agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-02-2010, 20:00   #301
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Kivinin cinsiyetini anlama yolu budur.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 21:07   #302
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Çok güzel kivi çiçeği fotoğrafı koymuşsun ' bari' arkadaşım ama bu çiçeklerden hangisi dişi hangisi erkek?
'plate' arkadaşım demişsinki en garanti yol çiçeklere bakmaktır ,garanti olmayan yol hangisi ?

mustafa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2010, 21:09   #303
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa07 Mesajı Göster
Çok güzel kivi çiçeği fotoğrafı koymuşsun ' bari' arkadaşım ama bu çiçeklerden hangisi dişi hangisi erkek?
'plate' arkadaşım demişsinki en garanti yol çiçeklere bakmaktır ,garanti olmayan yol hangisi ?
SEvgili Mustafa07
Male:ERkek
Female: Dişi

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 08:30   #304
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Cumartesi günü ilk defa aşı yaptım o da tarif üzerine yongalı göz aşısıydı. Aşı almak için gittiğim arkadaşın iki fidanı vardı. Dişinin üstünde hala meyve salkımları duruyordu. Erkek olanda ise yoktu.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 10:15   #305
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Geçen gün bir arkadaş erkek kivi bitkisinin gövdesindeki tüylerin dişi bitkidekinden daha belirgin olduğunu söyledi. İki fidan gösterdi, Yalova'dan getirmiş. Eğer doğruysa öyle görünüyor du.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 10:20   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Geçen gün bir arkadaş erkek kivi bitkisinin gövdesindeki tüylerin dişi bitkidekinden daha belirgin olduğunu söyledi. İki fidan gösterdi, Yalova'dan getirmiş. Eğer doğruysa öyle görünüyor du.
Aynen böyle, erkek kivideki tüyler zayıf dikenleri andırıyor. Dişilerin ki ise tüy gibi.

YeşilSeven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 07:33   #307
Ağaçsever

Çok güzel bende böyle bir bilgi istiyordum çok sağolun .arkadaşlar bir sorum daha olucak şu sıralar bordo bulamacı yapma zamanı bahçemizdeki birkaç kiraz ağacına bord bulamacı atarken kivilerede geldi herhangi bir zararı olurmu?

Eski 04-03-2010, 22:16   #308
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Çok güzel bende böyle bir bilgi istiyordum çok sağolun .arkadaşlar bir sorum daha olucak şu sıralar bordo bulamacı yapma zamanı bahçemizdeki birkaç kiraz ağacına bord bulamacı atarken kivilerede geldi herhangi bir zararı olurmu?
Kiviler uyku döneminde ise bir zararı olmaz.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2010, 23:37   #309
Ağaçsever

Peki bordo bulamacının bir yararı olurmu kivi fidanına?

Düzenleyen mustafa07 : 10-03-2010 saat 12:18
Eski 11-03-2010, 12:50   #310
Ağaçsever

Alıntı:
Peki bordo bulamacının bir yararı olurmu kivi fidanına?
bilen birisi varsa bi cevap yazabilirmi?

Eski 18-03-2010, 21:30   #311
Yeni Üye

serkanulas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2010
selamlar sevgili kivi dostları
Kuracagım kivi bahçesinin sulama sistemi hakkında sorumu sulama sistemleri başlığı altında sordum.
siz değerli kivi dostalarının da yorumlarını bekliyorum.
şimdiden teşekkürler.
Uygulamalı damla sulama kurulumu

serkanulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 21:19   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2009
selam.mustafa arkadaşım bildiğim kadarıyla bordo bulamacı halk arasında göztaşı olarak adlandırılıyor.kivi ye bir zararının olmadığını aynı zamanda bitkinin köklerinde oluşabilecek mantari hastalıklara iyi geldiğini biliyorum.yanlışım varsa lütfen düzeltin.teşekkürler...

musty41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 22:33   #313
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink

Bir kivinin yarı açmış tomurcuğunu tepeden yarısını haşere yemiş. Makasla kesilmiş gibi, yeni yapraklardan birinde tırtıl yemişe benziyor. Görmedikleri çeşit hoş geliyor herhalde. Ne önlem alabilirim?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 15:38   #314
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Merhaba arkadaşlar ben kivi fidanı almak istiyorum acaba nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 20:32   #315
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2010
Sayın gilaburu samsun tarım enstitüsü kivi fidanları yetiştirip karadeniz bölgesindeki yetiştiricilerin ihtiyaçlarını karşılıyordu ayrıca yetiştirmek için teknik danışmanlık hizmeti veriyor olması gerekir esenkalın

okay-55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 17:34   #316
Yeni Üye

serkanulas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilaburu Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben kivi fidanı almak istiyorum acaba nereden bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim
Sn gilaburu,
Kivi fidanı ve daha birçok çeşit fidanı Sn cey_cey den temin edebilirsin.
onunla irtibata geçmeni tavsiye ederim.

serkanulas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 20:07   #317
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Geçen yıl arkadaşlardan aldığım kiviler yeni sürgünlerini vermeye başladı. Denemek için Akdeniz ve Karadeniz'den almıştım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 01:36   #318
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
merhaba arkadaşalar daha önce bahçeye ekilmiş 2 adet kivi fidanı vardı ma geçen sene 1 tane çiçek vardı fidanlarda bu sene 1 erkek 1 tane de dişi kivi fidanı aldım inşallah 1 kaç seneye kivilerin tadına bakmak kısmet olur

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 01:39   #319
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilaburu Mesajı Göster
sayın gilaburu yanılmıyorsam kayseride ikamet etmektesiniz bende bir kayserili olarak oranın iklimini yakından bildiğim için orada kivi olması imkansız gibi birşey sanırım ama ordakı bir arkadaşıma denemesi için 1er adet kivi nar trabzon hurması ve kestane göndermeyi düşünüyürum umarım başarılı olur

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 13:06   #320
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
5 yıl önce diktiğim 2-3 adet Kivi fidanları çok büyümelerine rağmen bırakın meyve vermeyi henüz hiç çiçek açmadılar. Meyveden geçtim, bir çiçeğini görmeye de razıyım. Çiçeğe teşvik için Potastum versem işe yarar mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 22:58   #321
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Çok emin değilim ama kivi çiçeklenmek için soğuk yemeye ihtiyaç duyarmış. Bu sebeple Akdeniz'de üretim pek verimli olamıyormuş. Acaba bununla alakalı birşey olabilir mi?

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 10:38   #322
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Çiçeğe teşvik için Potastum versem işe yarar mı?
Fosfor gerekiyor.
Azot: Yaprak ve sürgün
Fosfor: Kök gelişimi ve çiçek tutumu
Potasyum: Meyve teşekkülü için.

Sayın S Güngör: Soğuklama bir tek kivi için değil diğer çiçekli ve meyve veren bitkiler için gereklidir. Ancak çiçek tutmama değişik sebeplerle olabilir.
Fosfor ve diğer besin elementlerinin noksanlığından olabilir, soğuklama (vernalizasyon) ihtiyacının karşılanmamasından olabilir.
Dişi çiçek döllenme için erkek çiçeğe ihtiyaç duyar ki bu kivide ayrı iki bitkide olur (aynı bitkiye hem erkek hem dişi aşılanmazsa)
Aşırı derecede nemli olduğunda polen tozları çiçekten ayrılamaz yani yapışır bundan olabilir.
Çok sıcak havada döllenme az olabilir.
Arıların ve böceklerin yokluğundan olabilir (erkek çiçekleri el ile kopartıp dişi çiçeklere sürünüz)
Çiçekler açıp dökülüyor mu hiç açmıyor mu bu da incelenebilir. Veya açıldıktan sonra nasıl dökülüyor.
Çileklerde çarpık şekilli meyveler genelde tozlaşmadaki eksiklikler yüzünden olabilmekte. Zira bunlar agregat meyve yani her bir tohumun olduğu kısım aslında ayrı ayrı döllenmekte. Üzümsü meyveler diyebiliriz kısaca.
kivide döllenme biyolojisi

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 11:18   #323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2010
*** ben siteye daha yeni katıldım size iki sorum olacak sera da kivi yetistirmek istiyorm bilgilendirirseniz sevinirim.İkincisi ise çelik üretimi yapıyorm köklerde sevindiricci bir gelişme göremiyorm daha da canlandırmak için ne yapmalıyım

BAHAR88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 13:07   #324
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Açıklayıcı bilgiler için çok teşekkür ederim. Soğuklama sorunu olamaz çünkü özellikle bu kış oldukça soğuk gördüler. 1 erkek 1 dişi dikmiştim ama satıcının güvenirliği tartışılır. Çiçek açsa döllenmede problem yaşanacağağını sanmam çünkü çok fazla arı, karınca, böcek türleri var. Sorun hiç çiçek açmaması. 1 tane bile.

Dikim yerinde hata yapmış olabilirim, kivi gölge sever diye o zaman ufak olan ağaçların arkasına dikmiştim. Şimdi ağaçlar çok büyüdüler, kökten itibaren 2,5 metre kadar tamamen gölgede kaldılar ama uzayan sürgünler artık tam güneşe ulaştılar.

Aynı sorunu Nar ağacında da yaşıyorum. Ağaç çok gelişmesine rağmen sadece geçen yıl 2-3 çiçek verdi ama bir haftada çiçeklerini döktü. Aynı yerde dikili diğer meyvelerde sorun yok. (Kayısı, Vişne, Armut)

Üzümsü meyveler ve çileklerde sorun yok, bu sene oldukça verimli görünüyorlar.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 14:37   #325
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Kivi bitkisiyle tanışma maceram

Merhaba,
Bu gün benim de bir kivim olduğunu öğrendim.

Geçen yaz bir yerden gelen torbadaki bitkide iki dal ve birkaç yaprak vardı. Bir saksıya dikip terasıma koydum. Kışın yapraklarını döktü. Kuru iki dal kaldı. Kış sonu saksı topraklarını değiştirirken yersizlikten atmayı düşündüm ama kıyamayıp toprak bir saksıya aldım. Saksıyı terasın güneş alan bir yerine koydum. Bitkide nisan ayı başlarında bir hareket yoktu. ( Gözlere önceden dikkat etmediğim için farkı anlamamışım. Oysa dallarda gözler belirmiş.) Neyse, yer darlığını teras bahçevanları iyi bileceklerdir. Yer tasarrufu için bir saksıda iki üç bitki olabiliyor. Baktım bitkide hareket yok yerinde iyi gelişmeyen nane köklerini bu saksıya diktim. Teras çeşmesine yakın, güneşi direk almayan ışıklı bir konuma koydum. Nane suyu sever diye sık sık da suladım. Nanelerin keyfi yerine geldi ve benim ne olduğunu bilmediğim bitki de yaprak vermeye başladı. Sarıcı olduğunu anlayınca terasta sarılmasını istediğim konumlara taşıdım. Ama oraları sevmedi, bitki büyümeyi bırakıp öylece kaldı. (Bitki sürgünü çok hızlı uzadığı için bitkiyi gözlemleyip yerini sevip sevmediğini anlamam fazla zaman almadı zaten). Şimdi yine ilk gelişim gösterdiği konuma aldım. Bitkilerin genelinde olan ışığa uzanma çabası bunda yok. Daha çok serine kaçmak ister gibi tavrı var.

Geçen gün fırsat bulup "bu bitki nedir başlığında" bitkimin adını sordum. Az önce de Sn. Güngür Salman Kivi olması gerek demiş. Kivi başlığındaki bitkinin özellikleriyle bizimkinin özelliklerini eşleştirince aile üyelerine "bir kivimiz var" duyurumu yaptım.

Bitkimin resimlerini daha önce başka başlığa yüklediğim için buraya yüklemeyi beceremedim. Link mi veriliyor, nasıl yapılıyor bilemedim.
Bu bitkinin, çiçeğin adı nedir? (Sormadan önce ilk mesajı okuyun) başlığındaki #91 mesajdaki bitki.

Sanırım çiçek açmadan dişi mi erkek mi olduğunu bilemeyeceğim. Şu sıralar çiçeklenme zamanları olduğunu okudum. Umarım çiçeklenir. Bu yıl çiçek vermeyebilir de. Çünkü bitkiyi tanımadığım için ona gereken ortamı hazırlayamadım, kendini anca toparladı zavallıcık :

Sorularım;
*Yüzey kökü yapıyormuş. Yerini değiştiriken ( sanırım sonbaharda yapmak gerek) 30 - 40 cm derinlikte 70- 80 cm çapta bir ortam uygun olur mu?

* Erkek veya dişi bitki almak yerine aşılama yapabilir miyim. (Böylece bir kök için yer ayırmış olurum.)

süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 11:35   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2010
6 yıllık kivilerde çiçek ve yaprak dökümü var sebebi ne olabilir sizce.....

tifany Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 23:56   #327
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Geçen yıl Istanbul dönuşü Mart ayında üç dişi bir erkek tüplü kivi fidanı getirdim ve bahçemde doğrudan güneş alan bir yere diktim.Baharda gözler patladı ve sürgünlerin gelişimi gayet iyi gidiyordu. Ağustos ayında iki gün süren sıcak bir rüzgar esti ve kivilerin yaprakları kavruldu. Yani kivi yüksek nemi sadece toprakta değil havada da istiyor.Kivi dikecek arkadaşların emeklerinin heba olmaması bakımından bu hususu göz önüne almalarını dilerim.

Şimdi tüylü kivi yerine arktik kiviyi (tüysüz olanı) denemek istiyorum. Yalnız aynı şey onda da olur mu endişem var. Arktik kivi konusunda tecrübesi olan arkadaşlar bu konuda bilgilendirirlerse sevinirim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2010, 00:37   #328
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
arkadaşlar 2 hafta önce 3 dişi 1 erkek kiwi,3 adet pepino,1 adet feijoa fidanı aldım 2 günlük seyahat aşamasından sonra dikimi gerçekleştirdim.2 haftadır gözlemlediğim en bariz durum kiwi cok ama çok hassas bir bitki...öyleki bir çok meyve ve sebzem olmasına ragmen kiwide daha garip bir durum söz konusu...
bildiğiniz gibi kiwi yetiştiriciliği batı karadenizde cok yaygın öyleki son yıllarda büyük bir gelir kaynağı olarak görünmekte(bartın,zonguldak düzce...)yanlız karabük ilinde oturduğumdan dolayı içerde kalıyorum ve kiwininde siddette istek duyduğu rutubetli ve nemli ortam karabük ili için pekte geçerli değil...yanlız burada şu dikkatimi çekiyor ve bunun cevabını bulamıyorum 5 senedir kiwi yetiştiren arkadaşım erkek ve dişi olmak kaydıyla verim alamıyor..burada tıkanıyoruz...

bundan dolayı bende denemedeyim arı kovanlarımızla birlikte seneye bakalım nasıl bir tablo bizi bekleyecek ama malumunuz bazı bitkilere bazı yörelerde ağzınızla kuş tutsanız yer edinemezsiniz.deneyip meyve oluşumu olacakmı olmayacakmı göreceğiz...

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 23:48   #329
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa78 Mesajı Göster
arkadaşlar 2 hafta önce 3 dişi 1 erkek kiwi,3 adet pepino,1 adet feijoa fidanı aldım 2 günlük seyahat aşamasından sonra dikimi gerçekleştirdim.2 haftadır gözlemlediğim en bariz durum kiwi cok ama çok hassas bir bitki...öyleki bir çok meyve ve sebzem olmasına ragmen kiwide daha garip bir durum söz konusu...
bildiğiniz gibi kiwi yetiştiriciliği batı karadenizde cok yaygın öyleki son yıllarda büyük bir gelir kaynağı olarak görünmekte(bartın,zonguldak düzce...)yanlız karabük ilinde oturduğumdan dolayı içerde kalıyorum ve kiwininde siddette istek duyduğu rutubetli ve nemli ortam karabük ili için pekte geçerli değil...yanlız burada şu dikkatimi çekiyor ve bunun cevabını bulamıyorum 5 senedir kiwi yetiştiren arkadaşım erkek ve dişi olmak kaydıyla verim alamıyor..burada tıkanıyoruz...

bundan dolayı bende denemedeyim arı kovanlarımızla birlikte seneye bakalım nasıl bir tablo bizi bekleyecek ama malumunuz bazı bitkilere bazı yörelerde ağzınızla kuş tutsanız yer edinemezsiniz.deneyip meyve oluşumu olacakmı olmayacakmı göreceğiz...
Sayın Musa78 Ben Zonguldak Gökçebey(Tefen) İlçesinde İkamet etmekteyim Köyüm Gökçebeye Bağlı Bodaç Alaoğlu Mahallesidir. Köyüm Karabük İl sınırındadır.Yenice Kayadibi Bize oldukca yakın iklim Karabükle hemen hemen aynı sadece sizde kışlar 1-2 derece sizde daha soğuk ben kivilerimde suni gübre kullanmam sade doğal hayvan gübresi kullanırım, yanmış büyük baş hayvan gübresi ile koyun-keci gübresini karıştırıp diblerine verin birde böyle deneyin...

Eklenen Resimler

Düzenleyen serdar1 : 13-10-2010 saat 13:50
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 17:30   #330
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
serdar1 hemşerim tanıştığımıza öncelikle memnun olduğu söylemek isterim sanırım sorun şundan kaynaklanıyor bölgenizin hatta köyünüzün rutubetli oluşu kestane de yetişiyordur yanılmıyorsam??bende merkeze bağlı bulak köyünde oturuyorum merkezle aramda 10 km var ilk defa bu sene başinda ben getirdim ve denedim tamam tuttular yanlız sürgün atamıyorlar gelişim gösteremediler 15 metre kadar uzadılar diyebilirim sonra duruşa geçtiler aynı tempoda devam ediyorlar bakalım kışı çıkaracaklarmı.en kısa sürede foto atacağım teşekkürler yorumunuz için

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024