agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni1594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2017, 22:37   #181
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Bunlar da olası prostat tehlikesine karşı stoklanmış silahlar dolap tıkabasa domates doldu..40 büyük kavanoz..daha da yapacağım..üç günde 8 büyük kavanoz çıkıyor....her çeşittten karışım yapıyorum rendelerken..sarı, turuncu, pembe, siyah, kırmızı hepsi var yani..
Öyle menemen yapmakla falan uğraşmam; soğuk soğuk meşrubat gibi yudumlarım kışın..''organik hoşaf''tan iyidir bence !!!

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2017, 23:20   #182
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Mahsule maşallah, emeklerinize sağlık Sayın pria. Rabbim ağız tadı ile tüketmeyi nasip etsin inşallah!..
Sayın pria, komşumda domates sos yapıyor, fakat buzdolabına koymuyor.

pria beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2017, 23:39   #183
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Mahsule maşallah, emeklerinize sağlık Sayın pria. Rabbim ağız tadı ile tüketmeyi nasip etsin inşallah!..
Sayın pria, komşumda domates sos yapıyor, fakat buzdolabına koymuyor.
Benim dolap müsait..yani köydeyken gündelik yiyecek oluyor..pazardan birşey alıp dolaba koymuyoruz..bomboş çalışacağına içi dolu çalışırsa elektrikten tasarruf bile olur hem de domates püreleri daha bir korumalı olur.

verdoque ve YeniGine beğendi.
Eski 16-08-2017, 19:30   #184
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Dün eşim bi kavun al da öyle gel, dedi..ben de İskele'de traktörüyle kavun karpuz satan köylülerin yanına gittim..yaşlı bi teyze ile eşinin sattığı çeşit çeşit kavunlar ilgimi çekti..teyzeye, nereden buldunuz bunca çeşidi diye sordum..başladı anlatmaya..benim satın aldığım kelek yeşili kavunun adı ''hırsız çalmaz'' mış..Bursa'da bir köylüden almış tohumlarını..onca yaşına rağmen ondaki bu merağı görünce, eve kavunu götürdüğümde Margaret Curtain, Garnet, sarı, siyah, turuncu domates tohumlarıyla Oyalı Karpuzdan mini bir paket yapıp götürüp hediye ettim..çok sevindi..hiç böyle karpuz çekirdeği görmedim, dedi..

Bu arada tekrar belirteyim..eşimin de aroma, tad, her yönden en sevdiği domates Margaret Curtain oldu..kısmet olursa seneye sadece bu domatesi ekmem isabetli olacak gibi..

Eski 19-08-2017, 22:15   #185
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Domatesleri, biberleri dipfrize depoladık..günlük 2-3 domates ayırıyorum kendime..kalanını eşe dosts akrabaya dağıtıyorum..
Bugün bi akraba kızımıza bi torba götürdüm..ablasına da daha önce 3-4 çeşit domates fidesi vermiştim..''ayy adnan abi, ablama verdiğin bi domatesten yedim..inan şimdiye kadar böyle bi lezzette domates yemedim''..dedi..methettiği domates Margaret Curtain'di..

Gelecek sene köyde yine baya bi domates tohumu, fidesi dağıtacağım gibi görünüyor vaziyet..

Fakat seneye ''siyah cin biber'' dışında biber ekmeyeceğim..tam olgunlaşmadan tahammül edilir durumda salatalarda veya ızgara işlerinde baya yakışıyor siyah cin biber..biber domates gibi değil..kökleri sanırım çok sığ..3-4 gün içinde tekrar sulamak gerekiyor..

Bugün 3 günlük zeytin sulama işini bitirdim..inşallah eylül yağmurları başlar da son sulama olur bu..3 sulamada 85 ton su vermişim 160 zeytine..salı-çarşamba kaolini de son kez atarak hafta sonu Ç.Kale'ye döneceğim..yeter bu kadar keyif..tam iki aydan beri köydeyim..yedik içtik, bereket versin..özledim Çanakkale'yi..

Giderken fidanlığın anahtarlarını çok sevdiğim akraba kızımıza bırakacağım..incirler, üzümler, domatesler hepsi onların olsun..ben bıktım yemekten artık

Eski 19-08-2017, 22:52   #186
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Köyde herşey iyi güzel de, beni en çok bunaltan ve soğutan özellikle erkeklerin daha çok dedikodu yapmaları..oturuyorsun biriyle adam sanıp..başlıyor onu bunu çekiştirmeye..ondan sonra 2 gün sonra da o dedikodusunu yaptığı insanla harıl harıl muhabbet yapıyor..aklım almıyor..
Köyde genelde insanlar birbirlerinin onduğunu, başarılı olmasını, para kazanmasını çekemiyor..hasetlik fesatlık, iş bozanlık diz boyu..

Bu yüzden özellikle yorgun olduğum akşamlarda kafama göre insan bulamazsam ya tek oturuyorum kahvede..sevmediğim huyları olan biri de şaşırıp yanıma gelirse, az sonra bi bahane bulup tüyüyorum deniz kıyısındaki banklara..

Köy iyidir güzeldir hoştur ama bu aynen davulun sesi gibidir..yaşamadan izahı yoktur bazı şeylerin..

Sürekli köyde yaşamak çok çok zor..çok şey yazarım bu konuda ama boşverelim..çok mesafeli olmak gerek köy hayatında..

Eski 20-08-2017, 08:36   #187
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sizinle sohbet ne keyifli olur oysa, öyle güzel anlatım tarzınız var ki, mesajlarınızı da keyifle okuyorum.
Haklısınız köyde yaşayan yani oranın kendi halkı (köylüler diyeceğim ama yanlış anlaşılmak istemiyorum) komşusunun ne olmasını ister ne de ölmesini. Bir çekememezlik oluyor nedense.
Aklıma bir fıkra geldi, sayfanızı işgal etmek istemem ama yeri geldi.

Adamın biri günün her saatinde durmadan Allaha yalvarır yakarır onu bunu istermiş. Günün birinde Cebrail adamı yine yalvarırken görmüş ve Allaha "Allahım bu kulunuz size hep duacıdır, bir kere de şu adamın isteklerini verin" demiş.

Allah düşünmüş sonra " peki git o kuluma söyle, ona ne istiyorsa vereceğim ama ona de ki ona ne vereceksem komşusuna iki katını vereceğim.

Cebrail adamın yanına gelmiş " Bak hadi yine iyisin; Allah senin dualarını duydu ve kabul edecek ama bir şartı var, sana ne verecekse komşuna iki katını verecek, düşün taşın ne istiyorsan söyle" demiş.

Adam biraz düşünmüş, başını kaşımız " peki bana bir gün müsaade et, yarın söyleyeyim" demiş.

Ertesi günü Cebrail gelmiş, " düşündün mü ne istiyorsun Allah'tan?" demiş.
Adam da cevap vermiş " evet düşündüm, Allah benim bir gözümü kör etsin" demiş.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 20:14   #188
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu akşam fidanlıkta sardalya ızgara yaparken Şarköy/Tekirdağ tarafından acaip görüntülü bulutlar peydahlandı..alelacele balıkları tıkınıp kaçtım köye..

Eve geldim, çıktım balkona du bakalım nolcek diye beklemeye başladım..Şarköy tarafından bulutlar iyice kabardı..insanın aynen ama aynen üst çene kemiği ve dişleri görünümü aldı..ısırmasa bari bu bulut benim zeytinleri ve sebzeleri diye aklımdan geçirmedim değil..
Neyse kabardı kabardı, abandı bulut alabora yaparak köyün üstüne..100 yaşından fazla çınarlar sanki devrilecek gibiydi..insem de aşağıda çınarın dibindeki benim elektrikli bisikleti çeksem dedim ama vazgeçtim..derken bi yağmur bi yağmur, görmeyin..şimşekler zikzak çiziyodu gökyüzünde..

Neyse balkondan yıldırım girmesin diye telefonu kapattım..açtım bi maden suyu..bir daha ardından..45 tane iri sardalyayı alelacele lüplettiğimden içimin yandığına mı fidanlığın haline mi yansam şaşırdım kaldım..

Allah'tan dolu yapmadı..şahane bi yağmurun ardından geçip gitti bu badire de..3 günden beri zeytinleri suluyordum, dün bitirdim, yağmur yağdı..olsun..artık su falan istemezler, davul gibi şişerler..25 günden beri sulamadığım domatesler de bir döl daha verirler artık..

Artık alışmalıyız bu tür afetlere, sürprizlere..herşeyin çivisi çıktı..

Yağmur yağarken, aklıma köyden bi tanıdık geldi..bu yıl çeltikleri iyi olduğu için böbürleniyordu..ama laf arasında benim tanıdığım birinin çeltikleri kötü olduğunu ve beter olmasını söyleyince canım sıkıldı..uyardım; bak bu tür şeyler iyi şeyler değil, diye..ama abi ben bi sene çeltikte canım yanınca o da seviniyodu halime, dedi..olsun, dedim..herşeye rağmen çoluğu çocuğu var, onların hatırına böyle düşünmemek lazım dememe rağmen ''ben onun bu durumuna seviniyorum'' deyince iyice tepem attı ve ''sen bu kafayla gidersen yine birgün felaket yaşayabilirsin'' dedim ve kalkıp gittim masadan..

Bu akşam bulutlar kabarınca yüreği hop hop etmiş, benim laflarım gelmiştir aklına sanırım..

Eski 22-08-2017, 17:16   #189
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sabah 6.20'de büyük bi uğultuyla uyandım..çıktım balkona; akşamkinden çok kötü bi hava vardı..binanın önündeki asırlık çınarlar devrilecek gibi sağa sola yalpalıyordu..derken birkaç kalın dal kırıldı..çatılardan uçanlar cabası.burnumun dibinde cami paratönerinin çektiği en az 15-20 yıldırıma tanık oldum..felaket bi havaydı yani; hayatımda sanırım böyle korkunç bi hava durumu görmedim..

Derken şiddetli bi yağmur başladı..öylesine fırtınalı yağıyordu ki..her taraf göl oldu..yollar, rögarlar suyu almıyordu artık..1.5 saat sürdü..uyuyamadım..

Hava açıp kahvaltıdan sonra çıktım zeytinliğe..yine kötü bi beklentim vardı ama nedense ne dal kırığı ne de 3-5'ten fazla tane dökümü vardı..sevindim tabi..

Zeytinlerin rengi zümrüt yeşiline döndü..bakalım daha 1.5 ay var..hasatı görecek miyiz hiç bi fikrim yok..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 25-08-2017 saat 04:39
Eski 25-08-2017, 04:41   #190
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tohumluk sarı kabağı bir sabah ansızın kaplumbağa yemiş..Allah'tan ikinci defa gelmiyor yediği şeye..bitirene kadar uğraşmıyor bizim gibi yani..
Koparıp kulübeye koysam, orada da orayı yıllardır evi gibi benimseyen fare yer..bu fare gerçekten mesken tuttu benim kulübeyi..yıllrdan beri dostuz yani..gözgöze geliriz bazen..sandalye minderim var iki tane..onları almak isterim otururken altıma koymak için, bir bakarım arasına girmiş keyif çatıyor..nergis soğanı koyduğum komodinlerin çekmecelerine yavrular..film gibi mübarek..Lale soğanlarına bayılır, alır onları kasalardan, benim çizmelerin içine kötü günler için stok yapar..onu hoşgörmemin nedeni, nergis soğanlarımı sevmemesi..elini bile sürmüyor onlara, nalları dikeceğini biliyor yerse kerata

Eklenen Resimler

Eski 25-08-2017, 04:43   #191
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Tohumluk kabaklardan..

Eklenen Resimler

Eski 25-08-2017, 04:45   #192
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu domates sayın birnefestoprak'ın Garnet domates fideleri arasından mı çıktı, yoksa ben mi karıştırdım bilemiyorum..çok iri ve daha ilk kopardığım domates bu..çok geç yani..

Eklenen Resimler

Eski 25-08-2017, 05:13   #193
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Evde ızgara işleri çekilmiyor..hele hele sardalya kokusu çıkmıyor..geçenlerde 2-3 defa elimi ağzımı yıkadım, bi türlü çıkmıyor sardalya balığığı kokusunun izleri..en sonunda daldım banyoya..gençliğimde bu tür şeylerden hiç rahatsız olmazdım..huylarım değişti eşimle 40 yıllık beraberlikten sonra ..kendine baya bi benzetti beni..
Fidanlık sere serpe, bu tür tıkınmalar için ideal..yok yere düştü, yok döküldü, yok ona değdi, buna bulaştı derdi yok yani..ye balığı fırlat etrafa gübre olsun diye geçenlerde büyük baldızım geldiydi..geldiğinde etraf karpuz kabuklarıyla falan doluydu..kulübenin önünü hiç beğenmedim, çöplük gibi, dedi..bilmiyor ki onların geridönüşümlü çöp olduğunu..ben evde domates püresi yapımından kalan artıkları bile çöpe atmam, götürür fidanlığa saçarım..

Bu yaz baya bi keyifli günler de yaşadık bereket versin..ben sardalyacıyım..eşim yemez; o köfteci..

Dün bir günlüğüne hava çok sakin, hiç rüzgar yoktu..sanırım son kaolin olur; attım zeytinlere..

Evi özledim, cumartesi gideceğim Çanakkale'ye ama iki aydan beri öylesine özgür yaşadım ki, sanıyorum o çok sevdiğimiz, çoğumuzun adeta tapındığı ev, bana korkarım birkaç gün içinde kapalı cezaevi gibi gelecek ve büyük ihtimalle kaçacağım yazın son keyiflerini sürmek için köye..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 25-08-2017 saat 07:10
Eski 25-08-2017, 09:08   #194
Moderatör

Güler's Avatar

Ohhh, afiyet olsun, ben de bayılırım sardalyaya. Sanayi tipi güzel bir ocağım var, büyük büyük de tavalarım, onları taşırım bahçeye veya müştemilata orada pişirim balıkları, reçelleri ama sardalya zaten yağlı bir balık olduğu için o mutlaka mangalda pişer bizde.

Ateş iyice kor haline gelince dizersin sardalyaları sıra sıra, bir yanı pişince çevirirsin ızgaranın diğer yönünü.... yanında bol bir salata ve sonrasında Hasan Çavuş'un tahin helvası da oldu mu, başka bir şey istemez diyecektim ki aklıma beylerin tercihi aslan sütü geldi.

pria, YeniGine ve g.c. beğendi.
Eski 25-08-2017, 09:44   #195
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
..ama sardalya zaten yağlı bir balık olduğu için o mutlaka mangalda pişer bizde.
Sağolun Güler Hanım..bu dünyada yediğin içtiğin kar zaten
Ateş iyice kor haline gelince dizersin sardalyaları sıra sıra, bir yanı pişince çevirirsin ızgaranın diğer yönünü.... yanında bol bir salata ve sonrasında Hasan Çavuş'un tahin helvası da oldu mu, başka bir şey istemez diyecektim ki..
Ben fidanlıkta insanoğlunun mağara devri yöntemleriyle en ilkel bir şekilde pişirme, yemek yemeye bayılıyorum..çatal bile kullanmam mecbur kalmadıkça..insanın parmaklarını yalaması bile güzeldir..

Mangal bile şart değil, iki taş, iki tuğla oldu mu al sana ocak..veya mangal..kuru zeytin dallarının en incelerini kırarak 10-15 dakkada hazırlarım çoban ateşini..fazla harlı ateş iyi değildir sardalyada..hatta biraz küllendirmek gerek..

Sardalyanın zamanını kollamak Güler Hanım..şimdi tam zamanı..şakır şakır yağ akıyor..
Pişirmede biraz hata yapıyorsunuz gibime geldi..ben, sardalya yağlarının eriyip ateşe minimum miktarda az düşmesi için 15-20 saniyede bir çeviririm ızgarayı..bir tarafının kızarmasını beklemem yani..sardalya fazla kızartılmaz zaten..sardalya mutlaka ''boklu kebap'' olarak pişmelidir..bir de çok taze olmalı, balıkçıdan aldığınız balıkların suyunu süzüp hiç yıkamadan buzdolabına konmalıdır..
Bi tiyo daha..pişirince balığın pulları, derisi yanıp kararıyorsa o sardalya yağsızdır..bir de iri olmalı sardalya..

Benim ızgara tam 45 sardalya alıyor..evden sayıp ta götürürüm..onca salata balık yememe rağmen en çok 1-2 saat sonra tatlı krizi oluyo..bunu da bi akrabamın yetiştirdiği Davutbey kavunlarıyla gideriyorum..balık niye tatlı krizine sokar anlayamam bi türlü .)

Düzenleyen pria : 25-08-2017 saat 10:33
Eski 25-08-2017, 10:46   #196
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın pria balık kokusunu gidermek için tek çözüm maydanoz ve ben bunu her defasında denedim daha kokunun gitmediği olmadı.

maydanozdan bir kaç tane dalı koparıp elinide iyice ovuşturuyorsunuz. yıkar gibi. sonrasında da sabunla yıkadığınızda maydanozunda balığında kokusu kayboluyor.

Güler, verdoque, pria ve 4 kişi beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2017, 15:30   #197
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın pria, biz bahçede mangal kullanıyoruz, torunlar bazen aynen sizin dediğiniz gibi kazdıkları bir çukur kenarına tuğla koyarak ocak yapıp patates, ayva ve üzerine koydukları ızgarada mısır pişirirler ama onlara bunun için bahçenin müştemilat kısmında izin veririm. ön bahçede ve kameriye yakınlarında olmaz.

Mangallarımızdan biri 5-6 kişilik ama diğeri uzunca ve rahat 20 kişiyi doyurur. Ateşi ya oğlum ya da Oğuz yakar, oğlum et pişirmede bir numaradır, et kursuna gitti.

Oğuz da mangalı yaktığında ateşin hafifçe küllenmesini bekler ve hakikaten güzel pişirir sardalyaları. Ben bazen asma yaprağına sararım kendim için ama o öyle sevmez.

Haklısınız iri iri, parlak renkli taze sardalya kurutulmadan piştiğinde nefis olur. Kim demiş ki çatal bıçak kullanılır diye, on parmakla dalarız valla.
İşin komik tarafı sardalyayı elle yer ama salatayı yerken balıklı balıklı ellerle tuttuğumuz çatalla yeriz.

Sardalya pişirme partimiz hep kalabalık olur, kokuyu alan damlar, güle oynaya yenir.

Pazartesi günü İstanbul'dan arkadaşlarımız geliyor, onları karşılamaya Bandırma'ya ineceğiz, Oğuz da balıkçıya telefon edelim de güzel sardalya gelirse bize ayırsın diyordu.
Allah nasip ederse salı günü öğle akşam arası güllü kameriyede güzel bir sardalya partisi yaparız. Hadi hanımefendiyi de alın buyrun gelin. Hem bakın bakalım bizim pişirdiğimiz güzel oluyormuymuş......

Eski 25-08-2017, 20:20   #198
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Allah nasip ederse salı günü öğle akşam arası güllü kameriyede güzel bir sardalya partisi yaparız. Hadi hanımefendiyi de alın buyrun gelin. Hem bakın bakalım bizim pişirdiğimiz güzel oluyormuymuş......
Sağolun varolun Güler Hanım..biz salı günü sanırım eşimle kordon boyunda elele dolaşıyor oluruz

Eski 25-08-2017, 23:13   #199
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çanakkale'ye dönüşü sırf bu antep fıstıkları olgunlaşsın diye erteledim..bugün topladım çünkü dış kabukları açılmaya başlamış..baya ayıkladım kabuklarını..gözüm doymadı, yarın sabah bir posta daha toplayabilirim fıstıklardan..7-8 kilo osun bari olmuşken..bi dahaki gelişimde bulamam çünkü gizli takipçileri var benim gibi köyün çok kişinin bilmediği gizli hazineleri bunlar..50 sene falan önce bir ziraat memuru, denemek için hazine arazisi üzerindeki çitlenbik fidanlarına aşılamış bunları..üstleri cıngıl cıngıl..yeri de bi görseniz; taşlık kayalık..

Köyde hiç iş bitmez..hortumları topladım..evde domates tohumlarını mukavva üstünden ayırıp peçeteler arasına koydum..daha çok iş var yapılacak ama inanın bıktım..

Eklenen Resimler

Eski 26-08-2017, 13:46   #200
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Antep fıstıklarından bi posta daha toplamadan ayrılamadım köyden..gittim fıstıkların yanına..biraz sonra bir grup Çin'li geldi yanıma..'' Selamün Aleyküm'' demeyi kabaca öğrenmişler..hiç yüz vermedim, herhalde beni fıstıkların sahibi falan sandılar..çekip gittiler..köyde termik santralde 1500 Çin'li var..

Yaptım kocaman bi torba daha.. bi de güzel fıstıklar..satılanlardan çok iri..taze taze tam yenecek zamanı..artık yola çıkabilirim ..

Eski 26-09-2017, 23:26   #201
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bugün saat 12-13 arası felaket bir yağmur yağmış köye..telefon ettiler; dayanamadım, saat 18 gibi çıktım geldim fidanlığa..

Bu yazın en şiddetli yağmuru..yarım saat te dolu yağmış..zeytinleri sineğe kaptırmayalım derken, ikinci kez doluya kaptırdık Allah'tan köşeli değil de bilye gibi yuvarlak, düz yüzeyli dolu yağmış..dolu darbelerinin zararını yarından sonra daha iyi farkederim..ezikler daha yeni, pek belli olmuyor..sanırım zeytinlerin tümü yağlık olacak bu yıl toplamak nasip olursa..

En çok üzüldüğüm de nergisler..günlerce aşırı sıcakta binlerce nergisi ektiğim tavalar sel sularıyla yarılmış..köklenen nergisler zar zor tutunmuş, köksüz olanlar paldır küldür sulara kapılıp gitmiş..

Çok üzgünüm..emeklerime acıyorum..inanın bıktım bu çiftçilikten artık..

evdeçiçek, TCM ve dongyul beğendi.
Eski 27-09-2017, 08:13   #202
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Sayın Pria çok geçmiş olsun.

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 10:12   #203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Geçmiş olsun.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 10:20   #204
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sağolun varolun dostlar..

Eski 27-09-2017, 11:13   #205
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Geçmiş olsun abi.

Yaşadığın onca güzel şeyin yanında sel, dolu gibi afetler bu işte seni dinç tutan faktörler değil mi? Yine, yeniden daha iyisine inşallah..

pria beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 11:19   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın pria
Çok büyük geçmiş olsun. Bu yıl dolu pek çok yerde hasara neden oldu maalesef duyunca üzülüyorum bazen elden yapacak birşey gelmiyor herşey Allah'tan. Canınızı sıkmayın inşallah daha güzellerini yaparsınız daha çok nergisleriniz olur

pria beğendi.
blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2017, 21:31   #207
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Geçmiş olsun abi.

Yaşadığın onca güzel şeyin yanında sel, dolu gibi afetler bu işte seni dinç tutan faktörler değil mi? Yine, yeniden daha iyisine inşallah..
Yok yok, eski direncimi, mücadele azmimi koruyamıyorum, pes diyorum artık..yoksa artık sağlığımdan olacağım..o sıcaklarda 4-5 gün nergisleri ekerken sağ ayak başparmağım uyuştu..hala az da olsa devam ediyor uyuşukluk..sanırım, çakıllı toprakta terlikle canhıraş uğraşırken sinirler zedelendi..işler bitince çıktı ortaya..

Bu yüzden köyden dönerken baktım kahvede oturuyo bizim Reis..daldık sohbete..ona, tam tepedeki verimi çok az ve yetersiz olan güdük ağaçları kepçeyle söküp köy içinde uygun yerlere dikmeyi teklif ettim..''seve seve yaparım, yer çok'' dedi..60-70 adet dedim ama ben 120-130 tanesini sökeceğim galiba bu kış..bana 30-40 zeytin kalsın..gittikçe ilerleyen yaşlılık günlerimde yeter de artar bile..

Şimdilik çiftçilik işlerimde virgül atıyorum, çok kalmaz 5-6 sene sonra noktayı da koyar evde sadece saksılarla oyalanma dönemine gireriz..

Dünyaya kim kazık çakmış ki

TCM, kerkenez ve Resulgur beğendi.
Eski 05-10-2017, 17:40   #208
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir hafta içindeki onca yağmurdan sonra biberler gene çiçekte..dolu az yağmış..seyrek te olsa hala domates var..yeni filizler veriyorlar..havalar iyi giderse turşuluk domates yaparlar gibi..

Eklenen Resimler

Eski 21-10-2017, 22:56   #209
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

15-20 gün içinde iki kez yağan şiddetli yağmurlardan sonra biberler domatesler tane ve çiçek dolu..domatesler coşmuş..yemyeşil..30-40 santim dal uzatmışlar..
Havalar ılıman giderse güz domatesi yeriz..olmazsa yeşil domateslerden yemek yapar eşim, zeytinleri toplarken..

Eklenen Resimler

Eski 09-11-2017, 18:12   #210
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir hafta zeytin toplama , yağ sıkım işleriyle uğraştım..ardından hadi nergislerimin otunu da çepinle temizleyeyim soğuklar bastırmadan önce, dedim ve 3 gün de onlarla uğraştım ve gücüm iyice tükendi..köy fazla gelmeye başladı, şööyle ayaklarımı uzatıp yatmak için Çanakkale'ye kaçacağım yarından sonra..hemen kaçacağım ama şöyle aylak aylak bir de tadını çıkarayım istedim sardalya ızgarayla..
Bugün olası kırağılara kaptırmamak için en iyi yeşil domateslerden kopardım biraz..kızaran kızarır, kızarmayanlarında yemeğini yaparız bir dahaki gelişte..

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024