agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 3 Gönderen Hellmarch

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2017, 19:34   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Solucan gübresi üretimi denemesi - Analiz raporu

Merhaba,

1 sene önce yakşalık 100bin solucanla solucan gübresi üretimi denemelerine başladım. 1 adet 1,75X1,25X0,60 metrelik kasayla başladım. Şu anda 4 adet aynı ebatta kasada üretime devam ediyorum. Yemi hazır olarak alıyorum. Bu süre içinde solucanların davranışları ve istekleri hakkında tecrübeler edindim. Fakat halen öğrenmem gereken çok şey var.

Elimde 3 tona yakın gübre birikince, bir miktar numuneyi analize gönderdim. Analiz sonuçları resimdeki gibi.

-Organik madde miktarını daha yüksek bekliyordum, çünkü yemi aldığım kişinin analizlerinde bu oran %70' lerde idi.
-Nemin bu kadar yüksek olmasını, ürünü kasadan hasat ettikten yaklaşık 3 hafta kadar sonra analize göndermeme bağlıyorum. Gönderildiğinde tam olarak dinlenmiş bir gübre değildi.
-Kireç oranı bana yüksek gibi geldi. Son 3-4 aya kadar, çeşme suyunu 1-2 gün dinlendirip öyle nemlendirme yapıyordum. Fakat son aylarda, suyu çeşmeden doldurup nemleme yaptım. Çeşme suyunun kireç oranını bilmiyorum. Kirecin bu kadar yüksek çıkmasında sizce bir etkisi olabilir mi?

Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Eklenen Resimler

kamil35, dongyul ve nyuce beğendi.

Düzenleyen Hellmarch : 20-02-2017 saat 19:35 Neden: imla
Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024