agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Soğuk Kompost
(https)

Beğeni Düzeni320Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2020, 00:43   #511
Yeni Üye

Gökhans's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2020
Ben geçen yıl ormandan topladığım nispeten çürümüş yaprakları büyük çuvallara doldurup bahçenin bir kenarında kış boyu hiç bir işlem yapmadan beklettim. Bu yöntemi "meyvelitepe" blog sayfasında görmüştüm. yaklaşık 8 ay bekleyen çürümüş yapraklar sonunda tamamen toprağa dönüştüler. Bu toprağı gübre olarak kullandım. Benim soğuk komposttan anladığım tam olarak böyle birşey, fazla işlem yapmadan zamana yayarak.
Name:  IMG_1378.jpg
Views: 342
Size:  65.7 KB
Name:  IMG_1377.jpg
Views: 387
Size:  47.3 KB
Name:  IMG_1375.jpg
Views: 356
Size:  39.4 KB

Gökhans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2020, 18:37   #512
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2012
bahçemde kompostu çuval içinde yapabilirmiyim? mutfak artıklarını( kompost olabilecekleri) ve karton gazete kağıtlarını, ceviz kabuklarını biriktirmeye başladım olur mu? eksik yaptığım bir şey varmı. Bahçemdeki ceviz ağacının yapraklarını bahçeye yayıp bahara kadar bekletebilirmiyim? Cevap alabilirsem sevinirim. Saygılar,

ozlem39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 15:04   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2020
Bahçe ve evsel atıklardan kompost yapmak için verdiğiniz bilgiler çok değerli ama o kadar çok bilgi var ki kafa karışıklığı da çok oluyor. En azından standart bir işlem için gerekli olan alet edavatları ve temel işlemleri paylaşabilirseniz çok sevinirm.
İyi Günler.

gökhan b. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2021, 00:49   #514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ejder İnciri Mesajı Göster
İnsan beyninde kullanıldığında etkilileri olan Ginkgo biloba bitkisinin malçlama yahut kompost tekniği ile kullanımında toprağı düzenleyici özelliği göstermesi:

Kompost üretimi, düşen ginkgo yapraklarının büyük biyokütlesini yönetmek için çevre dostu bir yöntemdir. Bu çalışma, Yeni Gine impatiens (Impatiens hawkeri var. â????Javaâ????) çeliklerinin köklenmesi ve büyümesi için bir toprak düzenleyici olarak ginkgo yaprak kompostunun (GLC) etkisini araştırdı.

Değiştirilen toprağın kimyasal ve fiziksel özellikleri, farklı GLC ilaveli (0, 50, 100 veya 200Â g ila 2Â kg toprak) topraklarda yetişen bitkiciklerde çeşitli kök büyüme parametreleri ve antioksidan enzim aktiviteleri ile birlikte analiz edildi. Çeşitli kök büyüme parametreleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için korelasyon analizleri kullanıldı. Sonuçlar, değiştirilmiş toprakların elektriksel iletkenlik (EC) değerlerinin bitki büyümesi için uygun olduğunu göstermiştir.

Ayrıca besin maddesi konsantrasyonları, kök büyüme parametreleri, ve köklerin antioksidan enzimlerinin aktivitesi, GLC ilavesi ile önemli ölçüde artmıştır. Dikimden 15 gün sonra, kök fraktal boyutları ve kök bolluğu önemli bir farklılık göstermezken, dikimden 65 gün sonra her iki parametrede de önemli bir fark vardı. Ek olarak, sonuçlar kök fraktal boyutlarının ve kök bolluğunun diğer kök büyüme parametreleri ve topraktaki besin konsantrasyonları ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.

GLC'nin toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerini iyileştirdiği ve Yeni Gine impatiens çeliklerinin kök büyümesini desteklediği sonucuna varıldı. Genel olarak, 1 olduğu bulundu. ekimden 65 gün sonra ise her iki parametrede de önemli bir fark vardı. Ek olarak, sonuçlar kök fraktal boyutlarının ve kök bolluğunun diğer kök büyüme parametreleri ve topraktaki besin konsantrasyonları ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.

GLC'nin toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerini iyileştirdiği ve Yeni Gine impatiens çeliklerinin kök büyümesini desteklediği sonucuna varıldı. Genel olarak, 1 olduğu bulundu. ekimden 65 gün sonra ise her iki parametrede de önemli bir fark vardı. Ek olarak, sonuçlar kök fraktal boyutlarının ve kök bolluğunun diğer kök büyüme parametreleri ve topraktaki besin konsantrasyonları ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermiştir.

GLC'nin toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerini iyileştirdiği ve Yeni Gine impatiens çeliklerinin kök büyümesini desteklediği sonucuna varıldı. Genel olarak, 1 olduğu bulundu. GLC'nin toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerini iyileştirdiği ve Yeni Gine impatiens çeliklerinin kök büyümesini desteklediği sonucuna varıldı. Genel olarak, 1 olduğu bulundu. GLC'nin toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerini iyileştirdiği ve Yeni Gine impatiens çeliklerinin kök büyümesini desteklediği sonucuna varıldı. Genel olarak, 1 olduğu bulundu.

Kaynak: https://agris.fao.org/agris-search/s...US201800160286
Ginko yaprakları, defne yaprağı tütsüsü gibi uzak doğuda yakılıyor dumanı solunuyor böylece insanlarda odaklanma ve zihin açıcı olarak kullanılıyor, ancak ginko yaprağı kompostunun bitkiler üzerinde ne gibi bir etkisi var çözemedim?

Sri Lanka Çayı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2021, 02:09   #515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2021
Ginko bitkisi türkiyede yetişmiyorki, hem de çok pahalı nerden temin edeceğiz ve de tam olarak ne işe yarıyor?

Adaptation beğendi.
Bişi Sorcaktım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2022, 14:23   #516
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
kurban atıklarından kompost

https://www.haberler.com/yerel/eseny...016752-haberi/

Esenyurt belediyesi kurban atıklarını 1 yıl yeraltında sakladıktan sonra kompost olarak bahçelerde kullandı

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2022, 03:27   #517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2022
Merhaba,
Oncelikle yeniyim ve 20 yila yakin TR de yasayan dabiri degilim ama sartlar yas vbg sebeblerle gelecek yillar icinde TR ye tekrar gelmeyi dusunuyorum, bunu niye yazdim yazim hatam olursa biraz olsun sebeb olur diye belki,
Simdi konu atiklarin degerlendirilmesi ve gubre konusu ise buradadaki bilgileri paylasmak istedim, ve ilk olarak da worm casting - solucan gubresi ve atiklar konusu burada ilgi alanim, nasilne sekilde yapiyorlar evlerde mutfaklarda nasil uyguluyorlar konulari, bu kapasite hobi duzeyi de olsa meraklilari burada bu isi sektor haline getirmis durumdalar, bu isi buradaki bilgilerimi paylasarak foruma giris yapmak istedim, ve en cok kullanilan haliyle bir resim ekledim, yabanci dil olacak ama ilerdde turkce karsiliklarini ve turkce bilgileri iletirim, simdilik boyle,

Ufuk - NY USA

not- resim insert/buraya eklenmedi sanirim engel var, ok ,evet genelde belki buraya ait degil ama genelde USA-Amerika siteleri acilmiyor cogu zaman Turkiyeden..Daha cok Avrupa sitelerine izin var gibi ..

gabriel ufuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2022, 03:32   #518
Yeni Üye

Name:  worm box system.jpg
Views: 144
Size:  63.1 KB

Name:  worm box system9.jpg
Views: 154
Size:  28.5 KB

Eski 02-09-2022, 03:33   #519
Yeni Üye

Gelismis mod denilen yerden ekledim, resimleri...

Eski 02-09-2022, 03:35   #520
Yeni Üye

bunlar mutfak icin sistemler amazon da satilir cogu. Daha dekoratif sistemlerde yar onlarida ekleyecegim, umarim,

Eski 22-02-2023, 23:40   #521
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8

yavuz10 beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024