agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Soğuk Kompost
(https)

Beğeni Düzeni320Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-05-2010, 17:41   #211
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Cool

merhaba arkadaşlar...bu gün 3 gün ve sıvıda şarap kokusu var. dün kontrol için aldığım küçük bir miktarı tohumdan yetişen bitkilerim üzerinde denemiştim.bir aydır hiç bir gelişme göstermeyen bitkiler dünden bugüne boy atmışlar..bu gün bir miktarınıda ölüm kalım savaşı veren küpelim üzerinde denedim .bakalım sonuç ne olacak.sanırım kefir fermentasyonu hızlandırdı...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 08:24   #212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2009
ben de evdeki 5kglik bidonlara karpuz,patates vb artiklar ile cay posasi ile kuru maya,digerine hersey ayni pekmez,oburune kuru tarhana kattim fermantasyon icin.1 hafta oldu,kabarciklar olustu.ara ara acip baktim.ben artiklari rondoda ufaltmadim,bicakla kucuk parcalara ayirmistim.daha ne kadar beklemem lazim ya da eksik olan ya da yanlis yaptiklarim var mi

tarmasirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 08:40   #213
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sevgi epsody ,
geçen yıl yaptığım ama kimsenin tüketmediği reçellerim var .
Artık meyvelerin tazesi varken kimse de yemez - bunları karıştırarak gübre yapmak için kullanabilirmiyim ?
Evet derseniz büyükçe bir bidon edinip orada karışımı hazırlayacağım .
Elimde bir miktar miyadı dolmuş bira mayası var , onu da eklesem bir sakıncası olur mu ?
Saygılar .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 08:49   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Eksik olan aktifleyici.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarmasirin Mesajı Göster
ben de evdeki 5kglik bidonlara karpuz,patates vb artiklar ile cay posasi ile kuru maya,digerine hersey ayni pekmez,oburune kuru tarhana kattim fermantasyon icin.1 hafta oldu,kabarciklar olustu.ara ara acip baktim.ben artiklari rondoda ufaltmadim,bicakla kucuk parcalara ayirmistim.daha ne kadar beklemem lazim ya da eksik olan ya da yanlis yaptiklarim var mi
Arkadaşım dışardan aktifleyici ilave etmezsen fermantasyon işlemi gecikebilir, ama merak etmeyın geciksede işlem sonuçta tamamlanacaktır, tamamlandığında turşu gibi ekşi tatlı bir koku oluşarak durum meydana gelecektir.

Aktifleyiciyi hamur mayasını pekmezle karıştırarak aktif ederek katarak bu işlemi hızlandırmış olacaksın, em bukaşı kullanarak daha etkin sıvı gübre elde edebilirsin, Yeşil adım sitesini ziyaret ederek temin edebilirsin. başarılar sevgiyle kal.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 08:59   #215
Ağaç Dostu

Reçeller karbon kaynağı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Sevgi epsody ,
geçen yıl yaptığım ama kimsenin tüketmediği reçellerim var .
Artık meyvelerin tazesi varken kimse de yemez - bunları karıştırarak gübre yapmak için kullanabilirmiyim ?
Evet derseniz büyükçe bir bidon edinip orada karışımı hazırlayacağım .
Elimde bir miktar miyadı dolmuş bira mayası var , onu da eklesem bir sakıncası olur mu ?
Saygılar .
Arkadaşın başlığa gösterdiğn ilgine samimi cevaplarım olacak, kompost çalışman varmı bilmiyorum, eyer kompost çalışmalarında bulunuyorsan, bira mayasıyla aktif edeceğin reçelleri kompost karışımın da kullanarak çok yararlı bir iş yapmış olacaksın, kompost ta değerlendirmek istemiyorsan fermantasyonla sıvı gübre olarak kullanabilirsin, tabii ph 6.5-6. gibi yapacak şekilde sulandırman gerekecek çalışmanda başarılar dilerim, sevgiyle kalasın Saygılarımla.

Eski 10-06-2010, 11:08   #216
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sn . epsody ,
fermantasyonla sıvı gübre olarak değerlendirmeyi planlıyorum .
Sadece bira mayası ilaç olarak kapsüller şeklinde - sanırım tek tek kapsülleri açıp değerlendirmem gerekecek

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 18:10   #217
Yeni Üye

Alıntı:
simdi uzerleri tursudaki gibi beyazlanma oldu.daha ne kadar bekletmem gerek

Eski 22-06-2010, 19:36   #218
Ağaç Dostu

Beyaz küflerin varlığı iyiye işeret

Alıntı:
simdi uzerleri tursudaki gibi beyazlanma oldu.daha ne kadar bekletmem gerek
Kokusu hakkında malumat yazmamışsınız ama bidonun içindeki eriyik durumuna gelen sıvı gübreyi bitkilerinizin sulama suyuna katarak kullanabilirsiniz, bu eriyik durumuna gelen gübreyi fazla bekletmemelisiniz.

Bidon içinde kalan posayı doğrudan bitki toprağına karıştımayın, isterseniz bahçenizde boş bır alanda açacağiniz çukura gömerek ilerki zamanda bitkilerinizi buraya ekerek gübre ihtiyacı duymadan bitkileriniz gelişeceklerdir.

Başka sorularınız olursa detaylarını verirseniz size ayrıntılarla cevaplaya bilirim ilginize teşekkür eder sevgiyle kalın.

Eski 22-06-2010, 22:55   #219
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Kompostumun son kısımlarına bukaşim yetmediği ve zaman olmadığı için atıkları öylece koyup karıştırmıştım. Alttan aldığım sıvının kokusu sirke gibi, rengi de karışık meyve suyu gibiydi. Ama üst tarafı son açışımda kokusu iyi değildi ve yer yer gri küfler gördüm.

Bu durumun sadece üst kısım için geçerli olduğunu düşünüyorum çünkü son partiyi koymadan önce yeşil malzemeler salamura yaprak rengini almışlardı, turşu gibi. Kokusu da kötü değildi.

Bu kompostu kurtarmam mümkün mü?

(Elimde kepek var ama EM çok az kaldı, bir şişe de Roa var).

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2010, 23:15   #220
Ağaç Dostu

Endişeye mahal yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Kompostumun son kısımlarına bukaşim yetmediği ve zaman olmadığı için atıkları öylece koyup karıştırmıştım. Alttan aldığım sıvının kokusu sirke gibi, rengi de karışık meyve suyu gibiydi. Ama üst tarafı son açışımda kokusu iyi değildi ve yer yer gri küfler gördüm.

Bu durumun sadece üst kısım için geçerli olduğunu düşünüyorum çünkü son partiyi koymadan önce yeşil malzemeler salamura yaprak rengini almışlardı, turşu gibi. Kokusu da kötü değildi.

Arkadaşım kabında sızıntı halinde hava alamı yapıyorsa, buralarda fermantasyon etkileri azalarak oksidsyonun etkilerini gösteren kirli sarı ve gri renkli küfler gürülebilir, bu sızıntıyı engelliyerek bozulan bölgeyi diğer kısımlar içinde yedirerek homojen birkarışımla her hangi bir malzeme ilave etmen gerekmiyecektir, gelişmeleri paylaşarak çözüm sağlanacaktır, daha sonraki kompost kabın hakkında ayırtıları da eklemeni rica ederim başarılar seninle olsun sevgiyle kal.

Saygılarımla.

Eski 23-06-2010, 07:24   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Teşekkürler Sn epsody.

Kompost kabım yesiladim'da satilan bukaşi kovası. Atıkları ekleyip karıştırdıktan sonra üstüne naylon kapatıp kenarlardan sıkıştırıyorum. Hava almamasına dikkat ediyorum. Zaman bulabilirsem tekrar bakayım.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 10:17   #222
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster

Sn Verdoque

Elinizde az kalmış olan EMA'yı sulandırdıktan (1:5 veya 1:10 oranında) sonra kepeğin üzerine spreyleyerek hafifçe ıslatın. Kepeği karıştırın ve bir plastik torbaya koyup havasını da elinizle bastırarak çıkardıktan sonra ağzını bağlayın. 3 veya 4 gün sonra kepeği kullanabilirsiniz.

Kötü kokuyor dediğiniz bölüme kepek ilave ederek karıştırın ve Bukaşi kovanızı her zaman yaptığınız gibi kapatın. Kompostunuzu kurtarmış olacaksınız! Kolay gelsin.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2010, 10:33   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Bu siteden okuduğum bilgilerle em almaya karar verip adım.Bazı ayrıntıları gözden kaçırarak aldığım em 'i damlama suyuna karıştırarak ağaçlara uyguladım.Sonradan aktifleştirmek gerektiğini öğrendim.Damlama suyuna pekmez karıştırdım.Faydası olurmu?Aktifleştirmeden topraklı ot ve güvercin gübresi yığınına da serpip üzerini örttüm.kompost olurmu?

cancan21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2010, 20:39   #224
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Kokusu hakkında malumat yazmamışsınız ama bidonun içindeki eriyik durumuna gelen sıvı gübreyi bitkilerinizin sulama suyuna katarak kullanabilirsiniz, bu eriyik durumuna gelen gübreyi fazla bekletmemelisiniz.

Bidon içinde kalan posayı doğrudan bitki toprağına karıştımayın, isterseniz bahçenizde boş bır alanda açacağiniz çukura gömerek ilerki zamanda bitkilerinizi buraya ekerek gübre ihtiyacı duymadan bitkileriniz gelişeceklerdir.

Başka sorularınız olursa detaylarını verirseniz size ayrıntılarla cevaplaya bilirim ilginize teşekkür eder sevgiyle kalın.
merhaba,kaplarin kokusu degisik.bazilari tursu gibi kokuyor,bazilari cok kotu kokuyor. hizimi alamayip.4-5 adet 5kglik kaplara yaptim da.gecen seneden kalan yemedigim receller var,kotu kokanlara katsam olur mu?ayrica bu sitede okudugum kahve telvesi gubresini de denedim.bitkilerin benden cekecegi var.sonra bu sivi gubreyi verecegim.umarim katletmem onlari fazla gubreden

Eski 11-07-2010, 11:50   #225
Ağaç Dostu

Geliboluda'ki bahçemde Kompost uygulaması.

Arkadaşlar kompost konusunda klasik yöntemlerin aksine kendi yöntemim olan fermantasyon (soğuk kompost) uygulamalarımla toprak içinde çukurda kompost, bu kompostu farklı kılan olgunlaşma sürecine mikroorganizmalardan sonra toprak solucanların katılımıyla oluşturduğum kompost yapısından daha değerli bir gübre oluşumu sağlayan bu bitkiler için değerli oluşumu geçen sene sezonda başlatarak sezon sonunda çukuru kapatarak uzun süren bir süreç içinde olgunlaşan kompostu bitki dikim ve yetiştimek için kullanmak üzere açmış bulunuyorum.

İdeal toprak düzenleyici ve bitki besin maddeleri sağlayan bu gübrenin çukurdan çıkarılma ile ilgili fotoğraflarını sunarak bu konuda ilgisi olan arkadaşlarımın göörüşlerine sunarken bu konu içinde olan arkadaşlarımında yorumlarını beklemekteyim şimdiden ilgileriniz için şükranlarımı sunarım, hepiniz sevgiyle kalın.

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2010, 19:38   #226
Yeni Üye

Sn epsody,bahçemde toprak ile birlikte sökülmüş kurumuş yabani otlar var.Bunları nasıl değerlendirebilirim?Elimde 0.5 lt ema var.Hazır 1m*1m çukur var.

Düzenleyen cancan21 : 12-07-2010 saat 09:17
Eski 11-07-2010, 20:51   #227
Ağaç Dostu

Kompost uygulaması zorluğu çukur açmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cancan21 Mesajı Göster
Sn epsod,bahçemde toprak ile birlikte sökülmüş kurumuş yabani otlar var.Bunları nasıl değerlendirebilirim?Elimde 0.5 lt ema var.Hazır 1m*1m çukur var.
Arkadadaşım çukurun hazır olduğundan bu yabani otları mutfaktan çıkan sebze meyve atıklarının üzerine sıra halinde koyarak hem mutfak atıklarını değerlendirmiş hemde koku sinek olayını önlemiş olacaksınız, ema yıda sulama suyuna katarak aktif ederek işlemi başlatmış olacaksınız, çukur doluncaya kadar organik mataryeleri doldumaya devam edebilirsin, altta kalan atıklar önce işleme girdiklerinden hacimleri küçülecek atıklar çökecektir.

Çevreden yapraklarıda ilave edebilirsin, hatta pazarlardan sebze artıklarıda toplıyarak çukurun çöken yerlerine ileveler yaparak kompost oluşumunun içeriğini zenginleştirebilirsin, yakın çevrenizdeki kahvehanelerin çay artıklarınıda komposta ilave etmen kompostunun gübre içeriğinede büyük katkılar sağlıyacaktır.

Çalışmalarındaki gelişmeleri paylaşarak size daha faydalı önerilerim olacaktır, kompost çalışmaların için seni tebrik ederim, yapmış olduğun işlem topraklar ve çevre adına büyük faydalar sağlamaktadır, işlerin kolay gelsin. sevgiler saygılar.

Eski 12-07-2010, 09:17   #228
Yeni Üye

Sn epsody,yardımların için çok teşekkür ederim.Sevgiler saygılar bizden.Çevre adına yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutlar,yardımlarınızın devamını bekleriz.Kompost oluşumu için ne kadar beklememiz gerekir?yabani otları küçültmeme gerek varmı? Elimde 10 teneke kadar hayvan gübresi olduğunu söylemeyi unuttum.

Eski 14-07-2010, 14:52   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2010
*** arkadaşlar.ben hayvan dışkısından organik gübre yapıp onu pazarlamak istiyorum.bu konuyla ilgili bilgi görüş ve tavsiyesi olanlara şimdiden teşekkürler....

ctilist-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 10:13   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2010
***.istanbuldan fatih.buradaki organik gübre konusundaki uzaman ve tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacaktı.ben büyükbaş hayvan dışkısından organik sıvı gübre yapmak istiyorum ve ayrıcada bunu yaparkende oluşan gazı mutfakta kullanmak istiyorum.ama asıl sorum şu.elde ettiğim bu sıvı gübre türkiye **** dünya standarlarına göre organik sıvı gübremidir.**** bu oluşumun içine farklı maddelerde ialave edilip o şekildemi imalat lisansı veriyorlar.
bu konuda bana yol gösteren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim (akarsufatih@hotmail.com)

ctilist-m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 10:20   #231
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ctilist-m Mesajı Göster
*** arkadaşlar.ben hayvan dışkısından organik gübre yapıp onu pazarlamak istiyorum.bu konuyla ilgili bilgi görüş ve tavsiyesi olanlara şimdiden teşekkürler....
Alıntı
cancan21 Sn epsody,yardımların için çok teşekkür ederim.Sevgiler saygılar bizden.Çevre adına yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan dolayı sizleri kutlar,yardımlarınızın devamını bekleriz.Kompost oluşumu için ne kadar beklememiz gerekir?yabani otları küçültmeme gerek varmı? Elimde 10 teneke kadar hayvan gübresi olduğunu söylemeyi unuttum.

Arkadaşım cancan21, organik materyellerin boyutlarının ufaltılması kompost sürecinde olgunlaşmayı çabuklaştımaktadır, hayvansal gübrelerin kompostlaştırlması ile kompost formunun bir kademe daha incelerek bitkiler yönünden daha uygun forma girmesi ve daha değerli enzimler oluşması ile toprak canlılarına ve bitkiler için çok faydalı bir oluşuma geçmektedir.

Arkadaşım cancan21 oluşum süraci seni pek fazla düşündürmesin, sen süreç içinde ihtiyacını karşılamak istiyorsan, içinden alacağın kompostu çok ince elekten geçenleri alıp diğer elek üstünü kalanları komposta katabilirsin.

Sayun ctilist-m; Hayvan gübreler büyük firmalar tarafın kompostlanarak granül veya palet şeklinde ambalajlanıp piyasa sürülmektedir, bu şekilde organik gübre imalatı yapılabilmektedir bu işler firmaların imalat sekterü içinde araştırması gerekir kanısındayım.

Bizler burada kendi toprak ve bitkilerimizin ihtiyacına yönelik hobi niteliğinde çalışmalar içersinde organik atıkları değerlendirmek için kompost yapım yötemlerini ortaya koymaktayız, sizin düşüncelerinizin boyutu hobi maksadını aşan bir durum olduğundan surularınıza ancak işletmecilik bazından cevaplar bulabilirsiniz.

Sizi bu çalışmalarınızdan dolayı başarılar diler konularımıza giren sorularla sizleri tekrar aramızda görmek isteriz.

Eski 09-08-2010, 22:11   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2010
Herkese merhabalar yenı üye oldum buraya dun buradakı yazıları okudum neredeyse hemen hemen evdekı mlz lerle sıvı gubre yapma deneyını yapmak istıyorum cok guzel paylasımlar olmus ıkıde farkı ornek olarak resımler verılmıs fakat benım kafama takılan sorular var banada yardımcı olabılırmısınız.
Vede sorularımı kıme sorcam bılemıyorum kımseyıonlıne göremedım buyazıma cvb atarsanız sevınırım atık bırıktırmeye basladım bıle greklı malzlerde ıkıgunde tamamlıycam lutfen yardıım cokmerak ettım nasıl olcak herkese hayrlı gunler

GİDACİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 22:12   #233
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2010
Herkese merhabalar yenı üye oldum buraya dun buradakı yazıları neredeyse hemen hemen okudum
evdekı mlz lerle sıvı gubre yapma deneyını yapmak istıyorum
cok guzel paylasımlar olmus ıkıde farkı ornek olarak resımler verılmıs fakat benım kafama takılan sorular var banada yardımcı olabılırmısınız.
Vede sorularımı kıme sorcam bılemıyorum kımseyı onlıne göremedım buyazıma cvb atarsanız sevınırım
atık bırıktırmeye basladım bıle gereklı malzlerde ıkıgunde tamamlıycam lutfen yardıım cok merak ettım nasıl olcak herkese hayrlı gunler

GİDACİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 22:35   #234
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
epsoyd arkadaşımıza sorarsanız cevap verir size...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 00:17   #235
Ağaç Dostu

Arkadaşımız gıdacı, önce hoşgeldiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GİDACİ Mesajı Göster
Herkese merhabalar yenı üye oldum buraya dun buradakı yazıları neredeyse hemen hemen okudum
evdekı mlz lerle sıvı gubre yapma deneyını yapmak istıyorum
cok guzel paylasımlar olmus ıkıde farkı ornek olarak resımler verılmıs fakat benım kafama takılan sorular var banada yardımcı olabılırmısınız.
Vede sorularımı kıme sorcam bılemıyorum kımseyı onlıne göremedım buyazıma cvb atarsanız sevınırım
atık bırıktırmeye basladım bıle gereklı malzlerde ıkıgunde tamamlıycam lutfen yardıım cok merak ettım nasıl olcak herkese hayrlı gunler
İlgili sorularınız için teşekkürlerimi sunarım, Gıdacı arkadaşım atıklarını mümkün olduğunca doğruyarak ufaltacaksınız, kabınız hava almıyacak ve içinde hava bşluğu bırakmamaya özen göstererek atıklarınızı kabınıza doldurup üzerine şehir suyunun klorunu uçmasını sağlamak için daha önceden üstü açık bir kapta suyun clorunu gidereceksiniz, bu işlenin anlamı fermantasyon bakterilerinin sağlığını korumak için yapmaktayız.

klor'u uçurma işlemiyle uğraşmak istemiyorsan satılan şişe sularıyla bu işi yapabilirsin, gelelim işin, atıklarımızı fermantasyon için aktif edilmesine Em hakkında malumatın olmuştur herhalde Em'i bulunduğun yerde bulmakta zorlanırsan ekşi yoğurt suyunu veya hamur mayasını, pekmezle daha önceden aktif hale getirdikten sonra atıklarını bu aktif malzeme ile fermantasyon işlemini başlatmış oluyorsun, havanın sıcalığına bağlı olarak fermantasyon bakterileri ( laktik asit bakterisi) Atıklarını mikrobiyal bir faaliyet içinde parçalıyarak birleşik organik atıkları asıl minerallerine dönmeye başlıyarak bitkiler için sıvı organik besin maddesine dönmektedirler.

Bu eriyik sıvıyı doğrudan bitkilerine vermeden önce asidik durumunu 6-6.5 ph olacak şekilde klorsuz suyla seyreltmen gerekecek, forumlarda bu bilgiler paylaşılmıştı okudum diyorsanız gözünüzden nasıl kaçtı yeni olmanız dolayısıyla bu konuları tamamen okuyarak ayrıntı için bu başlıkta size en kısa zamanda cevap verilecektir bundan kuşkunuz olmasın.

Eski 16-09-2010, 12:55   #236
Ağaç Dostu

Soğuk kompost'un önemine dikkat.

Birleşik organik atıklarıyla Kompost çalışmaları içinde olan arkadaşlarımın nazari dikkatine.

Fermantasyon (soğuk kompost,minumum oksijen ile yanma) çalışmalarıyla oksidasyon (Sıcak kompost oksijenli yanma) ile oluşturulan komposta kaşı geliştirdiğim kompostun uzak doğuda kullanımının bilimsel olmasının nedenlerini ortaya koymakta zorlandığım çalışmalara arkadaşımız, acemi çaylak mikro biyoloji ve toprak başlığındaki son mesajlarındaki bilimsel makaleleri çivrim çalışmaları ile ortaya koyduğu gerçekler benim uygulamakta olduğum soğuk kompost çalışmalarıma ışık tutarak, bu tip kompost'un verimliliğini de belgelemektedir.

Kendisi bu çalışmalardan dolayı kutlar, bu alandaki çalışmalarının devami ile kendisine başarılar dilerim.

Mikrobiyoloji ve Toprak

Eski 16-09-2010, 13:08   #237
Yeni Üye

fm19's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2006
Galeri: 10
Tüm yazılanları okumaya çalıştım. emek verip değerli katkıda bulunanalara çok teşekkürler.

fm19 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 13:28   #238
Ağaç Dostu

Samimi ilgilere samimi paylaşımlar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fm19 Mesajı Göster
Tüm yazılanları okumaya çalıştım. emek verip değerli katkıda bulunanalara çok teşekkürler.
Arkadaşım fm19 edinmiş olduğun bilgilerin yorumlarını paylaşmanı rica eder, bu yorumlar la yeni bilgi sürecinin başlamasıylada daha güzel paylaşımlar ortaya çıkmasıdır, katılmanızı pasif paylaşımlıcılıktan aktif paylaşımlara yükseltmenin zamanı gelmiştir, sevgilerimle tüm güzellikler sizlerle olsun.

Eski 29-09-2010, 21:52   #239
Ağaç Dostu

Sındırgalı arkadaşıma açıklamalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Ben,` LIKOPEN`oranini eksik yazmisim. Sn.Denizakvaryumunun ve Sevgili Bari`nin yazilarinda, domatesten 10-17 kati fazla likopen icerdigini gordukten sonra duzeltme ihtiyacini hissettim.
Kompostu yaparken; potasyum,lityum,germanyum gibi elementleri nasil yukleyecegiz?
Ben, icilebilir muz enzimi (extract) yapmaya basladim.Bunun yaninda, denizden yosun toplayacagim.
Sevgili Epsody, bu konularda sen bizden kosar adim onde gidiyorsun.Dusuncelerini bizle paylasirsan sevinirim.
Kompost çalışmalarımızda organik atıkların biyolojik öğütülüm işleminde bitki besin maddeleri sağlama yolundaki çalışmalarda daha ileri ve zengin içerikli mineralli bitki besin maddeleri oluşturmak için çeşitli sebze ve bitki artıklarının yanında doğadan toplıyacağımız yabani otların içlerinden kompostumuza istediğimiz mineralleri sağlıyacak olanların bünyesinde topraktan kaldıran otlardan seçerek kompostumuza katarak kaynak oluşturabiliriz.

Ayrıca deniz yosunlarını temiz sularla yıkayarak tuzundan arındırarak kompostumuza katarak çok özel enzim ve mineral sağlıyabiliriz, ayrıca kirlenmiş atık suların içinde, bu suların arıtılmaları sağlamak için yetiştirilecek bitkiler bize bulmakta zorlandığımız iz elementleri sağlamakta bir seçenek sağlıyacaktır.

Kompostumuzu olgunlaşma sürecinden sonra bahçemizde oluşturacağımız sebze ve bitki yetiştirme parsellerinde dikim tarihinden 3-4 ay önce açacağımız 50cm derinliğinde kanal çukurlara yerleştirerek, kompostumuzun toprak solucanlarına sunarak kompostumuz yeni bir minerilizasyon işlemine girmekte ve ekim için bitkilerimiz tarafından zengin içerikli besin maddesi ve enzimler sağlanmaktadır.

Bu çalışmalar benim çukurda kompost oluşturma çalışmalarımın, solucan gübresi oluşturma çalışmalarımın ve bitki besleme ile bütünleşmiş son şeklini verdiğim bir uygulama olmaktadır, bu mesajdaki açıklamlar içinde anlaşılamıyan noktalar için paylaşımlarınızı beklemekteyim.

Kompost işlemi çalımalarında bulunan arkadaşlarıma başarılar dilerim.

Ahu_E beğendi.
Eski 06-10-2010, 12:11   #240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Merhabalar ben fermantasyon ile gübre yapma konusunu ilgi ile takip etmekteyim. Buradaki bilgileri edinmeden önce mutfak atıklarını küçük miktarlarda günlük biriktirip bahçemin muhtelif yerlerine çukur kazıp rastgele gömmekteydim.10-15 gün sonra buraları kazdığım zaman bunların genelde toprağa karıştığını görüyordum.Fakat buradaki bilgileri gördükten sonra yazılanlar şeklinde uygulamaya başladım.Önce deney amaçlı az miktarda 3 kg lik plastik kutuda mutfak atıklarını ufaladım içine bir miktar kefir,reçel koydum ağzına kadar klorsuz suyu bugün doldurdum bakalım ne olacak.Bu arada zamanın geldiğini yanlış anlamadıysam ekşimtrak alkol karışımı kokudan mı anlayacağız kaç gün geçmesi gerek?
birde oluşan sıvıyı nekadar sulandıracağız yani ph ını ölçme imkanım yok yani daha pratik bir yol yok mu? teşekkürlert.

pelask Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024