agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Voodoo lily - Sauromatum venosum (Şeytanın dili) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/7679.htm)

denizakvaryumu 20-02-2008 23:30

Voodoo lily - Sauromatum venosum (Şeytanın dili)

Şeytanın dili de denilen bu voodoo soğanı farklı güzellikte çiçek severler için :)

http://img102.imageshack.us/img102/869/1vaq1.jpg

http://plants.thompson-morgan.com/product/8668/1

https://www.baldur-garten.de/showima...o_03.jpg&neu=0

papatyam 21-02-2008 08:46

Ne kadar ilginç bir bitki, nasıl bulabiliriz.

denizakvaryumu 21-02-2008 08:53

Yukarda verdiğim linklerde soğanları satılıyor.

Başka sitelerde tohumları da satılıyor ancak tohumdan yetiştirmek uzun süre ister.

Toprak yok - saksı yok - su yok :)

Aslında şans bambusundan daha çok satılacak bir bitki ama Türkiye'de satan yok.

Yakında Bauhause a gelmesini bekliyorum :)

saydemir 21-02-2008 19:43

1 Eklenti(ler)
Bu sıralarda aroidlerle çok ilgileniyorum denizakvaryumu. Bu bitkiye de merak sardım. Arisaema speciosum aldım bauhause'dan. Ama bu rizomdan yoktu. :( Yalnız bu su yok, toprak yok olayını anlamadım.

denizakvaryumu 21-02-2008 19:57

1.mesajda verdiğim linkteki yazıda

"it's completely self-sufficient requiring no soil or water. Simply place it in a saucer or on a windowsill and watch this curiosity grow. "

diyor.

Ludisa Excellence 21-02-2008 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 206787)
...
no soil or water.
...
diyor.

No soil or water OR no soil, no water.

Ben bu bitkileri bir yerden tanıyacam ama...
Hadi hayırlısı...

Sn. denizakvaryumu;
Aklıma birden şu meşhur selocanlar geldi.(Okunduğu gibi yazdım.Reklam olmasın.:D)

Dağbaşında çeker mi selocanım.
Çeker çeker.

Birde şu meşhur ascocenda lar.Onlarda toprak ve su istemiyor yaa.:mad:

Bunlar reklam kokan hareketler...(Cem Yılmaz):confused:

Soğanlı bitkilere ilgim, ilk başlarda bu yüzdendi.(O zamlar çocuktum gerçi ama...)
Ona bakarsanız sümbüllerde artık direkt vazolarda çiçeklendiriliyor.
(Fakat onlar su ister:D )
Çiçeklendikten sonraki akıbetleri ise malum.Forumda bunu daha önce ifade etmek istemiştim ama.Bazen yanlış anlaşıla biliniyorum.Ben vazodaki soğanların çiçeklendikten sonra onlar işe yaramayacak atacaksın o soğanları diyorum.
(En azından büyük bir performans kaybı söz konusu.)
Beyefendi bana:Ben senin gibi kaldırıp atmam.Seneye bir daha ekerim diyor.

Ascocenda ların ışık ihtiyacı diğer orc. lere oranla daha fazladır diyorum.
Beyefendi bana: Benim phal. ler odanın bir köşesinde duruyor çiçek bile açacak.Vandamıda onun yanına koydum niye ikiside orkide değil mi? diyor.Onun için bazen herşeyi ya ben anlatamıyorum **** malumunuz.:(

Şu Sauromatum venosum a gelince.
Dedimya bir yerden tanıyacam.Sanırım yıllar önce bir denemem olmuştu ama...
Üzülerek söylüyurum toprakta ve su ile...:D
Resimdeki gibi gösterişli değldi ama aynı türdendi galiba,sanırsam.
İnanın çok uzun zaman geçti dürüst olmak gerekirse çiçek açıp açmadığını dahi hatırlamıyorum ama kolay yetiştirilen bir tür idi galiba.Ben tohumdan denemiştim ama.Sonradan ''bulb'' larımda oldu fakat kime vermiştim onları acaba.:eek:

Saygılar.

denizakvaryumu 21-02-2008 21:16

Size katılıyorum, aynı durum şans bambusu için de geçerli :)

Doğal ortamında kökleri su içinde yüzen hiç şans bambusu yok :)

Burda önemli olan voodoo lily nin (şeytan dili kimine göre kaynana dili) topraksız ve susuz açıp açmadığı...Evet açıyor.

Sonrası sizin yazdıklarınız gibi :)

saydemir 21-02-2008 23:16

Siz nerden almıştınız bu sauromatum venosumu sayın ludisia bahya. Soğanlı bitkiler genelde kolay bitkilerdir ama bu kadar da kolay olduğunu bende düşünmemiştim. ;)
Tabi bitkileri uzun süre sağlıklı bir şekilde bakmak istiyorsak onlara doğal ortamlarını sağlamak lazım.

Ludisa Excellence 21-02-2008 23:55

Alıntı:

Soğanlı bitkiler genelde kolay bitkilerdir ama bu kadar da kolay olduğunu bende düşünmemiştim
Belkide eb. ler yüzündendir.:D

Sn. saydemir;
Ben bir arkadaşımdan temin etmiştim ama tam olarak sauromatum venosum değildi.Uzun zaman oldu hatırlamıyorum ama oda acemiliğinden bitkisisni 2. sezonda kaybetti sanırsam.:(

Alıntı:

Tabi bitkileri uzun süre sağlıklı bir şekilde bakmak istiyorsak onlara doğal ortamlarını sağlamak lazım.
Alıntı:

Size katılıyorum, aynı durum şans bambusu için de geçerli

Kesinlikle.;)
Anlaşılmak güzelmiş.:p

Saygılar.

berduray 08-03-2008 09:39

Yaprak kısmı YILAN YASTIĞI'na benziyor.

saydemir 08-03-2008 20:12

Aynı aileden sayılır. O yüzden olabilir. :rolleyes:

Belladonna 03-05-2011 22:41

Fena kokusu ile (çürüyen ete benzer bir koku), sinek ve bazı böcekleri kendine çeker. Tabi bu, polenlerinin taşınması içindir.

saydemir 10-06-2012 21:26

2 Eklenti(ler)
[B]Arisaema Candidissimum[B]

Aroid bitkiler içerisinde güzel görünüşü ve hoş kokusu ile diğer türlerden ayrılan bir çeşit.

Eklenti 307087

Eklenti 307088

ceromaya 23-04-2014 11:58

1 Eklenti(ler)
Günbegün büyüyen Voodoo Lily'lerimiz

münevver48 23-04-2014 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi saydemir (Mesaj 982848)
[B]Arisaema Candidissimum[B]

Aroid bitkiler içerisinde güzel görünüşü ve hoş kokusu ile diğer türlerden ayrılan bir çeşit.

Eklenti 307087

Eklenti 307088

bu bitki buralarda doğal olarak yetişmekte.ağı diye pek dokunmayız.onun için kokusu olduğunu bilmiyorum.

ceromaya 06-05-2014 11:59

1 Eklenti(ler)
Hızla büyüyorlar😃

Orçun m 30-05-2014 18:24

Bizim buralarda istemediğiniz kadar var neredeyse her ağaç dibinde bir voodoo lily ya da bir arum türü görebilirsiniz (hatta bol bol muskari ve manisa lalesi de var).Ama gelgelelim buradaki çiftçiler bu bitkilere canavarmış gibi davranıp onlardan uzak durur veya gördüğü yerde biçer.Sanırım alışılagelmiş bir görüntüsü olmadığı için.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024