agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2016, 18:29   #61
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Solucan gübresi üreti yaparken sistemin altında kalan suyu nasıl kullanabiliriz? Üretimde bitkisel artıklarda kullanıyorum.

dongyul beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 18:45   #62
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Analize gönderin, içinde hangi oranda ne var, ona göre kullanım şekli ortaya çıkar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 19:00   #63
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Analize gönderin, içinde hangi oranda ne var, ona göre kullanım şekli ortaya çıkar.
Ek olarak bir soru daha sorayım. Bu suyun değerleri ile gübresi arasındaki fark mıdır? Yoksa analiz için ayrı ayrı mı göndermek gereklidir?

dongyul beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2016, 19:16   #64
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Muhtemelen fark vardır. Ayrıca solucan gübresinin değeri içerdiği mineraller bakımından değil, mikrobiyal içerikten dolayıdır.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 16:39   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bilgiler için herkese teşekkür ederim. Ben evimde solucan besliyorum. Az miktarda solucanımı kendi yaptığım kapta tutuyorum. Kabın dibinde biriken sıvı ile sizin yapmış olduğunuz çay arasında bir fark var mıdır? Biriken sıvıya herhangi bir işlem yapmam gerekir mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Katı ve sıvı solucan gübremin içeriğini ve kalitesi öğrenmek isterim, nereye başvurmam gerekir **** nereye yollamak gerekli acaba?

teşekkürler.

umutsekerr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 20:17   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
İlk solucan çayı denememden sonra araştırmalarımı sıklaştırdım.Her konuda olduğu gibi sayın MeyveliTepe'nin de katkılarıyla ve ne kadar ingilizcem google abimizin çevirisyle sınırlı olsa'da bu işin kaynağından (Compost Tea Recipe) toparladıklarımla önceki denememdeki yanlışları düzelterek yeni bir çay demledim.Düzelteceğimiz başka noktalar illaki vardır zamanla tecrübeyle düzelteceğiz artık.

Dr. Elaine Ingham'ın tarifine göre 5 galon suya(kabaca 19 lt)05-1 pound(0.22kg-0.45 kg) arasında solucan gübresi koyun diyor.Yani 19 lt suya ortalama 225 gr ile 450 gr arası solucan gübresi koyuyoruz.Ben bunu önceki denememde baya fazla koymuştum.

25 galon suya yani kabaca 100 lt suya 5 ml humik asit koyun diyor,yani 1 galona 1 ml.

20 lt suya kabaca 350 gr solucan gübresi 1 ml humik asit koyuyoruz.Birazda pekmez ekliyoruz onu göz kararı atıyorum,benim anlayabildiğim önemli olanlar bunlar.

Demlenme süresinin 48 saat yapıyorduk bununda ynlış olduğunu öğrendik 24 saat olmalıymış,tüketme süreside tercihen hemen, en geç 24 saat olmalı.

Seyreltme konusunda da direk kullanmıştım 1 ölçek çaya 5 ölçek su koymalıymışız sebebi ise aerobik(oksijen seven) bakterilerin çoğalması yoksa seyreltmezsek ec yüksekliğinden kaynaklanan bir zararla karşılaşmayacağız fakat yeteri kadar faydayı sağlayamayacağız.

Diğer bir konu çayı demlediğimiz kab direk güneş ışığına maruz kalmayacak suya güneş geçirmeyecek o sebeple dışını boyayabilir veya siyah bir poşetin içine koyabiliriz.

Toparlayalım
Lazım olanlar,20 lt hacimli ışık geçirmeyen veya ışık geçirmez hale getirilen kap.350 gr solucan gübresi,1 ml humik asit,10-20 ml pekmez(kafama göre koyuyorum) kabı tam taşırmayacak şekilde 24 saat bekletilmiş musluk suyu,İnce tül kadın çorabı,sağlam hava motoru.

Uygulama şekli
Çay 24 saat'te demlenir,En geç 24 saat'te kullanılır,1 ölçek çaya 5 ölçek su katılır,artan solucan gübresi posası güzelce bitki topraklarına karıştırılır.

Elimden geldiği kadar tek mesajda solucan çayı yapımını toparlamaya çalıştım bizden sonra konuyu okuyan arkadaşlar daha doğru işlemler yapsın diye.
Yanlışım veya eksiğim var ise düzeltin lütfen.

Sonuç itibari ile solucan çayının,solucanların beslendikleri yemlede alakalı olarak azot eksikliği hissettirebileceği notuda mevcut.

Ben bu sefer küçük ölçekli yaptım zaten seyrelteceğim için yeterli gelecektir.
merhabalar hocam forumda eski yazılarınızı okudum çok yararlı bilgileri paylaşmışsınız öncelikle teşekkur ederim. vermikompost tea yapmak istiyorum size birkaç soru sormak istiyorum. elimde humik asit toz olarak var bunu sulandırıp mı kullanmalıyım ve 20 litre suya ne kadar humik asit kullanmalıyım ? birde bazı youtube da izlediğim vidyolarda magnezyum sülfat da kullanmışlar hem humik asit hem magnezyum sülfat kullansam sorun olur mu birde yoğurt suyu diyorlar bunların 3 ünü birden suya döksem sorun olur mu acaba ?

dosyu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2017, 20:56   #67
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dosyu Mesajı Göster
merhabalar hocam forumda eski yazılarınızı okudum çok yararlı bilgileri paylaşmışsınız öncelikle teşekkur ederim. vermikompost tea yapmak istiyorum size birkaç soru sormak istiyorum. elimde humik asit toz olarak var bunu sulandırıp mı kullanmalıyım ve 20 litre suya ne kadar humik asit kullanmalıyım ? birde bazı youtube da izlediğim vidyolarda magnezyum sülfat da kullanmışlar hem humik asit hem magnezyum sülfat kullansam sorun olur mu birde yoğurt suyu diyorlar bunların 3 ünü birden suya döksem sorun olur mu acaba ?
Sorunuzun cevabını bu konuda bilgili birileri cevaplayacaktır inşallah,ben sizi yanlış yönlendirmiyeyim,ben bu forumda okuduklarımı uygulamaya çalışıp burada paylaşıyorum,çokca bir bilgim var denemez.

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 23:47   #68
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
İlk solucan çayı denememden sonra araştırmalarımı sıklaştırdım.Her konuda olduğu gibi sayın MeyveliTepe'nin de katkılarıyla ve ne kadar ingilizcem google abimizin çevirisyle sınırlı olsa'da bu işin kaynağından (Compost Tea Recipe) toparladıklarımla önceki denememdeki yanlışları düzelterek yeni bir çay demledim.Düzelteceğimiz başka noktalar illaki vardır zamanla tecrübeyle düzelteceğiz artık.

Dr. Elaine Ingham'ın tarifine göre 5 galon suya(kabaca 19 lt)05-1 pound(0.22kg-0.45 kg) arasında solucan gübresi koyun diyor.Yani 19 lt suya ortalama 225 gr ile 450 gr arası solucan gübresi koyuyoruz.Ben bunu önceki denememde baya fazla koymuştum.

25 galon suya yani kabaca 100 lt suya 5 ml humik asit koyun diyor,yani 1 galona 1 ml.

20 lt suya kabaca 350 gr solucan gübresi 1 ml humik asit koyuyoruz.Birazda pekmez ekliyoruz onu göz kararı atıyorum,benim anlayabildiğim önemli olanlar bunlar.

Demlenme süresinin 48 saat yapıyorduk bununda ynlış olduğunu öğrendik 24 saat olmalıymış,tüketme süreside tercihen hemen, en geç 24 saat olmalı.

Seyreltme konusunda da direk kullanmıştım 1 ölçek çaya 5 ölçek su koymalıymışız sebebi ise aerobik(oksijen seven) bakterilerin çoğalması yoksa seyreltmezsek ec yüksekliğinden kaynaklanan bir zararla karşılaşmayacağız fakat yeteri kadar faydayı sağlayamayacağız.

Diğer bir konu çayı demlediğimiz kab direk güneş ışığına maruz kalmayacak suya güneş geçirmeyecek o sebeple dışını boyayabilir veya siyah bir poşetin içine koyabiliriz.

Toparlayalım
Lazım olanlar,20 lt hacimli ışık geçirmeyen veya ışık geçirmez hale getirilen kap.350 gr solucan gübresi,1 ml humik asit,10-20 ml pekmez(kafama göre koyuyorum) kabı tam taşırmayacak şekilde 24 saat bekletilmiş musluk suyu,İnce tül kadın çorabı,sağlam hava motoru.

Uygulama şekli
Çay 24 saat'te demlenir,En geç 24 saat'te kullanılır,1 ölçek çaya 5 ölçek su katılır,artan solucan gübresi posası güzelce bitki topraklarına karıştırılır.

Elimden geldiği kadar tek mesajda solucan çayı yapımını toparlamaya çalıştım bizden sonra konuyu okuyan arkadaşlar daha doğru işlemler yapsın diye.
Yanlışım veya eksiğim var ise düzeltin lütfen.

Sonuç itibari ile solucan çayının,solucanların beslendikleri yemlede alakalı olarak azot eksikliği hissettirebileceği notuda mevcut.

Ben bu sefer küçük ölçekli yaptım zaten seyrelteceğim için yeterli gelecektir.

Erkan bey,

Alıntılama yapıtığınız sayfada, melas kullanmayınız şeklinde not bulunuyor.

Gübre çayı yapımına devam ediyor musunuz? Melas eklemeden yaptığınız denemeler oldu mu?

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2017, 10:13   #69
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Bu sene bir kere yaptım,ben melas zaten katmıyorum,çünkü yok.Pekmez katıyorum,ha pekmez ha melas farkedeceğinide sanmıyorum,amacımız bakterilere besin sağlamak.

Hellmarch beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2017, 16:57   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Peki bu tarife Etkin Mikroorganizma eklenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Hellmarch Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 16:29   #71
Ağaçsever

marjinalmenekse's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2009
solucan gübresi normal topraktan gezen yaşayan solucanlardan değil kaliforniya kırmızı solucanlarının yaptığı gübredir. sıvı solucan gübresinin formulude çok farklı ...ben satışını yapıyorum ...20 lt suya bir su bardağından bir parmak eksik bir miktar konulup seyreltilir yapraktan uygulanır ...katı solucan gübresi de kökler biraz açılır gübre dökülür üstü kapatlır solucan gübresi güneş görmeyecek

marjinalmenekse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2018, 12:19   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Değerli arkadaşlar,Sıcak iklimlerde arap yarımadası veya Afrika ülkelerinde gübre üreten tecrübesi olan veya bilgisi olan var mı?

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2019, 20:43   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2019
arazimde kullanmak için solucan gübre üretimi yapıyorum.arştımalarımsonucunda çayının faydalı oldunu öğrendim . verdiniz bilgiler için teşekür ederim .

ali kemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2022, 10:55   #74
Yeni Üye

Türkmençiftçi's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2022
Sıvı solucan Gübre Yapımı için yardımcı olabilecek kişi var mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
kompost çayı konu başlığı altında sayın acemi çaylak kompost çayı için seyreltilmeden kullanıyoruz gibi birşey söylemişti belkide ben yanlış okudum...neyse görünen oki seyreltilmeden kullandım 2 gün önce bariz bir hasar yok ama bundan sonraki denemede en az 3-1 oranında sulandıracağım...biberlerin çıkmasını beklemek domateslerin çıkmasını beklemek daha güzel olacak resimleri paylaşırım saygılarımla
Merhaba arkadaş, kolay gelsin. Sıvı solucan gübre hazırlamasında gerekli melas gibi malzemeler bizim ülkede bulunmuyor. Melas olmadan başka neler kullanabilirim? Yardım için teşekkürler!

Türkmençiftçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2022, 10:57   #75
Yeni Üye

Türkmençiftçi's Avatar

Alıntı:
Bu sene bir kere yaptım,ben melas zaten katmıyorum,çünkü yok.Pekmez katıyorum,ha pekmez ha melas farkedeceğinide sanmıyorum,amacımız bakterilere besin sağlamak.
Arkadaş Pekmez dediğin hangi pekmez ben tam olarak anlamadım. Ben Türkmenistan Uyruklu'yım. Bizim ülkede bulunurmu bilmem

Eski 09-11-2022, 18:55   #76
Yeni Üye

benceemerik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Türkmençiftçi Mesajı Göster
Arkadaş Pekmez dediğin hangi pekmez ben tam olarak anlamadım. Ben Türkmenistan Uyruklu'yım. Bizim ülkede bulunurmu bilmem
Üzüm suyu kaynatılıp koyu kıvama getirilen ürüne pekmez denir.

benceemerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2022, 07:18   #77
Yeni Üye

Türkmençiftçi's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benceemerik Mesajı Göster
Üzüm suyu kaynatılıp koyu kıvama getirilen ürüne pekmez denir.
Peki o dediğin pekmez Sıvı solucan gübresi hazırlaması için işe yararmı? Arkadaş bizim ülkede birçok malzeme bulunmuyor. Demek istediğim Sıvı solucan gübresini üzüm pekmezi ile hazırlayabilir miyim? Bu konuda yardımcı olabilecek varmıdır?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024