agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-11-2009, 11:17   #1
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
Nar için köy köy geziyorlar

11 Kasım 2009
Nar için köy köy geziyorlar

Dünya nar üretiminde lider konumda olan İran'daki bahçelerde bu yıl görülen virüs nedeniyle Türkiye'deki ihracatçıların talepleri karşılayabilmek için üreticilerin deposunda kalan ürünü alabilmek için Mersin yöresinde köy köy gezmeye başladığı bildirildi.

Mersin'in Tarsus ilçesi Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin nar üretiminde İran'dan sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.

Dünyada yıllık nar üretiminin 1 milyon 300 bin ton dolayında olduğunu belirten Ergezer, bunun 350 bin tonunu Türkiye'nin karşıladığını bildirdi.
Ergezer, bu yıl İran'ın nar rekoltesinin ağaçlardaki virüs nedeniyle üçte iki oranında düştüğünü ifade ederek, “Üretim miktarı 500 bin ton olan İran'da durum böyle olunca bu ülkenin pazarları Türkiye'ye yönelmek durumunda kaldı. İran, nar pazarının yüzde 80'ni Türkiye'ye kaptırdı diyebiliriz” dedi.

İran'ın bile kendi iç piyasa ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'den nar talebinde bulunduğunu belirten Ergezer, şöyle konuştu:
“Mersin yöresi ve Türkiye'nin diğer bazı bölgelerinde üretilen nar kıymete bindi. İhracatçı, talepleri karşılamak amacıyla üreticilerin iç piyasaya satmak ve ihtiyaçları için ayırdığı depolarda bekletilen narı satın alabilmek için köy köy dolaşmaya başladı.

İran'daki virüs tehdidini iyi değerlendirebilirsek Türkiye 5 yıl sonra ilk sıraya yerleşir. Tarsus yöresinde bu yıl 45 bin dönüm bahçeden 200 bin ton civarında rekolte elde edildi. Şu anda 100 bin dönüm ekili alandan 45 bin dönümünde hasat yapılıyor. Gelecek yıllarda yeni bahçelerle üretim miktarı katlanarak artacak.”
Ergezer, iç ve dış piyasada yoğun talep görmesi nedeniyle hasattan önce 500 dönümlük alandaki narın dalında satıldığını söyledi.

Tarsus üretiminin yüzde 90'ının ihraç edildiğini bildiren Ergezer, yörede çiftçinin nar üretime teşvik edilmesi konusundaki çabalarının sürdüğünü kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/12916764.asp?gid=229

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 11:20   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Seneye aynı hastalık Türkiye'de de olabilir.

Şimdiden önlem almada fayda var.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 11:31   #3
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Bu hastalık işinde kesin birilerinin parmağı vardır.

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 13:24   #4
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Geçen yıl bir Mersin'de meyve suluk nar(çatlak,patlak olan) bile 900 tl den alıcı bulurken bu yıl birinci kalite nar 500-600 tl den zor alıcı buldu. Bu nar arayanlar nerede geziyor acaba?

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2009, 14:57   #5
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Seneye aynı hastalık Türkiye'de de olabilir.

Şimdiden önlem almada fayda var.

İlk okuduğumda nar ihracatının artacağından çok bu konu düşündürdü.

"Ergezer, iç ve dış piyasada yoğun talep görmesi nedeniyle hasattan önce 500 dönümlük alandaki narın dalında satıldığını söyledi."
Fiyatlar bu nedenle düşmüş olabilir mi? Eğer öyleyse bu işte karlı çıkan üretici değil de ticaretini yapan olmaz mı?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 23:20   #6
Yeni Üye

selmangulec's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2009
merhabalar ,
nar ağacı hakkında detaylı bilgi verebilirmisiniz . Mersinden getirtildi. Ama bu ağacı bilmediğimizden de nasıl müdahale edeceğiz bilemedik . iklim bizim karasal içanadolu daki iklimde yetişmesinde problem olabilir mi acaba .

ağaç çok büyük değil hani boy 50cm geçmez büyüklükte , bu geçen yaz ayında kendi saksısından toprağa indirdik . ekildiği andaki ilk kışını yaşayacak . burada kış çok ağır geçebiliyor bazen .(bu seneyi bilemiyorum . )

bakımında ne yapılmalı , ne yapılmamalı , ilk baharda budama usulü vb. bilgi verebilirmisiniz. bakımı çok özen ister mi ? ( kime sorsam burada yetişmez ki diyorlar . ama karşı komşumuzda meyvesini verdiği içinde bende heveslendim ama malumdur ki bu ağacı bilemiyorum bakımını . )

yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum .
saygılar
selman
konya

selmangulec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 01:13   #7
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Türkiye'deki ihracatçıların talepleri karşılayabilmek için üreticilerin deposunda kalan ürünü alabilmek için Mersin yöresinde köy köy gezmeye başladığı bildirildi.
Bir başka ülkede böyle bir şey varmı ya, niye köy köy geziyorlar, niye bu köylülerle ekim sözleşmesi yapmamışlar, niye niye niye, bir çok yazacak şeyler var ama, gerçek olan üreticinin birilerinin kedinin fare ile oynadığıdır, istediğin zaman al istemediğin zaman alma.

Bir ulusun tarımı bu olmamalı

İrandaki virüs olmasaydı aman sayın köylüm elinde kalmasın zarar etme diyecek ve ya bu zararı düşünecek karşılıyacak birileri varmıydı?
Alıntı:
yörede çiftçinin nar üretime teşvik edilmesi konusundaki çabalarının sürdüğünü kaydetti
Bakın bazı siyasiler bu gibi söylemler yaparak kendilerinin iyi bir şey yaptıklarına pay çıkararak günü kurtarıyorlar. Peki bu teşvik ettiklerinizle ürettiğiniz ürünleri alım sözleşmesi de yapıyormusunuz? Sizin bir ekim pilanlamanız varmı? Neye göre bunu teşvik veripte ektiriyorsunuz..?diye sormak lazım.

Türkiyenin tarımı, teşvik ver ektir sonra ne yaparsan yaplarla olmaz olmaz, yazıktır günahtır bu verilen teşvik paralarına bu ülkenin insanına emeklerine.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 08:48   #8
Çankırılı

Giriş Tarihi: 28-06-2007
Sayın Selman Güleç,
Ben İzmir'deyim, nar yetiştirilmesinde sorun yok. Ancak, bildiğim için söylüyorum. Örneğin, Balıkesir'in bazı yüksek rakımlı yerlerinde bile yetiştirilmesinde sorun var. Ilıman iklim ağacı diye biliyorum ve Konya için uygun olmadığını düşünüyorum. Karşı komşunuzun yetiştirebilmesine de şaşırdım. Kolay gelsin.

Çankırı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 12:11   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selmangulec Mesajı Göster
... kime sorsam "burada yetişmez ki "diyorlar ama karşı komşumuzda meyvesini verdiği için, ben de heveslendim ama malumdur ki bu ağacı bilemiyorum bakımını .

Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum ,saygılar.Selman Konya
Karşı komşunuz fidanı nereden almış, fidan korunaklı bir yerde mi açık bahçede mi?
Fidanın köklerinin evin yanında-altında olduğu rüzgara korunaklı olduğu yerlerde olabiliyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024