agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Siklamen (Cyclamen) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/6744.htm)

Ozlem A 09-10-2014 08:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1291582)
Sabreden derviş misali olgunlaşmasını beklediğim sıklamen tohumlarım hazır, daha epeyce de açılacak olan var. Sitenin tohum paylaşım etkinliğinde paylaşmayı düşünüyorum. Bir ay kadar sonra bir tarla dolduracak kadar elde etmiş olurum sanırım. Türü bu başlıkta fotoğrafını paylaştığım mini beyaz kokulu sıklamen.

Tohumlari toplarken, kapciklarinin dibinde tek tuk kalanlari saksiya sacivermistim, bir de ben toplayamadan saksi diplerine dokulenlerle epeyce yavru siklamenim oldu. 5 Eylul toplantisinda tohumlardan dagitmis oldugum arkadaslarim guvenle ekebilirler :)

Laleci_03 12-10-2014 17:43

2 Eklenti(ler)
Siklamenim... Aslında rengi daha koyu ;)

hira 12-10-2014 17:56

Ben yumruyu sökmeyip saksıda bırakmıştım, bugun baktım minik minik yapraklar çıkıyor:) mutlu oldum..

Acaba yeşermeye başladığı şu dönemde, içinde bulunduğu torf dolu saksıdan çıkartıp bahce topragına alsam rahatını bozmuş mu olurum?

Ozlem A 12-10-2014 19:00

Bence yapabilirsiniz, uygun bir yere diktiğiniz sürece sorun olmaz.

hira 12-10-2014 19:19

1 Eklenti(ler)
Yaptım bile:) Cevanı bekleyemedim.. Böyle kökler çıktı ve yumru bi garip olmuş, çatlak çatlak duruyor.. dikicem şimdi.

ayşegül bal 12-10-2014 19:22

anladığım kadarıyla tohumdan yetiştirmek epey sabır istiyor. Oysa ben bu baharda bir siklamenim olur diye düşünüyordum.

Ozlem A 13-10-2014 06:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1324320)
Yaptım bile:) Cevanı bekleyemedim.. Böyle kökler çıktı ve yumru bi garip olmuş, çatlak çatlak duruyor.. dikicem şimdi.

Saksıdaki toprağı ile birlikte, köklerini ayırmadan dikseymişsiniz daha iyi olurmuş, Sayın hira.

hira 13-10-2014 09:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1324397)
Saksıdaki toprağı ile birlikte, köklerini ayırmadan dikseymişsiniz daha iyi olurmuş, Sayın hira.

Torfta olduğu için kökleri tamamen temizldim. Sorun olacağını sanmıyorum. Tecrübe olmuş olur Sayın Ozlem A.

aliakrep 15-10-2014 19:23

Siklamenimde hareketlilik başladı

2 Eklenti(ler)
Mor ( Olduğunu Tahmin Ettiğim ) Siklamenimde hareketlilik başladı.
Beyaz olanın kökü çürümüş attım. Pembede ise bir hareketlilik yok. Şimdilik.

Büyük Resimler Burada 1 2

evdeçiçek 16-10-2014 08:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A (Mesaj 1323493)
Tohumlari toplarken, kapciklarinin dibinde tek tuk kalanlari saksiya sacivermistim, bir de ben toplayamadan saksi diplerine dokulenlerle epeyce yavru siklamenim oldu. 5 Eylul toplantisinda tohumlardan dagitmis oldugum arkadaslarim guvenle ekebilirler :)

Sn. Ozlem A

Sizden aldığım tohumları okulun açıldığı hafta boş bir saksıya ekmiştim. Saksıyı balkonun güneş almayan tarafına yerleştirdim. Tohumları toprak yüzeyine sanırım çok yakın ekmişim, önce mercimek tanesinden daha küçük pembemsi yumrular oluştu, sonrada bu yumrulardan yapraklar çıkmaya başladı. Şimdilik gelişimleri iyi, umarım havalar iyice soğumadan biraz kendilerini toparlarlar.

Saygılarımla ...

Ozlem A 16-10-2014 10:35

Çok sevindim Sayın evdeçiçek. Umarım bu yıl açacak kadar büyürler de o şahane kokularını size de sunarlar.. Ayrıca sıklamen zaten soğuk hava sevdiğinden soğuklarda daha da gelişir bence.

Batuhan Yılmaz 20-10-2014 15:17

Sakın öyle düşünmeyin bu anlatacaklarım yalan değil çiçek açtıkları zaman size fotolarını atabilirim şuan yaprak halindeler ben bundan 3 yıl önce praktikerden aldığım siklamenin tohumlarını ertesi yıl vakti gelince diktim ve sadece suladım önce birinci sonra ikinci üçüncü derken bayağı yaprak çıkarttılar ve bayağı sık dikmiştim ölen öldü yaşayan yaşadı orta boy saksıya ekmiştim tohumları ve o yıl çiçek aldım ve kokuları mis gibiydi melez tür olmasına rağmen ben minik çiçekli beyaz ve pembeyi melezledim ama pembe ağırlıklı çıkış oldu beyaz sadece çiçeğin uç kısmında var tül beyaz maalesef yok bana kalırsa tohum candır gerisi heyecandır dostlarım .

hira 24-10-2014 10:08

1 Eklenti(ler)
Evet yine biz geldik:) Bakın bu durumdayız bugün. Kışa hazırız:) Gerçi bu görüntü beni biraz ürpertti, akrebin yavruları yumurtadan çıkarda analarının sırtında beyaz beyaz toplaşırlar ya, heh işte aynı o manzara:) Gıcık gıcık oldu icim:)

söğütsalkım 02-11-2014 16:25

benimde bir sıklamenim vardı çiçeklerini açtı tohum da verdi sonra toprağından söküp gazete kadının içinde beklerken yaz ortalarında buruştu kurudu ve öldü. Arkadaşlar sizce neden öldü. birde bir şey soracağım yeni sıklamenimi bahçeye dikip kendi haline bıraksam her sene açarak büyür mü saygılar.

-Esin- 02-11-2014 17:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi söğütsalkım (Mesaj 1330455)
benimde bir sıklamenim vardı çiçeklerini açtı tohum da verdi sonra toprağından söküp gazete kadının içinde beklerken yaz ortalarında buruştu kurudu ve öldü. Arkadaşlar sizce neden öldü. birde bir şey soracağım yeni sıklamenimi bahçeye dikip kendi haline bıraksam her sene açarak büyür mü saygılar.

Sıklamenin yumrusu söküldüğünde yaz boyunca çok serin bir yerde saklanması gerekir. Sıcaklık fazla geldiğinde sizde olduğu gibi yumru kuruyarak ölür. Bahçede bir ağaç altı veya bir duvar dibi gibi gölge bir yere ekerseniz yerinden çıkarmanıza gerek kalmaz, her sene zamanı gelince açar. Yalnızca toprağın çok sert, killi ve su geçirmeyen bir yapıda olmaması lazım.

Selamlar...

hira 02-11-2014 22:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi söğütsalkım (Mesaj 1330455)
gazete kağıdının içinde beklerken yaz ortalarında buruştu kurudu ve
öldü.

Bende tam bu nedenle cesaret edemeyip saksısında bıraktım. Saksıyıda bodrum kata karanlık bir köşeye koydum. Ne kurudu,ne öldü çok şükür. Hem ekim zamanınıda kaçırmamış oldum, vakti gelince harekete geçti kendisi. Ben sadece ara ara kontrol ettim saksıyı. Beyazından da istiyorum:)

jojoba 03-11-2014 08:37

Bende bir tane yumru aldım dün. Dikecegim bugun.

hira 23-11-2014 13:06

1 Eklenti(ler)
Bir ayda bu hale geldik :)

salihcan 23-11-2014 14:02

Arkadaşlar siklemen yumrusu satılıyor mu?

Laleci_03 25-11-2014 21:30

3 Eklenti(ler)
:rolleyes:

akçabardak 25-11-2014 21:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hira (Mesaj 1335510)
Bir ayda bu hale geldik :)

Maşallah, yapraklarındaki desenleri beni çok etkiledi. Yapraklar bu kadar etkileyici olursa çiçeklerini düşünemiyorum bile :cool:

Eron2014 10-12-2014 15:35

3 Eklenti(ler)
Bunlar da benim siklamenlerim. Mutfak penceresinin önünde dışarıda duruyorlar. Soğuk sevdikleri için kışın koyu renklerini bozmak için mükemmel bir çiçek siklamen.

Eklenti 529204

Eklenti 529205

Eklenti 529206

Toplam 9 yumru. Altı tanesini bu sene satın aldım. Üç tanesi geçen seneden. Üçüncü resimdekiler geçen seneden ve geçen seneki kadar neşeli değiller. Hatta, büyüsem mi, büyümesem mi diye düşünüp duruyorlar. Çok küçük kaldılar. Nerde hata yaptık acaba. Gübresi mi az geldi, yazı yeterince serin geçirmediler mi bilemedim.

aysegulyvz 11-12-2014 20:00

Merhabalar, 6 aralıkta saksıda açmış çiçekleriyle aldığımız siklamenlerimizi yanlarında hercai menekşeler ile 50 cm uzunluğundaki balkon saksısına diktik ve penceremize koyduk. Dün çiçeklerinin solduğunu ve yaprakların üzerine dağıldıklarını gördük. Yapraklarda sararma veya yumuşama yok ama çiçeklerde bahsettiğim sıkıntı var. Sebebini bilemyoruz, yardımcı olur musunuz?

YeniGine 11-12-2014 23:02

Sayın aysegulyvz saksı değişiminden sonra su verdiniz mi?

Eron2014 12-12-2014 07:48

Sayın aysegulyvz, resim ekleme şansınız var mı?

kgursan 12-12-2014 13:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysegulyvz (Mesaj 1340133)
Merhabalar, 6 aralıkta saksıda açmış çiçekleriyle aldığımız siklamenlerimizi yanlarında hercai menekşeler ile 50 cm uzunluğundaki balkon saksısına diktik ve penceremize koyduk. Dün çiçeklerinin solduğunu ve yaprakların üzerine dağıldıklarını gördük. Yapraklarda sararma veya yumuşama yok ama çiçeklerde bahsettiğim sıkıntı var. Sebebini bilemyoruz, yardımcı olur musunuz?

saksıdsan çıkarınca kök düzeni (su alım düzeni) bozulunca, üst düzeni de bozulmuş.! çiçekleri solmuş, yaprakları senmiş tir.

Teknik olarak " çiçeği üzerindeyken" bitki nakledilmez...

Sûz-i Dilârâ 25-12-2014 10:05

2 Eklenti(ler)
Yine yeniden siklamen...
Eklenti 530521
Eklenti 530522
Çiçeğimi dış tarafta pencere önünde tutuyorum, bu pencere güneş almayan bir yönde ve esintili. Bakalım bu sene yaşatabilecek miyim?
13 adet pembe ve beyaz renklerde tohum karışımı da viyollere ekildi. Tohumları gübreye ektim. Siklamen gübre isteği fazla olan bir bitkiymiş.

Tohum paketinin üzerinde yazanları buraya aktarayım;

Ekim Zamanı: Ekim'den Mart ayına kadar.

Ekim Yeri: Organik gübre tarhlarına tohumu ekin, üzerini gübre ile örtün, nazikçe sabitleyin. Cam, polietilen, üretme kapağı ile örtün. Yaklaşık 18 derecede tutun.

Bakım: Fideler görününce kapağı kaldırın. Yeterince büyüyünce ayrı saksılarda gübrelere ekin. Mayıs sonuna doğru birkaç alıştırın (dondan sakının). Yaklaşık 15 derecede tutun. Çiçeklenecek yerlere 15 cm mesafelere Mayıs'tan Haziran'a taşıyın. Nemli ve yabani ottan arındırılmış tutun.

Çiçeklenme: Ağustos'tan Kasım'a. Çiçeklenme süresini uzatmak için ölü başları toplayın.

Kaynak: zengardentr.com'dan satın aldığım tohum paketi.

Sûz-i Dilârâ 07-01-2015 13:30

2 Eklenti(ler)
Kipa'da çiçek reyonunda sıkış tıkış koymuşlar, zavallıcıklar havasızlıktan, susuzluktan ölmek üzerelerdi. Çok sevdiğim bu çiçeğin halini görünce içim cız etti. Bir saksı alıp reyon görevlisini buldum ve çiçeğin ölmek üzere olduğunu ve bu fiyata fazla (15 tl) olduğunu söyledim.

O da böyle durumlarda çiçeğin indirimli fiyattan satıldığını söyledi, etiket makinesinin olduğu yere gittik, bana çiçek fiyatını 3,20 tl olduğunu söyleyince gözlerim parladı,:D "Bir dakika o zaman" deyip reyondaki bütün zor durumda görünen siklamenleri topladım, "Bunları da almak istiyorum, yazıktır ölmesinler" dedim, reyon görevlisine de çiçekleri sıkışık sıkışık bırakmayın nefes alsınlar yazıktır onlar da can, sularını ihmal etmeyin lütfen diye tembihleyip oradan ayrıldım.

Bir tanesi nisbeten iyi 5 tane siklamenle eve geldim. Ölü yaprakları temizleyip bol gübreli bir toprak hazırladım, çiçekleri saksılarından çıkarıp saksıyı sarmış olan kökleri ve eski toprağı temizleyip büyük bir saksıya dört tanesini ektim. Gayret bizden takdir Allah'tan.

Daha şimdiden hallerinden memnun olmuşa benziyorlardı. :D

Sûz-i Dilârâ 07-01-2015 18:14

Sayın hira, 618. mesajdaki siklameninizin durumunu merak ettim.

Doğrusu bana cesaret de verdi. Siklamenleri ikinci yıla çıkarmak konusunda çok korku yaşıyorum.

Laleci_03 14-01-2015 16:46

3 Eklenti(ler)
Geçen hafta atacaktım fotoğrafları unutmuşum ;) Üzerlerine kar yağınca dahada güzel oldular :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024