agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Siklamen (Cyclamen) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/6744.htm)

kaybol.2008 13-12-2008 18:40

Bu arada ben de oda sıcaklığı konusuna katılıyorum. Benim kastettiğim insanlar genel olarak en sevdği çiçeklerini camın önüne koyarlar. (genelleme yapmamalı belkide sadece ben öyle yaparım) Camların altında da malum kalorifer petekleri.

L-EYLA 13-12-2008 23:18

geçen senekinden tohumlar dökülmüş bunlar küçücük çıktılar aynı saksı içindeler ana gövdeden 10 yaprak çıktı ama başka bir şey yok bu saksıyla ilgili yapmam gereken birşey varmı yavruları ayırayım mı?çiçek açmıyor ne yapabilirim? dün bir tane daha aldım bunda da bir hata yaparım diye korkuyorum. mutfağa perde arkasına koydum uzun süre güneş almıyor ayrıca serin arkadaşlar sizce nerede doğru ve yanlış var.

suzan7 14-12-2008 11:53

Selamlar,
dün gece sıklamenimi kapalı terasıma aldım.Gece sıcaklık 9 ile 11 deece arasında degişiyor.
İçerisi sıcak olur diye böyle bir önlem aldım.Umarım doğru karar vermişimdir.Gündüzleri camın birini açıp 3-4 saat kadar havalandırıyorum.

Buket Aknar 14-12-2008 12:51

Sevgili L-eyla; dökülen tohumlardan çıkanlar birkaç yıl içerisinde büyüyecekler. Ben de ayni şeklide geçen yıl dökülenleri bıraktım. Büyüklerle birlikte geliştiler. Bu yıl yeniden yeşermeye başlıyorlar artık biraz daha iri olduklarını gördüm. Belki bu yıl belki de seneye ayırmayı düşünüyorum. Bu arada benimkiler oldukça geniş bir saksıda oldukları için sıkışıklık olması gibi bir durum olmuyor. Sizinkiler sıkışıksa o zaman çok dikkatli yeni minişleri ayırmanız gerekecek. Ben geçen yıl iyice incelemiştim mercimek büyüklüğündeydiler. Bu yıl nohut kadar oldular.

Isıya gelince; ben siklamenlerimi bahçede yetiştiriyorum. Kıbrıs'ta daha kış gelmedi. Geceleri 16-17 derece,gündüzleri ise 22- 23 derece gibi. Sanırım bu size bir fikir verebilir. Daha önceleri evde tutmaya çalışıyordum ama doğrusu hiç başarılı olamadım.

f-sunflower 14-12-2008 14:46

Selamlar,Buket Hanım bu konuda en tecrübeli sizsinizdir diye düşündüğüm için size sormak istedim.Bendede yaklaşık 3 senedir bahçede yetiştirdiğim bir kaç tane siklamen var bu yaz tohumlarını aldım ve ektim şu anda minik yaprak çıkardılar gayet sağlıklılar.Sormak istediğim daha dün bir arkadaşımın çiçeğindeki tohumları gördüm ve aldım çiçeği ölmüştü sadece tohumları vardı sizce bunları eksem büyürlermi.Teşekkür ederim.

Buket Aknar 14-12-2008 16:48

Sn f-sunflower; yaşadığınız yerdeki iklim şartlarını da değerlendirerek karar vermek gerekir diye düşünüyorum. Kıbrıs'ta olsa ben ekerdim. Yukarıdaki mesajları başından itibaren okumuşsanız bir siklamenin çiçek vermesi için 3-4 yıl beklemek gerektiği yazıyor. Siz şimdi ekerseniz süreç ona göre gelişecek diye düşünüyorum. Ben geçen yıl pek toplayamadım dökülenler çimlenmeye başladı.

L-EYLA 17-12-2008 23:06

Buket'ciğim teşekkürler.

Sanırım biraz daha büyüsünler öyle müdahale edeyim. Evin içinin sıcaklığı senin yazdığın gibi, arada bir bulunduğu yerdeki camı da açıyorum. Gerçekten içim rahatladı.

beyaz orkide 02-01-2009 13:27

Arkadaslar az önce beledıyenin ekmiş oldugu bu ciceklerin yerlerinden sökülüp atıldıgını gördüm.Ben birkac tanesini kurtardım aldım.Etrafınıza dikkat ederseniz sizde birkacını evlat edinip kurtarabilirsiniz diye düşünüyorum.

sezgin53 16-01-2009 15:04

Merhaba arkadaşlar,
Bu başlığı şimdi gördüm. Tavşan kulağı aradım siklamen (Cyclamen) buldum. Yıllardır emek verip büyüttüğüm 2 saksı tavşan kulağım komşumla birlikte gitti. Arkadaşların yazdığı gibi ilk önceleri bakımında çok zorladım. Sulama, ışık,çoğaltma gibi. Şu an gönderdiğiniz resimlerle yetiniyorum. Sizlere kolay gelsin.

burcuciner 06-02-2009 14:55

Siklamenimin çiçekleri bitti ama hala bol ve yeşil yaprağı var.Artık sulamayı kesmeliyim?Ağustosa kadar hiç su vermeyip sonra az az mı su vereceğim?Soğanı topraktan çıkarıp bir beze sarmaktansa olduğu yerde yani saksıda bırakıp sulamayı ağustosa kadar kessem seneye tekrar çiçek alabilir miyim?Susuz soğan ölmez mi?

beyaz orkide 06-02-2009 19:04

Bence bu düşünceniz yanlış sevgili Burcuciner benim sıklemanlarım hazirana kadar acarlar.Ben Bu aydan sonra suyunu kesiyorum.eylul ayında sulamaya başlıyorum.

züleyha 06-02-2009 20:04

Benim de bir tane siklamenim var ama ben bugüne kadar hiç sulamayı kesmedim. Acaba yanlış mı yapıyorum? Şu anda daha yeni çiçek çıkartıyor.

Buket Aknar 06-02-2009 21:02

Benimkiler, yeşil yapraklarını bol bol verdiler, şu anda diplerden çiçek oluşumu başladı, bahara kadar bu çiçeklenme sürecek, bahardan sonra suyu keseceğim. Önceden çiçeklenip, çiçeği geçenler, seralarda bol bol hormonlananlar olsa gerek.

züleyha 06-02-2009 21:05

Suyu kesmekten kastınız yaz boyu hiç sulamamak mı? Yani bütün yaprakları ölecek, sonbaharda tekrar mı sulanmaya baslanacak. Kafam karıştı.

Buket Aknar 06-02-2009 21:09

Evet, çiçekleri geçince daha önceki mesajlardan da görebileceğiniz gibi sapların ucunda çiçeklerin geçtiği yerde içerileri tohum dolu kapsüler oluşur ( bilye gibi) kapsüller kuruyunca içerisindeki tohumları toplarsınız veya dökülürler. Ben kapsül oluşumundan itibaren suyu keser, saksıyı ortadan kaldırırım. Yaz boyunca çok çok seyrek olarak öylesine bir sularım. Ağustos itibarı ile bazen eylül de olabilir yeniden esaslı sulamaya başlarım.

züleyha 06-02-2009 21:16

Teşekkür ederim Buket Hanım, bilgisizlik işte bende yazın yaprakları neden kötüleşiyor diye merak ediyordum ama sulamayı hiç kesmediğim için sürekli yapraklıydı. Ama çok canlı, bol yapragı var normalde daha cılız olması gerekmez mi?

Buket Aknar 06-02-2009 21:56

Çok sulanırsa yumrusu erir diye biliyorum. Yaz boyu yapraklı olması şaşırtıcı bir durum!!!

begonvil 14 23-02-2009 20:25

Benim siklamen çiçeğim de sürekli yaprak veriyor. Kış bitti nerdeyse açmadı henüz. Neden acaba?

Buket Aknar 24-02-2009 16:00

Sn begonvil 14; benimkiler de yeni yeni çiçeklenmeye başladılar bence yaprakların diplerini yavaş yavaş bir kontrol edin çiçeklenecekse yaprakların altlarında gizlenmiş tomurcukları göreceksiniz. Eğer tomurcuk yoksa durumunun ne olduğunu bilemiyeceğim. Ama inşallah tomurcuk vardır.

€brulim 27-02-2009 22:34

Selam bende güzel çiçeklerini görünce dayanamadım aldım. Malesef aldıktan sonra evimdeki ortama alıştırana kadar bütün çiçekleri , yaprakları kurudu sadece yumrusu kaldı geriye . Bende saksıdan çıkardım öle saklıyorum dogrumu yaptım acaba?

Buket Aknar 28-02-2009 07:41

Sevgili Ebrulim; ben konunun uzmanı değilim ama edindiğim tecrübeye göre saksıdan çıkarmadan muhafaza etmelisin. Başlığı okursan sanırım sana daha çok yardımcı olacak.

begonvil 14 28-02-2009 09:56

Sevgili Buket Aknar güz sonu ben de saksıdan çıkarıp kilerde sakladım. Galiba ondan dolayı açmıyor benim çiçek.

bulik 28-02-2009 19:00

Merhaba,

Ben Johson marka tohumlarını almıştım,
bir ay oldu en ufak bir hareket yok!
Tohumdan siklamen yetiştirmeyi başaran var mı?

Bilal 28-02-2009 19:08

ben geçen bahar tohum ekmiştim, önce çıkmadılar, ben de çıkmayacaklar sandım ama ben onları unutmuşken havaların soğumasıyla çimlendiler. fakat pek büyümediler.

Ülker 28-02-2009 19:17

Geçen sene döküldüğü yerlerde kendiliğinden çimlenen cyclamenlerim ikinci yapraklarını çıkarmaya başlamışlar.
O kadar geç büyüyorlar ki, ben takip etmekten vazgeçtim artık, kendi hallerine bıraktım.
Bu yıl çiçek açmaları mümkün değil zaten, soğanları mercimek kadar.
Suyunu vitaminlerini verip üstüne düşmeden büyümelerini bekleyeceğim.

Buket Aknar 28-02-2009 19:19

Arkadaşlar; ben tohumdan siklamen yetiştirdim ama tohumdan yetişen siklamenin hemen çiçek açmıyor. (başlığı okursanız göreceksiniz) Benim tohumlardan yetiştirdiği siklamenler bu yıl ikinci yıllarında ve henüz fındık kadar oldular. Bu yıl ektiklerim ise mercimek kadar. İlk ektiklerim inşallah seneye çiçeklenirler diyorum ama olmayabilir de!!! Bekleyip ve en önemlisi sabredip göreceğiz. İlk mesajlara bakarsanız geçen yıl ektiklerimin fotoğraflarını göreceksiniz.

Öznur 12-03-2009 17:16

4 Eklenti(ler)
Bahçemdeki yabani siklamenler:
Hepsi pembe ama bir tane beyaz türünden var.

mandalina 14-03-2009 14:03

Ben ağustos ayında eminönünden almıştım.Hiç umudum yoktu..Bir aya kalmaz kurur gider sanıyordum..Fakat o kadar özen göstermediğim halde halen çok sağlıklı ve çiçek vermeye devam ediyor...

Öznur 23-03-2009 08:44

Teşekkür ederim Sayın BilalBudan, bu güzellikleri herkesle paylaşmak istedim. Keşke doğada daha yaygın olsa da herkes görebilse.

yukka 02-04-2009 13:47

Parfüm kokulu cyclamen

Evde üç farklı renk cyclamen var. Alır almaz açık balkona koymuştum. Bugün onlara duş yaptırırken pembe çiçekli olanın müthiş parfümlü bir koku saçtığını farkettim. Büyüleyici, kesif bir kokusu var;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024