agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni73Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2023, 21:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Yerel incir türlerinin tanıtılması ve sınıflandırılması için ortak çalışma

Maalesef meyve ve sebze çeşitlerini adlandırma konusunda hiç iyi değiliz. Mor incirlerin tamamı nerdeyse patlıcan inciri olarak isimlendirilmiş. Sakarya da köyümüzde 15, 16 çeşit incir var ama ismiyle bilinen sadece bir çeşit var. Tabak inciri. Diğerleri rengine göre beyaz, siyah, mor ya da patlıcan inciri olarak adlandırılıyor. Hiç bir ürünü için tozlaşma (ilek arısı yoluyla döllenme) istemeyen incirlerden ticari olarak bilinip satılan benim bildiğim siyah orak çeşidi var. Bu incirlere kararlı incir deniyor. Komşumun pazardan rasgele alıp yetiştirdiği çok kaliteli kararlı bir incir vardı ama malesef Ankaranın soğuğuna dayanamadı. Geçen yıl yine Ankara da çok verimli ve kaliteli başka bir kararlı incire rasladım. İspanya, Italya ve Fransa da keşfedilmiş bir çok kaliteli kararlı incirler var. Biz de de mutlaka vardır. Bu incirlerin kararlı olup olmadığını öğrenmek için incir arısı olan sıcak bölgelerde incirler çok küçükken incirleri tül keselerin içinine alarak arının incire girip inciri döllemesinin önüne geçmek gerekiyor. Eğer incir kese içinde olgunlaşırsa kararlı olduğu ortaya çıkacak. Yok eğer sararıp düşerse döllenme ihtiyacı olduğu anlaşılacak. Döllenme ihtiyacı olan 3 çeşit incir var. İzmir inciri diye tabir edilen sadece bir ürün verip döllenme isteyen incirler. İlk üründe döllenme istemeyen ama ikinci üründe döllenme isteyen San Pedro tipi incirler ve ilk üründe döllenme isteyip ikincide istemeyen adriyatic tipi incirler. Sakarya da biz döllenme olmadan oluşan incirlere çiçek inciri deriz. Kararlı incirlerin iki ürün verenlerinde genelde ikinci ürün ilkine göre daha kaliteli oluyor. Bu çalışma için incir yetişen bölgelerde gönüllüler gerekiyor. Ben kendim elimden geldiğince Sakarya Hendek ilçesi ve köylerindeki incir ağaçlarının meyve resimlerini çekip paylaşacağım. Kendi köyümde bildiğim bütün çeşitler için izolasyon yapıp kararlı incirler varmı bakacağım. Kararlı incirler arı ile döllendiğinde meyve tadı çok değişmesede görünüm ve büyüklük olarak çok fark oluyormuş. Bir çok incirin kendine özgü yaprak yapısı var. Meyve olarak benziyen çeşitlerin yaprakları karşılaştırılabilir. Bizim köyde Trabzon patlıcan inciri diye bilinen incirin iri basık, ufak koyu mor ve açık mor olarak üç farklı çeşidi var. Ticari olarak satın alınabilecek belki bir düzine çeşit var. Resimler hep temsili. Ne aldığınızı bilmiyorsunuz. Tescil edilmiş çeşit sayısıda çok fazla değil. Biz üstümüze düşeni yapalım derim. Çalışma sonunda incir kalemi takası da (paylaşım değil) yapabiliriz. Lütfen katılmak isteyenler bölge/şehir adı belirtsin.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2023, 21:41   #2
Ağaç Dostu

Yukarıda yazılan her şey dişi incirler içindi. Kararlı erkek incirler de var. Bu kararlı erkek incirlerin bazılarının yenilebilir meyvesi de oluyor. Kararlı erkek incirler yeni kararlı ( dişi) incirlerin ıslahı için gerekiyor. Onları da çalışmaya alabiliriz. İncirin döllenme mekanizması ve daha bir çok detay için Mine hanımın notlarına bakabilirsiniz.
İncir (Ficus carica)

Eski 07-04-2023, 07:53   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Güzel çalışma

İşten dolayı yeterince doğaya çıkamıyorum.zamanim olsaydı ben de bu çalışmaya katılırdım(özellikle dağ inciri çoğaltma fikri kafamı uzun süredir meşgul etmekte). Ancak bizim bu girisim amatör bir yaklaşım. Üniversite kapsamında araştırılması gerekiyor.Aydin'da İncir Araştırma Enstitüsü var. Onlarla iletişime geçilebilir

Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2023, 12:48   #4
Ağaç Dostu

İncir araştırma enstitüsü güzel şeyler yapıyor ama yeterli değil. Kendine verimli çeşit olarak beyaz orak (san pedro) ve siyah orak ( kararlı) var listeledikleri.

Eski 07-04-2023, 17:20   #5
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ben bir çeşit incir incir alıp kardeşimin bahçesine diktim. Orada büyüyüp meyve verebilirse ne olduğunu görürüz. Başka bir yerden de incir siparişi verdim. Yurt dışından gelmiş kalemleri. Tabi daha küçük durumdalar. Ankara'da Sıhhiye çok katlı otoparkının arka tarafında yurt içinde meyve veren bir incir var. Ankara'ya gittiğim zaman oradan geçersem mutlaka bakarım. Çok verimli değil gibi. Ancak incirleri toplanıyor. Belki de ben toplandığı için hepsini göremiyorum. Yere düşen meyvelerin olgunlaşmış olduğu görülüyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2023, 21:02   #6
Ağaç Dostu

Maalesef ilkbaharda incirleri incir arılarından izole etme planım için vakit bulamadım. Şansıma Ankara da da incir arılarının varlığına şahit oldum. Bu arılar büyük ihtimal kısmen daha sıcak bölgelerden geliyor. Kışın Ankara da bir kaç erkek inciri açıp incelemiştim. İçlerinde konuklayan arı yoktu. Sakarya Hendek te severek tükettiğimiz incirleri tanıtacağım. Bu incirlerin bilinen bir ismi varsa lütfen belirtin.

Eski 09-09-2023, 21:22   #7
Ağaç Dostu

Beyaz incir diye adlandırdığımız en erkenci incir. Bu incir az da olsa yellop (burda çiçek inciri denir) ürünü veriyor. Resimler 26 Ağustos dan. Çiçek incirleri tekdüze olmuyor. Kimisi az tatlı kimisi ana ürüne yakın tatlılıkta oluyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Atilgan : 09-09-2023 saat 22:09
Eski 09-09-2023, 21:37   #8
Ağaç Dostu

Siyah incir. Bursa karasından bir tık daha aromalı ama yağmurda ağzı açılıyor ve kurtlanma yapıyor. Resimler 9 Eylül den.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Atilgan : 09-09-2023 saat 22:10
Eski 09-09-2023, 22:04   #9
Ağaç Dostu

Bunun adı yok. İlçe de (Hendek) bolca bulunduğu için köyde Hendek inciri diye adlandırılıyor. Beyaz diye adlandırdığımız incirden 1 hafta sonra olmaya başlıyor. İlk ürün az tatlı ama aroması fena değil. İlerleyen haftalarda tadı ve aroması çok hoş. Yagmurda ağzı açılmıyor kurtlanma vs olmuyor. Resimler 26 Ağustos dan ama köyden değil. Köy ve ilçe arasında bir haftalık bir fark oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2023, 23:16   #10
Ağaç Dostu

Oldukça kaliteli ve iri çiçek incirleri olan başka bir siyah incir. Sadece bir bahçede gördüm. Fazla bir gözlem yapamadım ama şu ana kadar her şey olumlu. Resimler 9 Eylül den.

Eklenen Resimler

Muda ve aydemiraydın beğendi.

Düzenleyen Atilgan : 22-09-2023 saat 14:13
Eski 09-09-2023, 23:21   #11
Ağaç Dostu

Patlıcan inciri. Son derece lezzetli ve kendine has zengin bir aroması var. Ağız yarılması pek yapmıyor ama konum ve yağış kaynaklı çürüme ve kurtlanma olabiliyor. Resimler 9 Eylülden.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2023, 23:27   #12
Ağaç Dostu

Başka bir patlıcan inciri. Standart patlıcan inciri kadar çatlama yapmıyor. Meyveleri biraz daha büyük. Ağız yarılması olmuyor. Çürüme ekşime çok nadir oluyor. Resimler 9 Eylül den.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2023, 23:32   #13
Ağaç Dostu

Sadece iki bahçede gördüğüm tadı patlıcan incirlerine benzer belki bir tık daha iyi aromalı (benim için) ağız yarılması , çürüme ve kurtlanma yapmayan bir incir. Meyvede çatlama da olmuyor. Resimler 9 Eylül den.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2023, 23:37   #14
Ağaç Dostu

Buralarda Sultan Süleyman diye adlandırılan oldukça iri bir incir türü. Mükemmel bir aroması var ama bulunduğu konum ve yağış şartlarına göre meyve kalitesi değişiyor. Kurtlanma ve ekşime olabiliyor. Resimdeki incirlerden hiç biri yenecek kalitede değildi. Kısmen gölgede kaldığı için olabilir. Son iki resim farklı bir ağaçtan sonradan eklendi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Atilgan : 23-09-2023 saat 14:29
Eski 09-09-2023, 23:48   #15
Ağaç Dostu

Aydın sarı lop tarzı incirler ve Bursa siyah inciri burda daha yeni yeni olmaya başlamış. Bugün bir Bursa siyah inciri yedim. Markette satılanlardan çok daha güzel olduğunu söylemeliyim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Atilgan : 12-09-2023 saat 22:20
Eski 12-09-2023, 22:10   #16
Ağaç Dostu

Bu incir de Ankara'dan. Sahibini tanısam daha detaylı resimlerini çekebilirdim ama yoldan doğru bir resim çekip kaçtım. Geçen yıl bir tane alıp yemiştim. Güzel bir incir. Dediğim gibi bu yıl Ankara'da incir arılarına rastladım o yüzden bu incir ufak bil ihtimal incir arıları ile döllenmiş olabilir. Ankara da Eylül başında oluyor. Sakarya için erken sayılabilir.

Eklenen Resimler

Eski 12-09-2023, 22:22   #17
Ağaç Dostu

Hendek/ Sakarya'da gördüğüm başka bir incir. İlk paylaşımdaki beyaz incire benzer bir tadı ve garip uzunca bir şekli var. Ağacın uzakta kalan kısımlarında olgunlaşmış incirler daha uzun ve iri idi. Benim yediğim deforme olmuş minik bir incirdi.

Eklenen Resimler

Eski 13-09-2023, 21:50   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2023
güneydoğu seyahatimde ergani şölen köyünde uzun hasanın olduğu söylenen bir ziyarete giderken dağda çok farklı birsürü incir çeşidi vardı mor, sarı, yeşil tatları da farklıydı fotoğrafları bulursam eklerim o taraflarda da çok tür var birde mardin gurs vadisinde de çok lezzetli bir yeşil incir vardı.

sultan1616 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2023, 12:12   #19
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
bende uzun zamandır incirlere taktım. sözde incirin merkezindeyiz fakat incirler siyah ve yeşil diye adlandırılıyor.
ara ara olan şiddetli soğuklardan kuruyorlar veya tozlanma sıkıntısından meyve döküyorlar.

benim istediğim incir.

1- soguklara dayanıklı olacak.
2- tozlanma istemeyecek.
3- gözü kapalı olacak.
4- erkenci olacak.
5- meyve iri ve lezzetli olacak. denemelere devam.

Atilgan, Muda ve benceemerik beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2023, 13:20   #20
Ağaç Dostu

Benim okuduklarımdan anladığım.
1) İncir belli bir kalınlığa gelmeden soğuk direnci oluşmuyor.
2) Yurt dışında soğuğa dayanıklı incirden kasıt üst kısmı dondan zarar görse de kökünden tekrar sürüp o yıl verdiği sürgünlerden incir üretebilen türler.

Siz Bursa da değilmisiniz. Dondan nasıl etkileniyorsunuz ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bende uzun zamandır incirlere taktım. sözde incirin merkezindeyiz fakat incirler siyah ve yeşil diye adlandırılıyor.
ara ara olan şiddetli soğuklardan kuruyorlar veya tozlanma sıkıntısından meyve döküyorlar.

benim istediğim incir.

1- soguklara dayanıklı olacak.
2- tozlanma istemeyecek.
3- gözü kapalı olacak.
4- erkenci olacak.
5- meyve iri ve lezzetli olacak. denemelere devam.

aydemiraydın beğendi.
Eski 16-09-2023, 15:54   #21
Ağaç Dostu

Bu incir Ankara'da korunaklı resmi bir devlet kurumunun bahçesinde. Gün ortası resim çekersem şüphelenen olmaz diyip risk aldım. Patlıcan incirine benziyor. Yinre bugün hacettepe üniversitesi civarında üzerinde meyvesi olan büyükçe bir incir gördüm ama yanaşıp resmini çekme imkanım olmadı.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Eski 18-09-2023, 09:52   #22
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Benim okuduklarımdan anladığım.
1) İncir belli bir kalınlığa gelmeden soğuk direnci oluşmuyor.
2) Yurt dışında soğuğa dayanıklı incirden kasıt üst kısmı dondan zarar görse de kökünden tekrar sürüp o yıl verdiği sürgünlerden incir üretebilen türler.

Siz Bursa da değilmisiniz. Dondan nasıl etkileniyorsunuz ?

bursa, yenişehir evvelki yıl eksi 22 de trabzon hurmaları, incirler öldü.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2023, 22:09   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bursa, yenişehir evvelki yıl eksi 22 de trabzon hurmaları, incirler öldü.
Çok ilginç. Bursa yı ılıman bilirdim. Hendek/Sakarya da eksi 10 ları nadirde olsa görüyoruz ama ben incirlerin hiç hasar aldığını görmedim. Havadaki nem oranı da etki ediyordur. Tabi bu düşük sıcaklıklar fazla uzun sürmüyor.

Eski 18-09-2023, 22:52   #24
Ağaç Dostu

Amerika da 5b iklim bölgesinde bahçesinde büyük incir ağaçları olan bir kişi ile tanışmıştım. İncirlerin etrafını yüksekçe tavuk teli ile çevirmiş ve her kış telin içini yaprak ile doldurarak incirin gövdesinin 2 metre kadarını izole ediyor. Bence bir iki yıl şansı yaver gitti ve ağaçlar soğuğa direnecek kalınlığa ulaştı.

Zekoş ve Muda beğendi.
Eski 19-09-2023, 11:51   #25
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Bu da bizim incir, geç olan bi çeşitmiş. Daha yeni olgunlaşmaya başlayanlarda var içi geçenlerde. Bir kaç Farklı çeşit daha var ama diğerleri kuraklıktan daha küçük incirler yaparken bu ağaç hep daha büyük incirler yapıyor. İncir yemediğim için tadını bilmiyorum 😃

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, Atilgan ve Muda beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2023, 21:25   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Bu da bizim incir, geç olan bi çeşitmiş. Daha yeni olgunlaşmaya başlayanlarda var içi geçenlerde. Bir kaç Farklı çeşit daha var ama diğerleri kuraklıktan daha küçük incirler yaparken bu ağaç hep daha büyük incirler yapıyor. İncir yemediğim için tadını bilmiyorum 😃
Güzel görünüyor. Göz kısmı kapalımıydı ?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 19-09-2023, 21:30   #27
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Güzel görünüyor. Göz kısmı kapalımıydı ?
Göz kısmından kastınız, incirin tabanıysa sanki kapalıydı diye hatırlıyorum ama bi sonraki gidişimde kontrol ederim. Diğer ağaçlarında meyvelerini yan yana koyup içini-dışını karşılaştırmalı olarak fotoğraflarım

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2023, 11:02   #28
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Göz kısmından kastınız, incirin tabanıysa sanki kapalıydı diye hatırlıyorum ama bi sonraki gidişimde kontrol ederim. Diğer ağaçlarında meyvelerini yan yana koyup içini-dışını karşılaştırmalı olarak fotoğraflarım
Alt üst karıştı en iyisi resim koymak. Göz kapalı olunca incir hastalık ve zararlılara daha dirençli oluyor.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2023, 14:02   #29
Ağaç Dostu

Tanıtıma devam. Bu incirin de maalesef bir adı yok. Satın alırken siyah yediveren demişlerdi. Bu incirin iki ürünü oluyor. İlk ürünün resmini daha önce paylaşmıştım. Hava yağışlı olursa ağzında açılma oluyor. Bu yıl henüz buralarda yağmur yağmadığı için incirler iyi durumda.

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2023, 14:36   #30
Ağaç Dostu

Ortadakiler Bursa karası. Sağdaki iri yeşil tabak inciri. Soldaki sarı-yeşil aydın inciri.Tabak inciri yeni yeni olmaya başladı. Diğerleri kadar kaliteli değil belki ama uzun süre verimde kalıyor.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024