agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Soğuk Kompost
(https)

Beğeni Düzeni320Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2009, 14:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Fermantasyon ile sıvı gübre ve (soğuk kompost) yapmak.

Arkadaşlar kompost uygulamalarıyla bahçe ve mutfak atıklarıyla organik bileşiklerden gübre ve bitki besinleri oluşturmanın mekana ve atıkların çokluğuna bağlı olarak bazı arkadaşları bu konuda kararsızlığa götürdüğünden.

Sizlere her mekanda uygulanabilirliği açısından pratik gelebilecek fermantasyon esasına dayalı atıklardan nasıl bitki besin erikleri hazırlamanın gereğine inandığımdan bu konu başlığında paylaşımlara davet ediyorum.

ahmsol beğendi.

Düzenleyen epsody : 26-03-2010 saat 08:51 Neden: Başlıkta düzeltme.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 14:36   #2
Ağaç Dostu

Hepinize selamlarımı sunarak ilk açıklamalarımda bahçemizde bitkilere ve saksılarımızdaki çiçeklerimize doğal olarak mutfak atıklarımızla besin eriyiklerinin hazırlanışanı açıklıyalım.

Arkadaşlar bu teknik atıkları farklı mikro organizmalara yaptırmaktan ibaret örnekle süt nasıl yoğurt olarak bize daha besleyici bir hale geliyorsa, mayalı pişirdiğimiz ekmek nasıl daha besleyici ve leziz oluyorsa, atıkların bertafında ayni yoğurt ve ekmek gibi, mayalıyarak femantasyona tabi tutarak farklı bileşik olan bu atıkları kapalı bir kap içinde sulu fakat havasız bir ortamda minerilizasyon işlemine tabi tutarak, kompost süresinden daha kısa sürede amacımıza ulaşıp bitkilerimize hem organik hemde ekonomik çaylar oluşturabiliriz.

Eski 28-07-2009, 15:08   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Sevgili Epsody,
Çok işe yarayabilecek bir konu, daha fazla bilgi verebilirmisiniz?Teşekkürler.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 15:55   #4
Ağaç Dostu

Organik sıvı gübre yapmak.

Sevgili jineop; ben uzun zamandır kendi gübreni kendin yap ve kompost konularında, yorumlarımda soğuk kompost diyerek çukurda solucanlarla kompost yapımı için çok tartışmalı yorumlarla bu konuyu arkadaşlara anlatmaya çalıştım, bilmiyorum ne kadar başarılı oldum.

Sizede kendi tekniğim olan tezimi açayım arkadaşlar organik bileşikli atıkların bertarafını sağlarken klasik yöntem diyerek onların oksidasyon esasına dayalı havalı yanma ile kompost uygulamalarının karşılarına ben soğuk kompost esasına dayalı havasız çukurda solucanlarla fermantasyon esasına dayalı kompostu anlatıyordum.

Havalı kompostta yanma olayı ile organik bileşiklerin enerjileri ısı ile gaz olarak ve koku olarak kayba uğruyor ve oluşan kompostta enerji kayıpları ile kompost içeriği değer yitiriyor üstüne birde sera gazı oluşup çevre kirliği oluşuyordu.

Halbuki benim uyguladığım bu yöntem uzun yıllardan beri asya ülkelerinde uygulanan bir yöntem, kayıpları düşük düzeylerde çevreyle dost devreye etkin mikro organizmaları sokarak daha hızlı verimli bir yöntem atıkları mayalıyarak fermentasyona uğratıyoruz, gaz oluşumuna izin verilmeden atıklar bileşiklerinden ayrılarak bitkilerimize besin oluyor.

Ben mutfak atıklarımı sulu bir ortamda fakat hava almıyacak şekilde kapalı bir kapta her türlü sebze ve meyve atıklarımın içine karbon içeri fazla şekerli atık vede mayalı atık olarak ekşimiş yoğurt atığı ve ekmek artıkları ekliyorum.

Siz maya için Em veya muadili enzim gübre ile bu işi daha hızlı bir şekilde yaparda uygularsanız dışarıdan gübre ihtiyacınız önemli ölçüde azalmış olur.

Bütün uygulayacak arkadaşlara başarılar dilerim.

saleri ve acemi25 beğendi.
Eski 28-07-2009, 16:00   #5
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
evsel atıklarla gübre konusu teknik bir konu
bu konuda yardımcı olcak kişiler içimizde var onları burdan davet ediyorum)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 16:03   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.epsody nin çalışmalarını tüm forum üyelerimiz dikkatle incelemesini öneriyorum.Bu işlemde zararlı mikroorganizmalarıda barındırmadığınızda muhteşem olacaktır.Gübre kullanımınızı ucuz maliyetle ve piyasadaki bir çok gübreden daha üstün besin maddesi elde edebilirsiniz. Sonuçları hepinizi hayrete düşürecektir.Sevgiler

Düzenleyen Oğuz Alper : 31-07-2009 saat 18:20
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 16:21   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Halbuki benim uyguladığım bu yöntem uzun yıllardan beri asya ülkelerinde uygulanan bir yöntem, kayıpları düşük düzeylerde çevreyle dost devreye etkin mikro organizmaları sokarak daha hızlı verimli bir yöntem atıkları mayalıyarak fermentasyona uğratıyoruz, gaz oluşumuna izin verilmeden atıklar bileşiklerinden ayrılarak bitkilerimize besin oluyor.

Ben mutfak atıklarımı sulu bir ortamda fakat hava almıyacak şekilde kapalı bir kapta her türlü sebze ve meyve atıklarımın içine karbon içeri fazla şekerli atık vede mayalı atık olarak ekşimiş yoğurt atığı ve ekmek artıkları ekliyorum.

Siz maya için Em veya muadili enzim gübre ile bu işi daha hızlı bir şekilde yaparda uygularsanız dışarıdan gübre ihtiyacınız önemli ölçüde azalmış olur.

Bütün uygulayacak arkadaşlara başarılar dilerim.
Uygulamadan resimli örnek vermeniz mümkün mü?

Yine bağ-bahçe ortamında kimyasal kullanılmayan foseptik atıkları da bu yolla gübre olabilir mi?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 14:34   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
merhaba
arkadaşlar, taze yonca bulabilen arkadaşlar, taze yoncadan bu fermantasyonu yaparsa hem azot yönünden hemde doğal hormonlar açısından zengin bir gübre ortaya çıkar. daha önceleri bu şekilde yaprak gübresi üretenleri duymuıştum.
selamlar

ksantip beğendi.
eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 14:40   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-12-2006
piyasada organik diye satılan pek çok gübre tavuk gübresinin fermantasyondan geçirilerek sulandırılmasından ibarettir.
kullanımda dikkatli olunması gerekir. ğübre görevinin yanında mantari hastalıkları bitkilerimize taşıma olasılığı var.
zaman zaman bu tip hastalıklarla karşılaştığım oldu.

eser42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 14:45   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.eser42;

Konunun daha iyi aydınlatılması açısından sizin gibi bir zıraat mühendisi tarafından bilgilendirilmesi için çok teşekkür ederim. Sakıncaları hakkındaki yorumlarınıza katılmamak mümkün değil.

Bu ürünleri kullanırken zararlı mikroorganizma barındırıp barındırmadığı , ayrıca nematod bulaşıklığı olup olmadığının sizinde belirttiğiniz gibi fuguslarında barınmaması gerekliliğini kesinlikle sorgulamalıyız.

Aksi taktirde bitkilerimizi besleyeceğiz diye hastalık bulaştırmamız içten bile değil . Sevgiler

lolla beğendi.
Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 14:46   #11
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eser42 Mesajı Göster
merhaba
arkadaşlar, taze yonca bulabilen arkadaşlar, taze yoncadan bu fermantasyonu yaparsa hem azot yönünden hemde doğal hormonlar açısından zengin bir gübre ortaya çıkar. daha önceleri bu şekilde yaprak gübresi üretenleri duymuıştum.
selamlar
Haklısınız Eser42

Sadece organik mutfak atıklarınız bile besinler açısından son derece zengindir. Buna tavuk gübresi de ilave edebilirsiniz. Ancak içine EM1 ve melas da koyarak fermante ederseniz, tüm olumsuzlukları elimine etmiş olursunuz. Tam olarak bileşenlerin miktarlarını bu sitede başka bir başlık altında vermiştim. Oradan bakabilirsiniz. Saygılar

acemi25 beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2009, 14:52   #12
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eser42 Mesajı Göster
piyasada organik diye satılan pek çok gübre tavuk gübresinin fermantasyondan geçirilerek sulandırılmasından ibarettir.
kullanımda dikkatli olunması gerekir. ğübre görevinin yanında mantari hastalıkları bitkilerimize taşıma olasılığı var.
zaman zaman bu tip hastalıklarla karşılaştığım oldu.
Sn Eser42
Bundan önceki mesajımda belirttiğim gibi, EM1 koyarsanız, tüm olumsuzlukları elimine etmiş olursunuz. Eger hayvan gübresinden korkuyorsanız, bunu sadece mutfak atıklarıyla da yapabilirsiniz. (Katı veya sıvı olarak). Daha da emin olmak istiyorsanız, önce hayvan gübresi ve mutfak atığı ilave ettiğiniz sıvıyı pastörize edersiniz, ondan sonra EM1 ve melas ilave edebilirsiniz. Ya da yoğurt ve ekmek de koyabilirsiniz. Ancak yararlı mikroorganizmaların artmasını sağlamak için EM koymanızı öneririm. Saygılarımla.

Eski 04-08-2009, 13:04   #13
Ağaç Dostu

Denizakvaryumuna gecikmeli cevabım.

Sn;denizakvaryumu resimlenecek bir ayrıtı yok, ama ben senin anlayışına uygun olarak konuyu açarak ayrıntılarına değinerek bilgilerine sunayım.

Topladığım mutfak atıklarını küçültmek maksadıyla kollu kıyma makinasıdan geçiriyorm(ben bu işlemi solucanlarla kompost konusunu anlatırken resimlemiştim) küçültüğüm bu organik bileşikli mutfak atıklarını 50 kg. gübre çuvalına doldurup, çuvalıda 200 lt.lik kapaklı bir varile koyuyorum içine kuyu suyu ile dolduruyorum. Daha önce mayalamak için kendi bilgi birikimlerime göre oluşturduğum fermantasyon preparatında katıyorum, işlem bu kadar, fermantasyon işlemi 10-15 gün de tamamlanıyor ben bazen daha erkende içinde köpüklenme gördüğümde bu sıvı gübreyi kullanmaya başlıyorum.

Fermantasyon preparatının hazırlanmasınıda anlatayımda konuyu bağlayayım, mutfakta çürümeye başlamış sebze ve meyveleri parçalayıp bir kapta çürüme tamamlanmaya yakın melas yerine bal katıyorum ekşimiş yoğurt suyu ve hamur mayası ilevesiyle kapın kapağını kapatıp loş ılık bir ortamda preparatımı olgunlaşmaya bırakıyorum oluşum tamamlanınca buzdolabının alt gözlerinde saklıyorum ihtiyacımı alınca geri kalını bitene kadar dolapta saklıyorum.

Açıkladığım bilgiler tarafımdan organik bileşikli atıkların bertarafını sağlıyarak doğal yolla bitki besini araştımalarımın sonuçlarıdır, çalışmalarım hız kesmeden sürdürüyorum, şimdi sırada oluşturduğum sıvı gübreleri yapraktan uygulanabilir forma sokmak.

Eski 04-08-2009, 17:52   #14
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Sn;denizakvaryumu resimlenecek bir ayrıtı yok, ama ben senin anlayışına uygun olarak konuyu açarak ayrıntılarına değinerek bilgilerine sunayım.

Topladığım mutfak atıklarını küçültmek maksadıyla kollu kıyma makinasıdan geçiriyorm(ben bu işlemi solucanlarla kompost konusunu anlatırken resimlemiştim) küçültüğüm bu organik bileşikli mutfak atıklarını 50 kg. gübre çuvalına doldurup, çuvalıda 200 lt.lik kapaklı bir varile koyuyorum içine kuyu suyu ile dolduruyorum. Daha önce mayalamak için kendi bilgi birikimlerime göre oluşturduğum fermantasyon preparatında katıyorum, işlem bu kadar, fermantasyon işlemi 10-15 gün de tamamlanıyor ben bazen daha erkende içinde köpüklenme gördüğümde bu sıvı gübreyi kullanmaya başlıyorum.

Fermantasyon preparatının hazırlanmasınıda anlatayımda konuyu bağlayayım, mutfakta çürümeye başlamış sebze ve meyveleri parçalayıp bir kapta çürüme tamamlanmaya yakın melas yerine bal katıyorum ekşimiş yoğurt suyu ve hamur mayası ilevesiyle kapın kapağını kapatıp loş ılık bir ortamda preparatımı olgunlaşmaya bırakıyorum oluşum tamamlanınca buzdolabının alt gözlerinde saklıyorum ihtiyacımı alınca geri kalını bitene kadar dolapta saklıyorum.

Açıkladığım bilgiler tarafımdan organik bileşikli atıkların bertarafını sağlıyarak doğal yolla bitki besini araştımalarımın sonuçlarıdır, çalışmalarım hız kesmeden sürdürüyorum, şimdi sırada oluşturduğum sıvı gübreleri yapraktan uygulanabilir forma sokmak.
Sevgili Epsody
Siz bir dahisiniz. Bütün bu birikimleri nasıl oluşturdunuz hayret ediyorum. Her gün beni biraz daha şaşırtıyorsunuz. Birgün EM'nin tüm ticari sırlarını aktaracağım kişi siz olacaksınız. Eğer ben aktarmadan önce siz zaten kendiniz kafa yorarak bulmazsanız tabii ki!

Küçük bir ekleme yapmak istiyorum. Karışımlarınızda bal kullanmayın, balın anti-mikrobiyal özelliği vardır! Ya melas ya da pekmez kullanabilirsiniz ve mutfak atıklarınızı biraz çürütüyorum demişşiniz ya. Bence biraz çürütmeye de gerek yok! Size kullanmanız için ücretsiz EMA göndereceğim. Sıvı gübrelerinizi 1/50 oranında suyla seyreltip bitkilerin üzerine spreyleyebilirsiniz. EMA için bana özelden adresinizi yollayabilirsiniz.

Eski 08-08-2009, 08:40   #15
Ağaç Dostu

Samimi ilgiye eniyi dileklerimi sunarım.

Sayın;doğasever arkadaşım. Samimi dileklerimle, konuya gösterdiğin ilgine teşekkürlerimi bildiririm balın organik içeriğinin zenginliğinden dolayı uygun görüyordum,ama anti bakteriyal yönünü bilgilerimizde olmasına rağmen bakteri gelişimine olumsuz etkilerinin hesabını yapamadım,bunu hatırlatman çok yerinde oldu.

Sayın doğasever son mesajlarımdaki açıklamalarım üstümdeki kanaatinizi etkiliyerek sizi şaşırtan durumu
bende merak ettim.

Esastan şaşıracak biri varsa oda benim,biz burda forumlarda her ne kadar bir birimizi tanımıyorsakta paylaşımlarda samimi dürüst ve açık sözlü olmakla birbirimizi mutife ederek bilgilerimizi geliştiriyoruz,Sözün özü alıyorsak bilgilerimizide paylaşmak durumundayız.

Sizin konumunuz firma temsilcisi olmanız, bense bireysel hobi ve tutkularımı tatmin etmenin mutluluğunu yaşamak çabasındayım.

Ayrıca göndereceğin EM A için çok teşekkür ediyorum açık sözlü samimiyetten olsa gerek EM'in sırlarını teklif ediyorsun, teklif etmen bile senin hüsnüniytini belgeliyor."Hani bir çin ata sözü var, bana balık verme bana balık tutmayı öğret demiş Sen bana bir kere görünce balık verirsin, benim karnım bir kere doyar acıktığım zaman senimi arıcam, ama sen bana balık tutmayı öğretirsen ben her zaman kendi karnımı doyururum demiş" Onun gibi EM'in sırlarını değil bana biyolejinin sırlarını arala genede ver demiyorum kopya çekmeyi sevmiyorum ben.

Biraz uzadı ama kusura bakma sana özelden yazarım adresimi, sevgi saygılar üstüne olsun hoşça kal.

Eski 18-08-2009, 16:14   #16
Ağaç Dostu

Gübre masrafından kurtularak organik gübre elde etmek artık çok kolay ,

Eski 21-08-2009, 12:48   #17
Ağaç Dostu

Oluşturduğumuz gübreye inanmak.

Arkadaşlar mutfak atıklarımızı fermantasyonla (mayalama) ile bu atıkları başladıkları ilk yapıya ayrıştırmış oluyoruz artık diyerek saydığımız ekonomik değeri olan, bu bitki ve meyve parçaları onları yetiştirmek için uğraşı emek gübre sudan bir parça olarak tekrar kullanımla çevremize fayda sağlamış olacağımızdan yetiştireceğimiz bitkilerimize tekrar gübre için harcama yapmadığımız gibi, sonuçta bitkiden sentezlenmiş bitki besini elde ederek organik yaşama biraz daha yakınlaşmış oluyoruz.

Arkadaşlar yoğurttan ekmekten zehirlenen sağlığı bozulan varmı çünkü oluşumları laktik asit bakterileri tarafından oluşturuluyor,arkadaşlar zarar ne zaman başlıyor önce beyaz küfler oluşuyor daha sonra sarı küfler ondan sora tehlikeli yeşil küfler insan sağlığını bozan tehlikeye atan beslenme alışkanlıklarımız yeşil küflü ekmek yemeyiz ama ekşi ayran içeriz hatta midesinde ekşime yapan bir ekşi ayran içtiğinde geğirdinden rahatladığını belitebilir burda aktif beyaz küflerdir yani bizim için etkin faydalı organizma sınıfına girer bu ekşilik artarak sarı küfleri görürüz bu küflerde beyazlarla gördüğümüzde zararı olmayan kükürt oluşumları sağlayan bakteriler ama oluşum yeşile dönşümü devreye baskın bakteriler girerek tersine döner,zarar ozaman ortaya çıkar.

Bizim fermantasyonla yani bu bakterilerle minerilizasyon işlmi ile atıklar oluştukları minerallere çevirerek kullanıma sunuyoruz.

Risk oluşumu bizim kontrolumuzda labaratuara gitmeye gerek yok.

Atıklar kendi halide açıkta dururken üstünden sinek böcek devamı kene oluşabilir ve çevrede hastalık yayabilir ama bu atıkları kapalı bir ortama alırda oksijen irtibatını keserseniz,bu atıklar şartlandırıcı maya olarak etkin mikro organizmaları ilave edince, bu atıkların bulunduğu kabın kapağını açın üzerinde beyaz küfler oluşmuşsa artık bu atıklar sinek gelipte kendi larvalarını hatta üstüne başka yerlerden bulaştırdığı bakterileri getirip bırakmaz neden çünkü fermantasyonun salgıldığı gazlardan nefret ediyordur benim idrakım bu kadar gerisi biyologlar açıklasınlar.

Bu yorumu okuyan arkadaşların iyi veya kötü telkilerini sunarak, paylaşım anlayışlaına saygılarını göstersinler.

Eski 21-08-2009, 13:36   #18
Ağaç Dostu

Sevgili Jineop Fermantasyon oluşmlarında salisik asid kullanmayınız çünkü bu asit türü antibakteriyal yapıya sahip olarak fermantasyon işlemini bloke ederek durdurur .

Biliyorsunuz ki salisik asidi salça oluşumlarında küflenmeyi önlediğinden bizim işimize ters gelen bir oluşum, biz fermantasyon işleminde beyaz küfleri oluşturan bakterileri çoğaltmayı sağlıyarak minerilizasyon işlemini sağlıyoruz.

chelik26 beğendi.
Eski 01-09-2009, 15:31   #19
Ağaç Dostu

Arkadaşlar fermantasyonla oluşturacağınız sıvı gübre bolluğu içinde toprağınızı bu gübreyle masrafsız vede sınırlama olmadan kullanma imkanı bulacaksınız.

acemi25 beğendi.
Eski 03-09-2009, 13:19   #20
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sayın Epsody, bu gün minik bir tecrübeye kalkıştım, evdeki sebze atıklarını robotta çekerek küçülttüm.

Bunlar içinde domates kabuğu, lahana, salatalık kabukları vardı.

Kuru bir iki dilim ekmek, biraz kurumaya ve iki demlik çay posasını karıştırdım.

Ağzı kapaklı bir kovaya çuval içinde koyup, fermantasyon işlemi için kendi haline bıraktım.

Amma velakin atladığım bir şey var mı aşamasını araştırıken, sizin kollu makineden geçirdiğiniz atıkları çürümeye yakın kendi halinde tutarak , son aşamada melas(ne ise araştıracağım,o konuda da bilgim yok), pekmez vs.; son aşamada da kuyu suyu ilave ettiğiniz öğrendim.

Şu halde benim uygulama çürüme işlemi oluşmadan, çay posaları ile sulanmış oldu, bu sulu eriyiğin bitkilere bir faydası olacak mı?

Em, melas gibi ürünler bende mevcut değil.

Beni aydınlatabilir misiniz?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2009, 13:30   #21
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Şeker üretiminde, billurlaşan şeker alındıktan sonra kalan şekerli posaya Melas deniyormuş.

Peki bu şekerli ürünlerle bizim sebze, meyve atıkları fermantasyona girince alkollü bir sıvı oluşmaz mı?

Bu alkolü nasıl bertaraf ediyorsunuz?

Yoksa alkolün uçucu madde olması nedeniyle , müdahalede bulunma gereği mi duymuyor sunuz?

justice beğendi.
Eski 03-09-2009, 13:34   #22
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Sn Berduray
Yazınızı okuyunca yanıt verme gereği duydum. Eminim Epsody de yanıt verecektir. Ancak bir yanlış anlamayı ortadan kaldırmamız lazım. Melas ya da organik şekerli madde koymadan önce atıkları çürütmenize gerek yok! Atıkları tazeyken koymak lazım ki atıklar içindeki besinlerden tam olarak yararlanabilin. Tam olarak sıvı faza geçebilsinler. Melas, pekmez ya da benzeri şekerli madde (ancak beyaz şeker olmaz! kahverengi şeker olur) koymamızın amacı fermantasyon mikroorganizmalarının üremesini sağlamaktır! Ancak EM koyarsanız, EM'nin içinde gerekli tüm fermantasyon mikroorganizmaları gerekli oranlarda mevcuttur! Çok daha kaliteli bir gübre, kompost elde edersiniz. Bulunduğunuz yerdeki ya da en yakınınızdaki EM bayisinden EM aktif satın alabilirsiniz. Çok ucuz. Saygılarımla.
Yakınınızdaki EM Bayisi için yıklayınız:

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Sayın Epsody, bu gün minik bir tecrübeye kalkıştım, evdeki sebze atıklarını robotta çekerek küçülttüm.

Bunlar içinde domates kabuğu, lahana, salatalık kabukları vardı.

Kuru bir iki dilim ekmek, biraz kurumaya ve iki demlik çay posasını karıştırdım.

Ağzı kapaklı bir kovaya çuval içinde koyup, fermantasyon işlemi için kendi haline bıraktım.

Amma velakin atladığım bir şey var mı aşamasını araştırıken, sizin kollu makineden geçirdiğiniz atıkları çürümeye yakın kendi halinde tutarak , son aşamada melas(ne ise araştıracağım,o konuda da bilgim yok), pekmez vs.; son aşamada da kuyu suyu ilave ettiğiniz öğrendim.

Şu halde benim uygulama çürüme işlemi oluşmadan, çay posaları ile sulanmış oldu, bu sulu eriyiğin bitkilere bir faydası olacak mı?

Em, melas gibi ürünler bende mevcut değil.

Beni aydınlatabilir misiniz?

Düzenleyen Dogasever : 03-09-2009 saat 13:42 Neden: yazım hatası
Eski 03-09-2009, 23:01   #23
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Şu halde adımlarım doğru görünüyor, bekleyelim görelim bakalım, nasıl bir şey olacak.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Eski 04-09-2009, 03:09   #24
Ağaçsever

musa78's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Galeri: 1
özür dileyerek birşey sorabilirmiyim!! aklıma takıldı,cahilcede olabilir ama sıvı gübrelerde genellikle %...bakır%....çinko%....demir(demir genellikle fazla olur)olduğunu görüyorum.pekala biz yukarıdaki uygulamalardan(ev atıkları vs gibi) bu ihtiyaçlarıda doğal olarak karşılamış oluyormuyuz

musa78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 10:18   #25
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa78 Mesajı Göster
özür dileyerek birşey sorabilirmiyim!! aklıma takıldı,cahilcede olabilir ama sıvı gübrelerde genellikle %...bakır%....çinko%....demir(demir genellikle fazla olur)olduğunu görüyorum.pekala biz yukarıdaki uygulamalardan(ev atıkları vs gibi) bu ihtiyaçlarıda doğal olarak karşılamış oluyormuyuz
Sn Musa78,
Mutfak atıkları da bir zamanlar toprakta yetişmiştir ve içinde her türlü iz elementini içerir. Doğal olan bir gübrenin içine metal ilave etmeye gerek yoktur. Ama belirli bir amaç için çok özel bir gübre yapacaksanız, o zaman da o özel gübre ile üreteceğiniz bitkinin atıklarını karışıma bolca ilave ederseniz, yine dışardan hiçbir katkı maddesi koymadan sorunu çzömüş olursunuz.

Eski 04-09-2009, 11:07   #26
Ağaç Dostu

EM'in lerin başarıları belgeledim.

Sayın berduray Gerçekten tebrikler deneme demek başlamak demektir,azmin elinden bir şey kaçmaz senin bir sözün vardı onu bir yerlere yazarak herkesin okumasını isterdim, çöp konteynırına çöp bırakmaya gidişinde konteynır içindeki bitkisel organik atıkları orada gördüğünde (gitti canım milli servetler) sözünü sarfetmen, bu sözle kendini bana çok iyi tarif ederek kompost konularındaki samimiyetini ispatlamıştın.Sözün kısası sende bu işi başaracak ruh var biliyorum, ama ufak bir ayrıntıda hatan oluyorki bu işi rayına koyamamışsın,artık şüphem kalmadı son denemen iyi yolda olduğunu gösteriyor.

Sevgili berduray benim başta yaptıklarımı düşünme ben yeni uygulamalarla günceledim,buraya kadar yaptıkların doğru sevgili jineop ne yazmıştı mayalama için onları hatırla, ama artık ben o ekşi yoğurt, hamur mayası gibi yöntemi bıraktım onları ben geçen senede çukurda kompost uygulamalarında çok kullanmıştım bu sene bir iki defadan sonra EM aktifi kullanıyorum,sayın doğaseverin linkinden size en yakın bölge yetkiliyisiyle irtibata geçerek temin edebilirsiniz.

Şimdi size sıkı durun yeni bir gelişmeyi açıklıyacağım , çevreden ve komşuların'da bitkisel atıklarını toplıyarak fermantasyonla sıvı gübrede rekoliteyi yoğun olarak 50 litreye olaşınca bahçede bolbol kullamamın ardından (ekili olmayan yerleride bu sıvı gübreyle ıslamamdan ötürü bahçemde gözle görülür haşere azalmasıyla önce kahvaltı soframa sinek raketiyle oturuyordum şimdi raketi sallamadığım oluyor yani sinekler barınmıyacaktı artık bahçemde.

Şimdi ikincisini açıklıyorum,sıvı gübremiz bol dedim ya birde temizlik işinde bu sıvı gübreyi deneyeyim dedim mutfak tezgahında bir kırıntı kalsa tezgah karıncadan geçilmiyordu sıvı gübreyle mutfak tezgahını nemlendirince karıncalarda gelmiyor artık.

Şimdi üçüncüsünü açıklıyorum lavabodan gelen kokuları bertaraf etmek için lavabonun içine naftalin topları koyardıkya onları kaldırdım lavaboyada sıvı gübre döktüm ordaki kokularda bertaraf oldu, şimdi bu saydıklarım raslantı olabilir diyen arkadaşlar çıkabilir bir denemede tuvalette yaparak, erneti bir gün önce yerinden çıkardım,büyük ihtiyacımı gördükten sonra sifonu çekmeden üsüne sıvı gübre döktüm kulozetin kapağınıda kapamadım akşamın tuvaletin havasında koku testi yapınca hiç koku oluşmamıştı denemeyi ikinci kez tekrarlayınca sonuç aynıydi.

Bu sıvı gübre gerçekten işe yarıyordu haşaratı barındırmıyor her türlü koku oluşumunu önlüyor içindeki EM lar görevlerini gerçekten yerine getiriyorlardı,sonuçta toprakta da haşere kalmıyacağına eminim.

Bu sıvı gübre çok işe yarıyacağı benziyor. Yaşasın bütün EM ler(yaralı mikroorganizmalar)

Eski 04-09-2009, 12:12   #27
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Yani hemen em edinmem gerekiyor...peki ne kadar bu em arkadaşın fiatı?

Eski 04-09-2009, 15:09   #28
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Teşekkürler Epsody
EM hakkında bastırmak için bir kitap yazıyorum. Bastırınca, ilk kopyalardan sana bir tane göndereceğim.

Alıntı:
Sayın berduray Gerçekten tebrikler deneme demek başlamak demektir,azmin elinden bir şey kaçmaz senin bir sözün vardı onu bir yerlere yazarak herkesin okumasını isterdim, çöp konteynırına çöp bırakmaya gidişinde konteynır içindeki bitkisel organik atıkları orada gördüğünde (gitti canım milli servetler) sözünü sarfetmen, bu sözle kendini bana çok iyi tarif ederek kompost konularındaki samimiyetini ispatlamıştın.Sözün kısası sende bu işi başaracak ruh var biliyorum, ama ufak bir ayrıntıda hatan oluyorki bu işi rayına koyamamışsın,artık şüphem kalmadı son denemen iyi yolda olduğunu gösteriyor.

Sevgili berduray benim başta yaptıklarımı düşünme ben yeni uygulamalarla günceledim,buraya kadar yaptıkların doğru sevgili jineop ne yazmıştı mayalama için onları hatırla, ama artık ben o ekşi yoğurt, hamur mayası gibi yöntemi bıraktım onları ben geçen senede çukurda kompost uygulamalarında çok kullanmıştım bu sene bir iki defadan sonra EM aktifi kullanıyorum,sayın doğaseverin linkinden size en yakın bölge yetkiliyisiyle irtibata geçerek temin edebilirsiniz.

Şimdi size sıkı durun yeni bir gelişmeyi açıklıyacağım , çevreden ve komşuların'da bitkisel atıklarını toplıyarak fermantasyonla sıvı gübrede rekoliteyi yoğun olarak 50 litreye olaşınca bahçede bolbol kullamamın ardından (ekili olmayan yerleride bu sıvı gübreyle ıslamamdan ötürü bahçemde gözle görülür haşere azalmasıyla önce kahvaltı soframa sinek raketiyle oturuyordum şimdi raketi sallamadığım oluyor yani sinekler barınmıyacaktı artık bahçemde.

Şimdi ikincisini açıklıyorum,sıvı gübremiz bol dedim ya birde temizlik işinde bu sıvı gübreyi deneyeyim dedim mutfak tezgahında bir kırıntı kalsa tezgah karıncadan geçilmiyordu sıvı gübreyle mutfak tezgahını nemlendirince karıncalarda gelmiyor artık.

Şimdi üçüncüsünü açıklıyorum lavabodan gelen kokuları bertaraf etmek için lavabonun içine naftalin topları koyardıkya onları kaldırdım lavaboyada sıvı gübre döktüm ordaki kokularda bertaraf oldu, şimdi bu saydıklarım raslantı olabilir diyen arkadaşlar çıkabilir bir denemede tuvalette yaparak, erneti bir gün önce yerinden çıkardım,büyük ihtiyacımı gördükten sonra sifonu çekmeden üsüne sıvı gübre döktüm kulozetin kapağınıda kapamadım akşamın tuvaletin havasında koku testi yapınca hiç koku oluşmamıştı denemeyi ikinci kez tekrarlayınca sonuç aynıydi.

Bu sıvı gübre gerçekten işe yarıyordu haşaratı barındırmıyor her türlü koku oluşumunu önlüyor içindeki EM lar görevlerini gerçekten yerine getiriyorlardı,sonuçta toprakta da haşere kalmıyacağına eminim.

Bu sıvı gübre çok işe yarıyacağı benziyor. Yaşasın bütün EM ler(yaralı mikroorganizmalar)

acemi25 beğendi.
Eski 04-09-2009, 18:53   #29
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EVLERDE EM KULLANIMI

Avrupa'da yaklaşık 500 bin kişi ve sadece Japonya'da 1 milyondan fazla kişi evlerde EM'yi genelde aşağıdaki amaçlarla kullanılmaktadır:
(Suyla seyreltme oranları her kullanım amacının yanında parantez içinde verilmektedir.)

- Evin tüm odalarında kötü kokuların yok edilmesi (1:100)
- Banyo, tuvalet ve lavabolarda hijyenliğin sağlanması (1:1 ile 1:10)
- Drenaj tıkanmalarının önlenmesi (1:10 ılık suyla)
- Çamaşır makinelerinde (yıkama başına deterjanla birlikte yarım bardak EMa seyreltmeden) Makinenin ve giysilerin ömrünü uzatır, deterjanın neden olduğu alerjileri önler, atıksu kendi kendini arıtır.
- Bulaşık makinalarında (yıkama başına bulaşık deterjanıyla birlikte yarım bardak seyreltmeden)
- Temiz iç çamaşırları ve çoraplar üzerine spreyleme (1:50 seyreltilmiş) ter kokularını önler.
- Fırın temizliğinde, fırının içine (1:10 seyreltilmiş)
- Perdeler, halı ve yataklar üzerine (1:100 seyreltilmiş). Halı ve yataklar üzerinde küçük parazitlerin yaşamasını ve üremelerini önler.
- Dolaplar, çekmeceler ve havasız merdiven altları, kilerler. Buralardaki küf kokularını önler. Nötr bir atmosfer yaratır. Nemli olan yerlerin nemini alır. (1:50).
- Mutfak çöplerinden organik gübre elde edilir.

ayhank, acemi25, Sofii ve 1 kişi beğendi.
Eski 04-09-2009, 20:53   #30
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

EM Bukashi Kompost kovasıyla mutfak atıklarınızdan hem kompost hem de sıvı gübre yapabilirsiniz.

http://www.yesiladim.com/

EM Bukashi Kompost Kovasının resmini sitede aşağıdaki linkte görebilirsiniz:

EM (Etkin Mikroorganizmalar)

Peyzaj-cı ve Ahu_E beğendi.

Düzenleyen Dogasever : 05-09-2009 saat 18:25 Neden: Ekleme

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024