agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Bal Kaktüs

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2015, 00:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2015
Thumbs down Solucan Kompostu Hakkında Ufak Bir Bilgi

Arkadaşlar Merhaba,

Son bir iki haftadır evimde domates çilek yer fıstığı maydanoz ve salatalık yetiştiriyorum bunun içinde dışarıdan satın aldığım torfları kullanıyorum ancak son zamanlar epeydir yaygın olan Solucan Kompostuna kafayı taktım.

Bu kompost hakkında aklıma takılan bir iki soru var:

1- Solucan Kompostu dediğimiz şey solucan gübresi değil mi
2- Solucan gübresinin üretimi için solucanları bir kutuya koysam içine biraz toprak domates kabuğu yumurta kabuğu vb koysam solucanlar bunu yer ve gübre üretir mi

Yoksa domates kabuğu muz yeşillik vb ürünleri ıslatıp kompost hale getirip mi solucanlara vereceğim

Selim_014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 00:50   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Bu sayfayı açtığın konu başlığında aynı konuda daha önce açılmış ve bu bilgileri içeren onlarca sayfa var. Arkadaşlarımız bu konuyu en küçük ayrıntısına kadar üşenmeden ve yorulmadan anlattılar. O sayfaları okursanız solucan, solucan gübresi, kompostu, çayı, yemi, maması v.s. v.s.si hakkında bilgiler edinebilirsiniz.
Böylece hem aynı yazılar tekrar tekrar yazılmamış olur. Hem siz Konuyu etraflıca öğrenmiş olursunuz. Hemde siz okuyup yorulmayın diye, başkası anlatarak yorulmaz.
Mide ağrısı için mide ilacı. Baş ağrısı için baş ilacı içilir. Ama bitki ve hayvan yetiştirmek için tablet şeklinde alınan hazır bilgiler yeterli olmaz. Bu işler, böyle spesifik noktasal bilgileri alarak yapılamaz. Önce işin temel bilgilerini bir güzel özümsemek gerekir. Sonuçta üzerine oynanacak materyal bir canlı. Ve sorduğunuz sorular en iyi bilinmesi gereken en temel konular.
Önce konuyu etraflıca gözden geçirmek gerekir.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 13:40   #3
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bal Kaktüs Mesajı Göster
Bu sayfayı açtığın konu başlığında aynı konuda daha önce açılmış ve bu bilgileri içeren onlarca sayfa var. Arkadaşlarımız bu konuyu en küçük ayrıntısına kadar üşenmeden ve yorulmadan anlattılar. O sayfaları okursanız solucan, solucan gübresi, kompostu, çayı, yemi, maması v.s. v.s.si hakkında bilgiler edinebilirsiniz.
Böylece hem aynı yazılar tekrar tekrar yazılmamış olur. Hem siz Konuyu etraflıca öğrenmiş olursunuz. Hemde siz okuyup yorulmayın diye, başkası anlatarak yorulmaz.
Mide ağrısı için mide ilacı. Baş ağrısı için baş ilacı içilir. Ama bitki ve hayvan yetiştirmek için tablet şeklinde alınan hazır bilgiler yeterli olmaz. Bu işler, böyle spesifik noktasal bilgileri alarak yapılamaz. Önce işin temel bilgilerini bir güzel özümsemek gerekir. Sonuçta üzerine oynanacak materyal bir canlı. Ve sorduğunuz sorular en iyi bilinmesi gereken en temel konular.
Önce konuyu etraflıca gözden geçirmek gerekir.
Bilgilendirme için *** ederim Dediğim gibi bu sitede birkaç gündür farklı yazılar okuyorum Manisanın salihli ilçesinde bu iş için uğrana bir site üyesi vetman996 yazısını okudum buradaki konu başlarının bir kısmını okuum belki de dikkatimden kaçtı göremedim

Söz konusu kişini bir sitesinde şöyle bir yazı gördüm ve cevabımı aldım

"Solucanlarınıza evdeki meyve sebze artıklarını blender veya kollu kıyma makinasından geçirerek vermelisiniz veya at,sığır,koyun,kuzu gübresi temin edebilirseniz sadece bu gübrelerden birisi ile besleyebilirsiniz.Solucanların en sevdiği mamalar muz kabukları,elma kabukları,çay posası ve kahve telvesidir.Bu mamaların haricinde tüm yemek artıklarınızı kapalı bir kapta 1 hafta beklettikten sonra iyice yıkayıp karıştırarak verebilirsiniz.Mama vermeden önce mutlaka kabınızın bir kenarına bir tutam koyarak 1-2 gün bekleyin.solucanların mamaya girip girmemelerini gözlemlemelisiniz.1-2 gün sonra hazırlamış oldugunuz mamaya girmişlerse mamayı kabınızın içindeki gübreyi 2-3 cm üstünü kapatacak şekilde sıvayabilirsiniz.Kabınızın içindeki mamayı solucanlarınız hızla tüketecekler ve ortaya çok değerli bir gübre olan solucan gübresi cıkacaktır."

Eski 13-03-2015, 23:37   #4
Yeni Üye

Arkadaşlar Merhaba, Buraya konu açtıktan sonra aklıma solucan gübresi üretimi için bir fikir geldi Şuan için sadece gübre üretim kutusunu yapıyorum bittikten sonra solucan buluğumda başlayacm

Evimde Domates Salatalık Yer fıstığı üretmek için kolları sıvadım ve 2 hafta önce domateslerimi evimde bulunan su şişeleri ve plastik şişeler ektim resimde görüldüğü gibi

bu ürünleri. Saksıda yetiştirmek için gittim torf satın aldım vs daha sonra bu domateslerin fidelerini bahçeme ekecem ama toprağın bazı organikler konusunda yetersiz olması nedeniyle gübre arayışlarım başladı ve solucan gübresinin baya popiler olduğunu gördüm bende aşağıdaki resimde olduğu gibi bir solucan evi yapmaya başladım

Malzemeler
19 lt Su şişesi
Falçata
Silikon
Küçük bir boru
Demir raf dirseği
Matkap

Balkona Raf dirseklerini yerden 45 cm yukarıya matkap yardımı ile monde edecem ve resimdeki su şişesini ters çevirip üzerine koyacm yani şişenin ağzı aşağıya gelecek böylece sıvı gübre su şişesinin kapağında birikecek bende kapağa yaptığım tahliye kanalı ile bunu başka bir şişeye aktaracm bakalım nasıl sonuçlar elde edeceğim

http://hizliresim.com/EVMO8D

http://hizliresim.com/7oZBvm

http://hizliresim.com/QRGPQA

Eski 29-05-2015, 10:32   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Sayın selim_014 sonuç ne oldu yapabildinizmi

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024