agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni214Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2018, 14:58   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Üretimin yavaş olduğunu neye göre karar verdiniz? Solucanların günlük olarak kendi ağırlıkları kadar besin tükettikleri ve bunun yarısını kendi ihtiyaçları için kullanıp, kalanını dışkı olarak çıkarttıkları pek çok yerde söyleniyor. 500 solucanın ağırlığını düşünürseniz, çok az bir miktar gübre oluşturacakları ortaya çıkar. Ayrıca bu solucanların belli ısının altında çalışmaları çok yavaşlıyor. Nasıl bir kapta besliyorsunuz?
Sevgili Üstadım. Dediğiniz bilgiler evet nette var. Ayrıca her bir solucanın 0,8 gr olduğu kabulü ile hesap yapılıyor. 500(solucan sayısı)*0,8(solucan ağırlığı)*75(75 gündür bendeler...)*0,5(yarısını gübreye çevirse...)=15 kg solucan gübresi demek. Bende değil 15 kg 1 kg bile gübre yok şuanda.Besleme kabımın fotğrafını aşağıda ekledim. Sıcaklığı oda içinde stabil ve 22 derece. Yemedim yedirdim Ayrıca içini boşalttım ve kokon sayısının da oldukça az olduğunu gözlemledim. %100 yanılma payı ile maksimum 40 kokon var toplamda.

Ne dersiniz?

Eklenen Resimler

Kmpst60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2018, 15:09   #212
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Sn. Kmpst60;

Sn. tarku'nun dediği gibi solucanların zaten günlük tükettikleri besin miktarı belli.
Yetişkin solucanların ağırlığı 0.24 gr ile 1.4 gr arasındadır. Vücut ağırlıklarının %55’i kadar humus (gübre) üretebilme özelliğine sahiptirler.
Ayrıca videoya almışsınız ama solucanlarda bir canlı sonuçta ve siz aydınlık bir ortamda test yapıyorsunuz.
Aydınlığı sevmez solucan, ayrıca her ay ikiye katlar solucan sayınız, tabi ortam, mama vs. müsait ise.

Bu iş sabır ister. Amatör ile başlayıp daha sonra çiftlik kuranlar bile var.

Herşey sabır. Hayvanları strese sokmayın bence.

Atıyorum 500 adet solucanla başladınız ve yaklaşık 0,5gram diyelim bir solucana kabaca.

250gram solucanınız var ve bunun yaklaşık olarak ve hergün diyelim 250gram mama tüketiyor solucanlarınız.
Ayda ne eder 0,250x30=7,5kg solucan gübresi. vermicompostunuz oldu.
Ondan sonraki ay bu miktar biraz daha artar çünkü üretim devam ediyor.

Eğer yeterli miktarda mama yoksa hayvanların hareketlerinde de düşme olmuş olabilir.

Saygılar.
Sn Beşiktaş, cevabınız için teşekkürler. Ama Sn. Tarku'ya da belirttiğim gibi klasik hedeflerin çok altında üretim. O sebeple sormuştum. Benim solucanları aldığım şahıs amatörce yapıyor. O yüzden acaba ırk bozulduğu için mi üretim çok kötü diye aklıma geldi.
Lakin şu konuda haklısınız. Sonuçta bunlarda canlı ve strese sokmamak lazım. Aldım alalı ilk kez böyle rahatsız ettim yavrucakları.
Şimdi şöyle bir planım var. Bunları zaten ayırdım. Ayrı ayrı besleme kabına koyarak üretim ve üremelerini takip edeceğim. Bakalım sonuç ne olacak.
Netten profesyonel ve ticari olan birisine de videoları göndererek sordum. O da ayrı cins olduklarını teyid etti ve saf ırk verebiliriz vs. dedi. Ancak bu işin ticaretini yaptığı içinde çok güvenemedim.
Neyse kıymetli vaktinizi ayırdığınız için teşekkürler. Sevgiyle ve doğal kalınız...

Eski 02-02-2018, 18:38   #213
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kmpst60 Mesajı Göster
Sevgili Üstadım. Dediğiniz bilgiler evet nette var. Ayrıca her bir solucanın 0,8 gr olduğu kabulü ile hesap yapılıyor. 500(solucan sayısı)*0,8(solucan ağırlığı)*75(75 gündür bendeler...)*0,5(yarısını gübreye çevirse...)=15 kg solucan gübresi demek. Bende değil 15 kg 1 kg bile gübre yok şuanda.Besleme kabımın fotğrafını aşağıda ekledim. Sıcaklığı oda içinde stabil ve 22 derece. Yemedim yedirdim Ayrıca içini boşalttım ve kokon sayısının da oldukça az olduğunu gözlemledim. %100 yanılma payı ile maksimum 40 kokon var toplamda.

Ne dersiniz?
Mama olarak ne kullanıyorsunuz? Ayrıca aşırı aydınlık yerler solucanlar için rahatsız edicidir. Pet şişe yerine boş bir kasayı kullansanız, oksijen açısından daha konforlu olur, solucanlarında oksijene ihtiyaçları var.

elifaydin beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2018, 08:07   #214
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Bence solucan vs. almayın derim. Herkes para kazanmanın yolunu bulmuş saf ırk maf ırk. Ne güzel memleket be.

İnternet üzerinde bu işi ufak osb kasalarda yapanlar var o tarz birşey deneyebilirsiniz.

Mama olarak ne veriyorsunuz solucanlara?
Hayvan gübresi mi?
Sebze atıkları mı?

Kmpst60 beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2018, 12:39   #215
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Merhaba, vermikompostu yalnızca kendiniz için kullanmayı tercih edecekseniz elbette imkanınız varsa eşinizden dostunuzdan az miktarda edinin solucanlarınızı başlangıç olarak. Zaten uygun ortam şartlarında zamanla çoğalacaktır.

Ayrıca daha önce şeffaf kapta ve o denli dar bir hacimde solucan gübresi üretildiğine şahit olmadım. Genelde bu iş geniş yüzey alanlı kaplarda yapılır. Veya sürekli akış denilen sistemlerde. Altta birkaç kap örneği koydum. Kabın mümkün olduğunca koyu olmasına dikkat etmekte fayda var.

Name:  Adsız.png
Views: 382
Size:  18.0 KB
Name:  24900114_10156056019153896_8409263292924324155_n.jpg
Views: 323
Size:  17.9 KB

Ayrıca solucanları temin ettiğiniz yer solucan yatağı denilen mama malzemesi göndermediyse internetten uygun fiyata hazır solucan mamaları bulabilirsiniz. Çok uzun süreler gider o mama size. Tabii bu önerim bir satın alma içerdiği için yukarıdaki tavsiyemle tezat oluşturuyor elbette ama zorda kalınırsa düşünülebilir. Beslerken C/N oranına dikkat edilmeli. Deri solunumu yaptıklarından nem demek bu arkadaşlar için hayat demek aynı zamanda.

Son olarak şahsen vermikompostun büyük ölçüde hayvan kullanımına girdiğini düşünsem de solucanlarınızın tıpkı kedi, köpek gibi sahiplenilmiş bir pet hayvanı gibi bakıma muhtaç olduğunu unutmamakta fayda var. Kolaylıklar dilerim.

tarku, devrann ve elifaydin beğendi.

Düzenleyen its_just_a_ride : 03-02-2018 saat 12:41 Neden: yazım hataları
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 12:43   #216
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Mama olarak ne kullanıyorsunuz? Ayrıca aşırı aydınlık yerler solucanlar için rahatsız edicidir. Pet şişe yerine boş bir kasayı kullansanız, oksijen açısından daha konforlu olur, solucanlarında oksijene ihtiyaçları var.
Üstadım mama olarak muz kabuğu, çay posası, fermente büyükbaş hayvan gübresi... Mama vermeden önce nem ve ph kontrolü yapıp veriyorum. Ph 7 ve üzeriydi şimdiye kadar. Mama ile alakalı bir sıkıntı yok zira yaşadıkları ortamı terketme girişimleri hiç yok. Bu 10lt lik kabın üstünde bir hayli hava deliği mevcut. Oksijen sıkıntısıda olmaz diye düşünüyorum. Sayıları eğer artarsa 20 lt lik kaba ve ardından daha geniş bir kaba aktarım yapacağım. Ancak şimdilik sayıları az olduğundan ve tüketimde az olduğundan geniş hacimli kap kullanırsam mama öğünlerini; tüm yüzeye yaymam gerektiğinden daha fazla vermem lazım. Bu durumda sineklenme oluyor ki bu durumda sadece onların değil benim de evden kovulma ihtimalim var hanım tarafından

Eski 04-02-2018, 12:45   #217
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Beşiktaş Mesajı Göster
Bence solucan vs. almayın derim. Herkes para kazanmanın yolunu bulmuş saf ırk maf ırk. Ne güzel memleket be.

İnternet üzerinde bu işi ufak osb kasalarda yapanlar var o tarz birşey deneyebilirsiniz.

Mama olarak ne veriyorsunuz solucanlara?
Hayvan gübresi mi?
Sebze atıkları mı?
Üstadım mama olarak muz kabuğu, çay posası, fermente büyükbaş hayvan gübresi... Mama vermeden önce nem ve ph kontrolü yapıp veriyorum. Ph 7 ve üzeriydi şimdiye kadar. Mama ile alakalı bir sıkıntı yok zira yaşadıkları ortamı terketme girişimleri hiç yok.

Eski 04-02-2018, 13:00   #218
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Ayrıca daha önce şeffaf kapta ve o denli dar bir hacimde solucan gübresi üretildiğine şahit olmadım. Genelde bu iş geniş yüzey alanlı kaplarda yapılır. Veya sürekli akış denilen sistemlerde. Altta birkaç kap örneği koydum. Kabın mümkün olduğunca koyu olmasına dikkat etmekte fayda var.
Üstadım yemlemeyi 4 parmak kadar yapmak gerektiği belirtilmiş bir çok yerde. Geniş yüzeyli bir kap kullanırsam solucan sayısı az olduğundan ve tüketimde az olduğundan mama öğünlerini; tüm yüzeye yaymam gerektiğinden daha fazla vermem lazım. Bu durumda sineklenme oluyor ki bu durumda sadece onların değil benim de evden kovulma ihtimalim var hanım tarafından Kabın koyu olması muhtemelki ışıktan rahatsız olmalarından. Bunun için elbette çıplak formda odada bulunmuyor. Aşağıda verdiğim fotoda göründüğü gibi kitaplığımın en üst rafını onlara ayırdım.
Name:  P_20180204_144954-min.jpg
Views: 374
Size:  51.8 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Ayrıca solucanları temin ettiğiniz yer solucan yatağı denilen mama malzemesi göndermediyse internetten uygun fiyata hazır solucan mamaları bulabilirsiniz. Çok uzun süreler gider o mama size. Tabii bu önerim bir satın alma içerdiği için yukarıdaki tavsiyemle tezat oluşturuyor elbette ama zorda kalınırsa düşünülebilir. Beslerken C/N oranına dikkat edilmeli. Deri solunumu yaptıklarından nem demek bu arkadaşlar için hayat demek aynı zamanda.
Solucan yatağını kartonlarla ve aldığım yerden temin ettiğim çok az mama ile oluşturdum. Mama olarak muz kabuğu, çay posası, fermente büyükbaş hayvan gübresi... Mama vermeden önce nem ve ph kontrolü yapıp veriyorum. Ph 7 ve üzeriydi şimdiye kadar. Mama ile alakalı bir sıkıntı yok zira yaşadıkları ortamı terketme girişimleri hiç yok. Nemini 3 günde bir kontrol edip nemlendiriyorum. Küçük ilaç pompalarını kullanarak klorsuz su ile püskürtme yöntemi uygulanarak nemlendirme yapıyorum.

Düzenleyen Kmpst60 : 05-02-2018 saat 14:06
Eski 05-02-2018, 09:53   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın Kmpst60
Üretim kabınızı değiştirmediğiniz sürece solucan sayınızda herhangi bir artış olması mümkün görünmüyor. Yüzey alanı daha geniş bir alan tercih ediniz. Saklama kaplarından tercih edebiliriz 10lt-20lt lik yatay saklama kaplarının rahatlıkla kullanabilirsiniz.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 12:10   #220
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Sayın Kmpst60
Üretim kabınızı değiştirmediğiniz sürece solucan sayınızda herhangi bir artış olması mümkün görünmüyor. Yüzey alanı daha geniş bir alan tercih ediniz. Saklama kaplarından tercih edebiliriz 10lt-20lt lik yatay saklama kaplarının rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Üstadım m2 ye 10 bin ila 30 bin solucan bırakılması gerektiği yazıyor nette. Benim bu hesaba göre 314 ila 942 solucan bakıyor olmam lazım bu kapta. Matematiğe uygun ama yine de değerlendirmenizi dikkate alarak daha geniş yüzeyli bir kaba aktaracağım.

Eski 05-02-2018, 12:22   #221
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Evde bu iş olmaz sn. kmpst60.
Yenge hanım haklı ne yalan söyleyim.
Bu iş için depo tarzı bir yerinizin olması lazım ve evden farklı bir yerde bulunması gerekir bence.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 12:31   #222
Yeni Üye

Wink

Alıntı:
Bu iş için depo tarzı bir yerinizin olması lazım ve evden farklı bir yerde bulunması gerekir bence.
Neden olmasın Üstadım . Azar azar yemlendiği sürece ne koku var ne sinek... Ayrıca sıcaklığı stabil 22 derecede...Ticari yapsam haklısınızda zaten hobi amaçlı ve kendi bitkilerim için yapıyorum...

blick beğendi.
Eski 05-02-2018, 13:57   #223
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
İç mekanda sorunsuz yürütülebiliyor solucan gübresi üretimi. Özellikle iç mekan bitkilerini beslemede ve balkon bahçeciliği yapanlar için önemli kompost kaynağı olabilir bu yöntem. Mutfak tezgah altı dolabında bile yapılabilir. Kafalardaki kalıpları yıkmaya bakıyor sadece bu iş.

Bu komposta alternatif olarak bokashi kompostu tercih edilebilir diğer yandan.

Kmpst60 beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 15:35   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kmpst60 Mesajı Göster
Neden olmasın Üstadım . Azar azar yemlendiği sürece ne koku var ne sinek... Ayrıca sıcaklığı stabil 22 derecede...Ticari yapsam haklısınızda zaten hobi amaçlı ve kendi bitkilerim için yapıyorum...
Evde küçük çapta yapıldığı sürece rahatlıkla yapabilirsiniz. Çok soğuk ya da sıcak olmadığı sürece balkonda da bakabilirsiniz illa evin içinde olmasına gerek yok.
Mama olarak verdikleriniz dışında türk kahvesi telvesi ve kurutulmuş yumurta kabuklarını rondodan geçirip un haline getirerek verebilirsiniz.

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 09:50   #225
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 09:52   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2016
50.000 e yakın solucanım oldu şimdilik hobi ve kendi gübre ihtiyacım için uğraşıyorum emeklilikte ticari niyetim var inşallah

MustafaTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 19:11   #227
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MustafaTepe Mesajı Göster
50.000 e yakın solucanım oldu şimdilik hobi ve kendi gübre ihtiyacım için uğraşıyorum emeklilikte ticari niyetim var inşallah
Aman diyeyim. Ticari olarak bu işe girmeden önce, büyük üreticilerin, küçük üreticiler için hazırladığı kazıkları iyice öğrenmenizi tavsiye ederim. Önce insanlara solucan sattılar, şimdi küçük üreticiler kendilerine rakip olmaya başlayınca "ısıl işlem" şart koşulsun diye kanun çıkarttırmaya çalışıyorlar. Büyük balık, deniz de küçük balık istemiyor.

aydemiraydın ve blick beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024