agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2011, 13:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2011
vermicompost ( solucan gübresi ) deneyimlerim

selam arkadaslar oncelıkle agaclar.net e tesekkur ederım son derece guzel bir site....
evet gelelım vermıcompost uretımıne

oncelıkle yurtdısından solucan getırmenız neredeyse ımkansız dıyebılırım. zıra numune olarak ıstedıklerım bıle gumrukte kaldı.. hastalık tasıma rıskıne karsı...boylece mecburen yerlı solucanlarımızla çalışmalarımızı yapacagız.

Amotor olarak baslayacaksanız yaklasım 1000 cıvarında solucanınız olması gerekmektedır. 1 solucan yaklasık gunde 1 grama yakın gubre uretıyor.bu da gunde 1 kıloya yakın curuyuk maddenın harmanlanması demek. 20 kglık kaplarda 1000 solucan ayda 20 kg ya kaın solucan gubresı elde etmenız demek oluyor.öncelıkle bazılarınız bu rakamı abartılı bulabılır.fakat uygun curuyuk ve ortam saglayabılırsenın mukemmel sonuclar elde edebılırsınız...
çuruyuk cok onemlı faktor zıra solucanlarımızn beslenmesı cok onemlı ,solucanlar toprak altında tunellerı acarken actıgı yerlerı sındırım sıstemınden gecırerek kanallar acar yanı yıyerek tuneller açar. ayrıca tuneller ıcınde rahat hareket edebılmek ıcın sivi salgılar kı buda inanılmaz derecede koruyucu madde ıcerır. hasereların zararını engelleme gıbı bır ozellıge sahıptır. onun için kesınlıkle solucan gubresını kullanırken sıvılastırıp yapraklara sprey seklınde sıkın koruyucu tabaka oluşturun.....
curuyuk ıcın en uygun maddemız agac yaprakları ve cımenlerın kesıldıkten sonra bır sandık ıcınde nemlı bırakılıp curutulmesıdır.zira bu cutuyugun sındırımı solucanlar tarafından ınanılmaz bır sekılde hızlı olmaktadır. zaten ufalanan partıkul halıne gelen renk olarak sıhaya yakın olan curuyuk. solucanın sındırımınde hızla gecebılme ozellıgıne sahıptır.ayrıca curutulen yaprak ce cımen asıtık ozelıllıgındentamamen arınmaktadır.
tecrubelerıme gore solucanlarımız kapalı bır kapta camur kıvanımda tamamen guneş isıgından yoksun bır ortamda ınanılmaz derecede hızlı sındırıme gıtmektedır.curuyugun ust kısımlarında greabul seklınde dışkılarını gorebılıyorsunuz....ayrıca ortamın sıcak olmamasında yarar var.
6 ayda yaklasık 100 kılo cıvarında solucan gubresını basarıyla elde ettım. su an solucan sayım 2000 cıvarı daha dun 150 yavruyu sısteme kattım bu ay sonuna dogru gozle gorulur bır bıcımde buyukluklerını goreceksınız...
yakında resımlerı yayınlayacagım ınanın cok fazla zaman bulamıyorum bır turlu fırsat olup ta resmını cekemedım... solucanları iş üstündeyken ve yavru ve kokonları ayrıca kulucka uretımını fotolarla gosterecegım....
Bu arada elde ettıgım solucan gubresını ozel olarak eledikten sonra ince partıkuller halında yaklasık 5 er kıloluk ambalajlar halınde cıvardakı ciftçi ve sera uretıcılerıne vermekteyıim yakında onuna resımlerını koyacagım....
su an elımde oldukca az kaldı. ilgileneler ozelden mesaj atsınlar
her turlu sorularınız için yazın açıklamaya calışacagım
en onemlı unsur uretımde girdidir arkadaslar kalıtelı gırdı yapamassanız cıktı da zor olacaktır.evsel atıklarla kalıtelı bır curuyul elde etmek hem uzun zaman alacaktır hemde hastalık acısında sınek vb haserelar cok verımlı olmayacaktır. muhakkak uygun ortamda curuyuk elde edın

isagay33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 19:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Sayın isagay33;
Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Solucanlarınız hangi cins? Kompost hazırlama konusunda ayrıntıları merkala beklyoruz.

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 19:12   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Çok ilginç .Resimleri merakla bekliyorum .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 17:24   #4
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
bende ısrarla bekliyorum

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 12:41   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2011
arkadaşlar aranızda adana civarında gübre üreten varmı..?

xukurova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 20:59   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
Sayın isagay33,
Çok faydalı bir konuya değinmişsiniz.Benimde küçük bir solucan çiftliğimmi deyim ne deyim bilmiyorum var.Ben şu anda saadece suyunu alıp ağaçların köklerine dökküyorum.Sorum şu; Acaba kompost elde ederken,solucanları ayırıp ne varsa alıyoruz da sonradan yeniden
zemine solucanları koyuyoruz,üzerineyemyaprak vesaire koyuyoruzve birazda toprak ilave ediyoruz ve beklemeye başlıyoruz.Ne kadar bekliyoruz ve kompostun hazır olduğunu nasıl anlıyoruz.Teşekkürler.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 16:01   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012
orcanöbekci arkadaşım aynı şeyi ben de çok merak ediyorum kompostun hazır olup olmadığını nasıl anlıyoruz belirli bir süresi mi var beklemesi için kaç derece sıcakta bekleyecek gibi aydınlartabilirseniz sevinirim

Adalıhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 22:11   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Kokudan anlaşılır tam olgunlaşmış bir kompost asla burnunuzu sızlatacak bir koku bırakmaz ama daha olgunlaşmakta olan komposttan metan çıkışı vardır.

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2012, 13:01   #9
Yeni Üye

syn mete tiren

verdiğiniz bilgi için *** ederim. bir de aklıma takılan şu soru var. komposta bırakılan solucanlar kompostu gübreye dönüştürdükten sonra gübreden solucanları nasıl ayırıyoruz. bir de bu solucanlar üreyecekler yumurtaları ve yavru solucanlar oluşacak. bu yumurtaları kaybetmeden nasıl ayırabiliriz gübreden acaba.

şimdiden teşekkürler

Eski 15-06-2012, 13:01   #10
Yeni Üye

teşekkür ederim demiştim ama nedense yıldızlı çıktı

Eski 15-06-2012, 13:21   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalıhalil Mesajı Göster
syn mete tiren

verdiğiniz bilgi için *** ederim. bir de aklıma takılan şu soru var. komposta bırakılan solucanlar kompostu gübreye dönüştürdükten sonra gübreden solucanları nasıl ayırıyoruz. bir de bu solucanlar üreyecekler yumurtaları ve yavru solucanlar oluşacak. bu yumurtaları kaybetmeden nasıl ayırabiliriz gübreden acaba.

şimdiden teşekkürler
Kısaltma yaptığınızdan dolayı sanırım *** olarak çıktı. Şimdi kompostlaşmamış her ürünün solucana verilmesi solucanlarda ölüme kadar gidiyor çünkü ortamın ph değerlerinde çok değişme oluyor ve metan gazı ortaya çıkıyor. Bunların olmaması için kompostlaşmış ürün, çay posası ve yanmış ahır gübresi verebilirsiniz.

Dönüşümden sonra silindir şeklinde elekten döndürülerek ayrılıyor. Sistemin bir tarafından solucanlarla beraber gübre dökülüyor döndürüldükçe gübre aşşağıya inip solucanlar silindirin sonundan sistemi terk ediyor.

Kokonları kaybetmek istemiyorsanız kışın sağım yapın en az yumurta o zaman oluyor şu aralar inanılmaz derecede yumurta var. Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 21:02   #12
Yeni Üye

Syn mete tiren
verdiginiz bilgiler iccin tesekkur ederim
acaba bu elegin bir resmi var mi gorebilecegim
syglar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024