agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni31Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-06-2011, 14:02   #31
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
farzedelım elımdekı oldukca cıddı para verdıgım yarasa gubresınden bu işe başladım
yukarıdakı oranları esas alırsak yarım kg yarsa gubresının bır kovada acıcam havuç suyuda kolay zaten
pekmez de enzım sayfasından alıştıgımız için elımızda var
humık asıt te var elımde
bana bırtek akvaryum motoru lazım oda para degıl
bır kova yaklasık 20 lt dır
bıraz suyla ılçetmek gerekmıcekmı acaba ?
İşte burası bir muallak...

Savaş Beyin yazdıklarına istinaden ben solucan gübresi çayını seyreltmeden fideler dahil bütün bitkilere verdim...Herhangi bir sorun olmadı, olsa fidelerde kesinolurdu...

Fakat yarasa gübresi içinde aynı şey geçerli mi bilemiyorum...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 15:22   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
******* seyreltmek gerekır gıbı
bu ara enzım askına çalısıyorum
bu baslıktada sızlerın takıpcısıyım

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 20:58   #33
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Olması gerekenler: "Solucan gübresi, Pekmez, Havuç suyu, Humik asit."
Ama humik asit yok. Sadece "Solucan gübresi, Pekmez, Havuç suyu" olsa olur mu? Veya humik asit yerine inek gübresi konulsa olur mu?
Yukarıda gösterilen tarifteki malzemeler yerine solucan gübresi, pekmez (veya sülfürsüz melas) ve kloru alınmış su yeterlidir. Havuç suyu ve humik asit besin katkı malzemesi olarak eklenebilir ama gerek yoktur. Olmazsa olmaz bir katkı maddesi değildir.

Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 19:24   #34
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Teşekkür ederim Savaş bey.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 16:07   #35
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Elde ettiğim sıvı solucan gübresini Mum çiçeklerim üzerinde denedim. Yaklaşık 1.5 ay önce ilk uygulamasını yaptığım solucan gübresinin ikincisini dün tekrarladım. 50 cm olan mum ciçeklerim şu anda 2 metreyi geçmiş ve her tarafından yeni filizler ve gözler vermiş durumda. Bakalım çiçek açtırabilecek miyim?
Sıvı Solucan gübresini sulandırmadan olduğu gibi uyguladım. Toplamda 5 litre solucan gübresinin 3 litresini Mum çiçeklerime vermiş durumdayım. Herhangi bir olumsuzluk durumunda sizlere bilgi vereceğim.

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 10:17   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Kompost çayı sayfasından çok seyler ögrenıyoruz
şöyle bır düzen kursam aynı sonuç olurmu
elımde yarasa gubresıde var ama bu çok pahalı ve sürüdürülebılır degıl
ancak buyuk baş her an yaş gubre elımın altında var
bır kovaya bır tutam yaş gübre doldurup içine bıraz pekmek eklesem akvaryum motoru ıle ıkı gun havalansa süper bır serum olmazmı
birde içine bıraz em katsam çok güzel olur dıye dusunuyorum
arkadaşların fıbrını beklıyorum

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 22:47   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucan gübresindeki yeniliklerim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Bence bütün gübrelerden olur....amaç gübredeki elementlerin suya geçip,aynı zamanda suyun içerisinde bulunan yararlı bakteri oranını arttırmak...

yeni yaptığım çay ı fidelerde denedim henüz belirgin bir gelişme yok...

denemeye devam..
Sn. seyyah53; Yakında geliboluya gelirseniz size solucan gübresindeki son gelişmeleri ürettiğim gübre üzerinde açıklamalar getirerek solucan gübre çayı uygulamalarınıza fayda sağlıyacaktır, sevgilerimle hoşça kalın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 22:01   #38
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
...
bır kovaya bır tutam yaş gübre doldurup içine bıraz pekmek eklesem akvaryum motoru ıle ıkı gun havalansa süper bır serum olmazmı
birde içine bıraz em katsam çok güzel olur dıye dusunuyorum
arkadaşların fıbrını beklıyorum
Sayın Safranlı,

yaş gübreyi havalandırarak sıvı gübre elde edebilirsiniz ancak yaş gübre 100% steril olmadığı için zararlı bakterileri de içerebilir.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 08:21   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Zararlı bakterilerden yaş gübreyi güneşe bırakarak arındırabilir miyiz?

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 21:52   #40
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Sn. seyyah53; Yakında geliboluya gelirseniz size solucan gübresindeki son gelişmeleri ürettiğim gübre üzerinde açıklamalar getirerek solucan gübre çayı uygulamalarınıza fayda sağlıyacaktır, sevgilerimle hoşça kalın.
Eray Bey...

Cevap biraz gec oldu ozur dilerim...foruma uzun bir muddet giremedim,girebildigim zamansa cok kisa kaldim...

Bu arada zaten dugun,evlilik,ev bul,tasinma derken biz artik gelibolulu olduk...

Ben her zaman burdayim,siz geldiginizde haber eyleyin,tanisma firsatimiz olsun...selamlar

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 08:17   #41
Ağaç Dostu

peyyide's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Merhaba,
Solucan gübresinin dozunu ayarlayamamışım, yapraklarına uyguladığım fidelerimin yaprakları koyulaştı çürür gibi oldu, bazıları kurudu Ne yapmam gerekir? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

peyyide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2011, 13:53   #42
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim,

Bulduğum bir şema, çeviride hata yapmamak için isimlendirme yapmadım.

Name:  mrr-3bin.jpg
Views: 3151
Size:  49.5 KB

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 10:15   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-07-2010
çok güzel bir çalışmatşk ederim

zekkayseri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 08:22   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Açıklayıcı net bir çalışma teşekkürler.

taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 00:49   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2013
sn safran sıvı yarasa gübresini 40 lt suya 1 litre kadar karıştırmanız lazım seyreltme oranlarını bu şekilde yaparsanız olumlu sonuçlar alırsınız

cemal_toker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 13:19   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Cemal toker mesajınız yanlışlıkla bu sayfaya düşmüş sanırım

taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 21:29   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2013
taha99 mesajım yanlışlıkla düşmedi sayın safran yarasa gübresinin seyreltilmesiyle ilgili sorusu vardı ona cevap için yazmıştım

cemal_toker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 22:13   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
çalışmalar ne durumda acaba

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 17:13   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Merhaba bende solucan gübresi çayı yaptım..tam 3 gün beklettim çok beklettiğim için acaba suyla seyretmek gerekiyormu yoksa direkmi vereceğim...cevabınız için şimdiden çok *** ederim...

gulizgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 16:51   #50
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Solucan gübresi çayı denemem

Merhaba dostlar solucan gübresi çayı yapımını denemeden olmaz diyerek kolları sıvadım.Bu işte en önemlisi hava motoru yani suyu bolca havalandırmak diye düşünerek başladım araştırmalarıma forumları bolca dolaştım.Sonuç itibariyle alacağım ürünün yıllarca dayanıklı kalması sesinin az çıkması kuvvetli bir motoru olması çok aşırıda pahallı olmaması gerekiyordu.

Aradığım şeyi buldum her zaman olduğu gibi sağlam ürün arıyorsan alman malı alacaksın fikrimle jbl marka bir akvaryum hava motoru aldım.Ses olayı pc den fazla ses çıkarmıyor emin olun harika bir motor.

Baya bir marka araştırdım ve en memnun kalınan sesi en az olan motoru kuvvetli bir cihaz olarak bunda karar kıldım tabi bu kişiye göre değişir başkası başka bir marka sevebilir ama ben araştırıp almak isteyenler olursa ürünü kullandığım için bilgilendiriyorum.

Youtube deki videolarda hava bol olursa daha iyi bir gübre olur dediği için bu cihazın 300 ve 400 lük modelleri arasında baya bocaladım.Arasında 50 tl fark olduğu için altı üstüde bir kovada köpürtme yapacağımız için 300 lük olanı aldım 109 tl ye iyiki onu almışım tam istediğim gibi oldu yeterli oldu 400 lük hem fiyat olarak hem güç olarak ihtiyacımın üstündedi.Aslında 200 lüğüde yetermiş ama onunla arasında 15 tl gibi fark var bence 300 lük ideal.
109 tl ucuzmu diyen olabilir,çok ucuz değil ama çokta pahalı değil bence sonuçta bir kere alıyoruz yetersiz veya dayanıksız olacağına 20-30 tl pahalı olsun sağlam olsun diye düşünüyorum.Tabi 15 tl lik motorla yapanlarda var herkes zevkine göre yapacaktır.

Solucan gübresi çayı hakkında anlatılanlar çok hoşuma gitti zaten son 1 yıldır balkonumda kimyasal hiçbirşey kullanmıyorum artık gübre ihtiyaçlarımı enzim ve solucan gübresi çayıyla gidereceğim gibi görünüyor.

Jbl Prosilent A300 Hava Motoru Çift Çıkışlı:109 tl
20 lt lik bidon : 5 tl
Hava taşı : 15 tl
Birde hava taşını dibe sabitlemek için içinden akvaryum hortumu geçebilen öpücük diye geçen yapıştırıcılardan,ayriyeten japon pazarlarından kancalısınıda alın oda lazım olacak.Solucan gübrenizin olduğunu kabul ediyoruz.
Ha birde diz altı kadın çarabı ince tül olandan öpücüklerle çorapta : 3 tl diyelim.

İlk üç resimdekiler orjinal kutusunda geliyor.Ben kutusunda gelen hava taşlarını kullanmıyorum dördüncü resimdekini aldım o daha hoşuma gitti.

Eklenen Resimler

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 16:58   #51
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Cuma günü öğlende başladı pazar günü öğlende kullanacağım.Sistem tam istediğim gibi oldu fokur fokur.Çalışmaya başladıktan 8 saat sonraki halinin resiminide koyuyorum.

Sistemi kurduktan sonra resimlemeye karar verdim o yüzden boşalttım öyle resim çektim arkadaki kovadaki su ondan koyu renkte.Bidona suyu 18-19 lt gibi doldurmakta fayda var taşacak neredeyse

Daha önceden yapanların yorumlarını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2015, 19:23   #52
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kullandığınız solucan gübresi "vermicast" ise yaptığınız çayın muhteşem bir mikrobiyal içeriği olur. Mineral içeriği solucanların yedikleri ile sınırlıdır ancak her durumda azot biraz eksik olabilir. Havalandırma çok önemli, gördüğüm kadarıyla havalandırma gücünüz gayet yeterli.

Hava taşı yerine kullandığınız hortumlar bir müdet sonra tıkanabilir (hava taşları da tıkanıyor). Her partide temizlemelisiniz. Hava taşı için pratik bir yol yarif edeyim. Hava hortumunun uç kısmında ısıtılmış toplu iğne ile 15-20 delik açın, hortumun ucuna da yeterli kalınlıkta bir vidayı vidalar gibi takın, hava taşınız hazır, üstelik kolay kolay tıkanmaz.

Hazırladığınız çayı nerede nasıl kullanacaksınız bilmiyorum. Bitki beslemede tek girdi olarak kullanacaksanız mineral bakımından biraz eksik kalma olasılığı var. Bu adreste bu konuda bir deneyim anlatılıyor.

erkanbey beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2015, 19:50   #53
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sayın MeyveliTepe solucan gübrem ekosol marka solucan gübresi bahsettiğiniz vermicast mıdır bilmiyorum.

Hava hortumunu delmekten kastınız makinadan gelen akvaryum hortumundan bahsediyorsunuz galba eğer öyleyse gerçekten pratik ve çok ucuz bir yol olur denemek lazım siz tecrübe etmişsinizdir gerçi.Aynı işi görürse sıkıntı yok ucuna vidadan ziyade vanalı akvaryum musluklarıda olabilir herhalde?Amaç ucunu tıkamaksa değişik yollar denenebilir gibi.

Balkonda kullanacağım çoğunlukla çilek,biber,domates,hıyar,menekşe,çilli begonya bunlarda kullanacağım.Toprağımı zaten baharda solucan gübresi,leonardit,pomza,cocopeat,bahçe toprağı karışımdan yaptım önümüzdeki bahar tekrar solucan gübresi ekleyeceğim.
Bu arada sulamalarımın çoğunda enzim kullanıyorum.Enzim ve solucan gübresi çayı ikisiyle götürebilirim diye düşünüyorum.Zaten toprak zengin bir toprak kimyasal gübre kullanmıyorum.

Yakın zamanda sizin engin tecrübelerinizden tekrar faydalanacağım inşallah enzim konusunda.Kısaca azot zengini,potasyum zengini,kalsiyum zengini ayrı ayrı enzimler hazırlamayı düşünüyorum.O konudaki görüşlerinizi almaya oradan devam ederiz.

Bu konudaki uygulamama bu şekilde devam edebiliriz sanırım.Her seferde hava taşı tıkanır demişsiniz mesela benim uzun siyah hava hortumunu nasıl temizlemeliyim?

Eski 23-08-2015, 12:27   #54
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Pazar öğleye doğru solucan gübresi çayımızı kullandık.Çay 2 gündür olanın aksine köpük olayını azaltmış içinde pamuk gibi oluşumlar oluşup bidonun yanlarına yapışmıştı resminide ekliyorum şimdi zaten.

Sayın MeyveliTepe'nin söylediği taktiği hemen denedim bakalım 15 tl ye aldığımız hava taşını 1 tl ye kurtarabilecekmiyiz?

Önce akvaryum hortumunu toplu iğne ile ısıtmadan deldim çok küçük oldu sanırım düzgün hava çıkışı olmadı.Sonra şırınga ucundaki iğneyle deldim biraz sonraki resmini koyacağım hortumun tamamına 30 delik açtım ama iğne karşıya tam geçti buda demek oluyor ki toplamda 60 delik açmışım.

Benim hava motorum sağlam bir motor bunuda göz önüne alıp delik sayısını motorunuzun verebileceği basınca göre açmakta fayda var.
Sonuç olarak 15 tl ye aldığım hava taşı kadar hava bastı veya basmadı diyemiyorum ama çok güzel iş gördüğü kesin böylece hava taşımızıda 1 tl ye kurtarmış olduk.
Birde malzemelerimize 2-3 tane t aparat eklersek iyi olur şimdiki tesisatta kullandık mesela.

Sayın MeyveliTepe'ye verdiği ve vereceği fikirlerden dolayı teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Eski 27-08-2015, 15:38   #55
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Solucan gübresi çayı yapımından sonra arta kalan solucan gübresi hala zengin içerikli bir gübre olarak kullanılabilir mi yoksa toprağa organik madde olarak mı koymak gerekir yani besleyici etkisi kalır mı?

Eski 30-08-2015, 15:45   #56
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İlk solucan çayı denememden sonra araştırmalarımı sıklaştırdım.Her konuda olduğu gibi sayın MeyveliTepe'nin de katkılarıyla ve ne kadar ingilizcem google abimizin çevirisyle sınırlı olsa'da bu işin kaynağından (Compost Tea Recipe) toparladıklarımla önceki denememdeki yanlışları düzelterek yeni bir çay demledim.Düzelteceğimiz başka noktalar illaki vardır zamanla tecrübeyle düzelteceğiz artık.

Dr. Elaine Ingham'ın tarifine göre 5 galon suya(kabaca 19 lt)05-1 pound(0.22kg-0.45 kg) arasında solucan gübresi koyun diyor.Yani 19 lt suya ortalama 225 gr ile 450 gr arası solucan gübresi koyuyoruz.Ben bunu önceki denememde baya fazla koymuştum.

25 galon suya yani kabaca 100 lt suya 5 ml humik asit koyun diyor,yani 1 galona 1 ml.

20 lt suya kabaca 350 gr solucan gübresi 1 ml humik asit koyuyoruz.Birazda pekmez ekliyoruz onu göz kararı atıyorum,benim anlayabildiğim önemli olanlar bunlar.

Demlenme süresinin 48 saat yapıyorduk bununda ynlış olduğunu öğrendik 24 saat olmalıymış,tüketme süreside tercihen hemen, en geç 24 saat olmalı.

Seyreltme konusunda da direk kullanmıştım 1 ölçek çaya 5 ölçek su koymalıymışız sebebi ise aerobik(oksijen seven) bakterilerin çoğalması yoksa seyreltmezsek ec yüksekliğinden kaynaklanan bir zararla karşılaşmayacağız fakat yeteri kadar faydayı sağlayamayacağız.

Diğer bir konu çayı demlediğimiz kab direk güneş ışığına maruz kalmayacak suya güneş geçirmeyecek o sebeple dışını boyayabilir veya siyah bir poşetin içine koyabiliriz.

Toparlayalım
Lazım olanlar,20 lt hacimli ışık geçirmeyen veya ışık geçirmez hale getirilen kap.350 gr solucan gübresi,1 ml humik asit,10-20 ml pekmez(kafama göre koyuyorum) kabı tam taşırmayacak şekilde 24 saat bekletilmiş musluk suyu,İnce tül kadın çorabı,sağlam hava motoru.

Uygulama şekli
Çay 24 saat'te demlenir,En geç 24 saat'te kullanılır,1 ölçek çaya 5 ölçek su katılır,artan solucan gübresi posası güzelce bitki topraklarına karıştırılır.

Elimden geldiği kadar tek mesajda solucan çayı yapımını toparlamaya çalıştım bizden sonra konuyu okuyan arkadaşlar daha doğru işlemler yapsın diye.
Yanlışım veya eksiğim var ise düzeltin lütfen.

Sonuç itibari ile solucan çayının,solucanların beslendikleri yemlede alakalı olarak azot eksikliği hissettirebileceği notuda mevcut.

Ben bu sefer küçük ölçekli yaptım zaten seyrelteceğim için yeterli gelecektir.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2015, 11:45   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
İlk solucan çayı denememden sonra araştırmalarımı sıklaştırdım.Her konuda olduğu gibi sayın MeyveliTepe'nin de katkılarıyla ve ne kadar ingilizcem google abimizin çevirisyle sınırlı olsa'da bu işin kaynağından (Compost Tea Recipe) toparladıklarımla önceki denememdeki yanlışları düzelterek yeni bir çay demledim.Düzelteceğimiz başka noktalar illaki vardır zamanla tecrübeyle düzelteceğiz artık.

Dr. Elaine Ingham'ın tarifine göre 5 galon suya(kabaca 19 lt)05-1 pound(0.22kg-0.45 kg) arasında solucan gübresi koyun diyor.Yani 19 lt suya ortalama 225 gr ile 450 gr arası solucan gübresi koyuyoruz.Ben bunu önceki denememde baya fazla koymuştum.

25 galon suya yani kabaca 100 lt suya 5 ml humik asit koyun diyor,yani 1 galona 1 ml.

20 lt suya kabaca 350 gr solucan gübresi 1 ml humik asit koyuyoruz.Birazda pekmez ekliyoruz onu göz kararı atıyorum,benim anlayabildiğim önemli olanlar bunlar.

Demlenme süresinin 48 saat yapıyorduk bununda ynlış olduğunu öğrendik 24 saat olmalıymış,tüketme süreside tercihen hemen, en geç 24 saat olmalı.

Seyreltme konusunda da direk kullanmıştım 1 ölçek çaya 5 ölçek su koymalıymışız sebebi ise aerobik(oksijen seven) bakterilerin çoğalması yoksa seyreltmezsek ec yüksekliğinden kaynaklanan bir zararla karşılaşmayacağız fakat yeteri kadar faydayı sağlayamayacağız.

Diğer bir konu çayı demlediğimiz kab direk güneş ışığına maruz kalmayacak suya güneş geçirmeyecek o sebeple dışını boyayabilir veya siyah bir poşetin içine koyabiliriz.

Toparlayalım
Lazım olanlar,20 lt hacimli ışık geçirmeyen veya ışık geçirmez hale getirilen kap.350 gr solucan gübresi,1 ml humik asit,10-20 ml pekmez(kafama göre koyuyorum) kabı tam taşırmayacak şekilde 24 saat bekletilmiş musluk suyu,İnce tül kadın çorabı,sağlam hava motoru.

Uygulama şekli
Çay 24 saat'te demlenir,En geç 24 saat'te kullanılır,1 ölçek çaya 5 ölçek su katılır,artan solucan gübresi posası güzelce bitki topraklarına karıştırılır.

Elimden geldiği kadar tek mesajda solucan çayı yapımını toparlamaya çalıştım bizden sonra konuyu okuyan arkadaşlar daha doğru işlemler yapsın diye.
Yanlışım veya eksiğim var ise düzeltin lütfen.

Sonuç itibari ile solucan çayının,solucanların beslendikleri yemlede alakalı olarak azot eksikliği hissettirebileceği notuda mevcut.

Ben bu sefer küçük ölçekli yaptım zaten seyrelteceğim için yeterli gelecektir.
bunu ağaçlara nasıl vermeliyiz yani yapraktan mı yoksa damlamayla mı.hangisi daha yararlı olur. mesala tankerim 10 ton buna ne kadar kompost çayı koymalıyım.

erkanbey beğendi.
sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 12:05   #58
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bildiğim kadarıyla iki şekildede verilebiliyor,şahsi fikrim topraktan daha etkili olacağı yönünde.Aslında oran şöyle belirtiliyor 1:5 siz 2 ton çay koysanız 8 ton su koysanız olur.

sedatkso beğendi.
Eski 31-08-2015, 17:29   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Bildiğim kadarıyla iki şekildede verilebiliyor,şahsi fikrim topraktan daha etkili olacağı yönünde.Aslında oran şöyle belirtiliyor 1:5 siz 2 ton çay koysanız 8 ton su koysanız olur.
bilgi için tsk ederim fakat 2 ton çayı nasıl hazırlayacagım o baya sıkıntı olur.onun yerıne 650 agaç için yapraktan vermek daha kolay gıbi.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2016, 11:03   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2016
Yapraktan kesinlikle daha kolay olur uygulama yönünden

BelugaOrganik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024