agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen İsmail Kuzucu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-01-2016, 20:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
Solucan gübresi, kullanılacak bitkilere göre ayarlanabilir mi?

Merhaba. Ben solucan gübresi üreticisiyim. Aynı zamanda ziraat mühendisliği öğrencisiyim. Etrafımda kivi üreticisi çok fazla. Ben bu üreticilere özel solucan gübresi üretmek istiyorum. Bunu nasıl yapabiliriz ? Solucanlara verilen yemi buna göre nasıl düzenleyebiliriz ? Yardımcı olabilecek var mı ?

eiseniafetida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 12:55   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Açtığınız konu, meyve ağaçları bölümünde ve Kivi ağaçlarının besin ihtiyacı adındaydı. Hem yerini hem adını değiştirdim. Öncelikle solucan gübresinin özel bir ihtiyaca cevap verecek biçimde üretilip üretilemeyeceği netleştirilmeli.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 15:05   #3
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Bunun için diğer konuları okumak gerekli.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Üstadım merhaba.

Benim içimdeki uhde ise topraksız tarımı solucan gübresi ile yapabilmek.

Sizlerin bilgi ve tecrübelerine ihtiyacımız var.

Düşüncem şöyle ki: Bir havuzdaki solucanları Azot ağırlıklı, diğer havuzdakileri Fosfor ağrlıklı, başka bir havuzdakileri Potasyum, Ca, Mg vs. ağırlıklı besleyerek bunların sıvı gübrelerini ayrı ayrı elde edebilmek. Bu gübreleri analizler yaptırarak uygun topraksız tarım besin eriği elde edebilmeyi düşünüyorum.

Bu besin eriğiklerini de topraksız tarımda uygun formulasyonda kullanmayı hayal ediyorum.

Hatta bazı solucanları leonardit ağırlıklı besleyerek humik fulvik asiti yoğun solucan gübresi elde etmeyi planlıyorum.

Sizlerin bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

Selamlar... Saygılar...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Solucan gübresinin kimyasal kompozisyonu NPK dahil başka birçok mikro element içeriyor ama bir gübre olarak (kimyasal gübrelere göre) mineral içeriği çok yüksek değil. Ortalama 2-2-2 seviyelerini pek geçmiyor ve solucanların tükettiği organik malzemenin içeriğine göre farklılaşma herhangi bir mineralde %0,5 oranından daha fazla oynamadığı bildiriliyor. Girdi içeriğindeki ekstrem mineral kompozisyonlar solucanların yaşama, beslenme ve üreme limitlerini de zorlayabilir.

Bir organik gübre olarak solucan gübresini değerli yapan şey içerdiği minerallerin değerlerinden çok, sırasıyla mikrobiyal içeriği, bitkilerin alımı kolaylaşmış minerallerin yavaş salınımlı olması ve toprak yapısını önemli ölçüde iyileştirilmiş olması (kök bölgesi toprağına %10-%25 arasında karıştırılırsa).

Mikrobiyal içeriğinden dolayı iyi yapılmış kompost çayının bu yüzden çok yarayışlı olduğu biliniyor.

Topraksız tarımda nasıl bir yer bulur açıkçası pek kestiremiyorum. Topraksız tarım şimdilik sadece uzaktan izlediğim bir alan. İzlediğim kadarıyla kimyasal kompozisyon, EC değerleri ve ısı en önemli faktörler. Toprağın olmadığı durumda mikrobiyal içeriğin bir rolü olur mu? EC değerlerini nasıl etkiler? vs.Tesadüfen aynı şeyi sorgulayan birilerine de rastladım.

Başka kaynaklara rastlarsam burada bahsetmeye çalışırım.

mustafa1453 ve duy-gu beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2016, 11:29   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2015
Arkadaşlar benim bir sorum olacak. Ben şu anda deneysel amaçlı solucan gübresi üretimi yapıyorum. Büyük baş hayvan gübresi, direk organik gıdalar ve organik gıdaları kompostlaştırarak besleme şeklinde bir kaç deneme yapıyorum. Her ay bu denemeyi değiştiriyorum. Mesela şimdi %30 organik %70 büyükbaş hayvan gübresi şeklinde bir karışım yaparak veya %30 kompost %70 büyükbaş hayvan gübresi şeklinde denemeler yapacam. Her deneme sonucunda kutularda solucanları sayıyorum. Farklılıkları görmeye çalışıyorum. Şimdi benim merak ettiğim ayda bir gibi bir süre yeterli midir. Hızlı mı yapıyorum acaba? Sonuçta solucanın o ortama alışma evresi var. Bu konuda bir fikri ve bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Kolay Gelsin...

SeV-NuR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kivi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024