agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2009, 20:33   #271
/

Giriş Tarihi: 23-10-2009
.Selam kerem50 bey,
yeni üye olduğumdan özelden mes.atamıyorum.sanırım bahçeniz istanbulda.bende istanbulda, bir dönüm alanda bahçe kurmaya çalışıyorum araştırma yapıyorum bahçenizi görme ve bilginizden yararlanma imkanı verirseniz çok sevinirim...ercanbekdemyr@hotmail.com....

kiwici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2009, 00:35   #272
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn kiwici, arka arkaya birkaç mesaj birden göndermenize gerek yoktur. Mesajı yazdıktan sonra eklemek istediğiniz birşey olursa mesajın altındaki düzelt komutuna tıklayarak yazınızı devam ettirebilirsiniz. Yazım kurallarını okuyunuz ve kendinizi yeni gelenler başlığında tanıtınız. Aramıza hoşgeldiniz...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 21:42   #273
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Bu da benim tohumdan yetiştirdiğim kivi.

Eklenen Resimler

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2009, 18:22   #274
/

Giriş Tarihi: 23-11-2009
tohumdan kivi üretimi.

forumda yeni sayılırım.forumdaki kivi ile ilgili yazışmaları okurken kivi üretimine merakım arttı.internetteki bazı alışveriş sitelerinden hemen kivi tohumu siparişi verdim.forumda yazıldığı gibi bu tohumları ilk önce yaklaşık olarak 15 gün buzdolabında (buzluğun içinde değil)beklettim.daha sonra bu tohumları alarak kaloriferin üzerinde paçetenin içine sararak3 gün kuruttum.aldığım tohumları plastik bir kabın taban kısmına serdiğim 3 cm kalınlığındaki pamuğun üzerine aralıklı olarak serptim ve bu tohumların üzerini yine bir kat daha pamuk ile kapattım,yani tohumlar pamuk katmanının ortasında kaldılar.daha sonra normal musluk suyu ile pamukların üzerini hafif hafif ıslattım,pamuklarının tamamının ıslandığını kanaat getirdikten sonra plastik kabın üzerini hava almayacak şekilde naylon poşet ile kapattım ve bu poşettede iğne vasıtası ile üzerinden çok az hava alabilmesi için bazı yerlerinden küçük küçük deldim.böylece basit şekilde hazırlanmış bir çeşit sera elde ettim.kabın içindeki su buharlaşarak sürekli devir daim yapıyordu.bu kabı evin içinde bir hafta muhafaza ettim.bir hafta sonra kabı açtım ve pamukları hafifçe aralayarak tohumların durumuna baktığımda tohumların yarısından çoğunun yeşillenerek 3-4 santim boyuna ulaşmış olduklarını gördüm.maket bıçağı yardımı ile fideleri zedelemeden pamukların arasından alarak plastik bardak içine koyduğum çiçek toprağı diye bilinen çiçekçilerde bulunan toprağın içine (her bardağa bir fide)olarak diktim.şu anda elimde yaklaşık 14-15 tane fide bulunmakta.bu fidelerin bulundukları bardakları bir leğenin içine koyarak ,leğenin tabanına bir miktar su döktüm ve üzerini tekrar sera etkisi yapsın diyerek naylon ile kapattım.şu anda fidelerin gelişimini takip ediyorum.
benim kivi yetiştiriciliği maceram şu ana kadar böyle,ancak fidelerimin ne kadar boya ulaştıktan sonra ve ne zaman toprağa dikmem gerektiği hakkında bir fikrim yok.bu konuda bilgisi olana arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

beyazkep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2009, 12:04   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2007
kivi yetiştiricileri

merhaba sayın bitki dostları.

fidan satış sayfasında başlığı bulunmadığı için buraya yazmayı uygun buldum.
kivi ile lgilenen arkadaşlar eğer fidan ihtiyaçları olursa tarafıma mesaj atabilirler.e-mail adresim renon08@hotmail.com.

not:fidanlar rizede üretilmektedir.

renon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 22:17   #276
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Ben de kivilerin çekirdeklerini çıkarıp toprağa ektim. Hiç bir tohumu çöpe atmıyorum neredeyse her yer tohum oldu. biraz çılgınlık.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2009, 22:56   #277
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar kivi çelikten de kökleniyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 14:08   #278
Yeni Üye

Erdal85's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2009
Merhaba

Özel bir firmada çalışıyorum. Kivi üretimimiz ve satışımız var. Kivi ile ilgili internette araştırma yaparken, Yunanistan'da bir firmanın Kivi üretimi dikkatimi çekti. Agrohara isimli Yunan firması, Tsechelidis adında bir Kivi üretimi yapıyor. Tsechelidis'in anlamını bilmiyorum ama firmanın verdiği bir isim olduğunu düşünüyorum. Meyve ağırlığı 170-180 gr oluyormuş.

%2 Hayward, %70 tozlaşma diye bir bilgi var. İçeriği yazmıyor. Hayward'a göre daha tatlı ve dayanıklıymış.

Bunun dışında fazla bilgi bulamadım. Bu konuyla ilgili bilgisi olanlar var mı?

Firmanın internet adresi http://www.kiwi-tsechelidis.com/en/index.htm

Erdal85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 14:18   #279
Ağaç Dostu

limoncu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2009
On yıllık çalışmayla ve hayvard çelikleri kullanarak ürettiklerinden dem vurmuşlar, mega kivi olarak da bilinir diyorlar. Epey teknik bilgi de sunmuşlar, çok güzel bir çeşit aslını isterseniz. Akşama hepsini okuyacağım.

limoncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 16:14   #280
Yeni Üye

Erdal85's Avatar

Tercüme için teşekkürler Limoncu. Mega Kivi hakkında başka bilgisi olan var mı?

Bu da Mega Kivi'nin fotoğrafı.

Eski 18-12-2009, 19:02   #281
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Mega kivinin özelliği büyük olması mı, yoksa fotoğraf çekmek için seçilipde mi fotoğraflandırılmıştır?

Eski 18-12-2009, 21:48   #282
Yeni Üye

Erdal85's Avatar

Samsunlu55,

Mega Kivi ortalama 170-180 gr ağırlığında oluyor. Yani büyük. Özellikle bulunup çekilmiş bir fotoğraf değil. Hepsi böyle.

Eski 18-12-2009, 22:00   #283
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Megakivi sitesine baktım ama bizim manavlarda satılan büyük kiviler de var. Hatta bazıları ikiz gibi yassı ve geniş.

Bizim kiviler yapraklarını döktü. Bakalım kışın kuru soğuklarına dayanacak mı!

Eski 18-12-2009, 22:33   #284
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Arkadaşlar bahçemde bir kivim eksik keşke konyanın soğuklarına dayanabilse
hiç düşünmem eker gözüm gibi bakarım.
İnternette araştırdım sıcak ve nemli ortamlarda verimli oluyormuş.
Sn nariçi sizin ikliminiz nasıl, bende biraz ümitlensem kivi dikme konusunda

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 22:40   #285
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Bizim iklim de karasal yazın kuru sıcak, kışın kuru soğuk. Ben çam ağaçları çatısı altına diktim. Siper olsun, yazın nemi tutsun kışın da ayazdan korusun diye bu ilk kışları. Bu yıl 1,50 m. boy yaptılar bakalım seneye ne olacak.

Eski 18-12-2009, 22:46   #286
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Sağolun sizin kiviler kışı atlatırsa temennim o bende dikerim diye düşündüm.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 23:50   #287
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bahar Mesajı Göster
Arkadaşlar bahçemde bir kivim eksik keşke konyanın soğuklarına dayanabilse
hiç düşünmem eker gözüm gibi bakarım.
İnternette araştırdım sıcak ve nemli ortamlarda verimli oluyormuş.
Sn nariçi sizin ikliminiz nasıl, bende biraz ümitlensem kivi dikme konusunda
Sibirya kivisi yetiştirebilirsiniz...

Eski 19-12-2009, 09:00   #288
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Üzüm asması altına dikilirse başarı olabilir. Siper altı oluşturulmuş olur.

Eski 19-12-2009, 12:25   #289
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. nariçi, Adıyaman ile Konya'nın sıcaklık değerleri çok fark ediyor.

Adıyaman:http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendi...spx?m=ADIYAMAN

Konya:http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendi...k.aspx?m=KONYA

Eski 19-01-2010, 00:49   #290
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
(önceki mesajlara yazılmış mı diye baktım ama göremedim. Kivi bahçesi yapmayı düşünenler için bence önemli)

Kivi’de kontrolsüz üretim

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Türkiye’de son yıllarda kivi üretiminin kontrolsüz bir şekilde yapıldığını belirterek, ”Biz bugün 30 bin civarında kivi ürettiğimizi tahmin ediyoruz.

Çok yakın bir zamanda bu rakam 100-150 bin tona çıktığında ”bu kivi nasıl tüketilecek” sorusu akla gelecektir” dedi.

Karadeniz, kivi üretiminde alan genişlemesinin son yıllarda kontrolsüz bir şekilde artmaya devam ettiğini söyledi.

Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de kivi dikim alanlarının 15 bin hektarın üzerine çıktığını vurgulayan Karadeniz, ”Oysa ilk dikimi yapılan Yeni Zelanda’da bu rakam 13 bin hektar” bilgisini verdi.

Kivide kontrolsüz artmaya devam eden dikim alanlarının beraberinde bazı olumsuzlukları getirdiğine de işaret eden Karadeniz, şunlar kaydetti:

”Türkiye’de son yıllarda kivi üretiminde alan genişlemesi çok fazla oldu. Yapılan istatistiklere ülkemizde kivi dikim alanlarının 15 bin hektarın üzerine çıktığını görüyoruz. Oysa ki kivinin ilk dikiminin yapıldığı Yeni Zelanda da bu rakam 13 bin hektardır. Kivi dikim alanı olarak Yeni Zelanda’yı geçmiş durumdayız.

Bu ne gibi problemleri getirecek. Biz bugün 30 bin civarında kivi ürettiğimizi tahmin ediyoruz. Bu rakam çok yakın bir zamanda 100-150 bin tona çıktığında ”bu kivi nasıl tüketilecek” sorusu akla gelecektir. Bu soru sorulmaya başlandığı andan itibaren de arz fazlası tehlikesi kivide gün yüzüne çıkmaya başlayacaktır.”

Karadeniz kivinin dünya da çok fazla tüketilen bir meyve olmadığına da değinerek, ”Baktığımız zaman ülkelerin bir çoğu kivi ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılayabiliyor” dedi.

Bu nedenlerle gelecekte yaşanabilecek muhtemel bir arz fazlası durumunda kivi üreticilerinin önemli sıkıntılarla karşılaşabileceklerini anlatan Karadeniz, şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.

AA

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 12:37   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2010
Öncelikle herkese merhabalar, anne ve babam tarafından tarımsal faaliyetlerde bulunan bir aileden geliyorum küçük yaştan beri çeşitli bitkilerin yetiştirilmesinde bulunmuşumdur. Ama ağırlıklı olarak son 5 senedir kivi üreticiliği üzerine faaliyette bulunuyoruz. Türkiyede bu konuda çok az bilgi olduğundan yurtdışı araştırma merkezlerinden veriler toplayarak kendi fidelerimizi yetiştirdik ve son 3 senedir verimli şekilde meyve alıyoruz. Şuan 1000 ağaç ve 15 dönüm arazide faaliyet gösteriyoruz. Ziraat mühendisi olmasamda bildiğim kadarıyla sorularınıza cevap vermeye çalışabilirim. Saygılarımla.

prophecy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 12:43   #292
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-02-2010
Arkadaşlar belki biraz saçma bir soru olabilir ama acaba kapalı balkonda kivi yetiştirmek mümkün müdür? Bir arkadaşımla balkonda bodur meyve ağacı yetiştirebilir miyiz acaba sorusu sonucunda işler biraz karıştı ve bodur meyve ağacından vazgeçerek kivi yetiştirmeye karar verdik ama balkonda yetişir mi yetişmez mi sorusu kafamıza takıldı.

Balkon komple camekan olduğundan kısmen olsa da sera ortamı yaratılabilir ve kivi'nin nem ihtiyacını rahatlıklar ayarlayabiliriz düşüncesindeyiz.

Akif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 12:58   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2010
Genel olarak yazılanları incelediğimde şunları öncelikle belirtmem gerekir;
1- Kivi tohumdan pamuk içerisinde 25 c sıcalıkta çimlenir ve yetişir, fakat yetişen fide hiçbir zaman meyve vermez. Bu fidenin mutlaka 1 yaşından sonra parmak kalınlığına vardığında aşılnması gerekir. Bu şekilde yetişen fide hepsinden sağlıklıdır ama aşı tutturması çok zordur.
2- Daldan alınan çelikten yetiştirme şansı daha yüksektir. Fakat bunu perlit dediğimiz bir madde içinde ve köklenmesini sağlayacak özel ilaçlarla tututurabilirsiniz. Bu fideye aşı yapmadan meyve alırsınız. Bu şekilde hazırlana çeliklerden sadece %60-%65 civarındaki kısmı verimli şekilde kök verir.
3- Meyve alabilmek için düzgün şekilde kış budaması yapılmalıdır.(Aralık-Ocak)
4- Meyvenin büyümesi içinde düzgün şekilde yaz budaması yapılmalıdır.(Haziran-Temmuz)
5- Ayrıca meyve büyümesinin düzgün olması için haziran sonuna doğru yamuk ve küçük meyvelere tekleme yapılmalıdır(Bilmeyenler için tekleme: seyreltme, koparma)
6- Meyvenin lezzetli olmasını istiyorsanız kesinlikle kimyasal gübre kullanmayın...!!!!
7- Meyvenin lezzetli olmasını ve ekşi kalmamasını istiyorsanız kasım ayı ilk haftadan önce kesinlikle toplamayın....!!!
Kivi üretimi gerçekten yoğun çalışma ve emek isteyen bir uğraştır.....!!!!

prophecy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2010, 19:30   #294
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Aramıza hoş geldin prophecy. Kendini yeni gelenler ve şehirlere göre üyeler bölümündede tanıtırsan sevinirim. Bahçeniz nerede hangi ovada? Saygılarımla...

Eski 22-02-2010, 23:07   #295
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Wink Nasıl anlaşılır?

Arkadaşalr kivinin dişimi erkekmi olduğunu nasıl anlarız?Bazı sitelerde çiçeklerinden anlaşılır diyor ama benim kivilerim daha hiç çiçek vermedi ve bu senede çiçek vereceğini sanmıyorum.yapraklarından filan anlamanın yolu varmı? varsa lütfen bilgilendirin bizleri.

mustafa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2010, 23:14   #296
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Tam olarak bilmesemde ağacın üstünde kalan dalda önceki meyvenin sapı duruyorsa bir çiçek durmuyorsa diğer bir çiçek oluyor diye biliyorum.

Eski 23-02-2010, 22:15   #297
Ağaçsever

kivinin dişimi erkekmi olduğunu yapraklarından anlamanın bir yolu yokmu?

Eski 27-02-2010, 11:25   #298
Ağaçsever

kivinin dişimi erkekmi olduğunu yapraklarından ve ya gövdesinden anlamanın bir yolu varmı?
Arkadaşlar bi bilen varsa lütfen bir cevap yazsa.

Eski 27-02-2010, 12:24   #299
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Biraz araştırdım, çiçeklerden ayırdetme hariç pek bir bilgi bulamadım.

Eklenen Resimler

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 18:51   #300
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafa07 Mesajı Göster
kivinin dişimi erkekmi olduğunu yapraklarından ve ya gövdesinden anlamanın bir yolu varmı?
Arkadaşlar bi bilen varsa lütfen bir cevap yazsa.
Kiwinin erkek veya dişi olduğunu ancak çiçek açınca anlayabilirsiniz en garanti yöntem budur.

Plantae Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024