agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 3 Gönderen thorbank
  • 1 Gönderen Şumar
  • 6 Gönderen Feijoa
  • 2 Gönderen tarku
  • 4 Gönderen Feijoa

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-07-2016, 15:34   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-07-2016
solucan gübresi üretimi

iyi günler herkese;

Yaklaşık 1-2 aydır bu konu üzerinde araştırma ve incelemeler yapıyorum...Öncelikle yaptığım araştırmalarda;

1-Solucan gübresinin tarımda verimi arttırdığı
2-Toprağı koruyup güçlendirdiği
3-Ürünü kısa zamanda oluşturduğu
4-Organık tarım için önemli bir gübre olduğu
5-Devletin bu konuda çabası olduğu

Araştırma sonuçlarına göre:

1-Ülkemizde 5-6 tane büyük firma olduğu
2-200 üzeri küçük-orta ölçekli üreten olduğu
4-Büyük firmaların dışında çoğu üreticinin gübresini tahlil yaptırmadığı
5-Gübre üretimi hakkında bilinçsiz hareket edildiği
6-Bu işte çooook para var diyerek insanların kısa zamanda bu işe girip para kazanmak istediği
7-Üretilen ürünün pazarlanmasında sıkıntılar olduğunu gözlemledim.

Sonuç olarak:
1-Küçük ve orta ölçekli üretenler mutlaka bulundukları bölgede birlik kurmalı.Niğde de bu birlik kurulmuş.Kayseri pilot il seçilmiş.
2-Solucan gübresi üretimi için belirli kriterler belirlenmeli...Solucan maması nasıl hazırlanır neler konulur bunlar ayrıntılı olarak belirlenmeli
3-Mutlaka üreticiler gübrelerini tahlil yaptırmalı
4-Pazarlama konusunda çiftçilere önce numuneler sunulmalı reklem yapılmalı
5-Bu işte çok PARA olmadığı açıklanmalı.Niğde de bir üertici 10 ayda sermayesinin 10 katını kazandı gibi haberler belki teşvik açısından doğru ama malesef gerçeği yansıtmıyor...
6-internette forum siteleri kurularak bilgi alışverişi yapılmalı

thorbank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2016, 20:01   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2006
Tespitlerinizi çok doğru buldum. Bu konuda benim de dikkatimi çeken bir şey var; Solucan gübresi üreten firmalar gübre pazarlamaktan daha çok potansiyel solucan gübresi üreticilerine solucan satma peşindeler gibi... Ben de bir üretici adayı olarak öncelikle solucan pazarını mı araştırmalıyım acaba? Gübrenin pazarı belli zaten. İhtiyaç fazlası solucanlar üretici için bir sorun teşkil ediyor sanırım. Ya da solucan satışı gübre satışından daha karlı. Başka hiç bir üretim dalında bir üreticinin bu kadar canla başla rakip kazanmaya çalıştığını görmedim. Bu sorulara tatmin edici bir cevap bulabilirsem ben de bu işi yapmayı düşünüyorum. Ağaç sever dostlarımın bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum.
Sevgiler...

okursan beğendi.
Şumar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 17:52   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2016
Sayın Şumar solucan gübresi üretme işiniz ne durumda?

nyuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 21:37   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Hocam selamlar,

Ben de sizin gibi araştırmalar içerisindeyim.
Organik Solucan Gübresi Organic Power markası ve Ekosol Solucan Gübresi ile görüşmeler yaptım.
Site adresleri de www.organicpower.com.tr ve www.ekosol.net
Eğer kısmet olursa da Kasım sonu gibi en geç başlamak istiyorum.

Ayrıca tecrübeli arkadaşlar bu oranların teyitini yapabilirse çok sevinirim.
Bir katalog tarzı bir şey üretmek içine eklemek istiyorum.
Solucan Gübresinin Kullanım Oranları
Solucan Gübresinin Kullanım Oranları – Organic Power – Organik Solucan Gübresi

adem.karakaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 10:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016

Şimdilik hobi ilerde inşallah ticari

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 18:43   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=5KrQVn5mUIQ

Şimdilik hobi ilerde inşallah ticari
Biz amatörlerin en büyük sorunu sanırım bu. Ben de 3 ay evvel 5000 solucan aldım. Günde 3 defa kurcalamadan duramıyorum. Hayvancağızlar ne zaman gelip de kurcalayacak acaba diye stresten yemek yiyemiyorlar. Biraz oluruna bırakabilsem keşke.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 23:56   #7
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Bir solucan gübresi üreticisi olarak beklenen açıklamaların bir kısmını yapalım o halde
1-)Herkes solucan satmak derdinde..sebebi;Yılda 10-20 katına kadar ürediği için İyi de para ettiği için,gübre pazarı henüz oluşmadığı için,ileride çoğalan solucanlar problem teşkil edeceği için,kısa sürede piyasaya henüz yaygınlaşmadan iyi kâr elde edip en azından işe girişin bedelini telafi için ve solucan satışının, çok üremesi sebebiyle kısa zamanda gümleyeceği için,yeni olup meraklısı çok olduğu için, v.s...
2-)Gübre pazarı sıkıntılı..iyi tanıtım ve iyi reklam bile çok yeterli değil.En büyüklerden ya da ilklerden olmadıkça pazar sıkıntılı.
3-)Küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin bir araya gelmesi tek çıkış...Ya da büyük firmalarla anlaşarak onlar için üretim yapmalı...
4-)Hileye açık bir sektör.Sağlam bir duruşun imajın ve referansın olması,güven tesis edilmesi gerekli...Güven,çağımızın en nadide sermayesi haline geldi..(bulmak da sahip olmak da ayrı meziyet)
5-)Biz kendi ceviz, zeytinlik ve kirazlığımız için ihtiyaç duyduğumuzdan satmasak bile bizim için problem değil.Çünkü öncelikle ciddi miktarlarda kendimize lazım.Eşe dosta tarımla uğraşan yakınlarımıza zaten satıyoruz.(kg fiyatı 1 lira dolaylarına..hem de maliyetli ve kaliteli üretim yaptığımız halde...seperatorden çıkmış gubre alıp çay karton gibi bitkisellerle karıştırıp o şekilde solucanlara veriyoruz.tamamen yiyene kadar ekleme yapmıyoruz)
6-)Gübre fiyatları önümüzdeki yıllarda büyük firmaların da 1 lira dolaylarına inecek.
7-)Üretim kolay olduğu için şu an binlerce hatta 10 binlerce kişi bu işe dalmış durumda..
%80 i de iflas edecek.Çünkü pazar tam hazır hale gelmesi için devlet in desteği ve kimyasalı sadece karadenizde çayda değil bir çok meyvede ve sebzede ya kısıtlaması ya yasaklaması lazım.

Sonuç olarak;Zengin olmak derdiniz varsa bulaşmayın.

Bizim gibi kendi ihtiyacınız için başlayacaksanız süper bir çözüm..

Ne kadar reklam kokan hareketlerle 50.000-100.000 adet solucan satmaya kalkışırlarsa kalkışsınlar aldanmayın.Sizin iyiliğiniz için değil kendi kazançları için bunu isteyecekler.

Önüne gelen cevizci olduğu gibi önüne gelen de solucancı oldu.Bunun negatif bir durum olduğu zaten aşikar.

Ama 1.000-2.000 gibi cüz-î miktarlarda alıp hobi amaçlı yapıp gelişimi zamana ve durumlara göre yaymak ve bırakmak gayet makul.
Tabi dilenirse büyük de başlanabilir.Yeterli miktarda tesis gezip inceleyip pazar bilgisi alıp tecrübe ettikten sonra..Bu iş internetten video izlemekle olmuyor açıkçası.dokunmak şart.

Şahsi fikrim ise heves kırmak istemem ama İlla yapılmak isteniyorsa mümkün olduğunca masrafsız bir şekilde işe başlamaya bakın.Eğer sonuç umulduğu gibi olmazsa kayıp az olsun.

Çünkü genelde ilkler bir yer edindi piyasada.Ve toplumsal bilinç çok zayıf.Bizim milletin klasik hâli..yeni şeylere alışmak çok uzun zaman alıyor.İnsanlara fazla anlatmak da istemiyoruz çünkü reklam yapıyorlar gibi algılasınlar istemiyoruz.Çünkü piyasa geneli böyle..sadece solucan gübresinde değil...Yoksa toprak için âb-ı hayat diyebilirz...
Eğer birey olarak sadece kendim yapacak olsam başka şeyler yapardım.
Kendi ihtiyacımız olmasa sırf Ticari düşünceyle girecek olsak belki de girmezdik.
Şu an satışta derdimiz yok.Ama en geç 1-2 yıl içerisinde ya büyük işletmelerle anlaşacağız,ya da tanıdıklarımızdan bu işi yapanlarla birlik oluşturacağız.Ya da kendi meyveliklerimize yetecek kadar üreteceğiz..Bu işe girip iflas eden,tesisi satan,satmaya çalışan,işin içinden çıkamayan,pazar bulamayan,masraflar altında ezilen,gelir elde edemeyen,kendi pazarını oluşturamayan,ürettiği gübreyi birilerinin ayağına gelip alacağını düşünerek işe giren umduğunu bulamayan dolu insan var.

Merak edenler,heveslenenler öğrenmek isteyip gerçek ve doyurucu bilgi alamayanlar için Gerçeğin resmi bu..uzunca yazdım ki bir faydam olsun.Paranızı,emeğinizi heba etmeyin..bunları göz önünde bulundurun. Vesselam..

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 19:16   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Sayın, Feijoa

Solucanlar için mama satanları unutmuşsunuz. Solucan ve gübre satışından sonra fermante edilmiş büyük baş hayvan gübresi satışına başlamışlar. Geçen gün Google reklamlarında denk geldi, Kaliteli solucan maması kg 4 lira diye ilan vermişler. Solucan gübresinden daha pahalıya, solucan maması satıyorlar. Türkiye neden hep olduğu yerde sayıyor? sorusunun cevabı bence burada yatıyor. İşimiz gücümüz üç kağıt olmuş. Cin olmadan adam çarpmaya çalışıyoruz.

blick ve Feijoa beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 21:45   #9
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Aslında kısmen değindim...Seperatorden çıkmış hayvan gübresi alıyoruz kısmını açmamıştım.Orayı da açayım ;
zaten asıl mama seperatorden çıkan ahır gübresi.(Seperatorden çıkan mama 1-2 hafta içinde solucanlara verilebilir.)
Nakliyesi dahil bir kamyonunu 1.500 liraya alıyoruz.
Hele o çuvalla satanlar var ya...milleti bilinçsiz görüp seperator azlığından istifade edip az miktarda üretenlerin mama almaya yönelik ihtiyacını da bildikleri için tam anlamıyla fırsatçılık yapıp kendilerini bu sektörün uyanıkları zannediyorlar...Ben de bazı ilanlarda görünce şaşırdım kaldım.
Biz kaliteli mamadan elde edilmiş solucan gübresini 1 liraya veriyoruz adamlar ham ahır gubresini çuvalla bilmem kaç liradan veriyor...
Her sektörde olduğu gibi bu sektör de maalesef önüne gelenin fırsatçılık yapıp milleti sömürdüğü bir sektör halinde...Denetim yok.
İşten anlayan birim yok
Tavan taban fiyat diye bir şey zaten bahsetmeye bile gerek yok.
Sahtekârlık...o zaten olmazsa olmazlardan...
Önceki mesajımda da bahsettim.Bu çağ,güven müessesesinin yıkıldığı ayaklar altında kaldığı değerler tarumar olduğu bir çağ...maalesef...

Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024