agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Glayöl, Kılıç Çiçeği (Gladiolus) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/9064.htm)

Sebahattin Sargın 31-05-2008 11:40

Glayöl, Kılıç Çiçeği (Gladiolus)

1 Eklenti(ler)
"Glayöller en tanınmış soğanlı bitkilerdendir.Onları genellikle kesme çiçek olarak görürüz.Ama bir parça güneş gören toprağınız varsa bu gösterişli çiçeği kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.Glayöllerin farklı cinsleri bulunur..Bildiğimiz büyük çiçekli melez olanlarından başka, yazın devamlı açan küçük çiçekli tabii bir türü daha vardır.

Glayöl bol güneş ve gübreli toprak sever.Yaz boyunca düzenli olarak sulanmalıdır.İklim aşırı soğuk değil ve yeri iyi drenajlı ise soğanlarını topraktan çıkarmaya gerek yoktur.Bulunduğu yerde sürekli yavrulayarak çoğalacaktır.

Soğanlar Mart ayından itibaren 15 gün aralıklarla kısım kısım dikilirse bahçe yaz boyu glayölsüz kalmaz. Bu şekilde 4-5 posta dikim yapılabilir.

Glayöl soğanları 6 hafta önce kazılmış ve iyi hazırlanmış toprağa 10.cm derinlik ve 10-15 cm. aralıklarla dikilir. Büyüyen bitkinin devrilmemesi için rüzgar almayan bir yer seçilmelidir. Gerekirse ince bir çubukla destek yapılır."

KAYNAK

Güler Hanımcığım çok öncelerden bana hediye ettiği glayöl soğanım hızla büyümeye başlayınca bende bir başlık açayım dedim. Saksıda glayöl hiç duymadım ama bahçem olmadığı için yetiştirmek zorundayım. Gerçi ileri ki günlerde sanırım o da Sakarya yolcusu olacak ve teyzemin bahçesini süsleyecek. İşte buda benim glayölüm;

Eklenti 39157

Başka kimlerin glayölleri var, glayöl kardeşliğimi kursak ne yapsak:confused::p
Sevgiler ;)

Buket Aknar 01-06-2008 00:14

Sevgili Sebo bu başlık çok isabetli bir başlık olmuş.
İki yıldır ben de bahçemde gladiolus yetiştiriyorum. Geçen yıl ne olur ne olmaz diyerek çiçekleri geçince soğanlarını topraktan alayım dedim. Bir de ne göreyim ana yumrunun yenında bir çok fındık büyüklüğünde soğancık. Bu yıl yenilerini de aldım, eskileri+ yenileri ve en önemlisi benim torunlar dediğim fındıkları da diktim. Fındıklar ince dallar şeklinde yeşerdi. ( Bu yıl çiçeklenmelerini beklemiyorum.) Diğerleri bu hafta itibarı ile çiçeklenmeye de başladı. Yarına fotoğraflarını ekleyebileceğim.

Sebahattin Sargın 01-06-2008 00:22

Benimki sürekli boy atıyor, aydınlık bir balkonda duruyor. Güneşe çıkarmalımıyım Buket Hanım, sizinkiler nasıl bir yerde duruyor? Ayrıca bu glayöller kokulumu acaba? Glayöllerinizin resimlerini merakla bekliyorum...

Sevgiler ;)

Buket Aknar 01-06-2008 00:28

Sevgili Sebo; boyları uzadığı ve rüzgardan etkilenmemeleri için ben duvar boyuna diktim. Geçen yıl bazıları devrildiler ve oldukça dağınk bir görüntü oluşturdular. Bu yıl çiçek açan
(zaten henüz iki tan esi çiçek açtı) beyaz glayör'üm de boynunu devirdi. Güler hanım'ın onları devrilmeden tutan ilginç bir tekniği var ki sanırım uygun bir zamanda buradan bizimle paylaşır. Ben yarına benim devrilene ince bir çubukla destek yapmayı düşünüyorum.

Bu arada Glyörlerimin bazıları tam gün güneş gördüğü gibi bazıları sabahları gölge iken öğleden itibaren güneş görüyor. Ayrıca kokuları da yok.

(Yarına kadar sabredemeyeceğim, şu anda geçen yıl çektiğim fotoğrafları bulurmuyum diye bilgisayarımı tarıyorum)

Sebahattin Sargın 01-06-2008 00:33

Desenize benim işim daha zor saksıda çünki, sanırım saksıyı sabitlemem gerekecek. Daha çok büyüyecek, bu demek oluyor ki daha büyük saksı lazım. Bakalım güzel çiçeklerini sunacak mı bana?

Sevgiler ;)

Buket Aknar 01-06-2008 00:42

Bu arada; çiçeğin isminin glayör olduğunu biliyorum ama tam da emin değilim sen Glayöl demişsin. doğrusunun ne olduğunu merak ettim. Gladiolus doğru ama Glayör mü? Glayöl mü?

Sebahattin Sargın 01-06-2008 00:52

O konuda benimde kafam karışık Buket Hanım, Hümeyra Hanım sitesinde glayöl olarak bahsetmiş. Güler Hanımda yalnış hatırlamıyorsam bana o isimle verdi soğanı. Fakat nette glayör adı ile de aratınca bilgiler çıkıyor. Ama yalnış görmediysem resmi kaynaklar genellikle glayöl ismini kullanıyor. İkilemde kaldım anlayacağınız, hocalarımız doğrusunu söyleyeceklerdir bize...

Sevgiler ;)

Buket Aknar 01-06-2008 00:58

Sevgili Sebo; bilgisayarımda bulduğum fotoğrafları daha önce buraya eklemişim. Geçen yılki gladiolus fotoğrafları burada.

İsim konusuna gelince dediğin gibi uzman arkadaşların bize yardımcı olmasını diliyorum.

Penelophe 01-06-2008 02:16

Doğrusunu glayöl olarak biliyordum ama emin olmak için sözlüğe baktım.;)

Glayöl: isim, bitki bilimi (l ince okunur) Fransızca glaïeul

Kuzgunkılıcı da deniliyormuş.

Kaynak

Buket Aknar 01-06-2008 12:54

2 Eklenti(ler)
İşte yeni çiçeklenen gladiolus'larım. (net'te araştırdım. İki ismi de kullananlar var. Çok ilginç geldi.)

Penelophe 01-06-2008 14:02

Nette iki farklı şekilde geçse de, Tdk'da glayöl diye geçiyor. :) Geçen yıl ben de 10 adet soğan dikmiştim, sadece 1 tanesi çiçeklenmişti, soğan çapları küçük olanlar, ilk yıllarında sadece yeşil kalabiliyorlar..

Çok güzelmiş glayöllerin Buket, ilk yılları mı?

Buket Aknar 01-06-2008 17:27

Beyaz olan geçen yıldan söküp tekrar diktiğim, diğeri ise bu yıl aldıklarımdan. Bu yıl o kadar çok aldım ki! İnşallah tümü de açar, ayrıca ben tümünü bir hafta ara ile diktim. Bütün yaz çiçekli olmalarını bekliyorum ama hiç te belli olmaz.

Penelophe 01-06-2008 17:38

Soğan çapları büyükse çiçeklenirler, 12/14 olanlar 1 metreye yakın, çok çiçekli oluyorlar.

Yeşil aksamı tamamen kuruduktan sonra soğanları sökmek gerekiyor.;)

Buket Aknar 01-06-2008 19:22

Ben geçen yıl söktüm ama bu yıl sökmeyeceğim. Soğanlı ve yumrulu bitkiler başlığında okuduğum ve çevremdeki arkadaşlardan elde ettiğim bilgiler doğrultusunda bu karara vardım. Bakalım bu yıl nasıl olacaklar?

Penelophe 01-06-2008 19:34

Soğanlar çürüyecek kadar sulanan bir yerde değilse sökmemek daha iyi tabi, sen geçen yıl söktüklerim deyince ben çürüyecekleri için söktün sanmıştım.:)

Buket Aknar 02-06-2008 14:59

Geçen yıl "ya çürürlerse" deyip (acemilik te var ya! o nedenle) korkumdan sökmüştüm. Ama sökülen soğanları muhafaza ettiğimde sonucundan pek memnun kalmadım. Bu nedenle bu yıl sökmeyeceğim.

Güler 04-06-2008 16:23

Ben Glayörlerimi hiç sökmüyorum hep toprakta kalıyorlar. Ama bu sene yer değişikliği yüzünden söktüm ve başka yerlere naklettim. Elimde kalanları da saksılara ekmiştim. Saksıda olanlar çiçeklenmeye başladılar, yeri değişenlerde daha çiçek yok ama çok sağlıklı görünüyorlar.

Sebahattin Sargın 04-06-2008 17:54

Benim glayölümün uçları kurumaya başladı, acaba saksısını değiştirirken köklerine bir zararmı verdim?

Buket Aknar 04-06-2008 21:38

Benimkiler devrilmeler başladı. Tanrım yine dağınıklık başladı. İnce çubuklarla desteklemek istiyordum ama boylarının flamingo gibi eğmiş öyle bir devriliyorlar ki, ne yapacağımı bilmiyorum.

Oyaman 04-06-2008 22:21

Sevgili Sebo ve Buket Hanım , Glayörleri dikerken eğer saksıda ise ; saksı toprak ile tam olarak doldurulmuyor . Glayör uzadıkça toprağına ilave yapılıyor . Geçen sene saksıda idi bunu uygulamıştım , pek sorun olmamıştı .Bu sene bahçeye grup halinde diktim , yaptığım uygulamayı unutmuşum ancak Glayörler devrilmeye başlayınca aklıma geldi ve hemen diplerine toprak ilave edip sıkıştırdım .Şu anda sorunları yok daha uzarlarsa yine toprak ilave edeceğim . Ben de çiçeklenmelerini bekliyorum .

Buket Aknar 04-06-2008 22:24

Sn Oyaman; yarına bu öneriniz doğrultusunda bir deneme yapayım ama benimkiler bahçede, bu iş nasıl olacak bilmiyorum!

nuzel 05-06-2008 00:02

Benimkilerde devriliyor üstelikte bahçedeler

Oyaman 05-06-2008 00:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 244522)
Sn Oyaman; yarına bu öneriniz doğrultusunda bir deneme yapayım ama benimkiler bahçede, bu iş nasıl olacak bilmiyorum!

Bahçenin başka bir tarafından alacağınız bahçe toprağını diplerine yayıp sıkıştıracak ve dik durmalarını sağlayacaksınız .

sevil 06-06-2008 01:21

Bizimkiler henüz devrilecek kadar uzamadı tabi henüz çiçekte açmadı.
Asya lalenin Pramit paketini almıştık, sonrasında bir dükkanda başka renklerine rastlayınca dayanamayıp onlardanda aldık yetmiş tane kadar oldular. Çiçeklenince fotoğrafları sizlerle paylaşacağım.

ibrahim37 06-06-2008 03:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 243444)
Geçen yıl "ya çürürlerse" deyip (acemilik te var ya! o nedenle) korkumdan sökmüştüm. Ama sökülen soğanları muhafaza ettiğimde sonucundan pek memnun kalmadım. Bu nedenle bu yıl sökmeyeceğim.

******* bu soğanlı bitkilerin soğanlarının her yıl sökülmesi gerekmez. Yaz uykusuna girdiği dönemde sulamanız gereken bir yerdeyseler sökülmeleri daha uygun olur. Ayrıca iki veya üç yılda bir soğanlar sökülüp tekrar dikilmesi gerekir. Aksi halde çok fazla soğan iç içe olduğu için yeterince gelişemeyebilirler. Ayrıca soğanların bulunduğu toprağında havalanmaya ve farklı minerallere ihtiyacı var.
Ayrıca söktüğünüz soğanları nem almayan kuru bir kumun içinde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Mesela soğanları bir toprak saksının içine koyup üzerini kumla doldurun ve serin bir köşeye koyun. Asla bir sorun çıkmaz.
selamlar..

lizard 07-06-2008 01:57

1 Eklenti(ler)
Bunlar da benim bu sene ilk defa ektiğim glayöllerim. Heyecanla çiçek açmalarını bekliyorum. Ekeli 1-2 ay oldu aslında.

Lalezar78 19-06-2008 18:43

1 Eklenti(ler)
Haftasonu köye gittiğimizde gördüğüm yabani glayöl.

hyanik 19-06-2008 21:34

1 Eklenti(ler)
Selam herkese.
Bunlarda benım glayöllerim.Sabırla acmalarını beklıyorum.Kılıçlarını cekmısler bekler gıbıler.
Butun arkadaslara kolay gelsın.:)

Buket Aknar 20-06-2008 11:22

Sn hyanik; bol çiçek görmeniz dileğiyle.
Ben glayölleri çok sevmeme rağmen sürekli devrilmelerinden çok şikayetciyim. Sevgili Oyaman'ın tavsiyesini de denedim ama doğrulmadılar, bu kez ben de duvar üzerine bir yerden bir yere ip gerdim glayölleri de ipin ardına geçirdim şimdilik düzeldiler.

Buket Aknar 20-06-2008 12:58

1 Eklenti(ler)
Bahçemden...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024