agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-03-2007, 16:02   #31
Yeni Üye

oguzhand0's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2007
arkdaşlar hiç bir gelişme yok tam 15 gün oldu.çekirdekleri ikiye ayırmıştım.bir kısmını buz dolabında soğumaya aldım.kalanları da iki pamuk araasına fasulye yetiştirir gibi koydum.kaloriferin üstünde tutuyorum ki ısı ihtiyacı giderilsin+ devamlı da nemli duruyor.
Şimdi bir kaç sorum olacak
1-15 gündür beklettiğim pamuk arasındaki çekirdekleri bir 15 gün daha beklerim baktım çekirdekler çatlamadı sabır taşım çatlar ve aynen çöp! sizce bu 15 günlük süreyi nasıl hızlandırabilirim.streç mi çeksem kabın üstüne **** sulama miktarı ne sıklıkla olmalı.ne kadar ıslak olmalı pamuğum?
2-Buzdolabında 15 gündür kavanoz içindeki kağıt havluya sarılmış çekirdeklerimi ne zman ve nasıl ekmeliyim.çiçekçiden gidip poşette toprak aldım.toprağın ne kadar altına ekeyim.toprakla o çiçekçi toprağını karıştırayım mı yoksa salt o toprak iyi mi? ne sıklıkla sulayım?

Biliyorum çok abarttım ama insan uğraşıpta bir yeşillik elde edemeyince huzursuz oluyor

Şimdiden Teşekürler!!

oguzhand0 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 00:02   #32
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
Bilmek istediğin tam olarak nedir ? Bende acemiyim ben nasıl yetiştirdiğimi yazmıştım ama birde buradan aktarayım.Ben ilk olarak kivi çekirdeklerini kaloriferin üzerinde 3 gün kadar kuruttum ilk okulda fasülyeleri yetiştirir gibi pamuğun içine koyup sürekli nemli tutmaya çalıştım ancak 10 gün kadar bekledim bir hareketlenme olmadı sonradan kivileri koymuş olduğum kabın üzerine streçh film çektim bir nevi sera etkisi oldu ondan sonra çekirdeklerinden çıkmaya başladılar belkide zamanı gelmişti ama bundan sonra kivilerim çıktı ve şu andada büyümeye devam ediyorlar.şu an pamuğun içinden çıkarıp toprağa ektim.Başka sormak istediğin bir konu varsa yanıtlamak isterim
Not :ben kivilerimi buz dolabında falan bekletmedim

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 22:49   #33
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Arkadaşlar son bir şey daha ben buzdolabında soğuklama yapmadım derken benim kivim zaten 15 belki daha fazla gündür buzdolabındaydı demek istediğim çekirdeklerine soğuklama yuapmadım.
tekrar başarılar.

Eski 02-04-2007, 10:57   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Merhaba arkadaşlar.
Birşey belirtmek istiyorum. Piyasada bir sürü fidan satışı yapan yer varken bu yetiştiricilik hevesi niye? Üstelik yabani bir fidan için uğraşmak! Biliyormusunuz bunları aşılamak için ikinci bir işlem yapmanız gerekecek. Fidan fiyatlarıda oldukça uygun iken bence bir fidancıya uğrayıp hem dişi hemde erkek kivi fidanı temin etmek daha mantıklı. Üstelik fidancıdan 1-2 yaşlı fidanlar alıyorsunuz ve enaz 1 yıl önde oluyorsunuz meyve alabilmek için.

Ayrıca büyük çaplı yetiştiricilik yapmak isteyen arkadaşlara küçük bir not.

Tarım İl Müdürlükleri ve İlçe Müdürlüklerinde proje kapsamlı bahçe tesisi yapmak mümkün. Piyasada fidan başı fiyatların ne olduğunu pek bilmiyorum ama Tarım il,ilçe müdürlüklerinde proje kapsamlı fidan temini fidan başına 1,25 ytl gibi oldukça küçük bir rakam. Piyasa rakamlarıda 10 ytl civarında olması gerekir.
Proje kapsamlı bahçe tesisine başvurmak için en az 500 m2 (yarım dönüm) bir alan gerekiyor (bu rakam müdürlüğe göre değişebilir ama en fazla 1 dönüm).
Büyük düşünen arkadaşlara duyurulur.

karakurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 14:36   #35
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Burada önemli olan başkasının yetiştirdğini para karşılığı alıp ekmek değil,önemli olan kendi el emeği göz nurunu vererek büyütebilmek onunlada gurur duymaktır bence en güzeli bu.Ben köye gittiğim zaman bu ağaçları bu fideleri ben ektim diyebilmem yoksa herkes alıp dikebilir.Anladığım kadarıyla pek bişeyler yetiştirip meyvelerinden tatmış birisi değilsin,bence sende bir an önce birşeyler yetiştirmeye çalış o zaman bizi belki anlayabilirsin.

Eski 04-04-2007, 12:20   #36
Yeni Üye

oguzhand0's Avatar

Thumbs down

Az önce Tarım il müdürlüğüyle görüştüm ve eskişehirde kivi fidesi bulunmadığını eskişehirin kivi yetiştirmek için uygun olmadığını vs. vs. bir çok şey söyledi.Yani kısaca fidelere ulaşmam mümkün değil.ancak ben bu konuda kararlıyım.Gerekirse evimin balkonunu kapattırır yere toprak döşer yinede yetiştiririm kivilerimi.

Şimdi; eskişehir de kivi fidesi bulamadığıma göre; bana karşı ödemeli kargo ile aşılanmış kivi fidesi gönderebilecek arkadaşlarımız mevcut mudur.Çünkü çekirdeklerden umudu kesmeye başladım

Cevaplarınızı bekliyorum

Düzenleyen oguzhand0 : 04-04-2007 saat 13:05
Eski 04-04-2007, 16:47   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caucasus1 Mesajı Göster
Burada önemli olan başkasının yetiştirdğini para karşılığı alıp ekmek değil,önemli olan kendi el emeği göz nurunu vererek büyütebilmek onunlada gurur duymaktır bence en güzeli bu.Ben köye gittiğim zaman bu ağaçları bu fideleri ben ektim diyebilmem yoksa herkes alıp dikebilir.Anladığım kadarıyla pek bişeyler yetiştirip meyvelerinden tatmış birisi değilsin,bence sende bir an önce birşeyler yetiştirmeye çalış o zaman bizi belki anlayabilirsin.
Bu yazıya verecek çok cevap var ama neyse... Merak ediyorsan söyleyeyim. Şu günlerde torflu viyollere tohum ekmekle meşgulüm. Domates, biber, patlıcan, salatalık, fasulye, kavun, karpuz tohumu ekiyorum. Geçen senede yaptım ve dogal organik sebze ile beslendim 4-5 ay. Bahçede 300 m2lik bir sera var. Ayrıca meyve bahçesi kuruyorum. Elma, kiraz ve kivi.
Ben birşeyler yetiştirmeyin uğraşmayın demedimki. Sadece yabani olan yani meyve alamayacağınız bir şeyle uğraşmayın dedim. Elma tohumu dik. Kiraz tohumu dik. Tamam arkadaş yapıyorsun helal olsun diyeyim. Çünki sonunda meyve almak var ama bunda öyle bir şans yok. Uğraşların boşa gidecek üzgünüm. Ama ben sadece ağaç yetiştirmeye bakarım diyorsa o zaman başka. Yinede gayretlerin için tebrik eder ve başarılar dilerim.

karakurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 21:10   #38
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakurt Mesajı Göster
Bu yazıya verecek çok cevap var ama neyse... Merak ediyorsan söyleyeyim. Şu günlerde torflu viyollere tohum ekmekle meşgulüm. Domates, biber, patlıcan, salatalık, fasulye, kavun, karpuz tohumu ekiyorum. Geçen senede yaptım ve dogal organik sebze ile beslendim 4-5 ay. Bahçede 300 m2lik bir sera var. Ayrıca meyve bahçesi kuruyorum. Elma, kiraz ve kivi.
Ben birşeyler yetiştirmeyin uğraşmayın demedimki. Sadece yabani olan yani meyve alamayacağınız bir şeyle uğraşmayın dedim. Elma tohumu dik. Kiraz tohumu dik. Tamam arkadaş yapıyorsun helal olsun diyeyim. Çünki sonunda meyve almak var ama bunda öyle bir şans yok. Uğraşların boşa gidecek üzgünüm. Ama ben sadece ağaç yetiştirmeye bakarım diyorsa o zaman başka. Yinede gayretlerin için tebrik eder ve başarılar dilerim.
Bu şekil bir cevabı geleceğini bekliyordum buradan laf tartışmasıda yapmak istemiyorum ben zaten aşılı fidede alacam ondan almış olduğum kalemlerle kendi fidelerimi aşılamayı düşünüyorum konu bu başka bir problem yok.Sadece bu benim fidem bu benim kivim demek birazda kendimizi tatmin etmek.sanada başarılar alındıysan **** kızdıysan kusura kalma sadece yazışıyoruz.
sağlıycakla.

Eski 11-04-2007, 11:30   #39
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
ben geçen yıl bursadaki bir seradan hollanda dan ithal 2 ad. kivi fidanı aldım. üzerindeki kartta hem erkek hemde dişi aynı kök üzerine aşılanmış veya erkek bitkiye ihtiyaç duymadan kendi kendini dölleyebilir gibi birşeyler yazıyordu. böyle birşey mümkünmüdür? bilgisi olan arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2007, 18:25   #40
Yeni Üye

albay's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2006
Mümkündür, aynı ağaç üzerine kırmızı elma, sarı elma, armut, ayva aşılamak mümkün olduğu gibi kivilerde de iki farklı cins/cinsiyetteki bitkileri birbirine aşılamak mümkündür. Güle güle büyüt

albay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2007, 17:13   #41
Yeni Üye

oguzhand0's Avatar

bir kaç gün sonra bir ay olacak! çekirdeklerden bir tanesi(pamukların arasındaki) çatlamış arasından 1-2 milim boyunda fide çıkmış.Aptalca bir mutluluk hissettim.Bakalım bir hafta sonra ne olacak =)

Eski 13-04-2007, 23:35   #42
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Sana mutluluklar.Benim kivilerim kazaya kurban gittiler birincisi yere düşürdüm daha sonrada hava alsınlar diye dışarıda bıraktım 2 akşam dışarıda kaldılar şimdik hepsi off durumdalar maalesef kurudular.Artık mecburen büyük kivi alacam.Herkese başarılar.

Eski 14-04-2007, 20:08   #43
Yeni Üye

nermin baykan's Avatar

Kivinin latince adı nedir?

Düzenleyen Todor : 15-04-2007 saat 11:10 Neden: İmla hataları düzeltildi.
nermin baykan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2007, 08:40   #44
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Wink kivi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nermin baykan Mesajı Göster
kivinn latince adı nedir?
Ben bilmiyorum ama buradan yanıtlayacak birşçok arkadaş vardır.

Eski 15-04-2007, 08:45   #45
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Actinidia chinensis Latince adı
google sağolsun kivinin latince adını bulmama yardımcı oldu ( Actinidia chinensis )
başka soru varmı

kaqris_ beğendi.
Eski 15-04-2007, 10:50   #46
Yeni Üye

nermin baykan's Avatar

Teşekkür ederim.

Düzenleyen Todor : 15-04-2007 saat 11:09 Neden: İmla hataları düzeltildi.
nermin baykan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 11:38   #47
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Mühim değil

Eski 19-04-2007, 11:33   #48
Yeni Üye

oguzhand0's Avatar

Geçen hafta bir kaç milimlik filizlerin olduğunu söylemiştim.Şimdi tüm çekirdekler teker teker çatladı.bi tanesinin yaprakları belli oldu.5-6 tane fidenin boyu bir kaç cm.ye uzadı.Artık üstündeki pamuğuda kaldırdım hafif bir sargı bezi koydum yine sera ortamında bekletiyorum.

Bu çalışmaya 15 martta başlamıştım.İlk 15 gün bir şey olmayınca pamukların olduğun kabın kapağını kapattım.kapaktada ufak 5-6 cm. karelik bi delik açtım ve suladım. o gün bugündür sulamıyorum.Devamlı bemli tutuyorum bitkiyi.Aslında ben bir şey yapmıyorum.15 gün önce koyduğum su hala içinde.buharlaşıp buharlaşıp devir daim yapıyor.Yani son durum iyi.
Bir kaç resimde koyuyorum.Çizgilerin içindekiler fideler.

Peki şimdi bir sorum olacak.Şimdi ne yapmalıyım. Yani ne zaman toprağa alıcam ve nasıl yapıcam bu işi?.

Şimdiden teşekkürler..

Eski 20-04-2007, 09:14   #49
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Ben sana nasıl yaptığımı anlatayım sende aklına nasıl yatarsa öyle yaparsın.Ben fideleri ayıklayabildiğim kadarını ( zedelemeden ) pamuklardan ayırıp,ekmeden önce toprağı kalem yardımıyla biraz açtım ve yine fideleri ezmeden yanlarından fazla baskı yapmadan birmiktar kapattım,derinliğine gelince bir miktarı yok kafama göre ayarladım.Pamuktan ayıramadıklarım nede olsa kökleri pamuğun içine yayılmışlar bunlarıda 1 er 2 şer makas yardımıyla köklerin etrafından dolaşarak pamuklarını kestim daha sonra da toprağa aldım ben bu şekilde yaptım kafana takılan başka bir şey varsa yardımcı olurum.Başarılar dilerim

Eski 20-04-2007, 12:48   #50
Yeni Üye

oguzhand0's Avatar

Dediğin yöntem çok iyiymiş.Teşekkür ederim onu uygulıcam.

Peki toprağa ne zaman aktarayım.Yani boyları ne kadar olunca+ tamamını toprağa mı gömücem yani dışarda belli bir kısım kalıcak mı?

Şimdiden çok sağol..

Eski 21-04-2007, 10:39   #51
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Toprağa aktarma zamanı olarak bence fazla bekleme boyları 3 **** 4 cm olunca ek derim nede olsa sadece suyla fazla beslenemezler.Yanlız mümkün olduğu kadar nazik tutmaya çalış çok çabuk zedeleniyorlar.Bide mümkün olduğu kadar güneş alan yerde tutarsan zannedersem daha iyi olur.başarılar.

Eski 21-04-2007, 10:42   #52
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Pardon bir de tamamınımı toprağa gömecem diye yazmışsın sadece 3 te 1 lik kısmını **** dik duracak kadar kısmını ( köklerini gömecek kadar da olabilir ) toprağa gömersen yeterli olur.

Eski 16-05-2007, 17:09   #53
peta

peta's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2006
merhaba
15 gün önce acaba bu kivilerin çekirdekleri de çimlenir mi diye çimlendirme mantarına bir kaç tohum attıydım , bir baktım çimlenmişler .Bende ne yapayım diye soracaktım ki ancak deli olacaklarını yukarıda yazılanlardan anlamış oldum .

Ben yine de torfla karışık toprağa bunları dikeyim en azından yaprakları ne biçim birşey......... Evde yaşar mı ?Yeşillik olarak deneyeyim

peta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 21:44   #54
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Beni de heveslendirdiniz.
Akşam akşam leğende toplu haldeki fideleri viyole şaşırttım.
Çekirdekten çıkan ve şu anda 2-3 yaprağı olan fideler eğer ölmezlerse önümüzdeki yıla kadar bekleyip aşı yapacağım.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 09:39   #55
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Heveslenmek güzel birşey,birde yeşillikle toprakla uğraşınca insanın siniri stresi kalmıyor.Başarılar dilerim.

Eski 29-06-2007, 14:47   #56
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kivimin yaprakları dev gibi oldu. Kendi kendine bahçe demirine bir güzel sarılmış ki... Çiçek açmasını bekliyorum merakla. İlk defa görücem kivi çiçeğini...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 20:01   #57
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Kivimin yaprakları dev gibi oldu. Kendi kendine bahçe demirine bir güzel sarılmış ki... Çiçek açmasını bekliyorum merakla. İlk defa görücem kivi çiçeğini...
Valla şimdik içim buruldu,benim fidelerim kazaya kurban gitmeseydi demek ki benim fidelerim de bir tutunacak dal arayacaklar dı.Senin adına sevindim.

Eski 10-07-2007, 12:38   #58
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kivi çiçeğini Temmuzda açar gibi kalmıştı aklımda fakat Mine Hanım yazısını tekrar okudum biraz önce. Mayıs ayında çiçeklenirmiş. Demek benim kivi hiç çiçek açmadı. Ben de her gün biraz daha boylanan kivilerim bu sene meyve verir diye ümitle çiçek açmasını bekliyordum. Seneye açar inşallah
Fotoğrafı:
Name:  10temmuz 060.JPG
Views: 4193
Size:  69.0 KB

Düzenleyen limon : 10-07-2007 saat 20:47
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2007, 10:52   #59
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

İnşallah seneye açarlar.Çok güzel olmuşlar benim kivilerim kazaya kurban gitmeseydi demek ki resimdekiler kadar olacaktı. Neyse sağlık olsun.

Eski 11-07-2007, 11:56   #60
Ağaçsever

apo9816's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2005
Benim kivilerde bukadar olmuştu fakat eşya taşırken kırıldı ve sonra kurudu. Bu sene tekrar diktim. İnşallah olur.

apo9816 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024