agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2010, 00:17   #31
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Halil usta,

Bozma bizi. Bedavaya bir kutu gönderirler işte diye sinyal veriyoruz. Çıktısını ne edim aslı var iken. Yumurta diye de tavuk yumurtasından başka birşey görmemişiz. Nerden tanıyacam solucan gübresini.

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 00:28   #32
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Sayın Mete,

Linkler açılmıyor. Benim bilgisayar eski. Ondandır. İlginize teşekkürler.

Büyük alanlarda zordur bu iş. Bir de damla sulama faktörü var. Sadece hedef sulanır. Diğer alanlar kuru kalır. Bu şartlarda solucanlar sulama alanı dışına pek çıkmadan bitki dibinden ayrılmazlar. Bu dezevantajı ben avantaj gibi görüyorum. İşime yarıyacak. Onun için ayrıca gübre tesisi yapmaya gerek yok. Bana lazım olacak doğru tür ile hazırlanmış bir kutu solucan.

Saygılar

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 08:21   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2010
Sayın bayındırmevki,

Videoyu izleyemeyenler için kısaca açıklamak gerekirse.

Farkli çapta pimaş borular 40-60 cm boyunda olabilir yarısına açılacak delik
lerle solucan kuyusu hazır hale getiriliyor.Borunun delikli kısmı toprağın altında kalacak şekilde gömülmesi ile solucan kuyusu işlemi tamamlanıyor.

Artık yapılması gereken bahçemiz veya tarlamızdaki mevcut solucanları kuyuya çekmek.Çürümüş veya çürümeye yüz tutmuş ne bulursak organik kuyumuzu doldurmak.Neler olabilir?Yaprak,meyve,sebze ile turunçgiller ve soğan hariç,pişmiş yemek artıkları ile et olmasın lütfen vs ile doldurmak.Artık çürüntüleri keşfedecek bahçemiz solucanlarının lokantası hazır buyursunlar afiyetle yesinler beslensinler sayıları artsın.

Arzu ettiğimiz kadar kuyu sayısnı artırmak mümkün.

Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 17:03   #34
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Arkadaşlar,

şu sıralar araştırmakta olduğum bir kaç konu var. Bu konular tam da yukarıda yazılanlarla çakışıyor.

Bunlardan birincisi,

solucan gübresinin içeriğinde yer alan yararlı bakteri ve diğer mikroorganizmaların yaşamaya devam edebilmeleri için gübrenin belli bir nem oranını sürekli olarak koruması gerekiyor. Eğer gübre kurursa, ki daha önce de bahsedilmişti, mukus tabakasından dolayı sertleşiyor. Kuruyan gübre içindeki yararlı bakteri, mikroorganizma vs. canlılar da yitebiliyor, ya da en azından öyle olduğu kanısındayım. Bu konuyu yabancı internet sitelerinde forumlarda tartışıyorum, ayrıca ABD'de lisanslı bir üreticiya danıştım yanıt bekliyorum.

İkinci konu da,

solucan gübresinin doğrudan toprak yüzeyine değil de toprak yüzeyinin hemen altına uygulanması konusunda. Çünkü yüzeyde olan gübre hava, güneş vs. etmenler yüzünden etkisini daha çabuk yitirebiliyor. Ama hemen toprak yüzeyinin altına serilen gübrede bulunan mikroorganizmalar yaşamaya ve çoğalmaya devam ediyorlar. Burada aldığım duyumlara göre damala sulama yapan üreticiler, damala sulama sistemlerini sabitledikleri için gübreyi toprak altına vermekte zorlanıyorlarmış. Bazı kişiler bu nedenle çeşitli tekniklerle solucan gübresini sıvı solucan gübresine dönüştürme yoluna gidiyorlar. Bu da gübrenin fiyatını arttırıyor tabi. Bu konuda belki de yeni sulama tekniklerini araştırmak gerekecek.

Ayrıca damla sulamada su sadece hedef noktaya verildiğinden solucanlar da burada yoğunlaşacak. Ama bence bu bir avantaj olmayabilir. Çünkü solucanlar toprakta ne kadar çok yayılım gösterirlerse o kadar iyi oluyor.

Br diğer konu da, yine bir yerlerde okumuştum, uygun koşullarda solucan yumursasındaki yavrular yaklaşık 1 yıl kadar yumurta içinde kalabiliyorlar.

Son olarak, farklı tür solucanlar bir araya geldiği zaman biri diğerine baskın gelip onu yok edebileceği gibi, ortaya daha iyi yeni bir türün de çıkabileceğine dair söylemler ve çalışmalar var. Bu da dikkat edilmesi gereken bir konu.

Saygılarımla!

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 17:33   #35
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Solucan gübresini de torf gibi ambalajında nemli tutmak gerekli.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 20:43   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Evet, hatta bir kilo sulucan yerine, bir kilo solucan gübresi daha makbule geçecek.

Solucan gübresinde solucanların yumurtaları var diyor; Acemi Usta... Gübre seçimi aslında solucan seçimidir de...
Savaş Bey in Burçin Hanım la yaptığı söyleşide şöyle bir anektod geçiyor.

"Biz birkaç noktaya solucan gübresi verdiğimizde, o zamanlar mevsim gereği çok iyi bir kurutma yapamamıştım, gübre yumurtaları ile beraber gitmiş. Orada doğmuşlar. Sonra bana telefon açtılar ve “Aşk olsun Burçin hanım ya! Biz torbayı açtık bir yığın solucan çıktı içinden.” Dedim ki o solucanları olduğu gibi bana gönderin. Ben size iki kat para ödeyeyim dedim."

Eski 21-10-2010, 11:50   #37
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

İleride Burçin hanım doğrudan solucan da satacak. Amaç solucan bulmaksa eğer o kolay iş.

Eski 21-10-2010, 12:01   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ben de solucan alacaklar arasındayım.

Satışa ne zaman başlayacak?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 14:24   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sn. Denizakvaryumu,

Senin bahçe bildiğim kadarıyla çok güneş alan bir bahçe. Yazın toprağın nem durumunu solucanlar için uygun koşullarda tutmak çok önemli.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 14:30   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Haklısınız en azından yeni dikilen fidanların biraz büyümesini beklemek en doğrusu ...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2010, 12:55   #41
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Ne zaman solucan satışı yapılacak, bu konuda henüz bir bilgi yok.

Eski 01-11-2010, 09:13   #42
Ağaç Dostu

SOLUCAN SEPETİ YAPIMI VE BİR BAŞKA UYGULAMA

http://www.chow.com/food-news/55532/...-worm-compost/

http://www.dailymotion.com/video/x67...tage_lifestyle

Eski 09-11-2010, 19:03   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2010
sayın mete bey videolarınız çok güzel malesef yabanci ülkelerin göstermiş oldugu ilgi çok büyük sizlerden daha çok katkı bekliyorum derslerde biz bu konuları kısmen görüyoruz benim ilgim arttı.
sadece balık tutuyordum ama bundan sonra bitkilerimde gübre elde etmek amacı ile kullanıcam.

batanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2010, 07:46   #44
Ağaç Dostu

Sayın batanik,hangi bölümde nerde okuyorsunuz?
Derslerde okutuluyor olması beni sevindirdi.
Forum da sayın nariçi ve sayın epsody nin yapmış olduğu çalışmaları
okumanızı tavsiye ederim.

Eski 10-11-2010, 08:28   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucanları tanıma konusundaki gayretli çalışmalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mete Mesajı Göster
Sayın batanik,hangi bölümde nerde okuyorsunuz?
Derslerde okutuluyor olması beni sevindirdi.
Forum da sayın nariçi ve sayın epsody nin yapmış olduğu çalışmaları
okumanızı tavsiye ederim.
Sorunuzu ben soracaktım siz daha pratik davrandınız samimi paylaşımlarınıza teşekkürler, batanik arkadaşımız okullardaki solucanların tanıtımını sağlayan konu ve dersleri detayları içinde bizlerle paylaşırlarsa bizlerinde bu konuda ellrimizden gelen sunumlarla bilgilerimizi eğitim kurumlarına yönelik çalışmalara girebilriz.

Sevgili mete arkadaşım benim de size yönelik bir sorum olacak, solucanları tanıma konusundaki paylaşımlarınızın artmasına memnun olarak sizin bu konuda yani solucan gübre üretme çalışmalarda ne kadar bir pratik bir ilgi alanınızın çalışmaları hakkındaki paylaşımlarınızı açıklarsanız bizleri daha memnun etmiş olursunuz.

Düzenleyen epsody : 10-11-2010 saat 08:34 Neden: yazıda düzenleme.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 18:29   #46
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın mete epso dy yazdım ama sizinde enaz epsody kadar bilginiz olduğu kanısındayım yavru solcanlar yumurtadan çıktıktan sonra ebatları ve şekilleri renkleri hk bilgi verirmisiniz
birde ben biray önce belki bilirsiniz kaliforniya solcanı almıştım!!! bu zamanda yavrulama ihtimali varmı teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2010, 09:10   #47
Ağaç Dostu

Sn epsody,
Konuyla ilgim sene başından beri amatör olarak sanıyorum bin kadar solucanım var 250 litre 5 ayrı kabda gübre üretmek şeklinde.Taha99 la beraber deneysel çalışmalarımız sürüyor.
Sn idris şenol solucanların yumurtlama sonrası ebat ve şekilleri gözlemlemiş değilim henüz ancak merak etmeyin oda sıcaklığında üreme ve üretim durmaksızın devam eder.

Eski 16-11-2010, 01:59   #48
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

İdris bey ben bu konuda hemen yanıt vereyim. Birincisi solucanların çiftleşme ve kokon üretmeleri için kapları içinde kesinlikle yeterli nem oranının olması gerek. Eğer kap fazla ıslak veya fazla kuru ise çok az sayıda solucan çiftleşme eğilimi sergiliyor. Olması gerekn nem oranı 80-90%'dır.

Kaptaki nem uygun seviyede olunca solucanların hızla çiftleşmeye başladıklarını göreceksiniz. Kokonlar, limon şeklinde, ve tam olarak "O" harfi büyüklüğündedirler. İçerisinde ortalama 3-4 adet yavru solucan çıkar. Yavru solucanlar doğar doğmaz beyaz, hafif saydamdırlar. Doğduktan yaklaşık 8-9 saat sonra kırmızı rengini almaya başlar. Şunu hemen belirtmeliyim ki, ilk doğdukları anki beyaz halleri solucan gübresi üretim kabındaki bir başka canlıya çok benzer. Bu canlılar da asitli ortamda yaşayan bir tür beyaz solucandır aslında ama boyutları hiç büyümez. Bembeyazdırlar ve eğer kapta onlardan çok sayıda varsa, kabın içeriği aşırı asitlidir demektir.
Solucanların çiftleşmesi ve üremeye gitmeleri için ayrıca nem dışında gerekli olan bir diğer şey de, sıcaklıktır. Solucanların, 18-27 santigrad derece arasındaki sıcaklıklarda üreme eğilimi artar. Bu nedenle kış aylarında hem cinsel üretim hem de gübre üretimi oldukça düşer.

Yazdığım bu bilgiler gerek araştırmalarım sonucunda, gerekse de bizzat kendi denemelerim ve tecrübelerim neticesinde elde edilmiştir.

Ben deneme olarak, 8 adet solucanı yataklama malzemesiyle birlikte küçük bir kaba aldım. Ağzı kapalı olan bu kaptaki nem oranı ve ortam sıcaklığı asıl kaptakine göre daha rahat takip edilebilirdi. Yaklaşık 1,5-2 ay sonunda kapta bir çok kokon ve yepyeni yavru türemişti. Asıl kapın ise nem oranı düşüktü. Elde ettiğim ürünü hasat etmeyi düşündüğüm için bir süredir fazla sulama yapmıyordum. Ancak havaların soğumaya başlaması ve cinsel üremenin düşeceği gerçeğini göz önünde bulundurunca, hasadı ertelemeye karar verdim, ve iyice kaynamış, soğumuş ve dinlenmiş su ile kabın nem oranını arttırdım. Bir gün sonra solucanlar çiftleşmeye başlamışlardır. Sanırım kışa tam girmeden yeterince kokon elde etmiş olacağım. Bu aşamadan sonra artık gübreyi hasat edebileceğim. Bu arada, yavru solucanlar kokonlardan çıkmadığı sürece yaklaşık 1 yıl kadar sağlıklı bir şekilde kalabiliyorlar.

Şimdilik bu kadar.
Kolay gelsin!

Eski 16-11-2010, 09:30   #49
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın savaş bilgi birkiminiz çok güzel solcan yetiştirirkende aynı zamanda araştırma yapmanız çok hoşuma gitti
8 adt solcan için kaç cm ebatlarda kap hazırladınız yatak malzemesi olarak ne kullandınız teşekkür ederim

Eski 16-11-2010, 20:33   #50
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Bir ara resmini eklerim. Kilitli kapağı olan yaklaşık 15x15'lik bir kap. Yataklama olarak, ağaç yaprakları çürüyüğü, kağıt parçaları vs. koydum. Bir süre sonra da biraz atık yemek koydum.

Eski 16-11-2010, 23:44   #51
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Savaş Mesajı Göster
Bir ara resmini eklerim. Kilitli kapağı olan yaklaşık 15x15'lik bir kap. Yataklama olarak, ağaç yaprakları çürüyüğü, kağıt parçaları vs. koydum. Bir süre sonra da biraz atık yemek koydum.
teşekkür ederim
bende başlangıçta küçük bir kapta başlamalıydım
herşeye tekrar başlamak zor ama bu sefer daha daha dikkatli olcam

Eski 20-11-2010, 02:05   #52
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-04-2010
solucan sepeti

Derslerim yoğunlaştı,solucan sepetlerimi satıyorum.25 litrelik kompost içerisinde
en az 250-300 solucan.

Düzenleyen taha99 : 26-11-2010 saat 12:21
taha99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2010, 07:53   #53
Ağaç Dostu

Taha99 kaça sepeti satıyorsun?

Eski 14-12-2010, 12:42   #55
Ağaçsever

Yeni bir başlık açtım çalışmalarımı fotoğraflarla anlatacağım.Sepetleri satın almak isteyenlerin özelden mesaj atmasını istiyorum. Solucan gübresi üretimi çalışmalarım

Eski 23-12-2010, 08:17   #56
Ağaçsever

Video linkleri

http://www.youtube.com/watch?v=C0u1g...572038D5F6C7EB

http://www.wonderhowto.com/how-to-vermicompost-77015/

Eski 20-01-2011, 08:34   #57
Ağaç Dostu

Ders vermicompost 101

composters: Bill Hoelzer (NYPIRG) & Emily Cobb

compost pro/ lecturer: Brenda Lotito (Upstate Worm Farms)

lecture audience: Syracuse University students

Eski 21-01-2011, 11:10   #58
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Görüntüleri izleyince merak ettim ben kompost yaparken bahçedeki çalışmalarımda karbon içeriği için kağıt mutlaka kullanıyorum ama forumda okuduğum bilgilerden dolayı üstünde yazı olmayan gazete kağıtlarını kullanıyorum kenar kısımlarını ayırıyorum . Burada ki çalışmada bütün gazeteyi kullanıyorlar bunun sakıncası yok mu? Ayrıca çok güzel paylaşımlar olmuş emeği geçenlere teşekkürler.

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 11:42   #59
Ağaç Dostu

Sn artemisia,
Gazete kağıdı kullanılabilir,tercih edilen renkli sayfalar olmaması yoksa siyah mürekkebin zararı yok.

Eski 22-01-2011, 14:23   #60
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Teşekkür ediyorum çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
burçin karababa, mete, solucan, solucan gübresi, vermicompost

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024