agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Subtropikal İklim Meyveleri
(https)

Beğeni Düzeni95Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2013, 21:23   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Bardacık ve Bursa siyahı

Name:  DSC03602.jpg
Views: 1801
Size:  40.3 KB

Name:  DSC03603.jpg
Views: 1685
Size:  30.6 KB

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 21:31   #272
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
incirler nefis görünüyo, taze incire bayılırım ben kış geldi mecburen kurusuyla idare ediyoruz,
bursa siyahı inciri kendi ağacınızdan mı ? ve de çelik paylaşma gibi bir düşünceniz var mı ?

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2013, 22:02   #273
Ağaç Dostu

Yukarıdaki fotoğrafları Aydında çekmiştim.Kendi bahçemizden fotoğraflarıda aşagıya yüklüyorum.İncir Çeliği paylaşırım.Ben zaten forumdan arkadaşların bazıları ile paylaşımda bulundum.

Akhisarlı beğendi.
Eski 06-12-2013, 22:07   #274
Ağaç Dostu

Bu fotoğraflar bizim bahçeden...

Name:  x2p40p.jpg
Views: 1687
Size:  56.8 KB

Name:  2ecey6u.jpg
Views: 1698
Size:  39.8 KB

Name:  11vmtdt.jpg
Views: 3580
Size:  48.2 KB

Eski 10-07-2015, 20:51   #275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi awilas Mesajı Göster
evet arkadasım her yerin zevki agız tadı baskadır ama bursa siyah inciri endemik bir bitkidir ... tatmak istersen gel buyur istersen adresini ver göndereyim.. baska bölgelerde yetistirme cabaları Tarsus haric sonucsuz kalmıstır.. tarsustada aynı lezeeti bulasağını zanetmiyorum.bu yıl gidip bizzat test edecegim. ayrıca biz dedelerimizden incirin dip sügününden üretilecegini ögrendik ama benim tecrübelerimle uç dallardan alınan çeliklerle üretimiyle olusan agaclarda dip sürgünü yok denecek kadar az oluyor. biz siyah incirin pazarlamasını cok zor yapıyoruz recellik incir piyasası olusunca son iki yıldır biraz fiyat gördü allaha sükür kazanıyoruz.. eski dönemlerde ihracat yapan sirketlerin tekelinde 50 -60 kurusa bol zamanında 10 -15 gün mahsül veriyorduk. endemik bir bitki oldugu için adaptasyonlarının nasıl olacagını uludag yamaclarında denedim gec oldunlasma meyve catlaması ve meyvenin siyah mor rengini tam alamadığını gözlemledim ama uygun ortam olursa ****** yetisebilir...ama lezzet farkı nasıl olur bilmiyorum. bir de fotografını göndereyim.. salıcakla kalın
Bilgi olsun diye yazıyorum.
Yaklaşık 7 sene önce Alara'dan aldığım 2 adet Mudanya siyahı incirler Ağva'da tuttular.
Bahçemdeki konumları hemen hemen aynı. Toprak taşlı, killi tip bir toprak. Bugüne kadar hiç sulamadım. Bir tanesi dev gibi oldu here sene inanılmaz lezzette ve bol meyve veriyor, diğeri daha az gelişti ve bu sene üstünde 2/3 adet meyva gördüm.

arbutus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 12:42   #276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2016
Kavak inciri fidanı arıyorum, bulamıyorum. Acaba nereden temin edebilirim? Telefonum 05356328848 teşekkürler

Paksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 21:44   #277
Yeni Üye

overseas's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Merhaba,

Geçtiğimiz Ocak ayında, Muğla/Fethiye/Seydikemer bölgesinde bulunan bahçemiz için, 60 adet 'Bursa Siyahı' fidanını "Bursa Tarım Fidancılık" adlı bir firmadan sipariş ettim. Fidanlar 2 yaşında açık köklü ve bir palet içinde kapalı olarak paketlenip yollanmıştı ancak, gönderildiği gün Bursa'da kar vardı. Hava muhalefeti nedeniyle, geldikten birkaç gün sonra fidanları açıp diktik, üzerinden 2 ay geçtikten sonra fidanların büyük bir bölümü gövde kısmından köke kadar kurudu. Nereden baksan anca 15 tanesinin gövde kısmın aşağısı yeşil kalmıştır, geri kalan tümü köke kadar kurumuş durumdalar. Genel olarak ana sebep fidanların transfer sırasında köklerinin donmasından dolayı bu olayın vuku bulduğuyla alakalı. Kurduğumuz bahçe 1 sene kaybetti ancak, şunu merak ediyorum;

- Mayıs ayına kadar ağaçların uyanmasını beklemeli miyim? Kökten gelen sürgünler de seneye aynı şekilde kurur mu? Bir sonraki kışta aynı şekilde kurumalarını nasıl engelleyebilirim?

- Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Seneye aynı yerlere, bölgeye daha yakın İncir çeşitlerine yönelmeli miyim?

Bunlarda kuruyan fidanlardan çektiğimiz fotoğraflar;

Imgur: The most awesome images on the Internet

Selamlar.

overseas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 00:27   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Sayın overseas, merhabalar..
Bursa siyahı yetiştirme ile ilgili bir çalışma içine bende girdim. (bu yıl 3. yıl Dalaman) Bölgede bursa siyahı olur mu ? evet olur.. bursa daki ağaç başına verimi bilmediğim için performans konusunda bir şey söyleyemem. Zaten ben diktiğim 150 bursa siyahı üzerinde denenmemiş işleri denemek istedim. Örneğin incir de bodurlaştırma denemeleri için hiç kimse uğraşmamış. Ben fidanları erbeyli incir araştırma enstitüsünden almıştım. fidanlar geldiğinde dikim esnasında 40 santimden budama yaptım. ertesi yol taçlandırma için uğraş vermem gerekirken yeterince aman ayırarak taçlandırmayı yapamadım. Meyve aldım mı ? evet aldım. Eşe dosta biraz biraz ikram edecek kadar verdi. Bu sene ne olacağı ne kadar olacağını ben de merak ediyorum...
sorunuza gelince; benim fidelerde de filizlenme henüz yeni yeni kendisini belli etmeye başladı. Hatta bir çoğunda henüz patlama yok. Bu nedenle bir süre daha bekleyiniz.. ardından eksikleri tamamlama konusunda Aydın/Erbeyli'den fidan temin edebilirsiniz. (tüplü satış var)
Çalışmalarınız ticari bir gaye taşıyor ise aynı cins yani bursa siyahı fidanlarını tercih edin.. Yok "Ben satım yapmayacağım. Bu ağaçları hobi amaçlı, toprağım yeşillensin, eş dost, kurt kuş yesin diyorsanız çeşitlendirme daha iyi olur.

Düzenleyen yigitgoktug : 16-03-2017 saat 00:33 Neden: Cevap yazdığım arkadaşımızın nick'ini ekledim.
yigitgoktug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2017, 14:46   #279
Yeni Üye

overseas's Avatar

Merhaba sayın yigitgoktug,

Söylediğiniz gibi beklemede olacağım. Mayıs ayında kuruyan-kurumayan biraz daha belli olacak. Buarada, kurumalar için Ziraat Odasıyla görüşmüştüm. Kendileri de beni 'Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü'yle bağlantılandırdılar. Anlattıklarına göre, bu sene 'Kayaköy' civarından belli bir miktar çelik almışlar 'Kaya İnciri' cinsinden, bu cins bu bölgeye daha yakın ve 'Bursa Siyahı' gibi sofralık bir tür. Kuruduğu artık aşikar olan fidanların yerine seneye bu cinsten gelecek fidanlarla değiştirmeyi düşünüyorum böylece, 2 ayrı tür yarı yarıya sofralık cins olacak. Doğrudan bu işten geçimimi sağlamaya niyetim var. Bu yöreye yakın olan incir cinsleri de pazarda rağbet görecektir diye düşünüyorum. Hasat zamanı aldığınız incirlerin fotoğrafı varsa eğer, buraya atabilirseniz sevinirim. Ürünün iriliği hakkında çok spekülasyon yapılıyor özellikle, Bursa’da ki gibi iri olamayacağına ilişkin.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Eski 20-03-2018, 12:02   #280
Yeni Üye

overseas's Avatar

Cool Tarih: Mart 2018 - Yer: Seydikemer / Korubükü

Kasım ayında, Seydikemer Ziraat Odasının aracılığıyla Aydın İncir Araştırma Enstitüsü'nden almış ve yeniden dikmiş olduğumuz 'Bursa Siyahı' incir bahçemizin görsellerini aşağıda link olarak ekliyorum

https://ibb.co/dQc7zc
https://ibb.co/jYfSzc
https://ibb.co/esTQkH
https://ibb.co/f0gpCx
https://ibb.co/er0Szc
https://ibb.co/mkRBQH
https://ibb.co/nGZnzc
https://ibb.co/iz5hXx
https://ibb.co/j5RBQH
https://ibb.co/bE4nzc

Eklenen Resimler

Muda ve Milla beğendi.
Eski 30-08-2018, 12:46   #281
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2018
Merhaba,
Ben talipliyim mümkünse. Köklenme olasılığı nedir? Fiyatı ne kadar ve nasıl ödeniyor?

Vatonar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2018, 11:12   #282
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Arkadaşlar merhaba soğuk iklimde yetiştirebileceğim beyaz incir nereden edinebilirim yardımcı olursanız sevinirim

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 14:01   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Bu yıl ilkbaharda tüplü fidan olarak aldığım siyah orak fidanım saksıda 7-8 adet meyve verdi. Bir patlıcan inciri kalitesinde değil tabi ama bizim Sakaryada çiçek inciri diye tabir ettiğimiz döllenmeden oluşan ilk ürünlerden daha tatlı. Ankara için iyi bir incir diyebilirim. Donmaması için kışın bodrumda saklıyacagım. Bu arada Ankara Seyran bağlarında bir evin önünde üzerinde çok kaliteli incirler olan bir incir ağacı gördüm.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.

Düzenleyen Atilgan : 03-07-2023 saat 16:51
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 14:16   #284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Ankara merkezde incir ağaçları bolca mevcut. Uygun bir mikroiklim yoksa Ankaranın kışında incir ağaçlarının üst kısmı çoğu zaman kuruyor ve ilkbaharda tekrar filiz veriyor. İlk baharda tekrar sürdüğü bu filizlerden meyve veren incirler var yurtdışında bizdede vardır mutlaka ama ben çeşit olarak bilmiyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba soğuk iklimde yetiştirebileceğim beyaz incir nereden edinebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Vedart beğendi.
Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2019, 22:02   #285
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Elinde bursa siyahi incir çeliği olan var mi

hakanersoz beğendi.
Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2019, 15:43   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Antalyadaki bahçeme bursa siyahı diktim sizce olur mu. İnternette bu cinsin sadece bursada yetiştirildiği yazıyor

keçiboynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2019, 10:54   #287
Yeni Üye

overseas's Avatar

Lightbulb

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keçiboynuzu Mesajı Göster
Antalyadaki bahçeme bursa siyahı diktim sizce olur mu. İnternette bu cinsin sadece bursada yetiştirildiği yazıyor
Muğla/Seydikemer'de, 8 dönüm'de, 3 senelik bursa siyahı kapama bahçemiz var, 60 rakımda, Babadağ'ın hemen arkasındayız. Daha önceki gönderilerimde de bahsetmiştim, hem fidan kaynaklı kayıplar yaşadım, hemde şekil budamalarını yapmadığım için, ağaçlar dikine gidiyor, yanlara taçlanmıyordu.

Geçtiğimiz ilkbaharda, tüm fidanları (büyük olanlarda dahil) 60-80 cm den budadım. İlk başta, üç sıra halinde, 10m x 10m olarak 60 adet dikim yapmıştım. Bu senede aynı sırada aralara, 60 adet fidan daha ekleyerek, fidan sıra üzeri 5 metre, sıra araları 10 metre olacak biçimde, fidan sayısını 120'ye çıkarttım.

Evet, tür Bursa'nın iklim koşullarına mükemmel uyum sağlamış bir tür ancak, Akdeniz bölgesine yakın bölgelerde de artık yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Aydın/Buharkent bölgesinde kurulmuş olan bahçelerde yetiştirilen meyveler, şuan yurt dışına ihraç edililiyor. Akdeniz bölgesi, incirin turfanda getirisi açısından önemli bir bölge. Aydın bölgesel olarak, Bursa'dan 15-20 gün önce hasat olgunluğuna erişmekte, Seydikemer bölgesinde benim dışında bilindik, 5 dönümlük bir bahçe var, verimi gayet iyi. Bunların dışında, Dalaman bölgesinde siyah incir yetiştiriciliğinin yapıldığına dair duyumlar aldım ancak, gidip görebilme fırsatım olmadı.

Kısacası, sulama ve bakımı aksatmazsanız, bölgede incir yetiştiriciliğine elverişli iklim koşullarına sahipse, yatırım anlamında alınabiliecek bir risk bu. Ben araştırırken, benim bulunduğum bölgede yetiştiricilik yapan ve bölgede 10 yaş üstü bursa siyahı ağaçlarını kendime referans aldım.

Bahçenin ve fidanların 3 yıllık, 2 yıllık ve bu sene dikmiş olduğum görselleri aşağıda yolluyorum. Ayrıca, konuyla ilgili yapılmış olan birkaç video linki iletiyorum, hem size hem konuyla ilgili diğer arkadaşlara yardımcı olsun;

-

Eklenen Resimler

Muda, Vedart ve ancestral beğendi.
Eski 31-12-2019, 14:17   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2019
Muhteşem bir lezzet...Ticari olmadığından yok olma sınırında. İlgilenirseniz elimizde orijinal kavak inciri fidanı vardır.

Allreal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 08:17   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2012
dürdane incir ağacı hakkinda

Merhaba benim 13 yaşında dürdane incir ağacım vardı verimi azaldı diye kestim.ancak dibinden yeni sürgün verdi ve 1 metre boyu oldu bu meyve verir mi aynı durumda deveci armudum da var

hakanturkucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 09:51   #290
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bizim bahçede de iki tane siyah incir var, birisinin Bursa Karası olduğunu biliyorum da Silivri'den getirdiğimizin cinsini bilmiyorum ama her ikisinin de harika bir aroması var.
Normal irilikte oluyor, çok tatlı türler.
Bahçe sayfamda paylaşmışımdır, mesaj numaralarını bulduğumda yazarım.

Mesut Temiz beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2020, 23:12   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2012
Ben Uzunkopru de sizin oradan daha sert sartlarda hoby bahcemde 2 agacim ile verim aliyorum bursa siyah incir bence hicbir ture degismem

hakanturkucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 08:52   #292
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanturkucu Mesajı Göster
Merhaba benim 13 yaşında dürdane incir ağacım vardı verimi azaldı diye kestim.ancak dibinden yeni sürgün verdi ve 1 metre boyu oldu bu meyve verir mi aynı durumda deveci armudum da var
seneye meyve verir. incirleri çelikle coğaltıyorlar aşı değiller aynı çeşit incir meyvesini alırsın. deveci armut aşı üzerinden sürdüyse sıkıntı olmaz, anaçtan sürdüyse yabani meyve olur.

hakanturkucu beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2020, 17:09   #293
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Ankara merkezde incir ağaçları bolca mevcut. Uygun bir mikroiklim yoksa Ankaranın kışında incir ağaçlarının üst kısmı çoğu zaman kuruyor ve ilkbaharda tekrar filiz veriyor. İlk baharda tekrar sürdüğü bu filizlerden meyve veren incirler var yurtdışında bizde de vardır mutlaka ama ben çeşit olarak bilmiyorum.
Ankara Beytepe de bizim komşunun yan bahçesinde bir siyah incir ağacı var meyvede veriyor hem de azımsanamayacak oranda. Komşuyla konuşup bir dalının üstündeki kabuğu sıyırıp, pet şişe içine doldurduğum toprakla sardım. İki ay sonra dalı budadım ve kökler vardı ancak pet şişeden çıkarırken kökleri kopardım

Seneye tekrar deneyeceğim. Türünü bilmiyorum, ev sahibi teyze de bilmiyor. Ancak Ankara da biraz ilgiyle incir yetiştirmek mümkün gibi gözüküyor.

zgs garden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2020, 12:01   #294
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zgs garden Mesajı Göster
Ankara Beytepe de bizim komşunun yan bahçesinde bir siyah incir ağacı var meyvede veriyor hem de azımsanamayacak oranda. Komşuyla konuşup bir dalının üstündeki kabuğu sıyırıp, pet şişe içine doldurduğum toprakla sardım. İki ay sonra dalı budadım ve kökler vardı ancak pet şişeden çıkarırken kökleri kopardım

Seneye tekrar deneyeceğim. Türünü bilmiyorum, ev sahibi teyze de bilmiyor. Ancak Ankara da biraz ilgiyle incir yetiştirmek mümkün gibi gözüküyor.
bu seferki denemenizde acele etmeyin. ağaç dikim mevsimini bekleyin. hardy incir bulmanız büyük şans.

Eski 11-11-2020, 13:35   #295
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zgs garden Mesajı Göster

Keşke acele etmeyip sonbaharda ağaç yapraklarını döktükten sonra kesip dikmiş olsaydınız. Dayanamayıp acele ediyoruz. Dinlenme döneminde almanız durumunda köklerin bir kısmı kopsa bile ilkbaharda büyümeye başlamaları daha kolay. Tüplü fidanlarda da bir yıllık beklediği zaman fidanın kökü büyüdüğü, toprak da sertleştiği için rahat bir şekilde dikim yapabilirsiniz. Aynı yıl dikilen tüplü fidanları dahi zamanı dışında toprak oturup sertleşmediği durumda toprağı dağılmakta, fidanı öldürme durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ben fidanın altını zarar vermeden açıp direk toprağa dikiyorum. Sonbaharda yapraklar döküldükten sonra istediğiniz yere kolay naklediliyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2020, 18:05   #296
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Keşke acele etmeyip sonbaharda ağaç yapraklarını döktükten sonra kesip dikmiş olsaydınız.

Emin olmamakla birlikte bu yaptığım çoğaltma yönteminde köklerin 2 aydan sonra çürüdüğünü okumuştum, bu sebeple ikinci ayda kestim dalı. Ancak pet şişeyi daha özenli olmam gerekirdi. Belki de başka bir çoğaltma yöntemi deneyebilirim, tavsiyelere açığım.

Eski 16-11-2020, 18:06   #297
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bu seferki denemenizde acele etmeyin. ağaç dikim mevsimini bekleyin. hardy incir bulmanız büyük şans.
Yetiştirmekte başarışı olursam talep halinde seve seve paylaşırım. Seneye tekrar deneyeceğim komşu izin verirse.

Eski 06-02-2022, 15:23   #298
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2017
Bahcemden. Bursa karası

https://youtu.be/T_ptIPJy9xY

Mesut Temiz ve maydemir beğendi.
Vedart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2022, 12:21   #299
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Hardy Chicago bulabilecegimiz bir yer var mi bildiginiz?

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2023, 15:28   #300
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Boni Bonta Mesajı Göster
Hardy Chicago bulabilecegimiz bir yer var mi bildiginiz?
esflora fidancılıkta var.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024