agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2011, 23:30   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Haberin videosu da var.
http://www.haberler.com/solucan-gubr...427971-haberi/

Sayın nariçi abartılı olan nedir?Anlayamadım.

taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 09:45   #32
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
O kadar yüksek hasılat!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 10:38   #33
Ağaçsever

Denilen solucan 1 gr gunde 1 gr gübre ürettiği.Çiftlikler 15 milyon solucanlarının olduğunu söylüyor.15000000 adet 15000000 gr üretim olmalı buda günde
15000000\1000=15000 kg\gün olmalı.Hiçbir çiftlik bu kadar üretim yapmıyor aylık belki bu kadar üretebilirler.
Herkes aynı yanlışı tekrarlıyor sanki.

Eski 25-01-2011, 09:52   #34
Ağaçsever

3 Aylık gübre solucanlarıyla toprağa enjekte ettik.Fotoğrafları aşağıda.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 25-01-2011, 21:44   #35
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taha99 Mesajı Göster
Denilen solucan 1 gr gunde 1 gr gübre ürettiği.Çiftlikler 15 milyon solucanlarının olduğunu söylüyor.15000000 adet 15000000 gr üretim olmalı buda günde
15000000\1000=15000 kg\gün olmalı.Hiçbir çiftlik bu kadar üretim yapmıyor aylık belki bu kadar üretebilirler.
Herkes aynı yanlışı tekrarlıyor sanki.
Banada sanki biraz abartılı gibi geldi. . 1 gr toprak işleyebilir belki ama 1 gr kompost üretmesi zor sanki.

gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 21:54   #36
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Şöyle bir durum var 1 gr değeri yetişkin kalifornia solucanlarında görülmektedir. Araştırma yaparsanız diğer solucan türlerinde bu oran daha azdır.

Fidan ekimlerinde kullanılmak üzere bende bir alan yaptım sigortasız işçiler durmadan çalışıyor Elek ile elenmiş keçi gübreside koydum alanı sıcak tutmaya yarıyor ve solucan sanki bu alanı daha çok sevdi gibi.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 22:30   #37
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
haberde aylık 10 ton diyor.
"solucanı 'sigortasız işçi' olarak nitelendiren Başak, şu anda aylık 10 ton solucan gübresi üretebildiğini söyledi. (Doğan Haber Ajansı) 21.12.2010 11:05[2427971"

Ben yerinde gördüm, evet aylık 10 ton ve hatta en son aldığım bilgilere göre 10 tondan daha da fazla üretim kapasitesi var. Fotoğraflara baktığınız zaman göreceksiniz.

babakemal beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2011, 21:01   #38
Ağaçsever

Kırmızı California solucanlarını nereden buldum?

Merak edenlere söyliyim.
Solucanlar büyükbaş hayvan gübresinin içierisinde bol miktarda bulunuyor.

Eski 16-11-2011, 19:18   #39
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Merak edenlere söyliyim.
rastgele büyükbaş hayvan gübresinin içersinde olması İMKANSIZ!!!!!
CALİFORNİYA solcanları çapraz düllenme sonucunda ve uzun uğraşlarla oluşturulmuş
tabiri caisse hollandalıların geliştirmiş olduğu montofon ineklerin oluşumu gibi çapraz döllemeyle oluşturulur,bizim yerli ineklerle süt üretmeye kalksaydık köyden dışarıya süt çıkmazdı
californiya solcanları hem çok yiyor gübre ürteyor hemde çok ürüyor
yaklaşık 1000 tane yerli solcanlarla yaptığım gübre üretimi denemelerim başarısız oldu
yerli solcanlar hem yemesi az hemde üremesi çok zayıf
enkısa zamanda sadece californiya solcanlarla tekrar üretime geçicem
idris şenol)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 22:07   #40
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
İlkbahar-Yaz mevsiminde meyve kasasının içinde yaptığım vermikompost çalışmalarımı; hem kızıl renkli örümceğe benzeyen böcekler hem de aşırı sıcaklar yerli solucanlarımın sonunu getirdi

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2011, 22:09   #41
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Alıntı:
Merak edenlere söyliyim.
taha kardeşim senin bahsettiğin California değil de at gübrelerinin içinden çıkan küçük kırmızı solucanlar olmasın.

Eski 20-11-2011, 07:19   #42
Ağaçsever

Kırmızı California solucanlarını nerden buldum?

Solucanın yerlisi yabancısı yok bence.Çiftlikler de yurtdışından solucan getirtmiş degiller neticede.
Aydın abi at gübresinde bulunan solucanları bilmiyorum ama büyükbaş hayvan gübresinden aldığım formda resimlerini paylaştığım solucanların kırmızı California solucanları olduğunu Ticari çiftlik sahibi söyledi.

Düzenleyen taha99 : 22-11-2011 saat 16:14
Eski 26-01-2012, 09:46   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Ülkemizde ticari çiflik sayısı kaçtır? bilen var mı?

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 10:14   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
Solucanlar kış şartlarında ölürler mi? ufak bir saksıda balkonda duruyorlar şuan

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 13:30   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Canlıdır ölür.Soğukta donar.Saksı küçük iç ısısı 0 derecenin altına düşerse ölmeleri kaçınılmaz.Toprakta yüzey soğusa da belli derinlikler ısı dış ısıdan bağımsız kalır solucanlar yüzeyden uzaklaşarak hayatiyetlerini devam ettirir.Ancak küçük bir saksıda bu mümkün olmaz dış ısı kolayca içeriye hakim olur.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 13:53   #46
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Şubat ayının ortalarında kompost kabının altındaki deliklerden içeri sızanları gördüm. Fazla hareketli değillerdi ancak yaşıyorlardı. Popülasyonlarını bi hayli artırmışlardı.

Eski 04-05-2012, 19:27   #47
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Solucansız olarak yapılması mümkünmü acaba birde toprağa enjekte edilirken solucanlarla birlikte yapılmış e solucanlar toprağa karışmış olucak?

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 21:19   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Solucanların yanmamış ve olgunlaşmamış mamalarda ölme riski çoktur solucan toplamak için en güzel şey ya satın alacaksınız ya da toprağa kompost gömüp bekleyeceksiniz

Düzenleyen Mete Tiren : 04-05-2012 saat 21:46 Neden: Yanlış başlığa ayrıntılı bilgi
Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 23:38   #49
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cengaverme Mesajı Göster
Solucanlar kış şartlarında ölürler mi? ufak bir saksıda balkonda duruyorlar şuan
Kış şartlarında ancak iki şekilde ölürler:

1) Vücutlarındaki sudan dolayı donma noktasının altında ölürler ama çoğu zaman bulundujkları ortam sıfırın altına düşmediği için donarak ölmezler.

2) Kış şartlarında atık ayrıştırıcı bakterilerin, yani sıcak ortamda üreyen ve yaşayan bakterilerin uykuya çekilmesi neticesinde devreye soğuk ortamda yaşayan bakteriler girer. Ancak bu tür bakteriler sıcak ortam bakterilerine göre daha yavaş faaliyet görürler. Bu nedenle atıklarda ayrışma yavaş olur. Bu durumda da solucanlar yiyecek yemek bulamadıkları için açlıktan ölürler.

Not: Yapılan bir araştırma, soğuk ortamda yaşayan bakterilerin ayrıştırdığı besinle beslenen solucanlardan elde edilen gübrenin veriminin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çalışma ücretli olduğundan ben sadace giriş bölümündeki özet kısmını okumuştum.
Saygılarımla.

smurat45 beğendi.
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 12:57   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012
arkadaşlar yeniyim forumda. öncelikle herkese iyi günler dilerim. Mesleğim dış ticaret küçük bir bahçem var ve solucan gübresi yetiştirmek istiyorum. forumu okudum biraz bişey anladım gibi ama bilmediğim noktalar var. bu konularda yardımcı olabilecek birileri var mı acaba bana?

Adalıhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 22:08   #51
Ağaçsever

2012 hasat

hasat toplam 150 litre

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2012, 22:20   #52
Ağaç Dostu

güldeste-'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Sayın taha99,

elde ettiğiniz çürüyük bana göre yanlış. Yaklaşık 7 aydır neredeyse 40 kg kadar gübre ürettim. Yanlış olan nokta şu: Gazete kağıtlarını ıstlatarak çürüyüğe eklemeniz içeriği fazlasıyla nemli ve asitli kılacaktır. Şunu yapmanız daha verimli olur.

Ağzı kapaklı bir kap bulun, yiyecek atıklarını bu kaba koyun ve güneşte bekletin. Bu atıklar koyu çorba kıvamında birbirine karışacak ve iyice ayrışacaktır. Bu karışıma ekleyebilirseniz iyice ufalanmış yumurta kabuğu ekleyin. Böylece asidik ortamı elimine etmiş olacaksınız.

Diğer taraftan, kompost kabınıza kuru ağaç yapraklarını ve 1 gün önceden ıslanmış sünger kıvamında nemli olan kağıdı kaba koyun. Aynı kaba bir iki avuç normal bahçe toprağı ve en incesinden dere kumu ekleyin. Topraktaki bakteriler atıkların ayrışmasını sağlayacaktır. Kum ise solucanların taşlığına gidecek ve yiyecekleri öğütecek.

Bu kaba, yiyecek koymadan yaklaşık 3-4 gün önce solucanları koyun. Solucan ortama hemen alışamayabilirler. 3-4 gün içinde kaba ve bu yeni yataklamaya alışınca, artık yavaş yavaş yiyecek koyma zamanı gelmiştir. İlk olarak daha önce kapalı kapta çürüyen ve ayrışan yiyecekten gerekenden az koyun. 1-2 gün içinde solucanların bu yiyecek atıklarına hücum ettiğini göreceksiniz. Bu yiyecek az miktarda olduğu için kısa zamanda tükenecektir. İkinci defa yiyecek koyacağınız zaman artık ne kadar gerekiyorsa o kadar koyabilirsiniz.

Son olarak yiyecek atıklarını kaptaki yataklamanın içine gömerseniz, kokuşma meyve sineği gibi sorunlar oluşmaz.

Kolay gelsin!
Eminim yararlanacağım bu bilgilerinizden... bahçede o kadar çok solucan var ki kaldırdığım her şeyin altından adeta fışkırıyorlar yararlarını okudukça kerataları sever oldum

monli beğendi.
güldeste- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 15:07   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
ya ben taze sebze atıklarını bir kovaya koymuştum vede bugun bir karıştırdım gördüm ki beyaz kurçuklar oluşmuş bunların zararı olurmu yoksa çöpe mi atılmalı bunlar acaba ne dersiniz bu sebze atıklarını nasıl yapmalı da solucan dışında böceklenme olmasın sinekler geliyor şikayet etmiyorum ama toprak içinde beyaz kurtçuklar başka rahatsızlık verirmi bilemiyorum

ksantip beğendi.
islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 16:40   #54
Ağaç Dostu

Kurtlar iyi havalanmamasından çay çöplerinde de sık sık karşılaşılan bir sorun.

islam_joker beğendi.
Eski 23-06-2012, 18:05   #55
Ağaçsever

kurtların zararı varmıdır acaba

Eski 23-06-2012, 22:46   #56
Ağaç Dostu

Resimlerini görmeden bir şey diyemeyeceğim ama pekte iyi oldukları söylenemez sanırım malç çok sulu hızlı çürüme başlayınca böyle oldu devamlı alt üst ederseniz sorun çıkmaz. Mutlaka güneş gören bir yerde tutun çünkü o kadar küçük bir kütle kızışmayacaktır sanırım dışarıdan ısı verilmesi iyi sonuç verir. Çok sulu bir malzemeniz varsa saman ve ya ağaç talaşı (sunta mdf değil) bulamazsanız yumurta viyolü ve ya yazısız kağıt ekleyebilirsiniz ortamdaki suyu alacaktır.

Halil Önen beğendi.
Eski 17-07-2012, 12:17   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2012
arkdaşlar ben balıklarımı solucanla beslemek için solucan oluşturmak istiyorum gübresi filan değil bahcede solucan yetiştirmek için ;

1-2 gunde gollendırerek suluyorum bellı bir alanı ve oraya çay atıklarını evden çıkan kabuklu çöpleri karbuz kabuklarını döküyoum kuruyan ekmekleri oraya ıslıyorum eskiden kümes vardı tavukların oldu yere dokulen şeylerın altında çok çok olurdu artık kumes yok ordan aklıma geldi bole birşey uyguladım sizce başka ne yapılabilir evdekiler solucan üretecekmiş die dalga geçiyorlar geçen günlerde yaptım yerin uzağından kazdım 1-2 bel topraktan 2 tane solucan çıktı küçüktü baya bunu nasıl hızlandırabilirim balık sayım çok 30 tane kış gelmeden büyüsünler istiyorum yemleme yapıyorum ama solcan daha iy büyütüyo

Halil Önen beğendi.
erolemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 21:07   #58
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erolemre Mesajı Göster
arkdaşlar ben balıklarımı solucanla beslemek için solucan oluşturmak istiyorum gübresi filan değil bahcede solucan yetiştirmek için ;

1-2 gunde gollendırerek suluyorum bellı bir alanı ve oraya çay atıklarını evden çıkan kabuklu çöpleri karbuz kabuklarını döküyoum kuruyan ekmekleri oraya ıslıyorum eskiden kümes vardı tavukların oldu yere dokulen şeylerın altında çok çok olurdu artık kumes yok ordan aklıma geldi bole birşey uyguladım sizce başka ne yapılabilir evdekiler solucan üretecekmiş die dalga geçiyorlar geçen günlerde yaptım yerin uzağından kazdım 1-2 bel topraktan 2 tane solucan çıktı küçüktü baya bunu nasıl hızlandırabilirim balık sayım çok 30 tane kış gelmeden büyüsünler istiyorum yemleme yapıyorum ama solcan daha iy büyütüyo
ustam burada bir yorum gelmişti bbahçenin bir tarafına yarım çuval hayvan gübresi bulup dökersen artık orada solucan oluşumlarını görürsün denmişti bir tavsiyedir

Halil Önen ve erolemre beğendi.
Eski 20-07-2012, 11:33   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2012
bir bölgede var keçi gübresi çim için gelmişti çevresine bakarım birazdan.birde belirledım bolgeyi üzerine naylon çekip nemlenmesini sağlıycam nemli yumuşak toprağı sevdini düşünüyorum.aslında tek olay toprağı yumuşatabilmek sanırım bişeyler döküncede toprak nemleniyor. sizin tavsıyenızdede gubrenin altında kalan toprak yumuşadı için solucanlar oraya geliyor heralde

islam_joker beğendi.
erolemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 03:04   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
benim de bu konuda bir projem var sonra yazacağım

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
organik güre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu, vermicompost

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024