agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2013, 18:47   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Doğadaki solucanlarla başlasak ta olur mu?

kuştepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 17:24   #92
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Doğadaki solucanlarla olmuyor ama en iyisi siz bir miktar toplayıp başlayın kendiniz görün, böylece aklınızda soru kalmasın.

Hemen unutmadan belirtelim, "doğaki solucan" demek aslında yanlış, çünkü doğada sadece bir tür solucan yok. Toplamda 4400'den fazla tür vardır. Olur ya, doğadan toplayacağınız solucan bu iş için en iyi olan solucanlardan birisi olabilir veya tam tersi işe yaramayabilir de.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 15:42   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Doğadaki solucanlarla olmuyor ama en iyisi siz bir miktar toplayıp başlayın kendiniz görün, böylece aklınızda soru kalmasın.

Hemen unutmadan belirtelim, "doğaki solucan" demek aslında yanlış, çünkü doğada sadece bir tür solucan yok. Toplamda 4400'den fazla tür vardır. Olur ya, doğadan toplayacağınız solucan bu iş için en iyi olan solucanlardan birisi olabilir veya tam tersi işe yaramayabilir de.
Savaş Bey,

Doğadaki solucan olmuyor ne demek anlamadım?
Büyükbaş Hayvan gübresindeki solucan son derece verimli solucan.Hem ticari olarak yapan çiftliklerin de kullandığı solucan hem de amatör olarak evsel atıkları değerlendirenler için son derece verimli solucanlar.Ben yıllardır aynı solucanı kullanıyorum

taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 06:46   #94
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha99 Mesajı Göster
Savaş Bey,

Doğadaki solucan olmuyor ne demek anlamadım?
Büyükbaş Hayvan gübresindeki solucan son derece verimli solucan.Hem ticari olarak yapan çiftliklerin de kullandığı solucan hem de amatör olarak evsel atıkları değerlendirenler için son derece verimli solucanlar.Ben yıllardır aynı solucanı kullanıyorum
doğadaki solcanlar olur ama verimli olmaz
istanbul eyüp te kalan epsody bu işi yerli solcanlarla çözdü

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 08:55   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Ticari olarak solucan gübresi üretenlerin solucanlara yem olarak verdikleri nedir? Bilen var mı acaba?

Ben bizim gibi meyve artıkları, sebze artıkları ve yumurta kabukları ile uğraştıklarını düşünmüyorum?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 09:57   #96
Ağaçsever

Sayın idris şenol elbetteki yerli solucanlar büyükbaş hayvan gübresinde bulunan solucanlar kullanılıyor.

Sayın sercan ticari çiflikler sıvıdan arındırılmış büyükbaş hayvan gübresini solucanlara yedirmek suretiyle gübreyi elde ediyorlarki bu hem zamandan tasarruf sağlıyor,hem verimi değeri yüksek gübreye ulaştırıyor.

Eski 04-04-2013, 14:20   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Sn taha99 bende geçen bir çiftlikte seperatörden geçirilmiş hayvan gübresi gördüm. Seperatörden geçen gübre hem daha kısa sürede olgunlaşıyor hemde torf kıvamında bir görüntüye kavuşuyor.

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 13:27   #98
Yeni Üye

ekim tarım's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2012
vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim bende konyada kendim için üretim yapmak istiyorum solucanları nereden temin edebilirim

ekim tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 22:02   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sn. ladikli ben bunu başkasından öğrendim. Yıllardır ceviz bağlamayan ağaca ne yaptıysa başarılı olamamış, arkadaş hıdrellezde balta ile de korkutmuş. Bilmem sizde uygulanırmı yemiş vermeyen ağaçlar hırellez sabahı balta ile yemiş vermezsen seni kesecem diye baltayı ağaca sürterler. Batıl inançtır belki ama ben annanelerimden böyle duyardım. Demem o ki oda birinden duymuş ve inşaat malzemesi satan yerden kiremit ve tuğlaların istiflendiği alandan bir torba tozunu toplayıp. Ağacın dibine bir iki avuç serpip kazarak toprağa karıştırmış. Uygulamadan sonra ağacın ceviz bağlamaya başladığını söyledi. Birde elma ağacının dibine temizlediğiniz balıkların artıklarını gömünce o ağacın meyvasının kurtlanmasının önüne geçiliyormuş bunuda paylaşmak istedim.

MaynaVira beğendi.
kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 22:29   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2010
evimin arka bahçesinde nerdeyse 10 aydır çöpe kompost için işe yarayan ne öğrendimse belli bir alanda biriktirdim. toprakla temas halinde bir tepe oluştu. istediğim gibi iç içe geçmeyem kasa bulamadığım için bende bir çuvalın altını söküp 3 kazık dikerek çuvalı giydirdim ve tepede oluşan kompostun yarısını içine doldurdum. toprakla temas halinde olduğundan altında solucanlar işlerine devam ediyor. bugün kalan kompostu toprağa karıştırayım dedim her kürekte en az 5 tane besili solucana rastladım. hepsi aynı değil farklı renkte kırmızısından beyaza daha yakınları da vardı. biz önceden bahçeyi bellereken solucanları tavuklara yedirirdik mahsule zarar vermesin diye. solucanların faydalarını öğrenince bu kadar sevineceğimi düşünmezdim. o kazdığım alana ak kabak ekmeyi düşünüyorum. solucanlar kompostun ve toprağın içinde, gördüğüm kadarıyla yoğunluk toprakta yüzeye yakın alanda.

kardelen3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 15:43   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekim tarım Mesajı Göster
vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim bende konyada kendim için üretim yapmak istiyorum solucanları nereden temin edebilirim

Büyükbaş hayvan gübresinde yeralan solucanlar işinizi görecektir.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 16:48   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2013
Solucan gübresi üretimi çalışmalarım

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha99 Mesajı Göster
Sayın idris şenol elbetteki yerli solucanlar büyükbaş hayvan gübresinde bulunan solucanlar kullanılıyor.

Sayın sercan ticari çiflikler sıvıdan arındırılmış büyükbaş hayvan gübresini solucanlara yedirmek suretiyle gübreyi elde ediyorlarki bu hem zamandan tasarruf sağlıyor,hem verimi değeri yüksek gübreye ulaştırıyor.
sayın taha99 sıvıdan arındırılmış gübre yanmış gübremidir yoksa taze gübre nasıl sıvıdan arındırılır

taskın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 07:50   #103
Ağaçsever

Seperatorden geçirilmek suretiyle ıdrardan arındırılan henuz yanmamış gubre elde ediliyor.

Eski 03-12-2013, 14:28   #104
Yeni Üye

beyzaçiçek27's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2013
selam ben forumun yeni üyesiyim, çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum. Solucan çalışmalarınızla ilgili güncel gelişmeleri forumda paylaşırsanız deneyimlerinizden biz de faydalanırız. Saygılar

beyzaçiçek27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 15:01   #105
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2013
içinde yumurta kalmadığından nasıl emin olabiliriz arkadaşlar

tarık ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2013, 22:47   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Merhabalar;
Yıllardır amatörce ve hiç bir ticari kaygı gütmeksizin, belki de biraz da evde ortaya çıkan organik çöpleri çöp kovalarına göndermek yerine değerlendirebilmek adına kompost ve torf yapmaya çalışıyorum. Kimi zamanlar başarılı oldum kimi zamanlar ise aceleciliğimden ve hazırladığım karışımları anlamsız ve gereksiz yere karıştırmamdan dolayı başarısız olduğum veya çok geciktiğim dönemler oldu. Bir müddettir solucan gübresi yapma çalışmalarım var, yine aynı şekilde ticari bir kaygıdan ziyade doğaya daha az çöp bırakabilir miyim kaygısından kaynaklanıyor. Ancak bu sabah dikkatimi çeken bir husus bütün moralimi bozdu. Hazırlamış olduğum karışımların içerisinde zamanla solucandan çok daha fazla olarak kırk ayak üremiş. Bu karışımları kaynatarak kırkayak problemini çözmeyi düşünüyorum ancak bu sefer de solucanları da katletmiş olacağım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

efekentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 13:05   #107
Yeni Üye

photographist's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efekentli Mesajı Göster
Merhabalar;
Yıllardır amatörce ve hiç bir ticari kaygı gütmeksizin, belki de biraz da evde ortaya çıkan organik çöpleri çöp kovalarına göndermek yerine değerlendirebilmek adına kompost ve torf yapmaya çalışıyorum. Kimi zamanlar başarılı oldum kimi zamanlar ise aceleciliğimden ve hazırladığım karışımları anlamsız ve gereksiz yere karıştırmamdan dolayı başarısız olduğum veya çok geciktiğim dönemler oldu. Bir müddettir solucan gübresi yapma çalışmalarım var, yine aynı şekilde ticari bir kaygıdan ziyade doğaya daha az çöp bırakabilir miyim kaygısından kaynaklanıyor. Ancak bu sabah dikkatimi çeken bir husus bütün moralimi bozdu. Hazırlamış olduğum karışımların içerisinde zamanla solucandan çok daha fazla olarak kırk ayak üremiş. Bu karışımları kaynatarak kırkayak problemini çözmeyi düşünüyorum ancak bu sefer de solucanları da katletmiş olacağım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Kırkayakların fotoğrafını koyabilir misiniz?

photographist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 13:06   #108
Yeni Üye

photographist's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarık ayaz Mesajı Göster
içinde yumurta kalmadığından nasıl emin olabiliriz arkadaşlar
Genellikle emin olamazsınız. Ama ekosistemde o kadar çok yumurta oluyor ki bir miktarını kaybetmek genelde sorun olmuyor.

photographist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 16:09   #109
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi photographist Mesajı Göster
Kırkayakların fotoğrafını koyabilir misiniz?
Henüz yavru oldukları ve çok hızlı hareket ettikleri için fotoğraflayabilme imkanım olmadı. Ancak elimde fotoğraf makinası ile beklediğim bir anda denk gelirse hemen fotoğrafını çekip koyabilirim. Ancak görmüş olduğum kırk ayaklar yaklaşık olarak 0.7 cm ila 1.0 cm aralığında henüz yavru ve kahverengi renkli olanlardan.

efekentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2014, 16:27   #110
Yeni Üye

Tek Hayal's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Arkadaşlar Elimde 1000 adet üstü + 50 adet kokon bulunmakta ÜCRETSİZ bana adres veren arkadaşa kargolamak istiyorum . Vakit darlığı nedeni ile ilgilenemiyorum Siz Solucanseverler ile paylaşmaktan onur duyarım . Kargo ücretini karşıladığınız takdirde istediğiniz adrese gönderebilirim .

Tek Hayal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 11:13   #111
Yeni Üye

Tek Hayal's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Merhaba Arkadaşlar Mersinden Emekli bir amcaya verdim solucanları ve kokonları her şey için teşekkürler...

Tek Hayal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 21:22   #112
Yeni Üye

Levonardo's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2012
Spartatus nickli arkadaş, sanırım üçüncü bir mesaj yazarsanız o mesajınızda reklam olacak...

Solucanların faydalarını biliyordum ama bu tür ve yaptıklarını yeni öğrendim. Biraz araştırdım, maaşallah solucan üreticilerimiz doğa, temiz gelecek, çocuklar, böcekler, çiçekler için bu işi yaptığını söylüyor gibi ama solucan fiyatlarına bakınca boğazda yalı fiyatı isteyecekler gibi. 500 adet solucan 300TL civarı Hayır genel olarak bakınca fiyatlarda birbirine çok yakın, sanki kartel yapmışlar.

Ayrıca dikkatimi çeken bir konu;
- Üreticilerden biri diyor ki; Devlet ithalat izni vermeyince 30 bavulla rusya'dan getirdik.
Peki bu şahıs kaçakçılık yapmış olmuyor mu?

Aynı zamanda bu şahıs ülkeye katkı sağlayacak bir iş yapmak istiyor ve bunun önünü açmak yerine tıkayan memura ne demek lazım?

Tuhaf durumlar...

Bu arada sizin sattığınız fiyatın 3te 1i fiyatına solucan satılan ülkeler var ve öyle sahte falan filan denilecek türde değil, lütfen fiyat konusunda gerçekçi olun.

sabri10 beğendi.
Levonardo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2014, 08:06   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2013
*** arkadaşlar....

Solucan gübresi üretim işine amatör olarak başlayacağım ancak; şu yemleme sorunu kafama takılıyor çoğu solucan gübresi üretim sitelerinde ve forumlarda, solucanların günlük beslenmesi gerektiği söyleniyor. ancak; benim günlük beslemeye vaktim olmayacak ortalama 1.000(Bin) solucan aylık yeteri kadar yem verip, bir ay sonra hasat işlemine başlasak uygun olurmu böyle bi yöntem kullanılıyormu...
Birde solucanlara orta boy ahşap havuz yapıp, üsten yemleyip alttan eleklerden yem kendiliğinden dökülürmü acaba.. (bu yöntemi galiba Ekosol firması kullanıyordu)

Bu konuda Tecrübeli arkadaşlardan rica ediyorum iyi günler...

deliboran38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 13:26   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Kırmızı California solucanları Anadolu büyükbaş hayvan gübresinde oluşan solucanlardır.Hala yurtdışından solucan temin etmeye çalışan arkadaşlardan ricam kurumuş gübrede oluşan solucanlardan çoğaltın.Zaten uygun ortamda hızla çoğalıyorlar.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 22:26   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2015
İyi çalışmalar Solucanlarıma ince elekle elenmiş koyun gübresi kahve, çay posasi, yumurta kabuğu veriyorum..ağaç tan yuvam kaç gün de gübreye dönüşür..

solucan_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2015, 00:19   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2015
Arkadaşlar Merhaba, Ben birşey sormak istiyorum internette kompost ve solucan gübresi hakkında birkaç yazı okudum ve araştırmaya devam ediyorum.

Elimde biraz solucan var bu solucanların gübresini elde etmek için solucanları hazırladığım birkaç ay beklettiğim komposta mı koyacam yoksa

Solucanların bulunduğu bir kaba evsel atıkları koyup solucanların bunları yemesini mi bekleyeceğim

Selim_014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2015, 12:49   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2015
Merhaba benim sorum şöyle, Katı meyve sıkacağından çıkardığım posaları Çiçeklerim ve ağaçlarımın dibindeki toprağa gömüyorum(havuç,salatalık,elma) ( Portakal ve Greyfurt koymuyorum) bahçe ortamında ne tür bir yarar sağlar toprakta kompost bu şekilde oluşurmu? Posadan süzülen sıvılar köklere iyi gelirmi?

laser69 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 15:57   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Elimizde kalifprniya solucanı ile hazırlanmış (1000-3000adet) kompost yatakları solucan gübresi ve solucanlar mevcuttur yeni başlayacak organik Dostları için ya mesaj yoluyla **** Facebook aracılığıyla Ertan Tüzün e ulaşılabilir

veyselnet beğendi.
Ertanertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 18:41   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
ben elinizdeki solucanlara talipim

veyselnet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 08:34   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Sayın veyselnet ,Ertanertan arkadaşımız bu atrihte hemen hemen tüm konulara bu mesajını yapıştırmış ama kendisine face den de burdanda yazdığımız halde cevap vermemektedir . anladığımız kadarı ile satmak istiyor ama fiyatları çıkaramadı galiba

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
organik güre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu, vermicompost

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024