agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen nyuce
  • 3 Gönderen nyuce
  • 1 Gönderen nyuce
  • 1 Gönderen nyuce
  • 1 Gönderen okursan
  • 1 Gönderen HasatZamanı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2017, 13:37   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2016
Solucan Gübresi Kullanımı

%100 organik solucan gübresi kullanmak isteyen forum üyeleri için, umarım faydalı olur.

Eklenen Resimler

nyuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 14:30   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Solucan gübrelerinin ne gibi artıları ve eksileri var?

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 22:28   #3
Yeni Üye

Solucan gübresi, Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının bitkisel ve hayvansal organik atıkları işlemesi sonucu meydana gelen solucan dışkısıdır. Görünüş olarak siyah toprağa benzer ve itici bir kokusu da yoktur. İçeriğinde bitkinin gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikleri, vitaminler, büyüme hormonları ve humik maddeler vardır. İçeriğinde bol miktarda humus vardır ki en verimli topraklarda bile ancak % 10-14 humus vardır ve milyonlarca yılda oluşmuştur. Solucan gübresi, ot tohumu içermez, hacminin 10 katı su tutar, içeriğinde çok miktarda humik asitler, farklı doğal fermentler, vitaminler, bitki geliştirme ve büyütme hormonları, toprak antibiyotikleri, mikro ve makro elementler, çok fazla önemli, yararlı toprak mikropları vardır. Solucan gübresi, bitkiye gerekli olan bütün maddeleri, iyi dengelenmiş ve bitkinin kolay erişebileceği biçimde bulundurur, harika bir bakteriyel içerikli biyolojik gübredir. Uygulandığı toprakta, zararlı maddeleri yok ederek, sağlıklı bir toprağın özelliklerine kavuşmasına imkan verir. Solucan gübresindeki humik maddeler, topraktaki ağır metalleri, radyonuklidleri, pestisitleri, zor eriyen, bitkiye geçemeyen bileşiklere dönüştürerek insan ve hayvan sağlığı için zararlı bu maddelerin bitkiye dolayısıyla ürünlere geçmesini engeller. Solucan gübresinin gerektiği şekilde bir kez kullanımı en az %20-30 ürün artışını 3-4 yıl boyunca sağlar. Her yıl kullanılırsa kaliteli ve bol ürünleri en kötü topraklarda bile elde etme imkânı verir.Toprağın humus içeriği oranını arttırır.

recepc, merkanod ve okursan beğendi.
Eski 04-03-2017, 19:20   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Çok açıklayıcı olmuş.çim ekimi aşamasındada kullanabiliriz o zaman.

recepc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2017, 20:32   #5
Yeni Üye

recep bey çim için hazırladığınız toğrağın üstüne çim tohumu serper gibi Solucan Gübresi serpin.Çim tohumlarını attıktan sonra tırmık ile tohumların üstünü örtersiniz.Benim bahçede uyguladığım yöntem bu.Marul,ıspank,roka gibi sebzeleri böyle ekiyorum.Ayrıca tavsiye edeceğim bir başka şey ise "Sıvı Solucan Gübresi".Çimler çıktıktan sonra 3 ayda bir uygulayacağınız "Sıvı" gübre çimlerinize çok daha faydalı olacaktır.

recepc beğendi.
Eski 04-03-2017, 20:48   #6
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Yarasa gübresi denediniz mi?

okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2017, 21:17   #7
Yeni Üye

Soruyu bana mı sordunuz sayın okursan? kendi solucan gübresi tesisim var."yarasa gübresi denemedim.

okursan beğendi.
Eski 04-03-2017, 22:44   #8
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Deneyen olup olmadığını öğrenmek için genele bir soruydu aslında. Belki ikisini deneyip karşılaştıran olabilir. Katı ve sıvı formda solucan gübresi denemek istiyorum ben de. Elimde bir miktar da yarasa gübresi var. Karşılaştırma amaçlı küçük bir kontrollü deney yapmayı düşünüyorum.

nyuce beğendi.
okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2017, 20:39   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nyuce Mesajı Göster
Soruyu bana mı sordunuz sayın okursan? kendi solucan gübresi tesisim var."yarasa gübresi denemedim.
nyuce size özel mesaj ile geri dönüş yapamıyorum. sanırım özel mesaj alımı kapalı sizde.

şifremi unuttuğum için uzunca bir süre giriş yapamamıştım siteye.

öncelikle yazdığınız için teşekkür ederim. ve evet hala solucan temin edemedim. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz. balkonumda büyükçe bir kovada evde arta kalan sebze atıklarını gübreye çevirip çatı katında ekili olan sebzelerimde kullanmak istiyorum.

baransudetan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2020, 02:45   #10
Yeni Üye

rivasol's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2018
ayrıntılı bilgilere verdiğim linklerden ulaşabilirsiniz.

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır Tıklayın!
Sıvı Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır Tıklayın!
Katı Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır Tıklayın!
Solucan Gübresi Kullananlar Tıklayın!

rivasol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2021, 17:57   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2021
Solucan gübresi en iyi probiyotiklerdendir, toz kurutulmuş solucan gübresinde hiç toprak olmadan bitki yetiştirebilirsiniz, özellikle bitki adaptasyonlarında, bazalt tozu, hümik asitle birlikte bitki çukuru sırf bununla doldurulursa, adaptasyonda işi şansa bırakmadan kesin sonuç alırsınız.

Subayevleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2022, 01:54   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-10-2020
Gübreler içersinde en ideali olduğu söyleniyor, leonardit ile karıştırılırsa ideal bir performans olacağı kanaatindeyim

Solucan gübresi kök boğazından başlayarak taç iz düşümüne kadar uygulanmalı

Eğer dikimden önce ise, dikim çukuru derin açılır ve karışım çapa yapıldıktan sonra 360 derece olarak toprağa homojen uygulanmalı imiş

Dikimden sonra ise şayet uygulama, yine benzer metot ve keza köklere zarar vermeyecek şekilde derin çapa yapılıp homojen karıştırılmalı imiş

Solucan gübresinin bitkiyi geliştirmesi bir yana, aynı zamanda toprağıda düzenler, o bakımdan homojen uygulamanın diğer mantığıda budur

Öyle çember yapıp altına karıştırmadan gömmek falan bu uygulama şekli yanlış, kök boğazı yakını uygulamalarda genelde üre ve azot oranı yüksek gübreleri kullanmaktan kaçınmalı, damlama hortumlarını yine kök boğazına yakın tutmayınız; amaç kökler yanmasın çünkü azot yakıcıdır, kök boğazı ıslaklığı ise çürümeye sebebiyet verir

Solucan gübresi uygulama miktarı ise; 'ağacın yaşına boyuna göre çarpıp ölçme biçme işi ile olmaz' bu kalıp hesaplamalar bilimsel değildir. Organik madde ne kadar fazla ise o kadar makbuldür, deneme yanılma ve tecrübelere dayanarak izah edilen uygulamalara basit numune bir örnek:

Eklenen Resimler

smnvrl beğendi.

Düzenleyen HasatZamanı : 11-10-2022 saat 21:40
HasatZamanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024