agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2017, 15:27   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2013
SIVI Solucan gübresi hakkında bilmediklerimiz....

Arkadaşlar;
" bilmediklerimiz " derken gerçekten de bilmediklerimiz ama bu işi amatörce de olsa yapacaksak bilmek zorunda olduklarımız kısmından bahsetmek istiyorum.
Sıvı solucan gübresinin katısına göre can alıcı üstünlükleri olduğu muhakkak; en önemlisi de uygulama kolaylığı elbette. Damla sulama ile uygulanabilir olması da en muhteşem kısmı. Üstelik yapraklara uygulanabilmesi de olası. her şeyden öte doğal insektisit. Neyse boş lafa gerek yok, bunlar hepimizin bildiği meseleler zaten.
Vermicompost hakkında hepimiz iyi kötü can alıcı nokta bilgilerine sahibiz ama sıvı hali gerçekten de bir şekilde akıllarımızda soru işaretleri barındırarak olduğu yerde duruyor. Aklıma takılan ve eminim benim gibi henüz amatör olan üreticilerin de aklına takılan meselelerden bahsetmek istiyorum. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını unutmadan bilgisi olan arkadaşlarımın üşenmeden cevap vermesini rica ediyorum. Şöyle ki :

***** İmalattaki gerçek oranlar nedir. Yani iyi kötü 40 litre suya 7-8 kg gübre, 3 -4 kaşık melas pekmezi oranları doğru mudur ? İlave başka maddelere gerek var mıdır ?
***** Kullanılacak gübrenin nemini kaybetmemesi gerektiğinden bahsediliyor. Peki katı uygulamadaki 3 ay bekleme/havalandırma şartı bu uygulamada geçerli değil mi. Hasat edilen gübre 3 ay bekletmeden kullanılabilir mi ( meseleyi 3 ay bekletmek gerekli mi değil mi meselesine getirmeyelim lütfen, çünkü katı gübre uygulamasında 3 ay bekletmek zorunlu )... Bekletmeden kullanmak mümkün ise yetersiz azot sorunu nasıl aşılacak ? Bu durumda sıvısını uyguladığımız yere azot takviyesi yapmak zorunda kalacak mıyız. ?
***** Hazırladıktan sonra 48 saat sınırı var. Bu süreyi yani bekletme süresini uzatmanın yolları var mı ?
***** İşlem bittikten sonra kalan kısım atılacak mı yoksa o da bir yerlerde kullanılabilir mi ?
***** Uygulamada seyreltme oranları nedir ? Kaç litre suya kaç litre sıvı solucan gübresi idealdir ?

Cevaplarınızı merakla bekliyorum..
Saygılarımla...

mkerol8965 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024