agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2010, 12:09   #331
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Kivi

Kivilerin hasad zamanı 7 yılın sonunda nihayet kiviler ürün verdi 43 dişi kivi ağacın tamamı meyve verdi sadece bu yığıntı 3 ağacın meyvesi.

Eklenen Resimler

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 23:58   #332
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Merhaba arkadaşlar kivi fidanı almak istiyorum.
Nereden alabilirim.
Tavsiye ettiğiniz bir yer var mı ?

İyi akşamlar.

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2011, 17:48   #333
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Galeri: 1
ben botanik marketten almıştım erkek olmak zorunda yanlız rüzgarsız ve soguk(bir hassa ilk 2-3 sene)olmamaısna dikkat et.cinsleri var ama uzman olmadığım için bilmeden aldım

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2011, 11:47   #334
Yeni Üye

black__rose's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2011
Arkadaşlar bende kivi çimlendirmeyi başardım hemde hiç zahmet çekmeden. iki hafta önce kivi yerken aklıma geldi çimlenirmi acaba diye düşündüm ve yediğim kivilerin çekirdeklerini bir havlu kağıdın üstüne aldım sonra bir plastik saklama kabının altına kum koydum onu ısladım onun üzerinede havlu kağıda almış oldugum çekirdekleri koyup bir havlu kagıt daha koparıp üzerlerini kapatıp bi sprey şişesinin içine su koyup onlarıda ısladım ve saklama kabının kapağını kapatıp sobanın arkasına koydum. arada aklıma geldikçe bir saat kadar kapağını açıp havalandırdım daha sonra tekrar sulayıp kapağını kapattım. ve iki hafta sonunda kivilerim çimlendi. anlattığım gibi ben hiç kurutma işlemi falan uygulamadım **** dolapta bekletmedim. ama yinede çimlendi. şimdi onları saksıya ekicem bakalım.

Eklenen Resimler

black__rose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 15:36   #335
Yeni Üye

nikılıs's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Geçen yıl meyve veren kivi bu yıl vermedi

Merhaba,geçen sene ilk defa meyve veren kivi fidanım nedense bu sene vermedi,geçen sene iki adet meyve vermişti.oysa bu sene daha fazla vermesi gerekiyordu.gayet sağlıklı bir fidan ve bakımına dikkat ediyorum.sizce neden olabilir? acaba seneye meyve verir mi?

işte geçen sene çektiğim resim;

Düzenleyen malina : 08-07-2011 saat 11:24 Neden: Fotoğrafları foruma yükleyin
nikılıs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 20:40   #336
Yeni Üye

ziyamaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2011
***.yaklaşık 50 adet kıvım var ve her sene meyve alıyorum.AYRATEN 3 adet kivim var ne çiçek açiyor nede meyve verıyor ve 7 sene oldu oyle duruyorlar.bu konu hakkında araştırdım ama bı sonuç bulamadım .

ziyamaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 20:46   #337
Yeni Üye

ziyamaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2011
***.yaklaşık 50 adet kıvım var ve her sene meyve alıyorum.AYRATEN 3 adet kivim var ne çiçek açiyor nede meyve verıyor ve 7 sene oldu oyle duruyorlar.bu konu hakkında araştırdım ama bı sonuç bulamadım .

ziyamaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 16:57   #338
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Galeri: 1
bu anlamda benimde 3 yaşına girmiş olan 5 adet kivim mevcut 1 erkek 4 dişi hepsi nurtopu gibi ama bırakın meyveyi çiçek bile yok

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 02:00   #339
Ağaç Dostu

bluemercan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Arkadaşlar bu sene 1. yılı kivilerimin 1 dişi 2mt boya geldi onu budamam gerekiyor mu üstten yana dallar vermesi için

bluemercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2012, 08:21   #340
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Kiviniz 2 metre boy yaptı ise tepe budaması yapmanız gerekli ki, bitkinin dalı ikiye ayrılsın, aynen asma gibi.
Alt kısımda yan dallar varsa onları da budayın, çaatallaşmadan sonra çıkan dalları nazikçe sağa ve sola ayırın, tabii yeterince uzadıktan sonra.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 17:13   #341
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bahçemizde 1-2 ay önce diktiğim 3 dişi, 1 erkek kivi var. Kivi fidanlarından dişiler yaklaşık 2-3 hafta önce uyanmaya başladı. 3-5 gün sonra yaprakları açmış olur. Ama erkek fidanda hiç uyanma belirtisi yok. Erkek fidanlar geç mi uyanıyor? Veya fidan uyanmadığı için ölmüş olabilir mi?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 14:52   #342
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
bende köydeki bahçede organik olarak yetiştirdiğimiz kivilerden kurutma tekniğiyle meyve kurusu yaptım ama tadları biraz ekşi gibi geldi bana , **** mayhoş desem daha doğru olur.kışın afiyetle çerezlik niyetine yenilebilir diye umuyorum.trabzon hurmasıda yapmak istiyorum ama bakalım hayırlısı.

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 21:50   #343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Sayın justice ; Ben kivi ve trabzon hurma kurutması yaptım ikisinin de tadları çok güzel geldi bana tabi kişiye göre tadlar değişir.

Eklenen Resimler

selis, Sonul, falcon00 ve 1 kişi beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 11:50   #344
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Sn. athena-asena sizinkilerde çok hoş görünüyor.Tad konusunda haklısınız tabi ama ben güneşte değil yarı kalorifer üzerinde kuruttum belkide ondan olabilir biraz ekşimtrak oluşu.Bu arada biz akçakoca gibi deniz kenarlarında püfür püfür esen deniz rüzgarlarına hasret kaldığımızdan malesef kalorifer üzerlerinde yapmak zorunda kalıyoruz düzcede.... yaz gelsin yavaş yavaş o taraflara gelir bolca deniz havası alırız artık..

athena -asena beğendi.
Eski 06-05-2012, 15:01   #345
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2012
benimde bahçemde kivim var dişisinin yaprakları sarardığı için yaprak gübresi attım ama bu sefer yeni sürgünlerde tamamen kurudu ne yapmalıyım tekrar canlandırmak için

ayseruscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 09:15   #346
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Resim yollarsanız fikir verilebilir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2012, 21:18   #347
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2010
ici sari renkli olan kivinin tadi harika, sekerli bir tadi var. kabuklarinda tuy yok denecek kadar az. umarim cekirdekten yetistirebilirim

Eklenen Resimler

athena -asena beğendi.
kazanlik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 18:34   #348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
kasım ayında sinopta çelik ile kivi üretim yapmak isiyorum bununla ilgili yardımcı olacak arkadaş varsa özel mesaj atarsa sevinirim

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 08:35   #349
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
kasım ayında sinopta çelik ile kivi üretim yapmak isiyorum bununla ilgili yardımcı olacak arkadaş varsa özel mesaj atarsa sevinirim
mirim....
Ticari üretim düşünüyorsan başka kendin için yapıcaksan başkadır
ben kivi bahçesini bu yıl kurdum
daha önce bir kaç fidanımız vardı
gecenyıl kendım tohumdan yetiştirdim
tohumdan olanlar müthiş büyüyorlar...
Ben ce şöyle bir yol izlemeyi düşünebilirsiniz
hemen bugün marketten en iyisinden 5 adet iri kivi alınır
hemen içindeki tohumlar el yordamıyla çıkarılır
bir fidanda en az 1000 adet tohum olucaktır
onda biri yeşerse 100 adet fidanınız olur
norma bir saksıya torf doldurulur...
Tohumları iki gün kuruttuktan sonra torfon üzerine dökünüz....
üzerine çok az torfla kapattınızmı 15 güne çıkacaktır
çıkan filizler 7-8 cm oldumu öylece hemen ayrı saksılara alınır
ve bügün başlasanız dahi sonbaharda en az 20 cm ve üzeri büyüyeceklerdir...
Bu benim yöntemim
karar sizindir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 09:07   #350
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
Tohumdan yetişen fideler meyve vermez ,gövdeleri kalem iriliğine gelince aşılanmaları lazım.Çelik üretiminde buna gerek yoktur.

Kivi Yetiştiriciliğinde Çelikleme

Yeşil çelikler:
Yeşil çelikler yaz başlangıcında Mayıs-Haziran aylarında çoğunlukla yaz budaması ile kesilen sürgünlerden elde edilir. Bu çeliklerin kalınlıkları yaklaşık 45mm ve uzunlukları 20-25cm’dir. Üzerlerinde bulunan yaklaşık üç yaprağın altta kalan ikisi dipten, üst yaprak da yarıdan kesilerek mümkün olduğu kadar yaprak alanı minimuma indirilir. Eğer yapraklar tamamen kesilirse köklenme meydana gelmez. Çünkü kesilen çeliklerin bünyesinde yeterince besin maddesi henüz birikemediğinden ihtiyaç duyulan besinin bırakılan bu yaprak parçası tarafından fotosentez yolu ile karşılanması sağlanır. Çelikler alındıktan sonra su kaybetmemeleri için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Zira çelikler yapraklı olup yeterince odunlaşamadıklarından su kaybına karşı dayanıklı değildirler.
Çelikler köklendirme ortamlarına konulmadan önce alt kısımları 1cm boyunda bir taraftan yontulmalıdır. Köklenmelerini teşvik etmek amacıyla çelikler İndol Butirik Asit (IBA) veya Naftalin Asetik Asit (NAA) hormonları ile muamele edilmelidirler. Çelikler IBA hormonu ile iki şekilde muamele edilmektedirler. Ya çeliklerin 5cm'lik dip kısmı 100g talk içerisine 0.8g IBA karıştırarak hazırlanmış toz içerisine batırılarak köklendirme ortamlarına dikilirler veya %50'lik Ethanol içerisinde eritilmiş 2000-5000 ppm konsantrasyondaki IBA solüsyonuna 3-5 saniye süreyle daldırıldıktan sonra köklendirilirler. Eğer NAA kullanılıyorsa solüsyonun konsantrasyonunun 1000-2000ppm olması yeterlidir. Çelikler hormonla muamele edildikten sonra dışarıda bir süre kurumaları için bekletilip daha sonra mantari hastalıklara karşı fungusitlerle ilaçlanıp steril haldeki köklendirme ortamına dikilmelidirler. Çelikler ortamlara dikilirken sadece 510cm'lik dip kısımları dikilmelidir. En uygun köklendirme ortamı, içerisinde yarı yarıya torf ve ince kum (5mm) karışımı olan ortamlardır. Ancak son zamanlarda kolay temin edilebilmesi ve steril olması nedeniyle perlit kullanımı yoluna gidilmektedir. Çelikler köklendirme yastıklarına yerleştirildikten sonra çeliklerin kök bölgesindeki sıcaklığın 25-27°C ve ortamın sıcaklığının ise 22-25°C olması istenir. Bu nedenle çelikle çoğaltmanın yapılacağı yastıkların alttan ısıtmalı olması gerekir. Ayrıca köklendirme yapılacak serada sisleme teşkilatının kurulması mutlak surette gereklidir. Sisleme ile hem yaprak yüzeyindeki ısı seviyesi düşürülerek yaprakların solması önlenir, hem de köksüz olan bitkinin bu aşamada ihtiyaç duyduğu su miktarı karşılanmış olunur. Sisleme cihazı kontrollü zaman saatine bağlanmalıdır. Zaman saati ilk 10 gün içerisinde her 10 dakikada bir 10 saniye süreyle sisleme yapacak şekilde ayarlanmalı, bunu izleyen 3-4 hafta içerisinde sisleme süresi tedrici olarak azaltılmalıdır. Bu süreler hava şartlarına bağlı olarak azaltılıp arttırılabilir. Kivi çelikleri çok hassas olduklarından kökler mineral birikiminden zarar görebilirler. Bu nedenle kökler teşekkül etmeden ortama besin maddesi ilave edilmemelidir.
Yaklaşık bir ay sonra çeliklerde köklenme başlar. İki ay sonunda tamamen köklenen çelikler yerlerinden sökülerek içerisinde torf bulunan 12cm çapında ve 1100cm3 hacimdeki torbalara şaşırtılmak suretiyle gölge bir ortama nakledilirler. Yaz boyu kuvvetli bir şekilde gelişen köklü fidanlar ertesi yıl ilkbaharda dikime hazır hale gelmiş olur. Yeşil çelikler gevşek dokulu olduklarından olumsuz şartlara özellikle hastalıklara karşı dayanıksızdırlar. Bu nedenle çoğu kez köklendirmeye alınan yeşil çeliklerde çürüme baş gösterir. Ortaya çıkan bu olumsuzluk nedeniyle kivilerin yeşil çelikle çoğaltılması yöntemi pek fazla benimsenmemektedir. Ancak uygun şartlarda yeşil çeliklerin %70-80 oranında köklenmeleri mümkündür.

2. Yarı Odunsu Çelikler:
Yarı odunsu çelikler aynı yıl süren tam olarak odunlaşmamış sürgünlerden Temmuz-Ağustos aylarında alınarak köklendirilirler. Çelikler saksıda büyüyen anaç bitkilerden alınabildiği gibi kalem damızlığından veya meyve bahçesinin yaz budamalarından da alınabilirler. Ancak yaz budamalarından yeteri ölçüde çelik alma imkanı olmayabilir. Yarı odunsu çelikler olumsuz koşullara karşı daha çok dayanıklı olduklarından çoğaltmada daha çok tercih edilmektedirler. Alınacak çelikler 20-15cm uzunluğunda, 5-10mm kalınlığında ve boğum araları kısa olmalıdır. Fazla gevrek, olgunlaşmamış sürgünler uygun değildir. Aynı sürgünün farklı bölgelerinden alınan çeliklerin köklenmeleri yapılan araştırmalar sonucunda farklı sonuç vermiş olup en fazla köklenme 9 ile 12. boğumlar arasından elde edilmiştir. Köklenme bakımından erkek ve dişi çeşitler arasında fark olmasa da Hayvard çeşidine ait yarı odunsu çelikler yaz ortasına doğru, Tomuri çeşidine ait olanlar ise yaz sonuna doğru daha iyi köklenmişlerdir.
Çelikler alındıktan sonra su kaybetmemeleri için gerekli tedbirler mutlaka alınmalıdır. Zira çelikler yapraklı olup yeterince odunlaşamadıklarından su kaybına karşı tahammüllü değillerdir. Kısa sürede ölmeleri mümkündür. Çeliklerin yapraklı olmaları gereklidir. Yapraksız çeliklerin köklenme oranları azalmaktadır. Su kaybını azaltmak bakımından yapraklar yarıdan veya yaprak çevresinden kesilmek suretiyle %50 ile %25' oranına kadar küçültülmelidir.
Köklenmelerini teşvik etmek amacıyla çeliklerin dip kısımları yeşil çeliklerde olduğu gibi hormonla muamele edilmelidir. Köklendirme yapılacak serada sisleme teşkilatı olmalı ve ilk 10 gün için her 15-20 dakikada 10 saniye süreyle sisleme yapılmalıdır. Bunu izleyen 3-4 hafta içerisinde sisleme süresi tedrici olarak azaltılmalıdır. 6 haftadan sonra sisleme durdurularak köklü çelikler gölgeli bir ortama şaşırtılmalı ve burada 2 hafta süreyle daha kuvvetli bir şekilde gelişmesi sağlanmalıdır.
Çeliklerin köklendirilmesi sırasında aktif durumdaki gözlerde şişme meydana gelir, hatta bazen 10cm’ye varan genç sürgünler oluşabilir. Bu nedenle 8 haftanın sonunda çeliklerin mutlaka torbalara şaşırtılması gerekir. Torbalar 12cm çapında ve 1100cm3 hacimde olmalıdır. Yumuşak odun çeliklerinde ortalama köklenme oranı %80 kadardır. Aynı mevsim içerisinde köklenen çeliklerin 15-30cm uzunluğunda sürgünler oluşturabilir. Kışın yaprağını döken genç fidanlar ertesi yıl bahçedeki yerlerine dikilebilirler.

3. Odun Çeliği:
Köklenme oranı %60'ın üstüne çıkamadığından odun çelikleri ile kivilerin çoğaltılması pek olağan değildir. Odun çelikleri ile çoğaltma yapılacağı zaman bir önceki yıla ait dinlenme halindeki pişkinleşmiş sürgünler kullanılır. 20-25cm uzunluğunda ve 10-12mm kalınlığındaki çeliklerin en az 2 göz ihtiva etmesi gereklidir. Köklendirmeyi artırmak amacıyla çeliklerin dip kısmı yontularak yara yüzeyi genişletilir. Çelikler bu şekilde hazırlandıktan sonra %50 etanol içerisinde eritilmiş 5 g/l konsantrasyondaki IBA solüsyonuna kısa süreyle daldırılarak köklendirme ortamına dikilirler. Ortamın nemli olması şarttır. Ayrıca köklerin alttan 25°C seviyesinde ısıtılması zorunludur.
Çelikler dikildikten 4-5 hafta sonra köklenirler. Bu sürenin sonunda bunların torbalara şaşırtılarak gölge bir yere nakledilmeleri gereklidir . Su kaybını önlemek için çeliklerin gölge bir ortamda sık sık sulanarak dış şartlara alıştırılmaları zorunludur. Yaz içerisinde gerekli bakımları yapılan fidanların vejetasyon sonundan itibaren bahçedeki yerlerine dikilmeleri mümkündür.

falcon00 beğendi.
Adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 17:44   #351
Ağaç Dostu

peki odun çeliği yaptık %50 etanol IBA onun içinemi karıştırıacaz etanol nereden temin edebiliriz peki tohum ile üretimde dişi erkek ayırmak için aşı yapmak şart değilmi?

Eski 20-06-2012, 22:02   #352
Ağaç Dostu

falcon00's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
S.a. hayırlı akşamlar
Benim sorum, kivide erkek ve dişi fidanları, nasıl ayırt ediyorsunuz acaba?
Mümkünse erkek ve dişi fidan resmi koyabilirmisiniz?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

falcon00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 22:13   #353
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Kullanılacak hormon dozu konusunda çok değişik araştırmalar yapılmış ve IBA için hormon dozu olarak 4000-6000ppm,NAA için 1000-2000ppm’lik dozlar önerilmiştir.Ancak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünde Haywart,Bruno ve Matua çeşitlerinde yapılan çoğaltım çalışmalarında 2000ppm IBA dozunda ve perlit ortamda yıllara göre değişmekle birlikte %90’ı aşan oranda köklenme sağlanmıştır.

Kullanılacak hormon 1/1 oranlı saf su / alkol karışımında eritilerek istenen konsantrasyonda hazırlanır. Yönetimine uygun olarak hazırlanmış çeliklerin 1-2 cm’lik dip kısmı hormon eriyiğine hızlı daldırma yöntemiyle 5 saniye süreyle daldırılır. Hormon daldırılan çeliklerin hormonu emmesi için bir süre bekletilmeleri gerekir. Hormonu iyice emmen çelikler mistleme veya sisleme altındaki köklendirme ortamına dikilirler. Çelik dikim derinliği 5-10 cm arasında değişir. Mistleme aralığı hava durumuna göre değişmektedir. Kapalı havalarda mistleme aralığı artırılır, açık havalarda sıklaştırılır. Mistleme aralığı ya zaman rölesi ya da elektronik yapraklarla ayarlanır. Doğu Karadeniz Bölgesi gibi günlük havanın çok değişken olduğu bölgelerde elektronik yaprak kullanımı daha iyi sonuç vermektedir.Köklendirme ortamı olarak perlit, torf, dere kumu, vermikulit veya bunlardan hazırlanmış karışımlar kullanılabilir. Perlit en fazla kullanılan köklendirme ortamıdır. Köklendirme ortamı temiz olmalıdır. Bunu sağlamak için sterilizasyon yapılır. Farklı köklendirme ortamlarının köklenme oranına etkisi üzerine yapılan çalışmalarda çok önemli farklılıklar bulunamamıştır.mistleme altındaki köklendirme ortamında tutulan yarı odunsu çelikler 4 hafta içinde köklenirler. Köklenen çelikler; toprak ,kum çiftlik gübresi harcıyla doldurulmuş polietilen tüplere alınırlar. Tüplere alınan çelikler yarı gölge bir ortamda mini spring sulama yapılarak dış koşullara en az iki hafta süreyle alıştırılırlar. Çeliklerin üst gözlerinden yeni sürgünler sürebilir.bu nedenle kışın don tehlikesine karşı korunmalıdırlar. Kışın yaprağını döken köklü çelikler, ertesi ilkbaharda uyanıp sürgün verirler bir mevsim tüplerde bakıma alınan köklü çelikler fidan özelliği kazanırlar.

falcon00 beğendi.
Eski 20-06-2012, 22:26   #354
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi falcon00 Mesajı Göster
S.a. hayırlı akşamlar
Benim sorum, kivide erkek ve dişi fidanları, nasıl ayırt ediyorsunuz acaba?
Mümkünse erkek ve dişi fidan resmi koyabilirmisiniz?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Erkek ve dişi kivi yi ancak meyve verince ayırt edebilirsiniz.Meyve veren dişi, sadece dölleyici çiçek açıp döken erkek kividir.
Genç kivi fidesine bakarak gövde ve yaprak şeklinden ancak konusunda çok uzman kişiler erkek mi dişimi olduğunu bilebilir.
Tohumdan yetişen fidelerin hepsi erkek kivi olur.Bunlar gelişmiş dişi kividen(meyve veren bir kivi ağacından) alınan kalem ve göz aşılarıyla dişi kivi yani meyve verir hale getirilir.
Dişi kividen alınan kalemler dikilince aşı yapmaya gerek yok, dişi olarak meyve verir.

falcon00 beğendi.
Eski 21-06-2012, 21:11   #355
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adil Mesajı Göster
Kullanılacak hormon dozu konusunda çok değişik araştırmalar yapılmış ve IBA için hormon dozu olarak 4000-6000ppm,NAA için 1000-2000ppm’lik dozlar önerilmiştir.Ancak Giresun Fındık Araştırma Enstitüsünde Haywart,Bruno ve Matua çeşitlerinde yapılan çoğaltım çalışmalarında 2000ppm IBA dozunda ve perlit ortamda yıllara göre değişmekle birlikte %90’ı aşan oranda köklenme sağlanmıştır.

Kullanılacak hormon 1/1 oranlı saf su / alkol karışımında eritilerek istenen konsantrasyonda hazırlanır. Yönetimine uygun olarak hazırlanmış çeliklerin 1-2 cm’lik dip kısmı hormon eriyiğine hızlı daldırma yöntemiyle 5 saniye süreyle daldırılır. Hormon daldırılan çeliklerin hormonu emmesi için bir süre bekletilmeleri gerekir. Hormonu iyice emmen çelikler mistleme veya sisleme altındaki köklendirme ortamına dikilirler. Çelik dikim derinliği 5-10 cm arasında değişir. Mistleme aralığı hava durumuna göre değişmektedir. Kapalı havalarda mistleme aralığı artırılır, açık havalarda sıklaştırılır. Mistleme aralığı ya zaman rölesi ya da elektronik yapraklarla ayarlanır. Doğu Karadeniz Bölgesi gibi günlük havanın çok değişken olduğu bölgelerde elektronik yaprak kullanımı daha iyi sonuç vermektedir.Köklendirme ortamı olarak perlit, torf, dere kumu, vermikulit veya bunlardan hazırlanmış karışımlar kullanılabilir. Perlit en fazla kullanılan köklendirme ortamıdır. Köklendirme ortamı temiz olmalıdır. Bunu sağlamak için sterilizasyon yapılır. Farklı köklendirme ortamlarının köklenme oranına etkisi üzerine yapılan çalışmalarda çok önemli farklılıklar bulunamamıştır.mistleme altındaki köklendirme ortamında tutulan yarı odunsu çelikler 4 hafta içinde köklenirler. Köklenen çelikler; toprak ,kum çiftlik gübresi harcıyla doldurulmuş polietilen tüplere alınırlar. Tüplere alınan çelikler yarı gölge bir ortamda mini spring sulama yapılarak dış koşullara en az iki hafta süreyle alıştırılırlar. Çeliklerin üst gözlerinden yeni sürgünler sürebilir.bu nedenle kışın don tehlikesine karşı korunmalıdırlar. Kışın yaprağını döken köklü çelikler, ertesi ilkbaharda uyanıp sürgün verirler bir mevsim tüplerde bakıma alınan köklü çelikler fidan özelliği kazanırlar.
peki sizce hangisinin tutma oranı daha yüksek Yeşil çelikler Yarı Odunsu Çelikler Odunsu Çelikler mi ama ticari açıdan bu işi yapacak varsa çelik ile üretim daha kısa sürede üretim yapılabilir doğru değil mi

Düzenleyen dussokagi : 24-06-2012 saat 21:26
Eski 09-07-2012, 19:00   #356
Ağaç Dostu

justice's Avatar

bahçeden naturel

Eklenen Resimler

limon_sever beğendi.
Eski 27-08-2012, 16:06   #357
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kırmızı kivi

Name:  detail.jpg
Views: 5774
Size:  47.1 KB

kaynak

limon ve Sonul beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 18:21   #358
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Kivi meyvesini kurutan arkadaşlar; yaptıkları işlemleri detaylı olarak açıklayabilir mi? tat farkının topraktan mı yoksa yapılan işlemden mi olduğunu merak ettim. Belki de hasat zamanından kaynaklanıyordur. Bu sene birkaç tane kurutmak istiyorum. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 19:22   #359
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Kırmızı kivi

Eklenti 327529

kaynak

Bende kens red ve purpurna sadowa var kırmızı olarak. İkiside tozlayıcı istiyor...

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 19:07   #360
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adil Mesajı Göster
Genç kivi fidesine bakarak gövde ve yaprak şeklinden ancak konusunda çok uzman kişiler erkek mi dişimi olduğunu bilebilir.
Aldığımız fidanın dişi mi erkek mi olduğu sadece satıcının insiyatifine mi kalmış yani? Eğer hepsi dişiyse senelerce bekle dur..

Yazın 2 fidan almıştım.. Tabii ki dişi ve erkek diye..
Bugün ikisini de inceledim.. Birinin gövdesi ve yaprakları tüylü, diğerinin formu daha düz.. Hangisinin ne olduğunu bilmiyorum ama, aralarında görsel olarak belirgin bir fark var..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024