agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen extant958
  • 2 Gönderen gossip
  • 2 Gönderen gossip

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2013, 00:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2012
Evde Sürekli Akış Sitemli solucan Kompostu Üretilmesi

Selamlar;
Bu da benim evimin garajında kendi imkanlarım ile yaptığım sürekli akış sistemi olarak adlandırılan sistem... Umarım beğenirsiniz...

How to Make a Worm bin - Vermicomposting - YouTube

ownn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2015, 21:15   #2
Yeni Üye

alpizmir's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Gayet mantıklı geldi. elinize sağlık, sonuç aldınız mı?

alpizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 00:05   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2015
Ben birşey sormak istiyorum elimizdeki mevcut atıkları (Domates Kabuğu muz kabuğu vb) direk bir kutuya koyup az su döksek ve içine solucan koysak acaba gübre üretilir mi

Selim_014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 16:54   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
gayet tabii üretebilirsiniz asit oluşmasını ve fermente olurken ısı oluşmasını önlerseniz dengeyi iyi ayarlasanız tabii olur. ama normalden daha yavaş olacaktır.

thebadcat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 10:14   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
300 tl lik ürünleri 500 tl ye satmaya çalışıyorlar öyle oluncada millet kendi solucan evini kendi yapıyor ,güzel

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 10:16   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
su dökmek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim_014 Mesajı Göster
Ben birşey sormak istiyorum elimizdeki mevcut atıkları (Domates Kabuğu muz kabuğu vb) direk bir kutuya koyup az su döksek ve içine solucan koysak acaba gübre üretilir mi
su dökmenize gerek yok nemli olması yeterli zaten dediğiniz malzemelerde kendi nem oranları yeterli hatta fazla nemli olursa yumurta viyolleri mukavvalar gazete kağıtları ile bu nemi ayarlamanız lazım

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 19:06   #7
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Evimizin bahçesinde ,yarım metreküpe yakın hacimde olacak kadar betonun üzerine bims tuğlaları yana üst üste koyarak bir yer hazırladım.İçerisine ; toprak değişimi yaptığımda boşa çıkan toprağı atıyorum sonra elime geçen kompost için uygun olabilecek malzemelerden mütemadiyen atıp sürekli nemli kalmasını sağlayıp toprağı aradabir karıştırıyorum hepsi bu.Tabii içinde solucanlarda var =) .Bu döngü ayrılan hacmi doldurana kadar devam ediyor. Sonra sistemin en üzerindeki ham olan kısmı ayırıp diğerlerini başka bir yere alıyorum ( çuval olur, büyük saksılar olabilir vs.) sonra o ham kısmı boş kalan sistemin içine atıp üzerine toprak ve atıklar olarak döngüye devam ediyorum. Kullanmak üzere ayırdığımız kompost oranı yüksek toprakları tamamen kurumayacak şekilde arasıra sulayarak ve havalandırarak muhafaza edip gerektiğinde kullanıyorum.Toprağı kullanırkende, kabaca gördüğüm elime geçen solucanlarıda alıp sistemin içine iade ediyorum.Sistemin içine bahçedeki bitki artıklarının hastalıklı hastalıksız ayırt etmeden atıyorum.Kaliforniya solucanı kullanmıyorum, normal kırmızı renk tonlarına hakim olan ham çürükleri yiyebilen bahçe solucanları kullanıyorum. Kompostlu toprağı kullanırken içerisinde solucanlarda oluyor hiç önemsemiyorum. Zaten toprağında solucan olan bitkilerimin daha sağlıklı olduğunu gözlemledim. Ancak bu toprağı tohum çimlendirmek için kullanmamak lazım çünkü solucanlar tohum yatağını bozuyorlar onun dışında zararlarını görmedim.

Amatör olarak verimli toprağımız olsun istersek benim test edip beğendiğim yöntem bu oldu.Gübrem ayrı olsun toprağım ayrı olsun gibi bir derdim olmadığı için bu yöntem bana uygun düşüyor.Diğer türlü evde toprak kullanmadan evsel ve bitkisel atıklarla bu işi yapmak çok zor , ortamdaki ani değişimler bütün işi alt üst edip emekleri boşa çıkarabiliyor, kokusu sineği böceği cabası.Gerçi onuda denedim sistemin altüst olduğu kompostu uzunca bir süre bekletmeme rağmen kullandığımda bitkilere faydasından çok zararı oldu. Bu yöntemde toprak sistemin sigortası gibi çalışıyor sanki, hemde atıklar toprakta daha çabuk çürüyorlar. Tabii çiftlik gübresinden bu işi yapmak daha kolay fakat herkese yakın ulaşılabilir mesafede ham hayvan gübresi olmuyor maalesef.

Bu sistem bende 6-8 aylık bir döngüye tekabül ediyor bu sürede toprak yeterince zenginleşmiş oluyor.

Saygılar.

kerkenez ve maviş-59 beğendi.

Düzenleyen gossip : 08-10-2016 saat 19:16 Neden: imla hatası
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2016, 19:56   #8
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
bu yöntemde betonun üzerine bims ile oluşturulan yapıda , içerisindeki topraklı çürüntülerde nem heryerde sabit olmadığından havadarlık oluşuyor ve solucanlar kendileri için uygun olan nem aralığını bulabiliyorlar.Toplu solucan ölümü hüç olmadı. Üzerini naylonla kapatıyorum.

bu şekilde toprağa ayrıca gübre atmaya gerek kalmadığı gibi elinizdeki toprak yıldan yıla daha iyi hale geliyor.

kerkenez ve maviş-59 beğendi.
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kompost, solucan, sürekli akış, vermicomposting

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024