agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-04-2011, 19:55   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2011
selam arkadaşlar.ben aranıza yeni katıldım.120 dekar bir nar bahçesi tesis ettim.sulama ile ilgili sorunlarım var.bilgi ve tecrübeniz var ise yardımcı olursanız sevinirim.yeni dikilmiş bir nar fidanının bir günlük su ihtiyacı kaç litredir.damlama sulama ile sulayacağım.veya şöyle söyleyeyim.3-4 günde bir sulama yapmayı planlıyorum.her sulamada her fidana kaç litre su vermem lazım.. saygılarımla

s_e_n_o_l Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 20:50   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2010
Nar ağacım

Merhaba

3 yıl önce taşındığım evin bahcesinde nar ağacı var 3 yıldır çiçek açıyor ama sonra dökülüyor hiç nar vermiyor ne yapabilirim ağacı 1 metreden kesip (gövde kalınlığı 5-6 cm) erik aşılayabilirmiyim teşekkürler...

ggne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 21:46   #123
Bilgilendirilen Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Bolu

Merhaba,
Boluda yaşıyorum merkezde rakım 726 burada nar yetiştirmem mümkün olur mu?Yetişirse hangi tür uygun olur?Bilgilerinizi bekliyorum..

barisceker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 19:28   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Merhaba,
Nar yetiştiriciligiyle ilgilenen kişiler varmı yoksa konu yanlızlıgamı terk edilmiş.son yazılana cevap verilmemiş pm ilemi cevaplıyorsunuz?

zitgti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 10:25   #125
Yeni Üye

Ayhan Davutoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2011
Nar Agaci kisin meyve verirmi

Arkadaslar ben yeni hemde yep yeni bir üyeyim
bir sorum var ama kiminle paylasabilecegimi bilmiyorum.
Ben avrupaya bir nar agaci götürdüm ve üzerinde hatta narlari vardi.
kisin burada soguk olur diye saksisiyla beraber iceri aldim ve
birde ne göreyim CICEK ve yeni Dallar vermeye basladi.
Heyecandan ne yapacagimi bilemedim
ama ne yazikki o cicekler birer birer düser oldu.
Simdi nar agacinin kendi kendini tozlanma (döllenme) yaparak
meyve verdigini internetten ögrendim.
Ama ben bu tozlanmayi nasil yapicam BILEMIYORUM.

Bilen Duyan haberi olan varmi

tesekkür ederim
Ayhan

Ayhan Davutoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2012, 12:45   #126
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın Davutoglu,

Kudret Narı ile Nar ağacı farklı bitkilerdir.

Nar (Punica granatum) başlığında ve yine 'Subtropikal İklim Meyveleri' başlığı altında çeşitli Nar türleri ile bilgi bulabilirsiniz.

Bendeki narlarda çiçeğini bırakın tek bir yaprak yok; şimdilerde uyku dönemindeler -bahara yapraklanacaklar.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2012, 18:38   #127
Yeni Üye

Ayhan Davutoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2011
Sayin "üzüm"

Nar ve kudret nari arasindaki farki bilmiyorum.
Benim dikkatimi ceken, bodrumdan aldigim saksili nar avrupada kis günü neden
yaprak ve cicek versin.

Gerci gülleri bu arada teker teker düstüler. ... yani meyve vermiyecegi belli oldu artik.

ilginiz icin tesekkürler.

Ayhan Davutoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2012, 12:23   #128
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Merhaba Ayhan Bey, tüm bitkiler uygun iklim koşullarında yani yeterli sıcaklık ve su ihtiyacı karşılandığında yaşam gelişimlerini sürdürürler. Evinizda kış sezonunda uykuya geçmesi gereken nar fidanı uygun sıcaklığı bulunca yaz sezonunda göstermesi gereken gelişimi evde gerçekleştirmiş. Kağalı mekanlarda yetişen meyve ağaçlarında genelde meyve olgunlaşmadan dökülür.

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 13:19   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Konu yalnızlığa terk edilmiş. Bende nar sevdam yüzünden geldiğim ve son sayfasına kadar keyifle okuduğum başlıkta. Şimdi soğuk rüzgarlar esiyor.

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 21:55   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2012
merhabalar ben 9 dönüm arazi üzerine kurulmak üzere hicaz narı fizibilite raporu hazırlamaya çalışıyorum babamı bu bahçeyi kurmaya ikna etmek için güncel bir rapora ihtiyacım var arazimiz mersinin silifke ilçesinde köy içince olup kuyusu mevcuttur. damlama sistemi maliyeti ve sertifikalı fidan maliyeti ortalama olarak kaç tl olur. bilgilendirirseniz çok sevinirim

mehmet 33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 15:56   #131
Ağaçsever

bozkır's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Nar Yetiştiriciliği

Nar yetiştirme konusunda bilgi verecek kimse var mı?

bozkır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 09:31   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2009
ggne isimli uyenin yasadigi ayni problemi biz de yasiyoruz. Bodrumdaki bahcemizde bir nar calimiz var. 20 yildir da tek bir meyve vermedi. muhtesem cicek aciyor hah bu sene olacak diyoruz ama cicekler meyvaya donusmeden dusuyor. yanindaki cam agacindan olabilir mi diye dusunduk. bu sene transfer etmeyi de dusunduk. ama yazik olur diye kiyamiyoruz. tum onerilere acigiz! tesekkurler. Bikem

Bekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 14:24   #133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Arkadaşlar selam.

Bu nar ağacı konusunda yapılabilecekler neler ve ne zaman acaba?

Yeni taşındığım evimin bahçesinde . 1Aydır suluyorum üstlerden tazeledi epeyce ama çok dağınık gibi ne zaman ve nasıl budamalıyım Budamalımıyım?

Birde yakın fotoda üstünde minik oluşumlar var ağacı karınca sarmış durumda onlarlı yiyor gibiler onlar nedir acaba?

Çok soru sordum dimi

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
tk646 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2012, 14:36   #134
Yeni Üye

Nariniz boceklenmis. Govdeyi kuvvetlendirin ki asalaklardan etkilenmesin. Bunu icin topeagini capalayip aksam bol su verin. toprak cok kuru gozukuyor. hortumu dibine yatirin suyu cok az acin ve topragin iyice cekmesini bekleyin. acele etmeyin. bocekleri de ev sabunu (beyaz sabun) bir tasa rendeleyip suyla kopurtun ve elinizle taze yapraklardakileri alin. Govde guclendikce bocekler gidecektir.

Ne olur biri de benim cicek verip meyva vermeyen narima yardimci olsun

mrduran ve tk646 beğendi.
Eski 30-08-2012, 23:00   #135
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tk646 Mesajı Göster
Arkadaşlar selam.

Bu nar ağacı konusunda yapılabilecekler neler ve ne zaman acaba?

Yeni taşındığım evimin bahçesinde . 1Aydır suluyorum üstlerden tazeledi epeyce ama çok dağınık gibi ne zaman ve nasıl budamalıyım Budamalımıyım?

Birde yakın fotoda üstünde minik oluşumlar var ağacı karınca sarmış durumda onlarlı yiyor gibiler onlar nedir acaba?

Çok soru sordum dimi
narlarınızda yaprak biti var.

tk646 beğendi.
dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2012, 15:15   #136
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bekber Mesajı Göster
ggne isimli uyenin yasadigi ayni problemi biz de yasiyoruz. Bodrumdaki bahcemizde bir nar calimiz var. 20 yildir da tek bir meyve vermedi. muhtesem cicek aciyor hah bu sene olacak diyoruz ama cicekler meyvaya donusmeden dusuyor. yanindaki cam agacindan olabilir mi diye dusunduk. bu sene transfer etmeyi de dusunduk. ama yazik olur diye kiyamiyoruz. tum onerilere acigiz! tesekkurler. Bikem
Sayın Bekber,

Ağacınız peyzaj düzenlemelerinde kullanılan meyve vermeyen nar -süs narı olabilir mi? Yanılmıyorsam süs narlarının çiçekleri biraz daha büyük oluyor.

mrduran beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2012, 14:45   #137
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın Bekber,

Ağacınız peyzaj düzenlemelerinde kullanılan meyve vermeyen nar -süs narı olabilir mi? Yanılmıyorsam süs narlarının çiçekleri biraz daha büyük oluyor.
Oncelikle yanitiniz icin cok tesekkur ederim. Cep telefonundan zar zor baglaniyorum o yuzden biraz gec gordum, ve oneriniz cok buyuk bir olasilik! Ciceklerini diger narlarla karsilastirma sansim olmadi, ancak 22 senedir nar vermeyip ciceklerini ihtisamli bir sekilde acip dokmesine (ki bizim bulundugumuz yarim adada bir cok meyva veren nar var) anlam verebilmemizi sagliyor.

Bu durumda meyva alabilmemiz icin yapilacabilecek bir sey var mi? Asi tutar mi? 4'u saglam ve kalin toplam 7 govde saydim, onumuzdeki ilkbahar bunlardan 2sini rahatlikla asilayabilirim, eger sizce degerse, yoksa bunu boyle kabul edip, ciceklerini seyredip yakinina bir de meyve veren dikmek de mumkun

Simdiden cok tesekkurler,

Bikem

mrduran beğendi.
Eski 30-09-2012, 06:54   #138
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Hatay narı

Geçen yıl -18 e kadar düşen hava soğukluğu nedeniyle Hatay narım kısmen zarar gördü .Bu yl kuruyan üst dalları nedeniyle mahsulde azalma oldu ama bu sefer narlar daha iri.

Eklenen Resimler

Eriklibahçe ve Vedart beğendi.
serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2013, 14:50   #139
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Geçenlerde Köy TV' i izlerken Keben Narı diye bir nar tanıtıldı. Neredeyse 1.5 kg. ağırlığa ulaşabilen bu nar piyasada da rahatlıkla pazarlanabiliyormuş. Tatlı - mayhoş arası lezzete sahip narıdan yapılan nar ekşisi ise dillere destanmış. Silifkede yetiştirilen bu nar çeşidini bilen, gören, tadan var mı ?

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 20:10   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Bahçemdeki nar ağacım 2 senedir çiçek açıyor ama sonra dökülüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2013, 18:28   #141
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Bu yilki nar hasadından, ilk olan narlar bu gün toplandı. Haftaya geri kalanları toplayacağım.

Eklenen Resimler

Eski 22-10-2013, 21:49   #142
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Bu yilki nar hasadından, ilk olan narlar bu gün toplandı. Haftaya geri kalanları toplayacağım.
Bu narlar devedişi narımı?

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2013, 20:54   #143
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Bu narlar devedişi narımı?
Cinsini bilmiyorum 1979-80 yılında Hatay plakalı kamyonetten pazar yerine gelen araçtan tanesi 25 krş aldığım narın çekirdeklerini ekerek yetiştirdim .Aynı nardan hem kırmızı kabuklu hem bu beyaz kabuklu nar yetiştirdim. İkisi de aşısız ama iri narları var.Bu çok tatlı diğer kırmızı kabuklusu çok az ekşi ama oldukça tatlı köydeki evin önündeki bahçemde.

Eski 24-10-2013, 09:51   #144
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Benim yazlığımda cekirdeksiz bir nar var. Her sene Üzeri kıpkırmızı çiçekleniyor. Ben de bu yıl çok narımız olacak diye seviniyorum. Ama ne yazık bütün çiçekler dökülüyor. Yaz sonuna doğru açan bazı çiçekler nara dönüşüyor. Her yıl bekleye bekleye 20 sene oldu sonuç ayni. Bundan bes veya altı sene önce komşum çok eksi ve çekırdeklı olan narında benim nardan kabuk aşı yaptı bu yıl meyveleri öyle çok ki neredeyse dalları kırılacak. Iki ağaç arasında bes metre mesafe var. Nasıl oluyor da o ağaç böyle meyve tutuyor da benimki tutmuyor.
Bir bilen varsa yazsın

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2013, 10:09   #145
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysis Mesajı Göster
Benim yazlığımda cekirdeksiz bir nar var. Her sene Üzeri kıpkırmızı çiçekleniyor. Ben de bu yıl çok narımız olacak diye seviniyorum. Ama ne yazık bütün çiçekler dökülüyor. Yaz sonuna doğru açan bazı çiçekler nara dönüşüyor. Her yıl bekleye bekleye 20 sene oldu sonuç ayni. Bundan bes veya altı sene önce komşum çok eksi ve çekırdeklı olan narında benim nardan kabuk aşı yaptı bu yıl meyveleri öyle çok ki neredeyse dalları kırılacak. Iki ağaç arasında bes metre mesafe var. Nasıl oluyor da o ağaç böyle meyve tutuyor da benimki tutmuyor.
Bir bilen varsa yazsın
Potasyumlu gübre ile aralık ve şubat ayında iki sefer gübre ve iyice yanmış hayvan gübresini etrafını kazarak belleyerek toprağa karıştırıp bol sulama yap, benim nar ağacımda uzun yıllar meyve vermemişti.
Bunları denedikten sonra artık hiç gübre vermesem de bol nar veriyor.

Eski 08-01-2014, 17:27   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
merhaba geçen pazardan tatlı nar aldım 2 tanesi 1 kg geçiyor onların çekirdeklerini saksılara dikip çimlenmesini sağlasam pazardan aldığım meyve gibi meyvesi olurmu aşı yapmak lazım mı

dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 09:28   #147
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
merhaba geçen pazardan tatlı nar aldım 2 tanesi 1 kg geçiyor onların çekirdeklerini saksılara dikip çimlenmesini sağlasam pazardan aldığım meyve gibi meyvesi olurmu aşı yapmak lazım mı

Büyük ihtimal olacaktır ama meyve vermesi için 9-10 yılı geçmesi gerekecektir. Aşısız ağaçlar geç meyveye yatıyor.

Eski 09-01-2014, 10:03   #148
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Nar aşı ile çoğaltılan bir tür değildir .Çelikten çoğaltılarak dikim yapılır .çekirdekten çıkan yüzde yüz aynı özelliği taşımayabilir.

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2014, 11:09   #149
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meh12 Mesajı Göster
Nar aşı ile çoğaltılan bir tür değildir .Çelikten çoğaltılarak dikim yapılır .çekirdekten çıkan yüzde yüz aynı özelliği taşımayabilir.
Aşı ile de çoğaltılıyor benim kabuk altı çoban aşı ile büyüyen 2 adet nar ağacım var.

Aysis beğendi.
Eski 11-01-2014, 20:28   #150
Ağaç Dostu

Aysis's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Evet aşı ile çoğaltmak mümkün. Benim çekirdeksiz ve çok az meyve veren narım dan komşunun ekşi ve bol çekirdekli narına aşı yaptık. İnanmazsınız nasıl güzel oldu. Şimdi aşı dalı 8-10 yaşında eski anaç kısmı kestiler aşı ağacı kapladı.

Benim ağaç meyveyi nazlanarak veriyor. O ağaçtan nar toplamaya bıkıyorlar. Kör talihim.

Aysis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024