agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2010, 19:56   #1
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Evde vermikompost hazırlama denemem (solucan çifliğine doğru)

Sevgili arkadaşlar birsüreden beri sizlerden ayrıydım daha doğrusu bilgisayar ortamından ayrıydım,
bu ayrı zamanlarda boş kalmadım uzun zamdır sizlerinde bildiği gibi solcan çalışmalarına ağırlık verdim
ülkemizde solcan çalışmalarını ciddi anlamda yapan çok az kişi var
geçenlerde bir solcan çifliğini gezdim,,, ilk başlarda solcan gübresi konusundaki bigilerimi ve yapmak istediklerimi konuya vakıf olmayan kişilere anlatığımda çok komik karşılandım solcan neki gübresi ne olsun gibi latifelerle beni tefirkaya düşürdüler
ama solcan gübresi tesisini yerinde görünce bende şaşırdım hakikatten
bu solcanlar bu işi becerir abi dedirtti sizede tavsiye ederim

Apartmanın 4 . katında solcan çifliği kurucam dedim !!!!yaptım olacak,,!!!!

Vermikompost Ürünlerinin Eldesi ve Tarımsal Üretimde Kullanım Alternatifleri

Yurdagül Şimşek-Erşahin
Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Fen-Edebiyat Bölümü, Biyoloji Bölümü, 60240, Tokat

önsöz

Hem insan sağlığını hem de çevre güvenliğini riske atan, toprak kalitesini düşüren, patojen dayanıklılığını arttıran yoğun agro-kimyasal kullanımı doğal kaynakların güvenliği konusunda oldukça ciddi endişelere sebep olmuştur. Tüm bunlar, bilim adamlarını ve karar vericileri, biyolojik gübre ve pestisit olarak etkili organik ürünler kullanımını hedefleyen sürdürülebilir tarımsal üretim sistemlerinin geliştirilmesine yöneltmiştir. Bu alanda, her bakımdan toprak kalitesini arttıran aerobik kompost ve vermikompost ürünleri çok büyük önem kazanmıştır. Çeşitli organik çöplerin değerlendirilmesinde güvenilir, ekonomik ve sürdürülebilir bir yöntem olan vermikompost yöntemleri, bitki büyümesini teşvik edici, bitki besleme ve çürüklük etmenleri üzerinde biyolojik olduğu düşünülen baskılama etkisine sahip olan “vermikest” adı verilen ürünlerin elde edilmesini sağlarlar. Vermikompost küçük veya orta ölçekli tarım üreticileri için çok önemli olan düşük girdili üretim sistemini mümkün kılar ve gelenekselden organik tarıma geçişte başta gözlemlenen ürün düşüşünü telafi edebilir. Vermikompost teknikleri, insan ve hayvanlarda besin güvenliğini temin eden, çevre sağlığı bakımından güvenilir ve yüksek ekonomik

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 20:21   #2
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

ekosol firmasına gidip sn burçin hanımla görüştük
26 adt kırmızı kaliforniya solcanı olan Eisenia foetida toprak solucanlarından zorda olsa aldık,nisan ayı içersinde satışına başlanacak şuan için mümkün deyil ama sağolsun biz kırmadı tadımlıkta olsa aldık
ekosol un tavsiyesine göre vermikomps için enaz 1000 adt solcan olmalıymış yoksa koku yaparmış

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-11-2010, 18:45   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
sayın idris bey elinize sağlık ,gereginden az ilgi gören bir konu deginmişsiniz ben ögrenciyim ve bize bu konular anlatılıyor solcan gübresinin önemi çok fazla bende çevremden solcan topluyorum ufak bi araştıma yapıyorum yardımlarınızı bekli yorum .

batanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 18:33   #4
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi batanik Mesajı Göster
sayın idris bey elinize sağlık ,gereginden az ilgi gören bir konu deginmişsiniz ben ögrenciyim ve bize bu konular anlatılıyor solcan gübresinin önemi çok fazla bende çevremden solcan topluyorum ufak bi araştıma yapıyorum yardımlarınızı bekli yorum .
aramıza hoş geldin sayın batanik
solcanlara ilginizden dolayı sizi tebrik ederim
sanırım buzamanda deyil ama ünümzdeki birkaç yıl içersinde aranan gübre olacak
ben solcanlar konusunda fazla tecrübem yok ama balkonda küçük bir alanda yetiştirmeye başladım umarım başarılı olurum
ama elimden geldiği kadar tecrübelerimi ve bilgilerimi sizinle ve ilgi duyan herkesle paylaşıcam teşekkür ederim

Eski 14-11-2010, 00:01   #5
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sevgili arkadaşlar nasıl başlıyacağmı bilmiyorum
hani insan yakın birisini kaybeder de derin bir boşluğa düşer işte öyle birşey
maalesef kaliforniya solcanlarımın hepsini kaybettim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bu satırları size hiç yazmak istemdim hatta bu sayfayı silmek istedim,,,,
ama maalesef gerçeklerden kaçmak bize yakışmaz düşüncesiyle buruk bir şekilde satırlara dökmk istedim
evet tüm umutlarımı beklentilerimi kaybettim
acaba hazır solcan gübresi dahamı iyi fikir!! hazır gübre ,,,,solcan maması hazırlama yok alıyorsun toprağa uyguluyorsun hatta stomplar var olma durumu alt tarafı kg 2 tl bilmiyorum!!!!
yoksa bahçeden toprak solcanı toplayıp toprak solcanları ilemi bu işe devam etmek????
tamda herşey yoluna girmeişken ALLAHIM bu nasıl birşey bu
aslında son iki günde ölen 3 solcan sinayli vermişti!!!hazırladığım solcan maması çok sulu idi
veya son bira küspesi dokunmuştru!!!!
veya solcanların yanında olşan beyaz kurtlar
ne desem bilmiyorum,,,,,,,,,,,,
ekosol burçin hanımın sözleri geliyor aklıma solcan işi bir ileri iki geri
bizimkisi hep geri!!!!!!!!!!!!!!!
çok üzgünüm sabah olsun belki daha müilayim düşünebilirim

Eski 04-12-2010, 18:45   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2010
sayın solucan gübresi meraklıları, ben de kendi imkanlarım dahilinde solucan gübresi üretip küçük çapta ürün yetiştirmeyi düşünüyorum. Bana doğru solucanları nereden temin edebileceğim konusunda lütfen yardım edermisiniz. İnternet üzerinden ya da bir kurum bağlantıyla bilimsel adı belli olan ve solucan gübresi yetiştirmede kullanılan solucan ve kabinini nereden satın alabilirim. İlgilerinize şimdiden teşekkürler..

salvia salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 19:06   #7
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sevgili salvia salvia,
Pratik başlangıç, büyük bir çöp ya da kapaklı su kovası alın. Taban ve yanlardan 0,5 cm çapında delikler açın (şişlerle ısıtılıp açılabilir) Evin bahçesi varsa kuytu bir köşeye 20-30 cm toprağa gömün içine mutfak atıklarından atın, kapağını kapatın. Siz onu unutup atıkları ilave edin. Bir süre sonra (birkaç ay sonra) kontrol edersiniz.

Düzenleyen nariçi : 04-12-2010 saat 19:21 Neden: imla
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 11:58   #8
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

arkadaşlar baba adayıyım
her sabah düzenli olarak solcan kümeslerimi kontrol ederim
bu sabah solcanların blunduğu kısmı biraz kazdım
kokonları gördüm
gözlerime inanamadım
öncesi tohum sandım!!!
ama dikat edince solcan yumurtası(kokon)olduğnu gördüm
sonunda solcnların istediği ortamı kurduk

Eski 30-12-2010, 11:28   #9
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

solcan yumurtaları(kokon)ları fotoğrafladım;;;
fakat sistem arıza sevebiyle ekleyemedim
sn malina ya meil attım fakat arıza düzelmedi
arıza giderilince resimleri yayınlayacam ..saygılarımla)

Eski 31-12-2010, 17:03   #10
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

düzeltme

Düzenleyen idris şenol : 31-12-2010 saat 19:04
Eski 31-12-2010, 22:03   #11
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

solcan barınakları

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2011, 18:14   #12
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

http://www.akmesolidem.com/?Lang=TR&SyfNmb=1
sevgili ardaşlar solcan üretim çalışmalarımız devam ediyor
solidemden aldığımız son solcanlarımız ve bizim toprak solcanlarımız
arasında bariz farklar var
çalışmalarımız burda da devam ediyor

http://www.ekosol.net/
başka bir firma istanbulda çalışmaları var
bizim bahçe de çalışmalarımız var
http://www.bizimbahce.net/forum/solu...lari/msg55644/

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen idris şenol : 16-01-2013 saat 07:59
Eski 13-03-2011, 20:45   #13
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

resimleri ekleyemedim kusuruma bakmayın herhalde fotoğraf makinası çözürürlüğü ile alakalı umarım yetkililer bu konuya çözüm bulurlar
solcan gübresi %99.9 saflıkta hemde bedava üretim

--------------------------------------------------------------------------------

sevgili arkadaşlar birkaçay önce kendim bulduğum bir izlenim
belki Amarikayı keşfetmedik ama olsun kolomp ta Amarikayaı bulduğunda sanki daha öncede Amarika kıtası orda deyilmiydi)demogojiye girmeden biz konumuza dönelim
konun da başlığndan anlaşılacağı doğal yollarla solcan gübresini buldum)
zormu oldu deseniz!!!lında hazinenin üzerinde dolaşıyoruz ama önemli olan
onu görebilmek
Koruluk veya ağaçlık bir alanda dolaşırken kurumuş yaprakları **** yamaçlarda yeşillik otların arasını aralayın !!!küme küme toprak yığınları göreceksiniz
bu yığınları lastik eldiven giyerek kısımlayın avucunuz içersinde kalan solcan gübresinin TA kendisi bilesiniz hemde %99,9 saflıkta
bu topladığnız gübreleri gölge bir yerde bir gün kurututup dikkat edin hafif kurutup hemen ufalayın eğer aylarda kış ayı ise kalorifr petğini altında **** kazan dairsinde kontollü olarak birgün kurutup ufalayıp eleyin kullanıma hazır)
geri kalan resimleri eklemeye devam edicem bizi izlemeye devam edin

Düzenleyen idris şenol : 16-01-2013 saat 08:00
Eski 07-08-2012, 00:31   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-07-2012
bu konu güzel
tekrar canlandırmak lazım

Muhtefi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2013, 23:53   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
Sn. İdris Şenol, Ağaçlar.net sayfalarında solucan gübresi ile ilgili pek çok sayfa dolaştım ve sizinkilerde dahil pek çok yazı okudum. Yeni merak sardım bu konuya ve maalesef epey geç kaldığımı fark ettim. 2010 yılından bu yana siz ne aşamalar kaydettiniz? Üretim konularında ne kadar başarılı oldunuz. Biraz bahsederseniz sevinirim.
Teşekkürler

sezik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 07:58   #16
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezik Mesajı Göster
Sn. İdris Şenol, Ağaçlar.net sayfalarında solucan gübresi ile ilgili pek çok sayfa dolaştım ve sizinkilerde dahil pek çok yazı okudum. Yeni merak sardım bu konuya ve maalesef epey geç kaldığımı fark ettim. 2010 yılından bu yana siz ne aşamalar kaydettiniz? Üretim konularında ne kadar başarılı oldunuz. Biraz bahsederseniz sevinirim.
Teşekkürler
yaklaşık olarak birbuçuk yıl solcanlarla uğraştım
canlı hayvan bakmak emek ve sabır ister zaman ister mekan ister
balkon bu iş için uygun olmadı ,yazın çok sinek yaptı komşular şikayetçi oldu
ekosol sanırım solcan kapları satıyor bu iş için o kaplar en uygunu

solcan gübresinin faydaları konusunda çok yazılar var fakat ben bitkilerimde net bir sonuca varamadım en azından verim artışı konusunda
imkanı olan arkadaşlar uygun ortam hazırlayıp meyve kalitesi,verim artışı tat gibi konularda şahit bitkiler oluşturup bizleride bilgelendirebilir
boynuz kulağa geçmezse sanat ilerlemez

rise_com ve extant958 beğendi.
Eski 17-01-2013, 22:32   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2012
bu pazar evimin balkonuna sizin solucan barınaklarınıza benzer bir sistem kurmayı planlıyorum. Balıkçıdan rica ettim bana 4 tane köpük hazırlayacak. İlk etapta kompost hazırlamayı ve mayıs-haziran gibide solucanları yerleştirmeyi planlıyorum. Kompost iyice olgunlaştıktan sonra solucan koymak gerekiyor diye okudum bir yerlerde. Aslında bu kadar uğraşmak yerine arabaya atlayıp bildiğim mağraları gezerek yarasa gübresi toplasam daha kolay, çabuk ve ağaçlarım için aynı sonucu elde etmezmiyim diye sıkca düşünüyorum.
Benim 1200 adet zeytin ağacım var henüz 1 yaşındalar, geçen kış ufak bu yaz epey bir kayıpla bu kışa geldim. 22 dönüme normalde 700 civarı dikiliyor ama ben epey sık aralıklarla diktim. İlk etapta bu yaz sonuna her ağacın dibine bu gübreden koymayı planlıyorum. Geçen yaz sonunda leonardit ve Humik asit uygulaması yaptım, ilk diktiğimde de çiftlik gübresikoymuştum. Arada bir yerde M5 kullandım(geçen bahar). Sizinde anlayacağınız gibi Organik tarım yapmaya çalışıyorum, bu kadar sıklıkla dikilmiş ve sayıca fazla olan ağacı mümkün olduğunca sağlıklı tutmayı amaçlıyorum, eğer imkan olursa kendi enzimimi üreterek bunuda ağaçlarımda kullanmayı düşünüyorum. 250 Gr M5 için 20 tl ödediğimi ve bunu ağaçlara üfürükten sıktığımı düşünürsek neden bu yöntemlere saldırdığımın maliyet açısından resmi ortaya çıkacaktır. İzmir'de bir apartman dairesinde yaşayarak bunları yapabilirsem ne mutlu bana. Tarla çok uzak olduğundan bunları orada yapmak pek mümkün değil(170 Km kadar). Bu tarlaya çok masraf ettim, hem işi bilmiyor hemde sınırlı bir bütçeye sahipseniz sakın çiftçilik işlerine bulaşmayın derim. Bu işi yapmak için, ya çok Bilgili, Ya çok şanslı, ya da çok zengin olmalısınız. Akıl veren çok oluyor ama. Idris Şenol'un da dediği gibi,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
solcan gübresinin faydaları konusunda çok yazılar var fakat ben bitkilerimde net bir sonuca varamadım en azından verim artışı konusunda
imkanı olan arkadaşlar uygun ortam hazırlayıp meyve kalitesi,verim artışı tat gibi konularda şahit bitkiler oluşturup bizleride bilgelendirebilir
boynuz kulağa geçmezse sanat ilerlemez

Bu solucan gübresi gerçekten işe yarıyormu? 1,5 yaşındaki zeytine ne tür katkılar yapabilir?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

rise_com beğendi.
sezik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 23:55   #18
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
İdris bey merhaba.

Ben de balkonda üretim yapıyorum ve benim balkon kapalı olduğu için sineklenme daha rahat oldu. Ancak açık balkonda ve sistem gerçekten korunarak yapıldığında o denli sinek olmaması gerekirdir. Olabilecek sinek de zaten havada her zaman var.

Solucan gübresinin NPK oranı kimyasal gübreye göre düşüktür. Ancak solucan gübresinde sadece NPK değil, aynı zamanda bitki büyüme hormonları, enzimler gibi diğer bir çok madde de var. Solucan gübresinin doğru koşullarda üretilip üretilmediği, solucanlara verilen yemin çeşitliliği ve btikilerde minumum yasası elde ettiğiniz gübrenin gerçek değerini görmenizi engellemiş olabilir. Bırakın tüm ticari kuruluşları, yurtdışında bir çok marijuana (esrar) yetiştiricisi özellikle solucan gübresi kullanıyor. Bu yasa dışı adamlar bile gübrenin değerinin farkına varmış ve hatta vermikompost uygulamaları hakkında ciddi derecede bilgi bile edinmişler.

Bir kaç uygulama ile hemen pes etmeyin. Vermikompostta esas olan devamlılıktır, unutmamak gerek.

Saygılarımla.

Düzenleyen Savaş : 21-01-2013 saat 23:41
Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 10:03   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezik Mesajı Göster
Bu solucan gübresi gerçekten işe yarıyormu? 1,5 yaşındaki zeytine ne tür katkılar yapabilir?
Denemeden bilemezsiniz. Bakmak ile görmek farklı. Siz bakın, siz görün. Yurtdışında bu kadar kapsamlı tesisler kurulmuşsa boş bir konu olmamalı, değil mi?

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 22:54   #20
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın wetman hayvan gübresini solcana adepte çalışmasını takdir ediyorum
şöyleki:
hayvan gübresi genel olarak sabit yapılı bir besin ,beni düşündüren sadece hayvana verilen antibiotik veya ilaçlar bu konu aşılırsa veya solcanlara zararı olmassa hayvan gübresini solcan gübresini çevrilmesi ****** çok güzel bir gübre sağlanır
ekosol solcan ları kırmızı kaliforniya ırkları aklınıza başka birşey gelmesin ben tesisi gezdim burçin hanım dan solcanda satın aldım fakat balkon ortamım kısıtlı olması sayın savaşın dediği gibi sabrımızın az olması çalışmalarımız askıya almamıza sevep oldu
fakat yakın zamanda tekrar çalışma yapıcam

Eski 30-05-2013, 08:45   #21
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sayın wetman hayvan gübresini solcana adepte çalışmasını takdir ediyorum
şöyleki:
hayvan gübresi genel olarak sabit yapılı bir besin ,beni düşündüren sadece hayvana verilen antibiotik veya ilaçlar bu konu aşılırsa veya solcanlara zararı olmassa hayvan gübresini solcan gübresini çevrilmesi ****** çok güzel bir gübre sağlanır
ekosol solcan ları kırmızı kaliforniya ırkları aklınıza başka birşey gelmesin ben tesisi gezdim burçin hanım dan solcanda satın aldım fakat balkon ortamım kısıtlı olması sayın savaşın dediği gibi sabrımızın az olması çalışmalarımız askıya almamıza sevep oldu
fakat yakın zamanda tekrar çalışma yapıcam
Sayın İdris Şenol Bey Merhaba.
Biz büyükbaş hayvan yetiştiriyoruz fakat gübrelerini yeterince değerlendiremiyoruz. Solucanlara bu gübreleri uygun şekilde mama yapıp yedirersek hem gübrelerimizi değerlendirmiş olacağız hem de ayrı bir ek gelir elde etmiş olacağız. Sayın Savaş Bey solucanlar konusunda oldukça bilgili. kendisinden özel mesajlarla yararlanıyoruz, buradan ayrıca teşekkür ediyorum.

Büyükbaşlarda biz fazla bir antibiyotik kullanmıyoruz, çünkü buna gerek kalmayacak şekilde koruma tedbirleriyle işi götürüyoruz. Ayrıca antibiyotik kullanılsa bile gübre fermente olduktan sonra mama olarak kullanıldığı için antibiyotikler çok kısa süre içinde yıkımlanır. Bu konuda hiç endişeniz olmasın.

Solucan gübresi işine gönül verdik rüyalarımızda bile solucan görür olduk. Etlik kümes, büyükbaş, topraksız tarım derken bir işimiz daha oldu yani. Çevremdeki dostların maymun iştahlı olarak veya para hırsı olan biri olarak tanımalamalarından çekinsem de ülkemi çok seviyorum ve muassır medeniyetler düzeyine çok çalışmakla ulaşabileceğimizi düşünüyorum. (bu arada wetman değil de vetman olarak yazabilirseniz ayrıca memnun olurum "w" alfabemizde olmadığı için kullanmam pek.)

Biz Burdur'daki solucan işletmesine gittik ve onlarında büyükbaş gübresini solucanlarda mama olarak kullandıklarını gördük. Yakında İstanbul ve Edirne'ye de gitmeyi düşünüyoruz. Siz Edirne'de olduğunuza göre M. Hanefi Beylerin solucan işletmesine gitmişsinizdir. Kısmetse biz de gideceğiz.
İnşallah ülkemize değer katacak bu işte de başarılı oluruz. Görelim Mevlam ne eyler, ne eylerse güzel eyler.. Selamlar... Saygılar...

idris şenol ve sabri10 beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2014, 15:17   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2009
büyükbaş hayvan gübresini hangi işlemlerden sonra solucanlara veriliyor

kralmahmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 06:27   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kralmahmut Mesajı Göster
büyükbaş hayvan gübresini hangi işlemlerden sonra solucanlara veriliyor
Solucanlarin gubreyi hizlica decompose yapmasi icin gubrenin ayiricidan gecirilmesi gerek.

Separator mobilny w gorzelni. - YouTube

Düzenleyen tezcanibrahim : 18-02-2014 saat 06:28 Neden: Imla
tezcanibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2014, 16:26   #24
Yeni Üye

Tek Hayal's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Arkadaşlar Elimde 1000 adet üstü + 50 adet kokon bulunmakta ÜCRETSİZ bana adres veren arkadaşa kargolamak istiyorum . Vakit darlığı nedeni ile ilgilenemiyorum Siz Solucanseverler ile paylaşmaktan onur duyarım . Kargo ücretini karşıladığınız takdirde istediğiniz adrese gönderebilirim .

Tek Hayal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 11:14   #25
Yeni Üye

Tek Hayal's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Merhaba Arkadaşlar Mersinden Emekli bir amcaya verdim solucanları ve kokonları her şey için teşekkürler...

Tek Hayal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 20:35   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2007
Ben alabilrim kocaeli

atenam26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2015, 08:30   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Sayın İdris üstadım bu balkonda sinek yapma olayına sinek tuzakları ile bir çare bulunamaz mıydı acaba, ben konulara baya bir geç kaldım,konu'la rı yavaş yavaş inceliyorum.Kusuruma bakmayın

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 17:25   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2015
Ticari olarak ilgiliyim
fiyatlar ne düzeyde acaba?
Avrupa ülkelerine ihracatı tı varmı?

VERMİRAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 08:06   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Sayın VERMİRAN herhalde konuyu açan ve takip eden üyeler buraya bakmıyorlar,Avrupaya ihracatı vardır tahminim ordakilerden ucuza verebilirseniz Ben de çörekotu yağı ihraç edeyim dedim bizdekiler daha pahalıya mal oluyor çünki devamlı zam geliyor

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 00:05   #30
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

http://https://www.youtube.com/watch?v=qVI_flLPZJw
EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ ÇİFTÇİ TV 2015 ROPÖRTAJI

extant958 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024