agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2010, 00:46   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Solucan gübresi çayı şelat dedikleri şey midir?

taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2010, 11:12   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha99 Mesajı Göster
Solucan gübresi çayı şelat dedikleri şey midir?
Şelat hakkında bilgi aşağıdaki linkte yer alıyor.

http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=tr

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 14:18   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Bu konuda yerli üreticilerden katkı bekliyorum ancak kimseden ses çıkmıyor nedense.

Düzenleyen Mete : 22-04-2011 saat 15:58
Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 15:11   #5
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Aslında bu konu 'kompost çayı' başlığı altında konuşuluyor fakat sizinde dediğiniz gibi sanırım pek rağbet yok...

Konu başlığı buraya daha uygun olduğu için bir hafta önce yaptığım denemeyi buraya ekliyorum...

Malzemelerimiz;

1-) Akvaryum hava motoru-10 tl

2-) Üç metrelik akvaryum hortumu-3 tl

3-) İnce delikli bayan çorabı-evde vardır..

4-) Bir çay kaşığı toz humik asit,yarım litre suyla sulandırılmış,sıvı haldeki de olur bende bu vardı-fiyatı bu günlerde muallakta...

5-) Beş yemek kaşığı melas, olmadı pekmez

6-) Yarım çay bardağı havuç suyu

7-) Kova

8-) Solucan gübresi
Name:  Fotoğraf0920-d_1.jpg
Views: 17403
Size:  62.6 KB

Bayan çorabının içine 1 kg solucan gübresi koyuyoruz...
Name:  Fotoğraf0922-d_2.jpg
Views: 13331
Size:  51.7 KB

Pekmezi kovaya yararlı mikroorganizmalrın beslenmesi için ekleyip ,karıştırıyoruz...
Name:  Fotoğraf0925-d_3.jpg
Views: 13005
Size:  63.0 KB

Havuç suyunu E.COLİ bakterilerinin üremesini azaltmak için koyuyoruz...
Name:  Fotoğraf0930-d_4.jpg
Views: 14096
Size:  57.7 KB

Ve humik asit...
Name:  Fotoğraf0933-d_5.jpg
Views: 15167
Size:  60.9 KB

Alattin Akova beğendi.
seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 15:20   #6
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Ve güzelce karıştırıyoruz...
Name:  Fotoğraf0936-d_6.jpg
Views: 13736
Size:  58.4 KB

Gübrenin kovaya bağlanması...
Name:  Fotoğraf0941-d_7.jpg
Views: 14991
Size:  62.8 KB

Ve hortumları kovanın içerisine yerleştiriyoruz...hava motorunu kovadan yükseğe koymayı unutmayın...
Name:  Fotoğraf0951-d_8.jpg
Views: 12693
Size:  55.1 KB

Kompostun 2. gün hali..
Name:  Fotoğraf0953-d_9.jpg
Views: 13339
Size:  41.6 KB

Kompostun 5. gün hali...köpüklerin oluşması doğru yolda olduğumuzu gösteriyormu...
Name:  Fotoğraf0954-d_10.jpg
Views: 13020
Size:  47.2 KB

Muhtemelen eksiklerimiz ve yanlışlarımız vardır...suyun sıcaklığının dışarıdaki sıcaklıkla aynı olması yararlı mikroorganizma varlığını arttıracaktır...

Ben havaların soğuk olması ve hanımın evde yapmama izin vermemesi nedeniyle 5 gün beklettim..

Normalde 2 gün işleme tabi tutup aynı gün bitkilerde kullanılması gerekiyor...saygılarımla

Eski 22-04-2011, 16:30   #7
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn seyyah53, şimdiden kolay gelsin. Çayın son görüntüsü kompost çayının son haliyle örtüşüyor. Dediğiniz gibi 5 gün oldukça uzun bir süre, Sn acemi_caylak bu durumda (yani süre aşımında) kovaya ilave besinler konulmalı diyordu.

Çayın kullanımını pulvarizatör ile yapacaksanız kova dibindeki tortuyu yeniden süzmeniz gerekecek. Benim en çok zorlandığım nokta burasıydı. Sık dokulu bir kumaşı ikiye katlayıp çayı buradan başka bir yere süzerek aktarmıştım. Aksi halde pompanın meme ucu tıkanıp sorun çıkarıyor.

Asıl uygulama sonuçlarını merak ediyorum. Normal kompost çayından çok olumlu sonuçlar almıştım, sizin daha olumlu sonuçlar alacağınızı tahmin ediyorum( umuyorum). Malum en değerli gübre solucan gübresi

justice beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:00   #8
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Aslında sonuçları nasıl bariz bir şekilde görebileceğimizi bilemiyorum, balkondaki uyanmakta olan bütün bitkilerime kullandım...

Fakat 10 cm boyunda iki tane biber fidem vardı bir tanesine bir pet bardak kadar döktüm,diğerine dökmedim..

Döktüğüm biber fidesi nin yaprakları buruşup aşağıya doğru saldılar kendilerini, biraz abartılı oldu ve sanırım fideyi yaktık...

Tabi burdan işe yaramadığı anlaşılmasın, bu benim hatam...bakalım kurtulacakmı...

Sn.Acemi çaylak çayın seyreltilmemesi gerektiğini yazmıştı bana fakat ben daha da acemi sezilerimle 1 kg solucan gübresi çayının en azından yarı yarı ya seyreltilmesin den yana düşüncesinden kendime alamıyorum...tabi üstad buna kızmasın...

Eski 22-04-2011, 18:57   #9
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Sn.Acemi çaylak çayın seyreltilmemesi gerektiğini yazmıştı bana fakat ben daha da acemi sezilerimle 1 kg solucan gübresi çayının en azından yarı yarı ya seyreltilmesin den yana düşüncesinden kendime alamıyorum...tabi üstad buna kızmasın...
Galiba burada bir yanlış anlama var veya ben yanlış biliyorum. Her ne şekilde olursa olsun kompost çayı, enzim, solucan gübresi çayı, ahır gübresi şerbeti vb. sıvı besinler seyreltilerek kullanılıyor olmalı. Hele enzimlerde seyreltme oranı oldukça fazla olarak aklımda kalmış. Kullanılacak çay topraktan değil de bitki üzerine uygulanacaksa çok daha fazla seyreltilmesi gerek diyor net kaynakları.

Solucan gübresi çayının uygulama sonuçlarını bariz şekilde görmenin en kestirme yolu pilot bitki kullanımı olsa gerek diye düşünüyorum. Ben ilk denememde sizin gibi biber seçmiştim. Bariz şekilde fark görülüyor. Hele koyu yeşil ve iri yapraklanmalar ilk göze çarpanlar. Meyve tutumundan sonra biberlerin yeme kalitesine söylenecek söz bulamayacaksınız.

Eski 24-04-2011, 12:49   #10
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

kompost çayı konu başlığı altında sayın acemi çaylak kompost çayı için seyreltilmeden kullanıyoruz gibi birşey söylemişti belkide ben yanlış okudum...neyse görünen oki seyreltilmeden kullandım 2 gün önce bariz bir hasar yok ama bundan sonraki denemede en az 3-1 oranında sulandıracağım...biberlerin çıkmasını beklemek domateslerin çıkmasını beklemek daha güzel olacak resimleri paylaşırım saygılarımla

Eski 27-04-2011, 14:48   #11
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Arkadaşlar hemen bu konuda deneme sonucu elde ettiğim tecrübelerimi ve araştırmalarımda ulaştığım bilgileri paylaşmak isterim.

Vermikompost Çayı ile Leachate denilen vermikompost sistemi sızıntı suyu arasında temel bir fark var. Leachate içerisinde bolca besin maddesi olan ancak canlı mikroorganizmalar açısından zayıf olan bir madde. Bu sızıntı suyu, solucan gübresi elde ederken bitmiş solucan gübresinin (casting) yanısıra henüz ayrışması bitmemiş (vermikompost) diğer organik atıklara da temas ederek süzüldüğü için içerisinde bitkiyi yakabilecek maddelerin yoğunluğu oldukça fazla. Bu sıvı mutlaka seyreltilerek verilmelidir.

Vermikompost çayı ise önemini besin değerinden çok içerisindeki mikroorganizmalar, enzimler, bakteriler, mantarlar, faydalı nematodlar gibi maddelerden alıyor.

Su içerinde ek besinlerle birlikte, ki ek besin olmadan da elde edilebilir, havalandırma yapmanın nedeni gübre içindeki bu maddelerin suya geçmesini sağlamak ve bunların bitkilere yararlılıklarını kolaylaştırmak. Çünkü mikroorganizmalar oksijenle yaşarlar. Vermikompost çayı bu nedenle çok özel şartlarda saklanmadığı sürece 8 ile 12 saat gibi bir süre içinde hemen kullanılmalı. Aksi halde, havalandırma durduğu andan itibaren içerisindeki bakteriler hemen ölmeye başlarlar ve kötücül bakteriler başgösterir. Bu haliyle bitkilere zarar verir. Doğru olarak elde edilmiş Vermikompost çayı içeriği nedeniyle bitkiyi yakabilecek bir ürün değildir. Bu nedenle de suyla seyreltilmesine kesinlikle gerek yoktur. Seyreltilmesi gereken Leachate'tir ve en az 1:10 oranında seyreltilmelidir.

Bu arada, vermikompost çayının elde edilmesi esnasında geçen sürenin en önemli sonucu elde edilen ürün içeriği ile ilgilidir. Elde edilen çayın iki farklı içeriği ve kullanım alanı vardır.

Eğer yapraklardan spreyleme ile kullanılacaksa içeriğinin daha çok bakteri yoğunluğunda olması gerekir. 12 saatlik bir uygulama suya besin ve mikroorganizmaların geçmesi için yeterlidir. Eğer ek besinlerle de tedarik etmişseniz mikroorganizma nüfusu oldukça fazla olacaktır. Bu şekild elde edilen çay yapraktan uygulamada fayda gösterir ve yararlı mikroorganizmalar, bitkilere yapraktan gelebilecek zararlıları engeller. Bu anlamda kimyasal olmayan bir ilaç gibi de işlev görürler.

Ancak eğer topraktan uygulanacaksa içeriğinin daha çok mantar (fungi) yoğunluğunda olması gerekir. Mantarlar toprak yapısını iyileştirir ve topraktaki besinlerin bitkiler tarafından yavaş yavaş alınmasını sağlar.

Buradan çıkan sonuç, vermikompost çayı üretirken yapılan uygulama farklılığı farklı türde vermikompost çayları elde edilmesine neden olacaktır. Eğer çayın demlenme süresi 1 veya 2 günle sınırlandırılırsa suya daha çok canlı mikroorganizmalar ve besin geçecektir. Ancak mantarlar yavaş büyüdükleri için elde edeceğiniz çayın mantar yoğunluğunun fazla olması istiyorsanız o zaman çayın demlenme süresini 3-4 güne çıkarmanız gerekecektir. Ancak bu arada, çaydaki mikroorganizmaların yaşamlarını artarak sürdürmeleri için zaman zaman çaya sülfürsüz melas gibi ek besinin eklenmesi de unutulmamalıdır.

Saygılarımla!

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 22:32   #12
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Savaş Bey Merhaba....

Sizin yazıızdan anladığım kadari ile yukarıda resimler ile belirttiğim ve yaptığım sıvı solucan gübresi çayını seyreltmemize gerek yok...doğrumudur?...

Belkide ben yanlış anladım bu konuda sizin kadar araştırma yapmadım...yeni başlıyorum...

Eski 29-04-2011, 13:10   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyyah53
Savaş Bey Merhaba....

Sizin yazıızdan anladığım kadari ile yukarıda resimler ile belirttiğim ve yaptığım sıvı solucan gübresi çayını seyreltmemize gerek yok...doğrumudur?...
Sayın Seyyah53,
Öncelikle çalışmanızı resimli anlattığınız için teşekkürler. Bence 48 saatlik bekletme yeterli olacaktı. Belki akvaryum pompası küçük gelmiş olabilir. Çünkü suyun yüzünde 48 saat sonrada 5. gündeki gibi köpükler oluşmalıydı. Ne kadar bol köpük oluşursa o kadar iyidir. Artık deneye deneye en uygun yöntem bulunacaktır diye düşünüyorum. Sonuçları bende sizin kadar merak ediyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Galiba burada bir yanlış anlama var veya ben yanlış biliyorum. Her ne şekilde olursa olsun kompost çayı, enzim, solucan gübresi çayı, ahır gübresi şerbeti vb. sıvı besinler seyreltilerek kullanılıyor olmalı. Hele enzimlerde seyreltme oranı oldukça fazla olarak aklımda kalmış. Kullanılacak çay topraktan değil de bitki üzerine uygulanacaksa çok daha fazla seyreltilmesi gerek diyor net kaynakları.
Sevgili Lonicera,

Aslında Sn. Savaş çok ayrıntılı açıklamış. Sadece ben bir iki ek yapacağım. Gübre şerbeti, enzim gibi sıvılar mutlaka seyreltilmeli. Çünkü bunlarda asit oranı yüksek (pH düşük) olduğu için pH seviyesini yükseltmek gerekir. Aksi durumda bitkiler yanabilir.

Ancak kompost çayının seyreltilmesinden kaynaklarda çok az söz ediliyor. Topraktan uygulamalarda pek önerilmiyor. Yaprak uygulamlarında seyreltmeden söz ediliyor. Ki bunu söyleyenlerde 1:4 - 1:10 diyorlar ki enzim ve benzerlerinde bu oran çok daha yüksektir. Örneğin 1:200 gibi.

Artık deneye deneye herkes kendi tecrübesini kazanacak diye düşünüyorum. Bu arada elinizde mutlaka bir pH ölçer olursa seyreltilme olayına daha net karar verilebilir. pH 6-8 arası ise biktiler için zararlı değildir.

Kompost çayı yaparken, soğan çuvalı kullanılmasının (delikler daha geniş olduğu için) daha iyi sonuç verdiği de söyleniyor.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 14:09   #14
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Kompost çayı yaparken, soğan çuvalı kullanılmasının (delikler daha geniş olduğu için) daha iyi sonuç verdiği de söyleniyor.

Bak Üstadım yeni bir yanlışımızı daha bulduk...bende markete gidip en ince delikli kadın çorabı aldım....

Hatta çayı yaparkende neden çorabın içindeki gübre azalmadı diyede merak etmiştim...

Aslında çorabı hiç kullanmasak ne olur benim aldığım hazır solucan gübresi zaten çok küçük partikül lü...?

Bu arada Üstadım teşekküre ne gerek var...siz dünyanın araştırmasını yapıp buraya tonlarca yazı yazıyor bizleri bilgilendiriyorsunuz...sizinkilerin yanında ...

Eski 29-04-2011, 17:41   #15
Ağaç Dostu

Sn. Seyyah53,

Hedef kompost partiküllerinin suya karışması değil.
Deliklerin büyük olması kompost kümesi içinde üreyen mikroorganizmaların (özellikle de mantarların) suya karışabilmesi için gerekiyor.

seb.NEM beğendi.
Eski 29-04-2011, 18:51   #16
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Ben şu ana kadar kompost çayına, içeriğinde azot miktarının fazla olduğunu(nereden çıkardıysam bu sonucu) düşünüp bitkiyi yakar diye endişeli yaklaşıp seyreltiyordum. Gerçi sonuçları yine de çok güzel oldu. Topraktan uyguladığım çayı yarı yarıya seyreltip veriyordum. Demek ki mesele Ph imiş. En kısa zamanda bir Ph metre edinmekte fayda var. Yoksa öyle veya böyle sanmakla olmayacak bu işler.

Sevgili acemi_caylak üstadım, bu mikroorganizmaların suya karışabilmesi için iri delikli file yahut elek kullanılması işi biraz kötü oldu. Genellikle pulvarizatör ile yapraktan uygulama yapıyordum. Artık iri delikli bahçe süzgecini devreye sokacağız herhalde.

Sn seyyah53, solucan gübresi çayı uygulama sonuçlarını resimlemenizi (mümkünse karşılaştırmalı olarak) sabırsızlıkla bekliyorum.

Eski 29-04-2011, 20:15   #17
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn seyyah53, solucan gübresi çayı uygulama sonuçlarını resimlemenizi (mümkünse karşılaştırmalı olarak) sabırsızlıkla bekliyorum.
Sn.Lonicera...

İki tane biber fidem vardı ama çok erken çimlendirmiştim balkonda başlarına gelmedik kalmadı...en sonunda bir tanesi soldu...

Bu ikisinde deneyecektim fakat kısmet olmadı...

Şimdi yeni çimlenen fidelerim olacak 10 güne kadar onları dışarıya ve esas yerlerine alırım...ve aynı gün havaların ısınmasıylada yeni bir gübre yapacağım...

Denemeleri memnuniyetle resimlerim...

Eski 29-04-2011, 20:17   #18
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Seyyah53,

Hedef kompost partiküllerinin suya karışması değil.
Deliklerin büyük olması kompost kümesi içinde üreyen mikroorganizmaların (özellikle de mantarların) suya karışabilmesi için gerekiyor.
Bende aslında bu konuyu irdeleyecektim...

2.videoda arkadaş hava hortumlarını kompostun yani çorabın içerisine yerleştiriyor bende öyle deneyeceğim...belki komprasör etkisiyle suyu karışım daha fazla olur...herkese teşekkürler...

Eski 29-04-2011, 22:53   #19
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Sayın seyyah53,

eğer vermikompost çayınız doğru bir şekilde elde edilmişse seyreltmenize gerek yok. Gerek topraktan gerekse de yapraktan. Ben hemen her tür bitkide kullandım ve hiç bir zararını görmedim. Ben yapraktan kullanırken besin amaçlı değil de daha çok mikorganizmaları bitki zararlılarını önlemesi açısından kullanıyorum.

Sayın acemi_caylak,

evet ne yazık ki emanet eldığım akvaryum motoru bozuktu. Motoru açtım, kablo ekledim, hava filtresini temizledim ve yırtılmış olan lastik contayı yapıştırdım ama yine derandıman alamadım. Bu nedenle köpürmedi. Daha önceki bir başka uygulamamda çok iyi köpürmüştü.

Burada asıl mesele bol su akışı sağlayacak, tabi dolayısıyla oksijen tedarik edecek güçte bir motorun olması gerekir. Eğer motor yeterince güçlü olursa kullandığınız ince çorap oldukça faydalı olacaktır. Eğer gözenekler geniş olursa havalanma esnasında gübre partikülleri aradan çıkıp suyun dibine çöker. Çöktüğü yere, dibe yeterince hava gitmezse anerobik bakterilerin üremesine neden olabiliyor.

Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 01:46   #20
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

2. video da arkadaşın ne dediğini tercüme edebilecek varmı acaba?...sanki farklı bişeyler de yapıyor..

Eski 12-05-2011, 22:53   #21
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
solucan gübre çayı yapma formülü kullanarak yarasa gübresindende yararlanlar oldumu.
bu yıl 15 günde bir dönüşümlü olarak yarasa ve solucan gübre çayı kullanmayı düşünüyorum.
basit bir düzenek hazırladım. Yurdışı bir çok kaynakta bir çok metaryelden sıvı bakteriyel gübre yapılabileceği yazıyor.
sn. acami usta yarasa gübresinden elde edilecek çay hakkında araştırmanız oldumu.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 23:34   #22
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Solucan gübresi çayı olsun kompost çayı olsun bu ikisini öğrendiğimden beri, diğer öğrendiğim bütün bilgileri bu çay ile karşılaştırmaya başladım....

Ben fazlasıyla sahiplendim bu ürünü...Nenden diğer üyeler hiç katılmıyorlar...hiç denemiyorlar...?Ben mi abartıyorum acaba?

Anladığım kadari ile solucan ya da kompost çayı neticesinde bu katı ürünlerin içerisinde bulunan besim maddeleri suya geçiyor...ve oksijen vererekte besin maddece zangin bu sudaki yarayışlı mikroorganizma sayısını arttırıyoruz...

Neticede oksijen ile solunum yapan bu yarayışlı mikroorganizmalarda elde edilen besin maddelerinin bitki tarafından daha kolay ve daha fazla miktarda alınmasını sağlıyor...

Buraya kadar yanlışım varsa biri düzeltsin...

Şimdi benim merak ettiğim yukarıda Savaş Beyin de yazısında yazmış olduğu gibi biz işlem sürecini 3-5 gün uzattığımızda burada yarayışlı mantarlar daha fazla ürermiş ..

Peki bunun sonucunda biz nam-ı değer mikoriza mantarını da çoğaltmış oluyormuyuz?

Eski 19-05-2011, 08:51   #23
Ağaç Dostu

Sevgili Seyyah53,

Sen abartmıyorsun. Ne yazık ki nisanlarımız biraz daha kolay yöntemleri (hatta önlerine konulan hazır ürünleri) seviyorlar. Eğer iyi kompost çayı yapmayı başardıysanız, mikroorganizma çeşitliliği açısından bununla rekabet edebilecek ürün yoktur desem yeridir. Elaine Ingham hayatını buna adamış bir Toprak Biyologu. Kendisi sayesinde Amerika'da bir çok kompost üreticisi kompost içerisindeki mikroorganizma oranlarını yayınlamak zorunda kalıyor.

Kompost içinde mikoriza mantarı oranını çay yapacağnız kompostu tahlil ettirmeden bilmek zor. Ancak yurtdışında mikoriza içeren kompost çayı preparatları var. Sizde Mikrobiyoloji ve Toprak konusunun 16,17,18,19 nolu mesajlarını okursanız kendi mikorizanızı da elde edip kompost çayına katabilirsiniz.

Düzenleyen acemi_caylak : 20-05-2011 saat 01:49
Eski 19-05-2011, 23:34   #24
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Çok teşekkür ederim Sn. Acemiçaylak...evet bütün konu başlıklarını okumadığım doğru neden;bir başlığı iki kere okuyorum daha sonra o konuyla ilgili internette ve kendi ders kitaplarımda araştırma yapıyorum...

Fakat mikrobiyoloji ve toprak,enzim,topraksız tarım sıradalar...

Yani bu güne kadar okuduğum gübrelerden sonra ben kompost ya da gübre çayından başka bir şey kullanmam...

Teşekkürler Sn.Meyvelitepe(il fikri ondan almıştım)

Eski 20-05-2011, 00:24   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Neredeyse bütün forumları teker teker okuyorum. Bugünde bu forum karşıma çıktı bir solukta okudum. Kafalarda karıştı tabi. Kompost, EM, enzim, solucan gübresi derken birde solucan gübre çayı. Hangisi en yararlısı karar veremedim.

İlk enzimimi yapmaya başladım.
Kompostu eskiden büyüklerimiz yaparlardı da ne olduğunu ne onlar bilirdi ne biz bilirdik.
EM forumunu tam okumadım. Nasıl yapılır ya da satın mı alınır? En yakın zamanda inceleyeceğim.
Daha solucan gübresi yapmayı öğreneceğiz ama solucanları toplamakta ayrı bir dert.
Yapabilirsek solucan gübresi çayı da yapılacak tabii ki.

Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşşekkür ederim.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 00:33   #26
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Aslında elde imkanlar yok ise işin birazda kolayına kaçmak ta fayda var...

Ben solucan gübresini kg ı 2 tl ye satın aldım...sonrada çayını öğrendim yaptım...

Şimdi biraz daha değişik şekilde yeniden yapacağım resimlerini yükleyeceğim...saygılarımla

Eski 30-05-2011, 22:47   #27
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Olması gerekenler: "Solucan gübresi, Pekmez, Havuç suyu, Humik asit."
Ama humik asit yok. Sadece "Solucan gübresi, Pekmez, Havuç suyu" olsa olur mu? Veya humik asit yerine inek gübresi konulsa olur mu?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 11:35   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bu konu çok ilgınç
bendede yarasa gubresı var
seyyah arkadasın netıcelerı çıksın yarasa gubrelerımı denemeye alırım
birde normal hayvan gubresı ılede olur dıye dusunuyorum
bılgııs olan varmı acaba

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 12:38   #29
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Bence bütün gübrelerden olur....amaç gübredeki elementlerin suya geçip,aynı zamanda suyun içerisinde bulunan yararlı bakteri oranını arttırmak...

yeni yaptığım çay ı fidelerde denedim henüz belirgin bir gelişme yok...

denemeye devam..

Eski 03-06-2011, 14:08   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
farzedelım elımdekı oldukca cıddı para verdıgım yarasa gubresınden bu işe başladım
yukarıdakı oranları esas alırsak yarım kg yarsa gubresının bır kovada acıcam havuç suyuda kolay zaten
pekmez de enzım sayfasından alıştıgımız için elımızda var
humık asıt te var elımde
bana bırtek akvaryum motoru lazım oda para degıl
bır kova yaklasık 20 lt dır
bıraz suyla ılçetmek gerekmıcekmı acaba ?

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024