agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2020, 12:49   #721
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-06-2008
Belirtmeyi unuttum; en alt kat sızan sıvıyı toplamak için yalnızca. Orada biriken sıvıyı zaman zaman atıyorum, gerçi çok birikmiyor. İkinci ve üçüncü kat solucanlar içindi.
Teşekkürler cevabınız için.

meeteine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 14:42   #722
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Belirtmeyi unuttum; en alt kat sızan sıvıyı toplamak için yalnızca. Orada biriken sıvıyı zaman zaman atıyorum, gerçi çok birikmiyor. İkinci ve üçüncü kat solucanlar içindi.
Teşekkürler cevabınız için.
Sn meeteine ,
En alt katta biriken sıvıyı neden atıyorsunuz ? Bitkilerinize sıvı gübre olarak kullanabilirsiniz.

Ömer Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 23:51   #723
Yeni Üye

rivasol's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Merhaba herkese.
Yaklaşık üç ay önce evde solucan beslemeye başladım. Büyük plastik kutular ile üç katlı solucan evi yaptım, kiracılar ikinci katta yaşıyorlar.
Solucanların yaşadığı ikinci kat tümüyle doldu ve gübre hasat zamanı geldi. Üst kata davet etmek için üçüncü kata solucan yatağı hazırladım ve bir miktar da mutfak artıklarından hazırladığım (üç aydır mutfak artıkları ile besliyorum) besinlerinden biraz koydum.
Üçüncü katın alt tarafında solucanların rahatça geçebilmesi için çok sayıda 7-8 mm çapında delikler var.
Üç gün olmasına rağmen, üst katta sadece bir kaç tane solucan var. Sizce nerede hata yapıyorum, neden hala çıkmıyorlar?
Gübre hasatı için daha kolay-etkili bir yöntem var mı?
alt kaplardaki mamalar tam yenmediği sürece solucanlar diğer üst kaba geçiş yapmazlar. mamalamayı hafta 1 olarak yapmalısınız belki 10 günde bir. mama tam yenmeden yeni bir kap koyarsanız sadece genç solucanlar yeni kaplara giderler. yetişkinler diğer kapta kalıcaktır. üretimde takıldığınız konular var ise Rivasol firmasının web sitesinden canlı destek alabilirsiniz. blog yazılarında solucanların bakımı, gübre hasatı vs gibi bir sürü makale vardır incelemenizi tavsiye ederim.

Hangi Solucan Gübresi? Solucan Gübresi Nedir? bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

ayrıca Solucan Gübresi sızıntı suyu ile sıvı gübre arasındakı farkları nasıl ayırt etmeniz gereken açıklayıcı bır yazıda linktedir.

rivasol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2020, 23:59   #724
Yeni Üye

rivasol's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ömer Bey Mesajı Göster
Sn meeteine ,
En alt katta biriken sıvıyı neden atıyorsunuz ? Bitkilerinize sıvı gübre olarak kullanabilirsiniz.
sızıntı suyu sıvı gubre olarak kullanmak pek uygun degıldır. kaptan akan sıvı genelde kullanılan sebze ve meyvelerden akar sıvıdır. Sölom sıvısı diye adlandırılan bir ürün degildir. sölom sıvısı solucanların dışkıladıkları gübrede vardır. ağırlıkla veya elinize aldıgınız gübreyı sıkınca akıcak bir sıvı degıldır. kabınızdan sıvı akıyorsa ya cok nemlendirmişsinizdir bu gübre kalitesini bozar, **** cok fazla sebze veya meyve atığı kullanmışsınızdır.

MeyveliTepe ve ebd beğendi.
rivasol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2021, 18:20   #725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Ben yaklaşık 3 senedir bahçede besliyorum solucanları. İlk kış donarak ölmesinler diye düşünerek ısıtıcı koymuştum malum Kayseri kış şartları solucanlar için ölümcül olabilir. Ama daha sonraki kış üstlerini sadece naylonla örttüm ve hafta bir kez mutfak atiklariyla besledim. Daha sonraki senelerde aynı yöntemi uyguladım ve şükür kışları sorunsuz atlatabiliyorlar. Baharları da oluşan kompostu alıp bahçedeki bitkilerde kullanıyoruz. Bahçesi olanlar için direkt toprakta yaşam ortamı oluşturmak solucanlar için daha güzel olabilir. Olası toksik durumlarda solucanların kaçacağı bir ortam olmuş oluyor toprak. ****** Kayseri şartları için bu dediğim şey geçerli ,yoksa ılıman iklime sahip bölgelerde ,psolucanların birer istilacı türe dönüşmeleride söz konusu olabilir.

i.sunaz beğendi.
Dogayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2021, 18:28   #726
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2016
Solucanları bahçeye direkt koyma fikri aslında sonbaharda çıkan yaprak ve bahçe artıklarının hızlıca kompostlaşmasını sağlamak düşüncesiyle oldu. Ben bahçe atıklarını yıllardır toprağa gömerim ama toprağa gömerek kompostlaşmasını beklemek uzun zaman alıyor. Solucanlar bu işi oldukça kısa bir sürede gerçekleştiriyorlar. Yaklaşık 6 ay gibi bir sürede ağırlıklı olarak ağaç yaprakları ve mutfak artıklarından oluşan karışımı kompostlamiş oluyorlar. Bizede bu kaliteli kompostu kullanmak kalıyor.

devrann ve kbulbul beğendi.
Dogayadost Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2023, 10:14   #727
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Merhaba sevgili forum üyeleri. Bitkisel atıklarla solucan kompostu üretmek için nasıl bir sistem izlemek gerekli. Yani hayvan dışkısı kullanmadan. Ev atıkları da kullanmadan. Sadece bahçedeki dal öğütme makinasından çıkan parçalar, öğütülmüş otlar, yaprak kuruları, ot kuruları gibi sadece bahçe kökenli materyalleri kullanarak nasıl bir proses uygulamak gerekli. Hangi karışım oranı kullanılmalı. Veya bu konuda bir makale video benzeri kaynağa nasıl ulaşırım. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.

chelik26 beğendi.
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2023, 10:45   #728
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi junior Mesajı Göster
Merhaba sevgili forum üyeleri. Bitkisel atıklarla solucan kompostu üretmek için nasıl bir sistem izlemek gerekli. Yani hayvan dışkısı kullanmadan. Ev atıkları da kullanmadan. Sadece bahçedeki dal öğütme makinasından çıkan parçalar, öğütülmüş otlar, yaprak kuruları, ot kuruları gibi sadece bahçe kökenli materyalleri kullanarak nasıl bir proses uygulamak gerekli. Hangi karışım oranı kullanılmalı. Veya bu konuda bir makale video benzeri kaynağa nasıl ulaşırım. Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.
Selülöz ve lignin'in solucan tarafından hazmedilebilir duruma gelmesi için önce bu gibi malzemeyi kompostlayacaksınız. Buradaki kaynaklarda tüm sorularınızın yanıtı var. https://blog.meyvelitepe.org/kompost/

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2023, 12:09   #729
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Selülöz ve lignin'in solucan tarafından hazmedilebilir duruma gelmesi için önce bu gibi malzemeyi kompostlayacaksınız. Buradaki kaynaklarda tüm sorularınızın yanıtı var. https://blog.meyvelitepe.org/kompost/
Cevabınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz yazıyı okuyacağım, hatta önceden de okuduğum bir yazı ama unutmuştum. Bir sorum daha olacak ama. Elimdeki bu yaprak, dal öğütülmüşü, kuru ot, ufaltılmış çalı çırpı gibi bahçeden çıkan materyalleri dediğiniz gibi kompostlamak yerine doğrudan bahçe toprağına sersem ve rotavatörle karıştırsam toprağın içinde dekompoze olarak toprak kalitesini artırır mı. Açıkçası elimde çok fazla malzeme çıkıyor, ve bunları tek başıma fazlaca aşamadan geçirmek çok stresli ve yorucu oluyor. Ben ufak çaplı solucan gübresi çoğaltmaya çalışıyordum aklımda olan şuydu. Elimde çok fazla miktarda bahçe artığı çıkıyor bununla direkt olarak solucan gübresi üretmem mümkün olabilir mi düşüncesi içindeydim ama direkt olarak bunu yapamıyorsam solucan gübresi üretimim minimal düzeyde kalabilir elimdeki bahçe artıklarını direkt toprağa karıştırmak benim için en iyi çözüm olabilir. Bunun mümkün olup olmadığını sorsam rica etsem cevap verebilir misiniz. Bu şekilde toprak kalitesini ve yapısını güçlendirmem mümkün olabilir mi. Yani toprağa kompost karıştırmış gibi olur muyum orta vadede.

Eski 01-02-2023, 13:07   #730
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz yazıyı okuyacağım, hatta önceden de okuduğum bir yazı ama unutmuştum. Bir sorum daha olacak ama. Elimdeki bu yaprak, dal öğütülmüşü, kuru ot, ufaltılmış çalı çırpı gibi bahçeden çıkan materyalleri dediğiniz gibi kompostlamak yerine doğrudan bahçe toprağına sersem ve rotavatörle karıştırsam toprağın içinde dekompoze olarak toprak kalitesini artırır mı. Açıkçası elimde çok fazla malzeme çıkıyor, ve bunları tek başıma fazlaca aşamadan geçirmek çok stresli ve yorucu oluyor. Ben ufak çaplı solucan gübresi çoğaltmaya çalışıyordum aklımda olan şuydu. Elimde çok fazla miktarda bahçe artığı çıkıyor bununla direkt olarak solucan gübresi üretmem mümkün olabilir mi düşüncesi içindeydim ama direkt olarak bunu yapamıyorsam solucan gübresi üretimim minimal düzeyde kalabilir elimdeki bahçe artıklarını direkt toprağa karıştırmak benim için en iyi çözüm olabilir. Bunun mümkün olup olmadığını sorsam rica etsem cevap verebilir misiniz. Bu şekilde toprak kalitesini ve yapısını güçlendirmem mümkün olabilir mi. Yani toprağa kompost karıştırmış gibi olur muyum orta vadede.
Sebze meyve artıklarını solucanlara verebilirsiniz. Diğer artıkları toprağa karıştırarak da toprağa organik madde kazancı sağlarsınız. Verdiğim linkte bir tane değil, 27 tane yazı var. Son beş tanesi daha geçen hafta yayınlandı. Kayna sordunuz diye verdiydim linki, başlıklarının anlamlarına göre seçerek okumak mümkün tabii de söylememin pek bir anlamı yok galiba

Eski 03-02-2023, 01:33   #731
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sebze meyve artıklarını solucanlara verebilirsiniz. Diğer artıkları toprağa karıştırarak da toprağa organik madde kazancı sağlarsınız. Verdiğim linkte bir tane değil, 27 tane yazı var. Son beş tanesi daha geçen hafta yayınlandı. Kayna sordunuz diye verdiydim linki, başlıklarının anlamlarına göre seçerek okumak mümkün tabii de söylememin pek bir anlamı yok galiba
Anlamı var olmaz olur mu. Ben sizin blogu takip ettiğimi belirtmek için öyle yazdım. Değişiklikler gözüme çarpıyor yoksa. Zaten onlarca başlık içeren bir yazıyı okudum deyip geçmem yani bir kalemde. Bu yazı ortamı beni çok sıkıyor işin açığı. 10 saniyede sözle anlatabileceğim bir ifadeyi 1buçuk saatte yazıyorum. Onda da bir sürü yanlış anlaşılma filan oluyor. Vallahi yazarken bunalıyorum çoğu zaman, süreç çok yavaş ilerliyor ))

Eski 03-02-2023, 11:15   #732
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
...10 saniyede sözle anlatabileceğim bir ifadeyi 1buçuk saatte yazıyorum. Onda da bir sürü yanlış anlaşılma filan oluyor. Vallahi yazarken bunalıyorum çoğu zaman, süreç çok yavaş ilerliyor ))
Neyse ki bu noktada kimse yazmanızı beklemiyor

Bir yanlış anlaşılma olmasın, o linkte görülenler tek bir yazının başlıkları değil, 2008 yılından 2023 yılına kadarki 15 yıllık süreçte yazılmış 27 ayrı yazı. Okuması belki 10 dakika sürer ama keşke her biri bir buçuk saatte yazılabilseydi. Yeni yayınlanan beş yazının hazırlanması 2 yıl sürdü

nazlı06 ve devrann beğendi.
Eski 21-07-2023, 18:04   #733
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2021
Merhaba. Benim bahçede çok fazla kaliforniya solucanından var. 2-3 sene önce ucuz olduğu zamanlar 2 çuval solucan gübresi kullanmıştım. Ertesi sene saksılarda bu solucanları görünce gübreyi aldığım firmaya sordum öyle birşey olmaz dediler. Artık o kadar çok ki bahçede yere temas eden tüm saksılarıma saldırıyorlar. Bu yıl 2 çuval koyun gübresi attım 1 ayda yok oldu.

Kompost denemeleri yaptığım duvarın dibinde ufak bir yer vardı depremde duvar zarar görünce büyükce bir strafor kutuya aldım içi yine solucan dolu. Evde çıkan çay posaları meyve sebze artıklarını veriyorum.

Bahçedeki solucanları kolay yoldan yakalamanın bir yolu varmı onu öğrenmek istiyorum. Aç kaldıklarını düşünüyorum bazen geceleri bahçenin dışına çıkanları yakalayıp kutuya alıyorum ama gerçekten çok fazlalar.

Dogan- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024