agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni32Beğeniler
  • 7 Gönderen MaynaVira
  • 6 Gönderen MaynaVira
  • 8 Gönderen MaynaVira
  • 3 Gönderen MaynaVira
  • 3 Gönderen MaynaVira
  • 1 Gönderen MaynaVira
  • 1 Gönderen MaynaVira
  • 3 Gönderen MaynaVira

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2017, 13:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2016
MaynaVira / Tohum Paylaşım Sonrası (Tokat)

İlk defa katıldığım etkinlikte, 11 farklı çeşitte tohum talebim olmuştu ve hepsi de karşılandı.
Açtığım bu başlık vesilesiyle, tohum paylaşan ve etkinlikte emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Etkinlikte talep ettiğim ve tarafıma ulaşan tohumlar:

Çeri Domates / intibah
Early Ruby (Domates) / birnefestoprak
Garnet (Domates) / birnefestoprak
Heybetli (Domates) / TCM

Çiftehan Yağlısı (Fasulye) / aslama1994

Et Sarı Tohum Al (Karpuz) / Taşlıbahçe

Melissa (Oğul Otu) / Lonicera

Kilimanjaro White Marigold (Kadife Çiçeği) / bahcedenn
Turuncu Top Kadife Çiçeği / saleri

Sarı Akşam Sefası / saleri

Yalancı Carolina (Biber) / erkanbey

MaynaVira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2017, 17:47   #2
Ağaç Dostu

Uzun zamandır güncelleme yapmıyorum çünkü aldığım sonuçlar pek iç açıcı değil.
Aşağıda, fotoğraflarda görüleceği üzere, bitkilerin büyümesinde bir aksaklık var.

Aklımdan geçenleri paylaşayım;
  • Havalar İngiltere'yi andırıyor: Neredeyse sürekli kapalı; ancak, sırf güneş ışığı yetersizliği söz konusu olsa,
    bitkilerin boylarında anormal uzama olurdu.
  • Ara sıra yumuşatma sisteminden geçmiş su kullanıyorum. Bitkiler gerekli kalsiyum ve magnezyumu elde edemiyor olabilir mi?
  • Tohumları çimlendirmede kullandığım coco coir (kokopit, torf) üzerinde beyaz oluşumlar (bkz: 5. fotoğraf) mevcut.
    Bunlar acaba fungi alemine mi mensup? Bitkilerin gelişmesini önlüyor olabilir mi?
  • Eğer beyazlıklar zannettiğim gibi ise -ve yanlış düşünmüyorsam- torfun içerisinde organik madde var demektir,
    ki bu da kalitesiz bir torf kullandığıma (mı) işarettir!?.
Not: Bitkiler kapalı ortamda duruyor ancak gün içinde yeterince temiz hava alıyorlar.

Konu ile ilgili her türlü yorum, öneri ve eleştiriye açık olduğumu belirterek, fotoğraflara geçeyim:
Unutmadan; fotoğrafların tamamı bugün (11.05.2017) çekildi ve tohumların ekim tarihleri (ET), fotoğraflarda mevcut.

Name:  1.jpg
Views: 517
Size:  38.4 KB
Name:  2.jpg
Views: 486
Size:  54.3 KB
Kediciğim sağolsun, kaşla göz arasında fasulyenin işini bitirmiş.
Acaba bitki kendini küllerinden toparlayabilir mi diye merak ettiğimden, atmak istemedim.

Name:  3.jpg
Views: 513
Size:  54.7 KB
Name:  4.jpg
Views: 585
Size:  48.7 KB

Bahsi geçen beyazlıklara örnek... -_-
Name:  5.jpg
Views: 513
Size:  55.5 KB

Lonicera, Muda, telato ve 3 kişi beğendi.
Eski 11-05-2017, 18:10   #3
Ağaç Dostu

Sn. bahcedenn'den gelen Kilimanjaro White Marigold ile,
Sn. erkanbey'den gelen Yalancı Carolina tohumlarının -bir kısmını- çimlendirmeyi denemiş ve başaramamıştım.
08.05.2017 tarihinde, bu tohumlara ilişkin ikinci bir ekim yaptım.

Sn. Lonicera'dan gelen Melissa tohumlarından küçük bir miktarda ekmiş ve yalnızca bir adet çimlenme sağlayabilmiştim.
Fakat çimlenen bitkiciğin boyu şu anda 1 mm kadar ve bu yüzden fotoğrafını paylaşmadım.
Neyse ki Sn. Lonicera oldukça cömert davranarak, çok çok fazla tohum yollamış.
Bu yüzden, yüzlerce kez daha denemeye yetecek kadar tohum var elimde () ve yakın zamanda ekim yapmayı düşünüyorum.

Öte yandan, bir önceki mesajımda farkedilebileceği üzere,
Sn. intibah, Sn. birnefestoprak, Sn. TCM, Sn. aslama1994, Sn. Taşlıbahçe ve Sn. saleri'den gelen tohumları çimlendirmiş bulunmaktayım.

Bu mesaj vesile ve bahanesiyle de, tohum gönderen tüm üyelerin ismini anmış oldum ve her birine -yine, yeniden-
teşekkürlerimi sunuyorum.

Eski 14-05-2017, 21:39   #4
Ağaç Dostu

Bugün (14.05.2017) çeri domates ve sarı akşamsefası dışındaki tüm tohumlar ile, yeni bir ekim daha yaptım.

Daha önce kullandığım torfun, bitkilerde hastalık yaptığını düşündüğümden dolayı,
-hazır- çiçek saksı harcı ile perliti karıştırıp çimlendirme ortamı olarak kullandım.

Ekim, etiketleme vb. tüm işleri tamamladıktan sonra farkettim ki, edindiğim yeni ürün hiç süzek değil:
Yukarıdan fısfısladığım suyu, alta -neredeyse- iletmiyor.
Sanırım bundan sonrası, tohumların kabiliyetine ve hayata tutunma azmine bağlı olacak.

Geçen senelerde çimlendirme ortamı olarak, su ile genleştirdiğim "blok kokopit" kullanıyor ve hiçbir sorun yaşamıyordum.
Yani şu sıralar ne ölçüde yanlış yapıyor olursam olayım, "yanlış yapa yapa, doğruyu bulmak" tabiri benim için uygulanabilir değil.

Sonuç olarak, birtakım yanlışlar dizisini tecrübe ediniyorum ve bu mesajı okuyanlara -acizane- tavsiyem,
dökme olarak satılan "kokopit"lerden kesinlikle almamaları yönünde...

Yine de yanılıyor olabilirim, o yüzden "yorum, öneri ve eleştiriye açık olduğumu" tekrar belirtmemde fayda var diye düşünüyorum.

Sağlıklı günler...

Muda, Resulgur ve mimarCI beğendi.
Eski 27-05-2017, 14:59   #5
Ağaç Dostu

Bir önceki mesajımda belirttiğim ekim sürecinin ardından, oldukça güzel sonuçlar aldım.
Havaların -birkaç aydır olduğu gibi- sürekli kapalı ve yağmurlu olmasına rağmen,
kullandığım -yeni- çimlendirme harcı, yüzümü güldürdü/güldürmüştü diyebilirim.

Ramazan ayında zorlanabilirim diye düşünerek, dün (27.05.2017) fidelerimin büyük bir kısmını bahçeye diktim.
Akşamında üzerlerine yağmur yağdı diye sevinirken, az önce sonlanan yoğun dolu yağışının ardından,
bitkilerin hayatta kalmalarına dahi çok küçük ihtimal veriyorum.

Bu sene bir şanssızlıktır, gidiyor...

Bundan sonraki çalışmalarıma saksılar ile devam etmeyi düşünüyorum.
Zira böyle devam ederse, sebzelerden değil yeterince meyve almak; tohum bile edinemeyeceğim.

Eski 29-05-2017, 17:43   #6
Ağaç Dostu

Dün (29.05.2017) yine şiddetli ve uzun süreli bir dolu yağışı gerçekleşti.
Artık bahçeye inip de bitkilere bakasım bile yok.

Kısacası, "kalan sağlar bizim" olamadı. Belki de hiç olmamıştı...

Eski 29-05-2017, 18:43   #7
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Senin durumun benden de betermiş Sayın Maynavira gülsem mi aglasam mı bilemiyorum

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2017, 15:57   #8
Ağaç Dostu

Sizde durumlar nasıl Sn. Zekoş?
Coğrafya olarak yakın sayılırız. Yoksa dolu sizi de mi vurdu?

Gülmenizde de bir sakınca yok bence, elden gelen başka bir şey de yok zaten şu saatten sonra.

Zekoş beğendi.
Eski 01-06-2017, 20:54   #9
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Anlayışınız icin tesekkür ederim Sayın Maynavira
Tohumların cimlendirilmesinde pek basarılı olamadım.Sanırım soguklara denk geldi.Yagıslar bitince birkez daha cok istediklerimi denemeyi düsünüyorum.Insallah elim bos olmayacak bu seneki takasda...Size de başarılar...kolay gelsin...

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 01:39   #10
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MaynaVira Mesajı Göster
Sizde durumlar nasıl Sn. Zekoş?
Coğrafya olarak yakın sayılırız. Yoksa dolu sizi de mi vurdu?

Gülmenizde de bir sakınca yok bence, elden gelen başka bir şey de yok zaten şu saatten sonra.
Sn. MaynaVira geçmiş olsun. Bende Niksar'dayım dediğiniz gibi dolu burada da fidelere zarar verdi fakat şu an toparlandılar. Havalar kapalı ve yağmurlu genelde bir açıp bir kapanıyor, mantari hastalık korkusu ile beklemekteyiz. Tavsiyem hazır fide temin edip yılı boş geçirmeyiniz. Kolaylıklar dilerim

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 11:32   #11
Ağaç Dostu

Sn. Zekoş; burada yoğun yağış ve soğuk havalar, -ne hikmetse- ramazan ayı biter bitmez sonlandı.
Ben güncelleme yapmayalı yine dolular yağdı, büyük soğuklar gördük ancak bitkilerim -düşündüğümün aksine- zarar görmedi.
Tohumları çimlendirmede veya fidelemede neden başarısız olduğum konusunda da kendimce bir sonuca vardım:
Daha önceleri kullandığım "kokopit"in, kesinlikle uygun olmadığına -artık- kaniyim.
Kokopit ile fidelediğim bitkiler, bahçeye şaşırtmama rağmen felçli gibi; gelişim gösteremedi ya da öldü gitti.
Sonraki çimlendirmelerimden aldığım sonuçlar ise gayet iyi. Size de benzer şekilde kolaylık ve başarılar diliyorum.

Sn. Resulgur; söze giriş yapmadan, size de iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Öncelikli amacım, etkinlikte edindiğim tohumları çoğaltıp, sonraki senelerde paylaşabilmek.
Tohumdan bitki yetiştirmek benim bir nevi hobim. Çimlendirmek, gelişimlerini izlemek, ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak...
O yüzden, mümkün olduğunca hazır fide, fidan vb. almamaya gayret ediyorum.
Umarım şimdiye kadar korktuklarınız da başınıza gelmemiştir. İyi çalışmalar diliyorum...

Alıntı:
Sn. bahcedenn'den gelen Kilimanjaro White Marigold ile,
Sn. erkanbey'den gelen Yalancı Carolina tohumlarının -bir kısmını- çimlendirmeyi denemiş ve başaramamıştım.
08.05.2017 tarihinde, bu tohumlara ilişkin ikinci bir ekim yaptım.
Bu iki tür de, şu an gayet sağlıklı bir şekilde büyümekteler. Dün (29.06.2017) itibarıyla, saksılara alındılar.
Güneşli günlerle birlikte, gelişimlerinin hızlanacağını da düşünmekteyim:

Name:  ycbk.jpg
Views: 278
Size:  40.4 KB

Alıntı:
Bugün (14.05.2017) çeri domates ve sarı akşamsefası dışındaki tüm tohumlar ile, yeni bir ekim daha yaptım.
24 gün sonra (07.06.2015) elde ettiğim sonuçlara ilişkin iki örnek;

Name:  domatesler.jpg
Views: 293
Size:  37.0 KB

Şu an bahçede, gelişimlerini mutlu bir şekilde sürdürmekteler.

Eh, şimdiye kadar haberler iyiydi. Bundan sonrası biraz olumsuz gbi...
Allah izin verirse; yarın şehir dışına, belirsiz bir zaman sonra da -duruma göre- yurt dışına gideceğim.
Şimdiye kadar yaptığım çalışmaları, bundan sonrası için aileme devrediyorum.
Umarım özen gösterirler ve böylece ben de, etkinlikte edindiğim tohumları paylaşma sevincini yaşayabilirim.

Yine güzel haberlerle dönebilmek dileklerimle...

Lonicera, Zekoş ve Milla beğendi.
Eski 19-02-2018, 16:58   #12
Ağaç Dostu

Upuzun bir aradan sonra merhabalar...

Son mesajımda yurt dışında olacağımı söylemişim. Bu süre zarfında, ailem bitkilerle yeterince ilgilenememiş.
Etkinlikten edindiğim tohumlardan, yalnızca karpuz (et sarı tohum al) büyüyebilmiş.
Onun da tohumlarını aldırmıştım. Kısmetse önümüzdeki sonbaharla birlikte paylaşım yapmayı düşünüyorum.

Şu an için mevcut değil ancak önümüzdeki haftalar içerisinde de fotoğraf yüklemeyi düşünüyorum, kısmetse...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024