuş meyveler güveleri kaçırmak için elbise arasına konulmaktadır.

Kaynatılmış suyunun buharı eve güzel bir koku verir, ferahlık sağlar

Harika reçeli olur

cey_cey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2009, 18:53   #2
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Arkadaşlar ağaçkavunu pepino61'de var ve çok kaliteli ben aldım ve şu an toprağa ekili bu sene meyvesini alacağımı düşünüyorum.Çok güzel(lokum gibi) reçeli olur.

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 21:24   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Bu bitki tohumla çoğalıyor mu? Meyve vermesi için aşı gerekiyor mu ?

Ali İnan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 22:36   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali İnan Mesajı Göster
Bu bitki tohumla çoğalıyor mu? Meyve vermesi için aşı gerekiyor mu ?
agaç kavunu ve trunçgiller üretimi için aş gereklidir tohumla üretilmez

cey_cey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2009, 22:40   #5
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Cey cey size katılıyorum.Süperr reçeli oluyor meyvesini bu sene alırsam bir deniycem reçel yapmayı.

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 10:35   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey Mesajı Göster
agaç kavunu ve trunçgiller üretimi için aş gereklidir tohumla üretilmez
Ağaç kavununu tohumdan üretebilirsiniz, bir çok başka tür turunçgili de tohumdan üretebilirsiniz.Forumda ilgili başlıklarda bu konular konuşuldu, tohumdan üretilmez yanılgısıyla ilgili doğru bilgiler verildi, lütfen eski konuları araştırınız.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 20:08   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2009
Kaç derece soğuğa dayanıyor.

Minarislim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 21:52   #8
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bazı narenciye türlerinin çekirdeklerinden dikildiğinde aynı bitkiden çimlenir. Ama bu çekirdekten üretilebileceği anlamına gelmez.

Fortunella margarita kumkuat tohumundan dikildiğinde, aynı bitkiden çimlenir kökleri turunç kadar sağlıklı olmaz çok yavaş gelişim gösterir. Bu yüzden aşı yöntemiyle üretilmesi daha yaygındır.

Tohumdan üretilebilir dendiğinde bu hususta göz önüne alınmalı bence. Yıllarca tohumdan çimlenen 10-15 cm boyunda bir bitkinin gözüne bakabilirsiniz, ne zaman meyve verecek diye.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Ağaç kavununu tohumdan üretebilirsiniz, bir çok başka tür turunçgili de tohumdan üretebilirsiniz.Forumda ilgili başlıklarda bu konular konuşuldu, tohumdan üretilmez yanılgısıyla ilgili doğru bilgiler verildi, lütfen eski konuları araştırınız.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 22:01   #9
Ağaç Dostu.

Alıntıdır:

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Ordu Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, ağaç kavununun mide ve kalbi kuvvetlendirdiğini, kalp çarpıntısını giderdiğini söyledi. Dr. Turan Karadeniz, ağaç kavununun Türkiye'de Akdeniz, Ege ve Doğu Karadeniz bölgelerinde yetiştiğini belirterek, "Ağaç kavununun meyvesi limondan büyük, kalın kabuklu ve sarı renklidir. Tatlı ve ekşi meyveli çeşitleri vardır" dedi.

Ağaç kavununun en ağır turunçgil türü olduğunu, meyvesinin 1-1.5 kilo, bazen 4.5 kiloya kadar çıktığını ifade eden Karadeniz, şunları söyledi: "Meyveler kaba dokulu, gevşek yapılı ve usaresi azdır. Meyveler olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, süratle dökülürler. Turunçgiller içinde soğuğa en hassas olan tür ağaç kavunu olup, dinlenme döneminde -2 derecede zarar görmeye başlar. Yine, ağaç kavunuile limon, kış sonuna doğru havanın ve toprağın ısınmasıyla hemen uyanırlar. Bu durum, turunçgiller içinde ağaç kavunu ile limonun ilkbahar geç soğuklarından en fazla zarar görmesine neden olur."

Kaynak: http://www.maksimum.com/saglik/haber/54/23910.php

-5 derecenin altındaki soğuklarda kesinlikle ölür. Ankara soğuklarında yaşamaması gerek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cey_cey Mesajı Göster
MERHABALAR Sayın Minarislim,elimde bulunan ve yetişebilecek türler.

Hardy kiwi
KocayemişFeiko
Kızılcık
Ağaç kavunuelimde olup bölgenizde yetişebilecek türlerim şu anda bunlar.
Saygılar
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Minarislim Mesajı Göster
Kaç derece soğuğa dayanıyor.

Eski 21-01-2010, 22:14   #10
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Bu hafta 2 adet ağaç kavunu fidanı aldım.Şimdilik birisini serada diğerini salonda tutuyorum.İnşallah yetiştirebilirim.
Sevgili Mutlu Kutlu Adıyamanda turunçgillerden bir çoğunu meyve vermiş şekilde Adıyaman merkezde hatta Merkezden 16 km uzak kayınpederimin köyünde görmüştüm.Bende tarlada oluşturmaya çalıştığım bahçeme bir kök ve sitemizin bahçesinde de bir kök turunç diktim.Sitedeki turunca haziran ayında mayer limon aşıladım gayet güzel aşı tutu ve halen yapraklı.SizceAğaç kavunu burda yetiştirmek mümkünmü?
Saygılar

Eklenen Resimler

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 22:16   #11
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Agaç kavunu benim bildigim sıcak ulkelerde yetişen bir narenciye turu.Bahcemde 2 senelik aşı var .Daha meyva vermedi .Çok buyuk yaprakları var .

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 22:22   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Galeri: 1
Sevgili bahtiyar ! Agaç kavununu resimler almadı .Onun adı Şadok tur. İnternette bakarsanız afrikada buyuk kavun kadardır .Burada aşı aldıgım arkadaşta iri greyfurt kadar oldu .Muzları saksıda yetiştiremezsiniz .Topraga dikiniz ve koruyunuz Selamlar

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 22:35   #13
Ağaç Dostu.

Sn. Bahtiyar02,

Mevsimler ve iklimler değişti, bir çok narenciye türü adıyamanda olduğu gibi Karasal iklimin hüküm sürdüğü bir çok yerde yetişebiliyor.

10 yıl öncesi Antalya' müthiş bir don olmuştu, bir çok narenciye türü zarar görmüştü. Değişen mevsimlerin bir kış günü şaka yapmayacağına emin olmak çok zor.

Çevrenizde narenciye türlerinin yetişmesi bir referans sayılabilir. Ağaç kavununuda denemekte fayda var.

Benim demek istediğim, Ankara, Kayseri, Konya gibi deniz seviyesinden oldukça yüksek ve karasal iklimin sert yaşandığı yerlerde bu tür hassas bitkilerin denenmesinin hayal olacağı şeklinde.

Eski 21-01-2010, 22:41   #14
Ağaç Dostu.

Sn. kumyaka2010,

Ağaç kavunu dendiğinde akla gelen meyve türleri bahsi geçen limon ve şadokla sınırlı değil.

Pepino, papaya gibi meyve türlerinede halk arasında ağaç kavunu deniyor.

Eski 21-01-2010, 22:47   #15
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Adıyaman da poyraza kapalı alanlarda denemek lazım. Mandalin, portakal denenebilir. Benim gözlemlediğime göre ani soğuklardan limonlar daha çok etkileniyor.

Adıyamanda hava sıcaklıkları sıfırın altına pek düşmüyor. Kar da tutmuyor. Baraj da yapılınca nisbi nem de yükseldi.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 22:48   #16
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sevgili bahtiyar ! Agaç kavununu resimler almadı .Onun adı Şadok tur. İnternette bakarsanız afrikada buyuk kavun kadardır .Burada aşı aldıgım arkadaşta iri greyfurt kadar oldu .Muzları saksıda yetiştiremezsiniz .Topraga dikiniz ve koruyunuz Selamlar
Sevgili kumyaka2010:Muzları bir kaç ay oldu geleli.Bir süreliğine serada saksıda tutuyorum.Daha önce balkonumda olan 3 adet muz fidanını boyu balkonun tavanınına yaklaışınca sitenin bahçesine diktim.Şuan gayet sağlıklı ve yaprak açmaya devam ediyor.Resimdeki muzu ektim.
bahtiyar02 / Balkonum
Saygılar

Eski 21-01-2010, 22:56   #17
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

sayın bahtiyar02, muz bahçede açıkta biraz zor herhalde akdeniz sahilinde yetiştirilenlerin büyük bölümü seralarda yetiştiriliyor.
Eğer muz kışı atlatırsa diğer narenciye hayda hayda yetişir.

Eski 21-01-2010, 23:00   #18
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Sevgili Mutlu Kutlu;
Ağaç kavunu da bir turunç cinsi olduğu için belki tutar ihtimalini denemek istedim.Dediğiniz gibi iklimler çok değişti.ne zaman neyi getireceği belli olmaz.
Sevgili nariçi;
Dediğiniz gibi Adıyaman'da iklim değişti.Belki tutar misali.Geçen yıl balkonumdaki muzları sitenin bahçesine binanın güney kısmına diktim.Hiç bir şekilde kuzey rüzgarları etkilemiyor.Kışın kollamama rağmen ne yazık toprak üstündeki bitki tamamen çürüdü.Çok üzülmüştüm.Ancak ilk baharda tekrar 2 adet yeni filiz yeşillendi.Şuan 1 metre civarında ve kışın ortasında olmamıza rağmen kollamadığım gibi sadece kök kısmının toprağını biraz yükseltim ki su birikmesin.Şuan hiç çürüme olmadığı gibi yeni yapraklar açmayada devam ediyor.
Saygılar

Eski 25-01-2010, 10:24   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bu işte hava durumunu iyi tahmin ve takip etmek lazım. Bir mevsim boyunca iyi gider bir bakarsın bir gün, gece -10, -15 leri görümce hepsi gider. Bu eksterm durumlar normal narenciye yörelerinde de oluyor; bir bakıyorsunuz bir limon bahçesini soğuk vurmuş, yılların bahçesini kökten kesmek gerekiyor.
Ancak muz Antalya sahillerinde dahi seralarda yapılıyor. Kök çürümezse soğanlı bitkiler gibi her yıl çıkar. Köklerden yan kök sürgünleri de verir.
(Muzcular yanlışım var mı?)

Eski 25-01-2010, 11:32   #20
Ağaç Dostu.

Muzlarda kökü donup ölmez yeni sürgün çıkarır, ama bu sürgün kışında yaşamalıki ertesi sene muz versin. Her yıl taze sürgün çıkarıp durcak, muz alamayacak olduktan sonra ne espirisi kalır muz beslemenin.

plat beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024