agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Solucan Kompostu (http://www.agaclar.net/forum/solucan-kompostu/)
-   -   Solucan gübresi denemem (http://www.agaclar.net/forum/solucan-kompostu/42036.htm)

CooL_MaN21 14-03-2018 13:57

Solucan gübresi denemem

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Aylardır araştırdığım, denemek isteyipte cesaret edemediğim solucan gübresi yetiştiriciliğini bir gazla denemeye karar verdim ve 2000 adet solucan alıp, evimin balkonunda Bismillah dedim. Nasıl yatakladigimi videoda belirttim. Artık bundan sonrasını hep birlikte takip edeceğiz.

Bu işi yapmayı isteme sebebim; mevcut işimin haricinde çok fazla boş vaktim olması ve gelecekte kendime bir B planı hazırlamaktı. Aylardır teorik keşmekeşligin içerisinde savruluyordum. Dedim ki yeter Mustafa. Ya yapacaksın, ya da solucanları toprağa salıp yeni arayışlara gireceksin. Sonuç olarak aranizdayim. İnsallah güzel sonuçlar alırım ve hepimize faydalı bilgiler aktarırım. İlk aşamanın fotoğraf ve videosunu paylaşıyorum. Umarım faydalı olur. Görüşmek ümidiyle.

blick 14-03-2018 15:25

Sn CooL_MaN21
Öncelikle aramıza hoş geldiniz.
Dilerim denemelerinizde başarılı olursunuz.

Naçizane tavsiyem daha büyük yüzey alanına sahip bir yere yerleştirmelisiniz. Bu kaplarda beslemeniz/gözlemlemeniz ve çoğaltmanız zor olacaktır. Bence büyükçe bir saklama kabı kullanabilirsiniz. 30-40lt lik kaplardan temin edip tümünü bunun içinde bakarsanız daha iyi olur

CooL_MaN21 14-03-2018 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blick (Mesaj 1533845)
Sn CooL_MaN21
Öncelikle aramıza hoş geldiniz.
Dilerim denemelerinizde başarılı olursunuz.

Naçizane tavsiyem daha büyük yüzey alanına sahip bir yere yerleştirmelisiniz. Bu kaplarda beslemeniz/gözlemlemeniz ve çoğaltmanız zor olacaktır. Bence büyükçe bir saklama kabı kullanabilirsiniz. 30-40lt lik kaplardan temin edip tümünü bunun içinde bakarsanız daha iyi olur

Sevgili Blick tavsiyen ve iyi dileklerin için teşekkür ederim. Açıkçası 70 lt lik bir kasam mevcut fakat alt kısmına delikler açamadığım için ilk aşamada bu şekilde başlayayım dedim. Baktığım zaman yoğurt kovaları ve ya her hangi bir kovalı sistem hasat açısından kolaylık gibi geldi bana. puzzle gibi gübre olunca yeni mama kovasını üste koy, solucanlar yukarı çıksın, alttaki kovayı al ve kısır döngü devam etsin. Tabii çoğalma sürecinin nasıl olacağını bilemiyorum. Genel kanı; daha geniş bir alan, daha rahat bir ortam ama şu an için başlamış bulunduk. :) Herşey istediğim giderse bu tekniği biraz denemek istiyorum. Ama aksi bir durumda dediğim gibi 70 lt lik kap yeni barınakları olacak. :)

Saygılarımla..

CooL_MaN21 20-03-2018 08:55

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar.

Dün itibariyle son durumumuz fotoğraftaki gibidir. Yaklaşık olarak 5 cm bir çöküş var. Bu güzel birşeydir sanırım :) Solucanlarımız çalışıyor. Bu arada pazar ve pazartesi hava çok soğuktu. Toprak iç sıcaklığı 4 derece idi. Bende oğlumun odasına aldım, şu an toprak iç sıcaklık 16 derece ve şuan canavarlar müthiş derecede çalışıyor. Sanıyorum ki bugün yarın mama takviyesi gerekecek. Birde bir sorum olacak yorumlayabilecek forumdaşlarım var ise; bu içerisindeki sirke böcekleri sanırım. Bunlar gübreden çıkar mı? Evin içerisine dağılma ihtimali nedir?

Ayrıca bir dip not: Şu an solucanlar evin içerisinde ve koku yok diyebilirim. Bizi rahatsız etmedi açıkçası.

blick 20-03-2018 09:46

Kapların içinde gördüğünüz o beyaz minik böcekler mamadan kaynaklanıyor. mamanın içine koyduğunuz taze atıklarla doğru orantılı olarak artar veya azalır. Aşırı yoğunlukta olmadığı sürece bir problem olmaz aksine onlarda katkı yaparlar.
Sadece orada bulunurlar dışarı çıkmazlar endişe edecek bir durum yok :)
Mama verme işini de az az daha sık vererek yaparsanız daha rahat takip edebilirsiniz

Musa Gündoğan 20-03-2018 10:19

cool man daha önce de bir arkadaş sıfırdan solucan gübresi üretimi yapmış ve sonucu tatmin edici olmamıştı. benim burada merak ettiğim bir şey vardı. umarım sizin deneme fırsatınız olur.

şöyleki;
arkadaşın denemelerinde solucan gübresi başlı başına yeterli olmadığından dışarıdan harici orgamineral isminde gübre takviyesiyle çok başarılı sonucu olduğunu söylemişti. bunun üzerine de @meyveltepe irfan çayında bu harici gübrenin gösterdiği etkiyi neredeyse tam karşılığı olarak yakaladı. demem o ki,
irfan çayında kullanılan bitkilerle solucanlar beslendiğinde aynı etkiyi o solucan gübresinde başlı başına görebiliy miyiz. bitkiler: karakafes otu, uzun köklü diğer bitkiler vb. bu bitkiler su içerisinde çözünebilen izelementlerde içerdiğinden solucanlarla daha kullanışlı hale gelebilir mi merak ediyorum.

MeyveliTepe 20-03-2018 10:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1534476)
...
irfan çayında kullanılan bitkilerle solucanlar beslendiğinde aynı etkiyi o solucan gübresinde başlı başına görebiliy miyiz. bitkiler: karakafes otu, uzun köklü diğer bitkiler vb. bu bitkiler su içerisinde çözünebilen izelementlerde içerdiğinden solucanlarla daha kullanışlı hale gelebilir mi merak ediyorum.

İrfan çayında kullanılan bitkileri önce solucanlara yedirmek sonra da bu solucanların gübresini kullanmak İrfan çayı ile aynı mineral kompozisyona sahip gübre elde edilmesini sağlamaz.

Sebebi, İrfan çayında taze yapraklar kullanılıyor. Bu yaprakları solucanların tüketebilmesi için C:N oranının N aleyhine değişmesi, N'nin önemlice bir bölümünün uçması lazım. Bu yüzden de taze yaprakların belirli bir süre beklemesi yarı çürümüş duruma gelmesi lazım ki solucanlar yiyebilsinler. Sonucunda elde edilecek solucan gübresindeki mineral dengesi de taze yapraklardakilerden epey farklı olacaktır.

Musa Gündoğan 20-03-2018 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1534481)
İrfan çayında kullanılan bitkileri önce solucanlara yedirmek sonra da bu solucanların gübresini kullanmak İrfan çayı ile aynı mineral kompozisyona sahip gübre elde edilmesini sağlamaz.

Sebebi, İrfan çayında taze yapraklar kullanılıyor. Bu yaprakları solucanların tüketebilmesi için C:N oranının N aleyhine değişmesi, N'nin önemlice bir bölümünün uçması lazım. Bu yüzden de taze yaprakların belirli bir süre beklemesi yarı çürümüş duruma gelmesi lazım ki solucanlar yiyebilsinler. Sonucunda elde edilecek solucan gübresindeki mineral dengesi de taze yapraklardakilerden epey farklı olacaktır.

meyvelitepe cevabınız için çok teşekkürler.
siz şimdi karbon azot dengesi deyince aklıma başka bir soru geldi. örneğin irfan çayını hazırlasak geri kalan posayı solucanlara versek hatta solucanları nemlendirmek içinde arada bir irfan çayını kullansak bu durumda verim yine olumsuz mu olur? bildiğim kadarıyla fulvik asitlerin C/N oranı humik asitlere göre daha fazla. Hümik olmayan organik materyaller mikroorganizmalarca kolaylıkla parçalanır ve toprakta daha kısa sürede kaybolacağından dolayı carbon azot dengesi de sağlanmış olur mu? amacım; solucan gübresinin humuslu yapısı daha fazla besin ve su depolaması için kullanılabilir. çünkü irfan çayıda olsa başka gübre de olsa devamlılığı söz konusu olmaktadır. bu zorluğu en başta solucan gübresinde yaparak sonraki aşamalarda daha rahat edebilmemiz mümkün olmaz mı?

CooL_MaN21 20-03-2018 11:50

@blick teşekkür ederim aydınlattın beni :) Ayrıca mamayı sık sık vermekten ziyade farklı bi projem var. Balkon tipi sürekli akış sistemi yapıyorum :) becerebilirsem onuda sizlerle paylaşacağım. Bu sisteme geçiş sağlayınca otomatikman dediğin gibi daha sık uğraşabilecek vaktim olacak. Şimdi bu işin birde kovadan alıp sas a aktarım şekli var onu nasıl yapacapğım bilemedim. yaşayıp göreceğiz :)

CooL_MaN21 20-03-2018 11:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1534476)
cool man daha önce de bir arkadaş sıfırdan solucan gübresi üretimi yapmış ve sonucu tatmin edici olmamıştı. benim burada merak ettiğim bir şey vardı. umarım sizin deneme fırsatınız olur.

şöyleki;
arkadaşın denemelerinde solucan gübresi başlı başına yeterli olmadığından dışarıdan harici orgamineral isminde gübre takviyesiyle çok başarılı sonucu olduğunu söylemişti. bunun üzerine de @meyveltepe irfan çayında bu harici gübrenin gösterdiği etkiyi neredeyse tam karşılığı olarak yakaladı. demem o ki,

@Musa Gündoğan üstadım inşallah biz muvaffak oluruz o zaman ne diyelim :) Sonuç olarak gübre, sebze, bitki işinde çok çok çok yeniyim. Benim için hiçbir kayıp yok, aksine müthiş bir bilgi birikimi demek bu süreç. Yanlışları düzelte düzelte ilerleyeceğim. Ayrıca İrfan çayını araştırmadım '' ayrıca bakacağım'' ama işe yarayacaksa neden denemeyim. Zamanla göreceğiz.

Saygılarımla..

CooL_MaN21 23-03-2018 19:56

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba. Solucanlar dünden beri hep üstte dolanıyorlar. Sizce nedendir? İki gün önce yeni mama ilave ettim. Hayva. Gubresi, cay posasız, çürümek üzere olan elma ve ayva rondodan geçirip karıştırıp verdim.Bunlar olumsuzluk mu yaptı acaba? Ya da çok mu sevdiler bilemedim. Birde şimdi bu kaplar doldu bu solucanları farklı bir kaba nasıl aktarabilirim en kolay şekilde. Fikirleriniz benim icin değerli. Ayrıca çok hareketliler.

Teşekkür ederim şimdiden.

MeyveliTepe 25-03-2018 00:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1534485)
meyvelitepe cevabınız için çok teşekkürler.
siz şimdi karbon azot dengesi deyince aklıma başka bir soru geldi. örneğin irfan çayını hazırlasak geri kalan posayı solucanlara versek hatta solucanları nemlendirmek içinde arada bir irfan çayını kullansak bu durumda verim yine olumsuz mu olur? bildiğim kadarıyla fulvik asitlerin C/N oranı humik asitlere göre daha fazla. Hümik olmayan organik materyaller mikroorganizmalarca kolaylıkla parçalanır ve toprakta daha kısa sürede kaybolacağından dolayı carbon azot dengesi de sağlanmış olur mu? amacım; solucan gübresinin humuslu yapısı daha fazla besin ve su depolaması için kullanılabilir. çünkü irfan çayıda olsa başka gübre de olsa devamlılığı söz konusu olmaktadır. bu zorluğu en başta solucan gübresinde yaparak sonraki aşamalarda daha rahat edebilmemiz mümkün olmaz mı?

İrfan çayından kalan posayı solucanlara verebilirsiniz. Solucanların buna bayıldığı bir gerçek.

İrfan çayı ile solucan gübresi, hatta solucan gübresinden yapılan çay biribirinden hayli farklı oluşumlar.

İrfan çayı doğru yapıldığı takdirde bitkilerin istediği tüm besinleri, bitkilerin istediği dengede içerir. Bu bakımdan kendiliğinden garantilidir. Çünkü, en az iki farklı karakterde (derin köklüler ve hızlı büyüyenler) taze bitkinin yapraklarında ne varsa alınıp çaya geçiriliyor. Bu bakımdan başkaca hiç bir besin içermeyen ortamda dahi bitki büyütmeye gayet yeterlidir. Bu sebeplerle İrfan çayı bir bitki besleme ürünüdür. Fazladan mikroorganizmalar ve çözünmüş oksijen içerir.

Solucan gübresinin içerdiği besinlerin İrfan çayında olduğu gibi tek başına bitki besleyecek ölçüde dengeli olma ihtimali yok. Esasında solucan gübresini bir bitki besini olarak düşünmek de yanlış. Yanlış anlaşılmasın, iyi yapılmış solucan gübresi çok değerlidir. Ancak, solucan gübresi, bir bitki besini olmaktan çok daha fazla bir toprak düzenleyicisi, hatta çok ciddi bir bitki koruma ürünüdür. Bu özellikleri veren de içerdiği mineraller değil, içerdiği çok zengin mikroorganizmalar ve enzimlerdir.

Tavsiyem, hem İrfan çayı hem de solucan gübresi yapılmalıdır. İkisinin de yerleri ayrıdır. Biz öyle yapıyoruz :)

blick 26-03-2018 10:57

Sayın CooL_MaN21

Solucanların yukarı çıkma isteği ortam şartlarının uygun olmadığının en büyük göstergesidir. Ya da solucanlarınız çoğalmış kabına sığmıyor olabilir ama bu ihtimal için daha çok erken!

Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla yorumlarsam ortamda fazlaca nem var ve bana kalırsa solucanlar bu yüzden kaçma eğilimindeler. Kapların için karton parçaları ekleyerek ıslaklığı azaltmaya çalışın zamanla onları da yiyeceklerdir.

Başta da söylemiştim bu kaplarda üretiminiz zor olacak büyük saklama kaplarından alırsanız eğer tamamını içine dökün ayırma yapabilecek kadar derinlik yok.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CooL_MaN21 (Mesaj 1534886)
Arkadaşlar merhaba. Solucanlar dünden beri hep üstte dolanıyorlar. Sizce nedendir? İki gün önce yeni mama ilave ettim. Hayva. Gubresi, cay posasız, çürümek üzere olan elma ve ayva rondodan geçirip karıştırıp verdim.Bunlar olumsuzluk mu yaptı acaba? Ya da çok mu sevdiler bilemedim. Birde şimdi bu kaplar doldu bu solucanları farklı bir kaba nasıl aktarabilirim en kolay şekilde. Fikirleriniz benim icin değerli. Ayrıca çok hareketliler.

blick 26-03-2018 11:01

Sn MeyveliTepe

Blogdaki yazınızı da okudum gerçekten müthiş bir iş çıkartmışsınız imrendim ;)

Söylediğinize %100 katılıyorum solucan gübresi tek başına yeterli bir kaynak değildir. Ama herkes bu konuda yanlış bilgiler vermeye devam ettiği için kullanan ya da kullandırılan kişiler tek başına solucan gübresi uyguladığından dolayı yeterli katkıyı alamıyorlar bu yüzden de tekrar kullanmayı pek düşünmüyorlar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 1535029)

Solucan gübresinin içerdiği besinlerin İrfan çayında olduğu gibi tek başına bitki besleyecek ölçüde dengeli olma ihtimali yok. Esasında solucan gübresini bir bitki besini olarak düşünmek de yanlış. Yanlış anlaşılmasın, iyi yapılmış solucan gübresi çok değerlidir. Ancak, solucan gübresi, bir bitki besini olmaktan çok daha fazla bir toprak düzenleyicisi, hatta çok ciddi bir bitki koruma ürünüdür. Bu özellikleri veren de içerdiği mineraller değil, içerdiği çok zengin mikroorganizmalar ve enzimlerdir.

Tavsiyem, hem İrfan çayı hem de solucan gübresi yapılmalıdır. İkisinin de yerleri ayrıdır. Biz öyle yapıyoruz :)

CooL_MaN21 26-03-2018 18:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blick (Mesaj 1535166)
Sayın CooL_MaN21

Solucanların yukarı çıkma isteği ortam şartlarının uygun olmadığının en büyük göstergesidir. Ya da solucanlarınız çoğalmış kabına sığmıyor olabilir ama bu ihtimal için daha çok erken!

Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla yorumlarsam ortamda fazlaca nem var ve bana kalırsa solucanlar bu yüzden kaçma eğilimindeler. Kapların için karton parçaları ekleyerek ıslaklığı azaltmaya çalışın zamanla onları da yiyeceklerdir.

Başta da söylemiştim bu kaplarda üretiminiz zor olacak büyük saklama kaplarından alırsanız eğer tamamını içine dökün ayırma yapabilecek kadar derinlik yok.

Sayın blick.

Haklısınız galiba. Yerleri konusunda benimde tereddütlerim oluşmaya başladı. Daha öncede bahsetmiştim. Bu sebeple amatör olarak kendimce 0.0780 m² bir balkon tipi sürekli akış sistemi yapıyorum onlara. Dıştan izolasyon malzemesi ile kapatacağım ve üstten bir ışık indireceğim.. Şuan sadece altta demirleri kaldı. Onları temin edip montajını yapayım. Sonrasında yatak yapıp fotoğraflarını paylaşacağım. Tamamen hurda malzemelerden yaptım. Bakacağız bakalım ne kadar başarılı olacağım :)

Görüşmek üzere.

CooL_MaN21 26-03-2018 18:38

Alıntı:

İrfan çayından kalan posayı solucanlara verebilirsiniz. Solucanların buna bayıldığı bir gerçek.

İrfan çayı ile solucan gübresi, hatta solucan gübresinden yapılan çay biribirinden hayli farklı oluşumlar.

İrfan çayı doğru yapıldığı takdirde bitkilerin istediği tüm besinleri, bitkilerin istediği dengede içerir. Bu bakımdan kendiliğinden garantilidir. Çünkü, en az iki farklı karakterde (derin köklüler ve hızlı büyüyenler) taze bitkinin yapraklarında ne varsa alınıp çaya geçiriliyor. Bu bakımdan başkaca hiç bir besin içermeyen ortamda dahi bitki büyütmeye gayet yeterlidir. Bu sebeplerle İrfan çayı bir bitki besleme ürünüdür. Fazladan mikroorganizmalar ve çözünmüş oksijen içerir.

Sayın MeyveliTepe,

En kısa sürede bu İrfan çayını deneyip (deneyecek pek bir yerim yok ama :) Benimkiler bir denesin diye ), posaları da benimkilere vereceğim. Detayları paylaşmış olurum.

Saygılarımla.

Musa Gündoğan 27-03-2018 08:56

Alıntı:

Meyvelitepe dediğiniz gibi solucan gübresi toprak düzenleyici. benim amacım aslında bahçeleri uzakta olanlar ya da irfan çayı uygulamasını yapsa da ilk aşamada götürüp kullanmayacaklar için solucan gübresiyle karıştırılması yararlı olabilir mi bunu merak ediyordum. sizin dediğiniz gibi solucan gübresi bu anlamda tam olarak yeterli olmayacak. hatta solucan gübresini bu şekilde yapsakta toprak düzenleyicisi olması nedeniyle en az 3 yıl toprakla haşır neşir etmek gerekir.

size sorum bu irfan çayı ne kadar süre kullanılmadan saklanabilir? bunun için yöntem var mıdır? eğer varsa fidelerden önce solucan gübresi sonra da ara ara irfan çayı verebiliriz.

MeyveliTepe 27-03-2018 12:05

İrfan çayı biyolojik olarak aktif olduğu ve aerobik olduğu için saklanma süresi uzun değildir. Uzun süre saklanırsa mineral içeriğinde bir değişme olmaz ama çözünmüş oksijen kalmayacağından tüm aerobik mikroorganizmalar ölür, yerlerine anaerobik bakteriler geçer, kötü kokulu bir sıvı olur.

Bu yüzden İrfan çayı kullanılacağı ana kadar hava pompasıyla havalandırma devam etmelidir.

İrfan çayı yapılırken taze bitki yapraklarının yanısıra az miktarda solucan gübresi de ilave edilebilir. Böylece solucan gübresinde bulunan zengin mikroorganizmalar, enzimler, fenoller de İrfan çayına geçer, ayrıca bitki koruma özelliklerine de sahip olur.

kbulbul 28-03-2018 11:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CooL_MaN21 (Mesaj 1534886)

Benim de size benzer bir durumum var. Yalnız ben balkonda ve sandık içinde besliyorum.
https://youtu.be/i5JbGH7-miY
Ben yeni yem verirken sistemin önce bir kısmına (örneğin yarısına) koyuyorum. Solucanlar yemi seviyorsa (ki şimdiye kadar hep sevdiler :) saatler içinde o bölgeye toplanıyorlar. Ertesi gün bu yemi sistemin tamamına veriyorum. Böylece yem kaynaklı bir sorun yaşama ihtimalini bertaraf etmiş oluyorum.

CooL_MaN21 28-03-2018 21:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kbulbul (Mesaj 1535428)
Benim de size benzer bir durumum var. Yalnız ben balkonda ve sandık içinde besliyorum.
https://youtu.be/i5JbGH7-miY
Ben yeni yem verirken sistemin önce bir kısmına (örneğin yarısına) koyuyorum. Solucanlar yemi seviyorsa (ki şimdiye kadar hep sevdiler :) saatler içinde o bölgeye toplanıyorlar. Ertesi gün bu yemi sistemin tamamına veriyorum. Böylece yem kaynaklı bir sorun yaşama ihtimalini bertaraf etmiş oluyorum.

@Kbulbul ilgine teşekkür ederim.

Vallahi ben seperatör gübresini solucanları aldıgım arkadastan aldım, içerisine çay posası koyuyorum ve yarı çürümüş meyve sebze karıstırıp veriyorum. Sanıyorum ki benim sorunum aşırı nemdi. Çok sulamıştım. Şu an herşey daha sağlıklı görünüyor. Bu hafta sonuna kadar kasayı tamamlamıs olacağım. Sonrasında zaten bir bilgilendirme videosu ve ya fotoğrafları paylaşıyor olacağım. Umarım faydalı olur.

Saygılarımla.

M_Kara 29-03-2018 12:48

İmkanınız varsa yeminize bir miktar saman ekleyin. Sistemin hava alması, aşırı nemin bertarafı ve solucanların daha rahat çalışabilmesi açısından iyi sonuçlar veriyor. Kendim öyle yapıyorum. Sisteminizi en kısa sürede büyütürsünüz inşallah zira arkadaşların dediği gibi bu ölçülerde zor olacaktır.

CooL_MaN21 29-03-2018 18:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M_Kara (Mesaj 1535546)
İmkanınız varsa yeminize bir miktar saman ekleyin. Sistemin hava alması, aşırı nemin bertarafı ve solucanların daha rahat çalışabilmesi açısından iyi sonuçlar veriyor. Kendim öyle yapıyorum. Sisteminizi en kısa sürede büyütürsünüz inşallah zira arkadaşların dediği gibi bu ölçülerde zor olacaktır.

M_Kara Selamlar.

Yeni yerlerine yatak hazırlarken, Alta karton, üste hayvan gübresi, evsel atık karışımı ve saman şeklinde bir yatak hazırlarım. Denemiş oluruz.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Saygılarımla.

M_Kara 30-03-2018 16:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi CooL_MaN21 (Mesaj 1535578)
M_Kara Selamlar.

Yeni yerlerine yatak hazırlarken, Alta karton, üste hayvan gübresi, evsel atık karışımı ve saman şeklinde bir yatak hazırlarım. Denemiş oluruz.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Çok değişken olduğu için her üreticinin kendi ortam ve koşullarına göre farklılık gösterebilen bilgileri de mevcut. Bu bağlamda ben de kendi tercübe ve bilgilerimi aktarırken sizin zamanla kazanacağınız deneyimlerin en doğru çözüm olacağını biliyor ve nacizane fikirlerimi paylaşıyorum ve dikkate aldığınız için ayrıca teşekkür ediyorum.
Tam parçalanmamış meyve sebze artıklarını sisteme ekleyerek koza bırakmaları kolaylaştırabilirsiniz. Buzlukta dondurup daha sonra çıkartıp çözülmesiyle fermentasyon hızlanacak ve solucanlar daha hızlı/kolay tüketecektir. Bu tür materyallerin içerisine daha çok bırakıyorlar ve yavru solucanlar içinde yaşama yüzdesi artıyor bana göre.
BAKINIZ

Kuruması için kenara koyduğum humusun içerisinden 2-4 hafta geçmesine rağmen hâlâ solucan/yavru solucanlar çıkıyor, hele ki uygun ya da yarı uygun şartlarda ölmeleri pek kolay değil. Kolay gelsin

CooL_MaN21 30-03-2018 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M_Kara (Mesaj 1535664)
Çok değişken olduğu için her üreticinin kendi ortam ve koşullarına göre farklılık gösterebilen bilgileri de mevcut. Bu bağlamda ben de kendi tercübe ve bilgilerimi aktarırken sizin zamanla kazanacağınız deneyimlerin en doğru çözüm olacağını biliyor ve nacizane fikirlerimi paylaşıyorum ve dikkate aldığınız için ayrıca teşekkür ediyorum.
Tam parçalanmamış meyve sebze artıklarını sisteme ekleyerek koza bırakmaları kolaylaştırabilirsiniz. Buzlukta dondurup daha sonra çıkartıp çözülmesiyle fermentasyon hızlanacak ve solucanlar daha hızlı/kolay tüketecektir. Bu tür materyallerin içerisine daha çok bırakıyorlar ve yavru solucanlar içinde yaşama yüzdesi artıyor bana göre.
BAKINIZ

Kuruması için kenara koyduğum humusun içerisinden 2-4 hafta geçmesine rağmen hâlâ solucan/yavru solucanlar çıkıyor, hele ki uygun ya da yarı uygun şartlarda ölmeleri pek kolay değil. Kolay gelsin

Bu güzel bilgiler için teşekkür ediyorum. Bugün sistemi aktif hale getirdim. Dışarıda kurumuş ot saman tarzı şeyler aradım ama malesef bulamadım ve biraz da stres yaptım açıkçası fazla zamanım yoktu işe gitmem gerekiyordu. O yüzden yarım yamalak oldu biraz. Mesela en alta kartonları parçalamadan bütün koydum sonra daha önceden karıştırmış olduğum çay posası ve bal kabağı kabuklarını üstüne serdim. Sonrasında birkaç karton parçalayıp koydum ve üstüne solucanları yaydım. Bunları koyduktan sonra Alta 3 cm arayla gerdiğim çamaşır ipleri esnedi biraz, bende yatay olarak koymak için demir kestirdim ve koydum. Esnemeyi engellemek adına ve güzel oldu. En azından esnemiyor. Üste doğru doldukça bakalım nasıl olacak taşıyacak mı? Şu an için üste mama koymadım altı ve mevcuttaki mamayı bitirmeleri adına. Zaten mevcut mama içerisinde muz kabuğu ve haşlanmış yemeklik kabak mevcuttu. Baktığımda muz kabuklarının altında yetişkinler, kabakların altında yavrular vardı. Zaten direk alta girdiler baktığımda biraz kokonda gördüm. Yarın fotoğrafları ekliyor olacağım.

Saygılarımla.

Resulgur 30-03-2018 21:20

Sn. CooL_MaN21 sayfanız hayırlı olsun.

Solucan gübresi denemenizi bende ilgiyle takip edeceğim. Detayları paylaştığınızı görüyorum, bende sayfamda sizin gibi deneme yoluyla bilgi paylaşımı yaparak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Başarılar dilerim.

CooL_MaN21 30-03-2018 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1535701)
Sn. CooL_MaN21 sayfanız hayırlı olsun.

Solucan gübresi denemenizi bende ilgiyle takip edeceğim. Detayları paylaştığınızı görüyorum, bende sayfamda sizin gibi deneme yoluyla bilgi paylaşımı yaparak bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Başarılar dilerim.

Resulgur selamlar.

İlgine çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışıyorum. Ama kolay diyolar ya valla 2300 solucanla zor geliyor da :) milyonları düşünemiyorum. :) Belkide sistemi tam oturtamadığım içindi kovaları oradan oraya taşıyordum :) Bundan sonra gözlemleyeceğim bakalım gerçekten zor mu, yoksa eğlenceli mi? Yapılmaya, uğraşmaya değer mi? Ayrıca sana da başarılar diliyorum.

Saygılarımla..

CooL_MaN21 06-04-2018 08:24

5 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Geçen hafta solucanları yeni yerlerine aldım. umarım toprak yükseldikçe sorun yaşamam. Yorum ve önerilerinize açığım. Kendimce Balkon Tipi Sürekli Akış Sistemi yapmaya çalıştım :) Kullandığım malzemeler; Şirketten çıkan hurda atıklar, Çamaşır ipi :) Ayrıca toprağı koyduğumda ipler çok esnediği için, demirciden tam ortadan yatay olarak koymak üzere bir demir kestirdim ve esnemeyi hallettim. Fotoğraflar ondan önce çekilmiş malesef. Ayrıca şu an sistem dolana kadar mama karışımını altta görünen plastik kapta yapacağım. Sistem dolduktan sonra alternatif düşüneceğiz artık:)

Saygılarımla.

CooL_MaN21 06-04-2018 08:25

5 Eklenti(ler)
İlave foto

CooL_MaN21 06-04-2018 08:27

5 Eklenti(ler)
ilave foto

CooL_MaN21 06-04-2018 08:28

4 Eklenti(ler)
yeni foto

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024