agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Yumrulu Begonya (Begonia tuberhybrida, Begonia tuberosa) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/5719.htm)

kelebek çalısı 26-04-2012 18:01

2 Eklenti(ler)
Begonia pendula oldukça ağır mı gelişiyor, ben mi yanılıyorum? Hareket halinde olduklarını anlayabiliyorum, ufak ufak uçlar vermeye başladılar fakat, sulama konusunda hala emin olamıyorum. O yüzden de sürekli başlarındayım saksıların. Sanırım bitkilere iyi gelmeyen bir şey varsa o da, endişeli ve aceleci bitki sahipleri olsa gerek :D

9 nisanda fotoğraflanmış filiz bu halde şimdi. Ondan sonra ektiklerimden bir tanesi ise yapraklarını ortaya çıkardı bile. Diğerleri de minicik filizler halinde daha. Çok dikkat edince seçiliyorlar.

kgursan 26-04-2012 18:43

Yumrudan gelişme yavaş olur ve önce bol yaprak yapar, Tohumdan (fideden ) gelişme daha hızlı olur.

kelebek çalısı 26-04-2012 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 954319)
Yumrudan gelişme yavaş olur ve önce bol yaprak yapar, Tohumdan (fideden ) gelişme daha hızlı olur.

Güzel bir bilgilendirme oldu benim için. Sulama konusunda öneriniz var mı acaba?

sarigoz 27-04-2012 10:41

Sayin Kelebek Calisi,benimkisi de cok agir ielrliyor..1 cm anca geldi...Havanin isinmasini mi bekliyorlar?:confused:
Bilemiyorum..Umuyorum bekledigimize deger..;)

Sûz-i Dilârâ 30-04-2012 18:48

Benim yumrudan diktiklerim de oldukça ağır gidiyorlar, ne üşengeç çiçek :)

useful 02-05-2012 08:35

sarkan begonya tohumu almıştım bundan 1 ay önce kiler marketinden tüp şişedeydi tohumları 100 adet yazıyordu ancak 2 tane çıkabildi paketin üstündeki resim bu http://c1205.hizliresim.com/x/2/560ww.jpg
çıkan fidelerde bunlar sanırım soğan oluşacak bunlardahttp://c1205.hizliresim.com/x/2/560xd.jpg

canannuman 02-05-2012 13:00

12.2011 de Zeynep isimli arkadaşım bana şahane boylu çok ama penbe küçük çiçekli bir Begonya türü aldı. Benim çocuklar birkaç dalını evin içinde kırdılar bende kıyamadım suya koydum. Mart-Nisan 2012 tarihlerine kadar ara ara suyunu değiştirdim. Ölmediler diplerindende saçak kök verdiler. Şimdi uygun bir zamanda toprağa ekeceğim. Aklınızda olsun kazara kırılırsa atmayın suya koyun hiç ummazdım bu bitkinin suda kökleneceğini nede olsa dipten suluyorum ben normalde. Az su istiyor iri saksıda daha iyi oluyor sanki.
Bu katmerli iri ve kimi yalınkat kırmızı açan bir kökümüde gölge ışıklı bir bahçeye ektiydim. Tam anlamıyla kudurdu. Gelen geçen baktı. Ama bu sene toprakaltından çıktıklarını göremedim. Kışı atlattıysa farkedersem buraya yazarım tecrübe olur.
İnşallah bu sene kendimi begonyalara adayacağım her rengini istiyorum. Yerini sevdimi arsız istemedimide ne yapsam olmadı bu bitki.

Gül Batur 15-05-2012 08:14

3 Eklenti(ler)
Hediye geldi yerine alıştı ve.

kelebek çalısı 21-05-2012 23:02

4 Eklenti(ler)
Benim ektiğim yumrulu begonyaların yaprakları epey geniş göründü gözüme. Yumruların olduğu pakette bulunan yapraklar daha dar ve uzun yapılı iken bendekiler daha geniş ve yuvarlak. Bakalım, çiçek oluşumu da başladı bir tanesinde. Beyaz renkli açacak olan sanırım.

Rüzgarlar, yağmurlar derken saksıları da bir türlü asıl yerlerine almak mümkün olmadı. Böyle eğreti bir durumda ilk çiçeğini açacak, devamı da gelir umarım.

ilksenozturk 22-05-2012 07:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gül Batur (Mesaj 966371)
Hediye geldi yerine alıştı ve.

özellikle pembe olanlarda hiç yaprak yok, sanki sadece çiçek gibi; çiçek begonya :)
maşallah diyelim, nazar değmesin.

eslem 22-05-2012 07:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayşe gül (Mesaj 457971)
bunlarda benim.

bu ne güzel bir tür adını bilen var mı acaba.......

cimcimem123 29-05-2012 09:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kırlangıç (Mesaj 239338)
Şeker begonyalar ;

merhabalar aranıza yeni katıldım . bende yeni diktim bir gegonya türü galiba nuna benziyor ama kırmızı açmıştı . muhteşem gözüküyorlar

cimcimem123 29-05-2012 09:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kırlangıç (Mesaj 239823)
Sarı turuncu begonyam ;

akşam güneşi gibi harika

sevil_24 29-05-2012 18:09

Bu da paşa çadırı begonyam.

http://d1205.hizliresim.com/x/x/73k87.png

useful 30-05-2012 07:33

bende bu yıl double begonya soğanı alıp diktim 15 tane ancak ilk defa bu kadar büyük begonya yaprağı gördüm bir lahana yaprağı kadar yaprak var begonyalarımda acaba normalmi ustalarıuna soruyorum işte resim:
http://b1205.hizliresim.com/x/y/7582y.jpg

kgursan 31-05-2012 20:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi useful (Mesaj 975769)
bende bu yıl double begonya soğanı alıp diktim 15 tane ancak ilk defa bu kadar büyük begonya yaprağı gördüm bir lahana yaprağı kadar yaprak var begonyalarımda acaba normalmi ustalarıuna soruyorum işte resim:
http://b1205.hizliresim.com/x/y/7582y.jpg

Yumrulu begonya da yumrudan yapılan yetiştiricilikte, önce çok bol v eiri yaprak oluşur, sonra çiçek. Yani normal bir gelişim.

kelebek çalısı 11-06-2012 00:51

1 Eklenti(ler)
Begonia pendula çiçeğini beyaz renkli açıyor.

Henüz açmamış olanlar da var, aralarında kırmızısı var mı bilemiyorum.

Açanların hepsi beyaz çıktı şansıma ;)

useful 12-06-2012 13:21

http://img390.yukle.tc/thumbs/2151Resim_001.jpg[/QUOTE]
üsteki resim 12.20.2011 de çekilmiş resim tesadüfen koçtaş da bulmuştum aldığım çiçeğin dibinde filizlenmişti bugün çiçek açtı çok güzel gözüküyor işte:
http://c1206.hizliresim.com/y/d/7tsur.jpg
http://c1206.hizliresim.com/y/d/7tsvy.jpg
http://g1206.hizliresim.com/y/d/7tsvs.jpg

kelebek çalısı 14-06-2012 21:18

1 Eklenti(ler)
Çiçeği katmerlendi. Beklediğimden de güzelmiş çiçeği.

kelebek çalısı 19-06-2012 20:36

3 Eklenti(ler)
Çok güzel değil mi :cool:

Şym_krZ 20-06-2012 10:43

5 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar.. 2-2 buçuk ay önce pazardan begonya aldım, 2 tane, yan yana saksıya diktim.. balkonumda yarı gölge biyere koydum, çok güzel geliştiler, inanılmaz çiçek açtılar, hatta üzerleri tamamen çiçek kaplandı.. ama şimdi yavaş yavaş çiçeklerini dökmeye başlıyor..:( ben begonyamın hangi tür olduğundan emin olamadım, nonstop denilen türe benziyor ama? ayrıca yumrulu mu, işin üstadlarına sormak istedim.. işte begonyalarım
Eklenti 310547
Eklenti 310548
Çiçeklerini uzun saplar üzerinde çıkardı ve şimdi dökünce oralar çıplak kalacak, ne yapmam gerek? tamamen döktükten sonra o sapları budamalı mıyım yoksa tekrar çiçek açar mı?
Eklenti 310549
Eklenti 310550
ve işte böyle solup döktü çiçeklerini :(
Eklenti 310551
eğer yumruluysa bitkim kışın bakımı nasıl yapmalıyım, okadar güzeldi ki kaybetmek istemiyorum... şimdiden teşekkürler :)

sarigoz 20-06-2012 23:55

3 Eklenti(ler)
Merhabalar arkadaslar..Bunlar da benim begonyalarim..Beyaz ve kirmizi renkler
Daha henuz cicek acmadilar,fakat fotoda anlasiliyor zaten
Beyaz begonyam desteksiz olan.Kirmizi destekli olan
ikisi bir yerde poz verdiler..

kelebek çalısı 21-06-2012 00:06

Sn. sarigoz çiçekleri de güzel olacak belli de, yaprakların da hakkını vermeli. Şahane gelişmişler. Kırmızı çiçekli yakında bu sayfada arz-ı endam edecek, gözlere de bayram yaptıracak.

hberbul 21-06-2012 12:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Şym_krZ (Mesaj 987451)
Merhaba arkadaşlar.. 2-2 buçuk ay önce pazardan begonya aldım, 2 tane, yan yana saksıya diktim.. balkonumda yarı gölge biyere koydum, çok güzel geliştiler, inanılmaz çiçek açtılar, hatta üzerleri tamamen çiçek kaplandı.. ama şimdi yavaş yavaş çiçeklerini dökmeye başlıyor..:( ben begonyamın hangi tür olduğundan emin olamadım, nonstop denilen türe benziyor ama? ayrıca yumrulu mu, işin üstadlarına sormak istedim.. işte begonyalarım
Eklenti 310547
Eklenti 310548
Çiçeklerini uzun saplar üzerinde çıkardı ve şimdi dökünce oralar çıplak kalacak, ne yapmam gerek? tamamen döktükten sonra o sapları budamalı mıyım yoksa tekrar çiçek açar mı?
Eklenti 310549
Eklenti 310550
Eklenti 310551
eğer yumruluysa bitkim kışın bakımı nasıl yapmalıyım, okadar güzeldi ki kaybetmek istemiyorum... şimdiden teşekkürler :)

Begonyanızda bir sorun görünmüyor yaprakları sağlıklı,dinlenme dönemine girmiş onun için çiçekleri dökülüyordur,kısa bir süre sonra yenileri açacak.
Kuruyan sap ve çiçekleri temizlerseniz daha çabuk çiçeklenir.
Yumrulu olup olmadığını ben de bilmiyorum.

Şym_krZ 22-06-2012 12:19

Teşekkür ederim sn. hberbul, umarım dediğiniz gibi yeniden çiçeklenir.. Peki begonyama kışın nasıl bakmalıyım, ne kadar su vermeli, nerede tutmalıyım? nonstoplar için yıl boyu çiçek açar diyen arkadaşlar olmuş ama kışın da çiçek açar mı sahiden?

sarigoz 24-06-2012 11:22

Insallah Kelebek calisi..Mutlaka girer..Elimde WITHE PENDULA,,cicekler kupe ve deste seklinde.. turu de var,henuz ufak ..Yapraklanma doneminde.Cicegini gorecekmiyim:p..Ciceklensin de o da aile fotografina girecek Insallah..Butun arkadaslarin Begonya lari guzel ..Hepsini kutluyorum bu guzelleri yetistirdikleri icin..

Türkan 27-06-2012 22:05

begonyaaaaaaa!internette cicekleri arastirirken buldum ve asik oldum resmen.hemen amcami aradim ve tohumunu istedim.1 hafta sonra elimde oldular.tam 6 cesit ve renkteydi,gelir gelmez ektim.ama sanirim hava sartlari ve mevsim uyqun degilmis,mart basiydi ve hava soguktu neyse.ben beklemekten helek oldum ama begonya tohumlari bana acimadi.2 ayin sonunda pes ettim ve attim.tam bir husrana ugradim,cok uzuldum.ama onunla beraber ektiyim asterlerim gelisti simdi buyuyorlar.ama yinede gelen yaz sansimi yine deniyicem.

kgursan 29-06-2012 20:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Şym_krZ (Mesaj 987451)
Eklenti 310547
Eklenti 310548
Eklenti 310549
Eklenti 310550
Eklenti 310551

non stop ise yumruludur. Yumru ,kasım ayında günler kısalınca oluşur, ertesi yıl çimlenerek yeni bitki verir.

kgursan 29-06-2012 20:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turkan/ (Mesaj 990808)
begonyaaaaaaa!internette cicekleri arastirirken buldum ve asik oldum resmen.hemen amcami aradim ve tohumunu istedim.1 hafta sonra elimde oldular.tam 6 cesit ve renkteydi,gelir gelmez ektim.ama sanirim hava sartlari ve mevsim uyqun degilmis,mart basiydi ve hava soguktu neyse.ben beklemekten helek oldum ama begonya tohumlari bana acimadi.2 ayin sonunda pes ettim ve attim.tam bir husrana ugradim,cok uzuldum.ama onunla beraber ektiyim asterlerim gelisti simdi buyuyorlar.ama yinede gelen yaz sansimi yine deniyicem.

Sn turkan., begonya tohumları genellikle Ocak-Mart arası ekilir ve sıcaklık sabit ve 24-25 oC olmalıdır bunun altındaki sıcaklıklarda çimlenmez.

sarigoz 30-06-2012 13:30

3 Eklenti(ler)
Merhabalar Begonya severler...Iste,beyaz Begonyam sonunda acti.Muhtesem guzelligini( Masallah diyeyim) serdi..Bir de Pasa cadiri nin ciceklerini ekliyorum..

Ozur dilerim,Beyaz Begonya cicegini iki kez eklemisim..

sarigoz 30-06-2012 13:33

1 Eklenti(ler)
Bu da baska bir tur..adini bilmiyorum..

kelebek çalısı 30-06-2012 18:30

Sn. sarigoz , #435 teki mesajda ortadaki fotoğrafta begonyanız kırmızı çiçek tomurcuğu ile açmaya hazırlanıyor sanımıştım. Yoksa o kırmızı tomurcuk değil mi? Beyazların fotoğrafı yerine kırmızı göreceğiz zannediyordum öncelikle :)

Çok güzel açmışlar, tebrik ederim.

kelebek çalısı 30-06-2012 18:35

Sn. sarigoz, iki kez eklediğiniz resimler için düzelt butonu yardımı ile gelişmiş editör modunda iken fotoğraf yükleme kısmına yeniden girerek yüklenmiş olarak gördüğünüz ama sayfada yer almasını istemediğiniz fotoğrafı silmeniz mümkün.

Özür dilenecek bir mevzu değil :) selam ve sevgiler...

sarigoz 30-06-2012 18:57

Sayin Kelebek calisi,aslinda beyaz begonya kareleri ayri cekilmisti.
Kirmizi begonyam henuz daha ciceklenmedi,fotoya girecek kadar,o yuzden onu daha sonraya birktim.Pasacadiri acti ve onun ciceklerini ekledim.
Olan oldu:dilli:
Simdilik kalsin:dilli:Baska zaman daha dikkatli olurum artik:rolleyes:
Begendiginiz icin de ayrica tesekkurler..Ablasinin guzelleri :D

Türkan 01-07-2012 17:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 991783)
Sn turkan., begonya tohumları genellikle Ocak-Mart arası ekilir ve sıcaklık sabit ve 24-25 oC olmalıdır bunun altındaki sıcaklıklarda çimlenmez.

keske bunu onceden bilseydim neyse oyrendiyim iyi oldu gelicek yil sansimi yine denerim.tesekkurler:)

gokcegokce 06-07-2012 10:40

Gelişimi nasıl?

1 Eklenti(ler)
Bu sene nisan gibi ektiğim begonya soğanından bu şirin şey çıktı ancak bana biraz bodur gibi geldi. Alt yapraklarını kırsam uzar mı. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

sarigoz 10-07-2012 22:46

2 Eklenti(ler)
Merhabalar..Nihayet kirmizi begonyam da acti..soz verdigim gibi..Karsinizda bayan kirmizi..Beyazi da ekledim mecburen,onsuz da olmaz zira..

useful 27-07-2012 13:09

benim begonmaym nasıl
http://g1207.hizliresim.com/z/v/b4fvy.jpg

http://g1207.hizliresim.com/z/v/b4fvw.jpg

Sevgi Durul 30-07-2012 17:58

1 Eklenti(ler)
Paşa çadırı ile ilgili nerede yazacağımı bilemedim. Burada bitkiye ait mesajlar olduğu için buraya yazıyorum.

Durumu giderek kötüleşen paşa çadırımı topraktan çıkardım. Bütün kökleri kararmış ve çürümüştü. Temizleyerek yeniden diktim. Bakalım kurtulabilecek mi?

Eklenti 322359

kgursan 02-08-2012 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1004081)
Paşa çadırı ile ilgili nerede yazacağımı bilemedim. Burada bitkiye ait mesajlar olduğu için buraya yazıyorum.

Durumu giderek kötüleşen paşa çadırımı topraktan çıkardım. Bütün kökleri kararmış ve çürümüştü. Temizleyerek yeniden diktim. Bakalım kurtulabilecek mi?

Eklenti 322359

Kök kısmında çürümüş kısımları tamamen kesip sağlam bir gövdeyi suya bıraksanız daha kolay köklenir gibi geliyor bana çünkü çürüme sadece kökde değil gövde kısmına da geçmiş olabilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024