agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2009, 08:43   #241
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Bu forumun başlarında da yazmıştım ama kimse bir anlam veremedi. Keşke üstündeki ürün kartını atmasaydım fotoğrafını koyabilirdim. Bendeki kivide üzerinde hem dişi hemde erkek çiçek açan dallar olduğu yazıyor ingilizce olarak. Dişili erkekli satılan kiviler olmasına rağmen bunu alırsam erkek tozlayıcıya ihtiyacı olmadığını söylemişlerdi. Çiçek açtığını görebilsem doğru mu yanlış mı anlamış oluruz. Forumda ve internette de böyle bir türe rastlamadım açıkçası. Ama adamlar hususi biyolojide erkek ve dişi simgelerinin içiçe girdiği bir ürün kartı basmış. Arkasına da bitkinin üzerinde açacak çiçek resimleri ve açıklamalarını koymuşlar ve bitkinin hermafrodit olduğu yazıyor.

Bu konuda bize Eylems yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Hollandadaki ithalatçısıyla temasa geçerse böyle bir kivi hibritinin olup olamadığı doğrulanmış olur
Eğer varsa site ahalisinden epey taliplisi olacağını düşünüyorum )

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 12:41   #242
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Bu konuda araştırmam vardı. Kopshtar içine mi doğdu? Gold kivi araştırıyordum. Çalıştığım ithalatçı süs bitkileri belgesine sahip meyve fidanı getirtebilme yetkisi olan başka bir ithalatçı araştırıyorum. Doğru kişiyi bulduğumda sanırım sorularınıza ve taleplere cevap verebilirim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:33   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2009
Sn kophstar tahminim elinizdeki çeşidin ismi jenny erkek ve dişi çiçekleri üzerinde barındıran bir çeşit.holllanda menşeli üreticisinide biliyorum.doku kültürü ile üretim yapan bir firma...güneş gören bir yere alıp bu kış budama yapmanızı tavsiye ederim...

caturanga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 21:38   #244
Ağaç Dostu

Actinidia deliciosa
Name:  3298-actinidia-deliciosa-jenny-kiwi.jpg
Views: 4052
Size:  33.8 KB

Eski 20-06-2009, 21:39   #245
Ağaç Dostu

elinizdeki fidanın muhtemel meyveleri actinidia delicosa (jenny)

Eski 22-06-2009, 07:59   #246
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Çok teşekkür ederim caturanga, tavsiyelerinizi uygulamaya çalışacağım. Yanlız güneş mezuu beni düşündürüyor. Yarı gölgede bile her gün sulama ihtiyacı oluyor. Güneşte hemen yaprakları yanıyor. Bir de ana gövde henüz oklava kalınlığında biraz daha gelişmesi mi gerekiyor çiçek açması için?

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 17:24   #247
Ağaç Dostu

SNn kophstar jenny çiçeklenme dönemi temmuz başına doğru bu sene açmassa dedğigim gibi kışın budayın.güneş içinde elmayı budayabilirsiniz)tercih sizin...

Eski 22-06-2009, 18:06   #248
Yeni Üye

setusa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2009
Bunlar aylar önce çekirdekten çimlendirdiğim kiviler. Ama pek büyümüyorlar. Gaziantep'in havası mı yaramadı yoksa yanlış birşey mi yapıyorum.Daha hızlı gelişmeleri için ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

setusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2009, 20:15   #249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Kivilerin erkekleri dişilere nazaran daha çabukmu uzarlar?

Geçen yaz sonu aldığım diz boyundaki fidelerimin erkek olanı 2,5 metreyi geçti ancak dişiler henüz diz seviyesinin yeni yeni üzerine çıkmaktalar.

Satın aldığım fidanlıktaki kalan kiviler de aynı şekilde ve üretici bu durumun normal olduğunu söylüyor.

Deneyimi olan arkadaşlardan alacağım bilgi muhakkak daha gerçekçi olacak.
Teşekkür ederim.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2009, 12:43   #250
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Arkadaşlar, Gümüşyaka' ki bahçemde kivi yetiştirmek istiyorum. Fakat Marmara iklimi buna uygunmudur acaba? Bildiğim kadarı ile bol yağışlı yerlerde yetişiyor. Ama bunu da sık sulayarak telafi etmeye çalışırım. Ne dersiniz. Denemeye değer mi?

gurgenli şumnulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 14:54   #251
Ağaç Dostu

narnara bölgesi kivi için elverişlidir.yalnız bahçende kullannacagın fidanların virüs ve hastalıklardan ari doku kültürü ile üretilmiş ismine doğru olmasına dikkat et...ileride verim döneminde bir sorun yaşamamak için...

Eski 25-06-2009, 22:48   #252
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Arkadaşlar bu yıl aldığım küçük kivi fidanımın yeşil olan dalı çarpmanın etkisiyle kırıldı. Üzerinde şuan yeşil dal veya tomurcuk bulunmamakta. Kalın kısmında 3 haftadır ses seda yok. Acaba kurur mu? Açık araziye daha dikmemiştim. Yarı gölge bir alanda poşet tüpün içinde. Çokta güzel ilerliyordu ama ne yazık ki üzerine düşen cisim yüzünden kırılmış.( kivi fidanı dişi idi )

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 10:57   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Merhaba;
Arkadaşım kivi yetiştiriyor, meyve oluşup toplayacağı zaman (hasada yakın zamanda) meyveler kendiliğinden düşüyormuş, ne yapmam gerekiyor diye sordu biraz araştırdım ama net bir cevap elde edemedim. Yardımcı olursanız sevinirim İyi Çalışmalar

ziraat makina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 22:40   #254
Yeni Üye

burrcu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2007
Arkadaşlar mart sonu diktiğim kivi çelikleri yapraklandı fakat büyükçe bir saksıdalar ne zaman bahçeye geçirmeliyim acaba?

burrcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2009, 22:47   #255
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Toprağıyla birlikte dikerseniz sorun olmayacağı kanaatindeyim. : )

Eski 01-07-2009, 22:09   #256
Yeni Üye

burrcu's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2007
Çok sağolun Aydın Bey

burrcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2009, 22:23   #257
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Rica ederim.

Eski 12-07-2009, 12:15   #258
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Kivilerden, ikisi 2 m. ulaştı ancak yandllanma henüz yok. Yapraklarda kırmızı noktalar oluşmakta bu neyin habercisi olabilir? Diğer 4 kivi sürgün uzaması yapmadı beklemedeler, bunların sorunu ne olabilir, Ölmelerini istemiyorum

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 16:42   #259
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Kivilerin erkekleri dişilere nazaran daha çabukmu uzarlar?

Geçen yaz sonu aldığım diz boyundaki fidelerimin erkek olanı 2,5 metreyi geçti ancak dişiler henüz diz seviyesinin yeni yeni üzerine çıkmaktalar.

Satın aldığım fidanlıktaki kalan kiviler de aynı şekilde ve üretici bu durumun normal olduğunu söylüyor.

Deneyimi olan arkadaşlardan alacağım bilgi muhakkak daha gerçekçi olacak.
Teşekkür ederim.
Sn nariçi, kendi sorumu da cevaplamış olayım bu arada. Evet uzama hızlarında fark olurmuş, özellikle dişiler daha geç uzarlarmış. Şimdi benim erkek 3 metre oldu, dişiler de ise uzun süre üçer, dörder göz oluşmasına rağmen, herhalde hangi gözden yürüyeceklerine karar verememeleri nedeniyle uzama yoktu.

Şimdi dişiler de uzamaya başladı.

Yan dallanma bende de yok. Herhalde seneye verecekler.

Eski 12-07-2009, 19:20   #260
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sn. Tugo teşekkürler. Ama uzayanlardan birisi dişi olarak gelmişti, Yoksa Sn. Kutlu Mutlu yanlış mı gönderdi! Aksine iki uzayan kivide diğerlerinden uzak ve yanyana dikili. Yapraklarda oluşan kırmızı nokta lekeler neden acaba? Bilen yok mu? Herhalde toprakta bir eksiklik veya havanın nisbi neminden olabilir diye düşünüyorum, Kiviciler yardımcı olsun. Akdeniz-ege bölgesi daha uygun olabilir.( Karşılaştırma açısından.)

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 10:53   #261
Ağaç Dostu

Benim de bu tip bilgilere çok ihtiyacım var ama nette her yeri aradım bulamadım. Örneğin 3 metreyi geçen kiviye artık destek falan yapamıyorum ve üst ucunu kendi etrafında dolanmaya bıraktım. Diğerleri de adam gibi uzamadan "T" veya pergola şeklinde bir şey henüz yapmak istemiyorum. İlkbahara kadar bu şekilde beklesem olurmu? Uzayıp giden ucu, yan dallar vermesi açısından, belirli bir zamanda köreltmek mi gerekiyor?
Kırmızı lekelerim henüz yok ama sizde olduysa bende de olabilir tabii.

Eski 13-07-2009, 11:32   #262
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Kivinin ucunu keserseniz hemen yeni sürgün verir, 1 ya da 2 tane. Benim balkonda var 1 adet dişi kivim, uzuyor uzuyor ve desteğin yetmediği yerde kendi etrafına dolanıyor. Sonra da ucu kuruyor. Ucu körelince de körelen yere en yakın gözden sürgün verdiği gibi, gücü varsa gövdenin aşağı kısımlarından da sürgün veriyor.

Ben her mevsim kesiyorum ve o dur durak bilmeden sürgün veriyor. Tabii bu zamansız budamaların çiçeklenmeyi nasıl etkileyeceği konusunda bir fikrim yok.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 12:11   #263
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Nariel. O zaman zaten yeteri kadar düzgün uzaması olduğundan, kış çıkışını bekliyeyim, uyanmadan önce keseyim, daha iyi olur herhalde. Maalesef ben sizin sorularınıza yardımcı olamıyorum ama umarım bilen arkadaşların dikkatini çeker.

Eski 23-07-2009, 12:16   #264
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Ya benimde 2 dişi 1 erkek kivim var 3 yaşındalar T sistemi yaptık üzerine ağdı ama kış geldiğinde nasıl budayacağız bilmiyorum.kivi budamanın bir kuralı varmı ? bilen arkadaşlar bir yardımcı olsa.

mustafa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 22:49   #265
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa07 Mesajı Göster
Ya benimde 2 dişi 1 erkek kivim var 3 yaşındalar T sistemi yaptık üzerine ağdı ama kış geldiğinde nasıl budayacağız bilmiyorum.kivi budamanın bir kuralı varmı ? bilen arkadaşlar bir yardımcı olsa.

Sayın mustafa07,

Kiwilerinizi yaz budaması ( şimdi ) yapacağınız gibi, asıl budamayı Kasım sonu-Aralık başı yapabilirsiinz. Kural olarak meyve veren dallar her sene belli yaprak ohumlarından budama yapılabilir. bu dalın gelişimine göre 3-6 arası olabilir.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 22:57   #266
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Kivinin ucunu keserseniz hemen yeni sürgün verir, 1 ya da 2 tane. Benim balkonda var 1 adet dişi kivim, uzuyor uzuyor ve desteğin yetmediği yerde kendi etrafına dolanıyor. Sonra da ucu kuruyor. Ucu körelince de körelen yere en yakın gözden sürgün verdiği gibi, gücü varsa gövdenin aşağı kısımlarından da sürgün veriyor.

Ben her mevsim kesiyorum ve o dur durak bilmeden sürgün veriyor. Tabii bu zamansız budamaların çiçeklenmeyi nasıl etkileyeceği konusunda bir fikrim yok.
sayın Nariel,

Balkonda Dişi Kiwiniizn yanında erkek kiwide varmı ? Erkek kiwi yoksa dişi kiwiniz tek başına meyve vermez. Ayrıca Kiwiniz büyük bir ihtimalle Saksıda olduğu için buda meyve vermesini etkileyecektir.

Eski 23-07-2009, 23:01   #267
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Benim de bu tip bilgilere çok ihtiyacım var ama nette her yeri aradım bulamadım. Örneğin 3 metreyi geçen kiviye artık destek falan yapamıyorum ve üst ucunu kendi etrafında dolanmaya bıraktım. Diğerleri de adam gibi uzamadan "T" veya pergola şeklinde bir şey henüz yapmak istemiyorum. İlkbahara kadar bu şekilde beklesem olurmu? Uzayıp giden ucu, yan dallar vermesi açısından, belirli bir zamanda köreltmek mi gerekiyor?
Kırmızı lekelerim henüz yok ama sizde olduysa bende de olabilir tabii.
Sayın tugo,

dolana Kiwi ucu sürekli körleeycektir. Kiwinizin iiy bir gelişimi için 2 metre boyunda bir T direğe ihityacı vardır. Bu T direkdeki tellere asılıp, yanlara doğru gelişimini sağlamınız gerekir.
Taç vermesi, yana yatması açısından budama yapmanız şart.

Eski 23-10-2009, 20:29   #268
/

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Selam kerem50 bey,
yeni üye olduğumdan özelden mes.atamıyorum.sanırım bahçeniz istanbulda.bende istanbulda, bir dönüm alanda bahçe kurmaya çalışıyorum araştırma yapıyorum bahçenizi görme ve bilginizden yararlanma imkanı verirseniz çok sevinirim...ercanbekdemyr@hotmail.com

kiwici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 20:31   #269
/

bu sayfadakilerden özür....yanlış sayfaya mes.yazdım ...

Eski 23-10-2009, 20:33   #270
/

.Selam kerem50 bey,
yeni üye olduğumdan özelden mes.atamıyorum.sanırım bahçeniz istanbulda.bende istanbulda, bir dönüm alanda bahçe kurmaya çalışıyorum araştırma yapıyorum bahçenizi görme ve bilginizden yararlanma imkanı verirseniz çok sevinirim...ercanbekdemyr@hotmail.com..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024