agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Frezya (Freesia) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/4302.htm)

Oğuzhan 13-11-2007 09:08

Ne kadar güzel.:)
Yerini ve ortamını sevdi demek ki.Güle güle koklayın

İklimsiz 30-11-2007 21:59

Benim de frezyalarım çimlendiler, frezya severelerle paylaşayım dedim:)

Penelophe 01-12-2007 04:36

Gözün aydın İklimsiz.:) Benim frezya soğanlarım en son bahçede kalmışlardı. Ve hemen yanlarına akşam sefası tohumları ekmiş bir komşum. Yaz boyunca suladı.:( Soğanların çürümüş olması muhtemel gibi görünüyor. Biraz daha bekleyeceğim, ses çıkmazsa toprağı açıp bakacağım..

Sebahattin Sargın 01-12-2007 10:46

Arkadaşlar frezyaların ekim zamanı tam olarak hangi ay?

Penelophe 01-12-2007 11:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arb73 (Mesaj 118954)
.. bu sene Ekim sonu Kasım başı gibi tekrar toprağa ekebilirsin...

Sonbahar diyebiliriz sanırım..

Sebahattin Sargın 01-12-2007 12:17

http://www.humeyraozdamar.net/soganli2.htm#frezya

Hümeyra hanım sitesindeki frezya konusunda ekim tarihini Nisan ayı olarak belirtmiş. Biri bu ikilemi çözebilirmi acaba?

İklimsiz 01-12-2007 12:31

Sebo'cuğum frezyalar bizim alışık olduğumuz şekilde kış çiçekleridir. Dolayısıyla soğanları baharda ekilmeli. Fakat ben eylül sonu ektim , şu an filiz vermiş durumda. Kapalı balkonda tutuyorum, güneşli günlerde pencereleri açıyorum.

Sebahattin Sargın 01-12-2007 12:42

Demek ki frezyalarımı ekmek için baharı beklemeliyim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Güler Hanımcığım ;)

Sevgiler...

zenfree 02-12-2007 00:00

Benim aldığım Mantel Holland marka frezyaların üstünde 9,10,11,12. ayları dikim ayı olarak gösteriyor. Çiçeklenme ayları ise 5,6,7,8. Dikim talimatlarına uydum. Şu an boyları 15 cm.'e yaklaştı.

Keşke dikmek için 12.ayı bekleseymişim diye düşünüyorum. Çok erken filizlendiler.

Penelophe 02-12-2007 00:04

Zenfree, endişelenme, üzerinde yazıyorsa sorunsuz büyüp çiçek açacaklarını düşünüyorum.;)

Buket Aknar 02-12-2007 09:07

Başıma gelen ilginç bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen ay birçok soğanlı çiçek diktim. Bunlar arasında frezyalar da vardı. İki grubu normal kumlu-gübreli bahçe toprağına bir grubunu da hazır doprağa diktim. Hazır toprağa diktiğim frezyalarısürekli kediler karıştırıyor. (lale-dafodil v.s leri hiç karıştırmıyorlar dertleri sadce frezyalar ile) Diğer frezyalar uçlarını göstermelerine rağmen onlar sürekli karıştırılıp alt-üst oluyorlar. Hergün sabırla düzeltiyorum. Ertesi gün yine ayni. Ne dersiniz? Ne yapabilirim?

İklimsiz 02-12-2007 11:12

Sevgili Buket, kedilerimiz çok sevimli dostlarımız olmakla birlikte, özellikle yavru,genç kediler bu tür yaramazlıklar yapıyor maalesef; bu onların yapısında var. Bence tek çözüm frezyaları onlardan, **** kedileri frezyalardan uzak tutmaya çalışmak. Nasıl olacağını bilemiyorum. Kolay gelsin:)

Buket Aknar 02-12-2007 13:33

Ah bir yapabilsem...

handanhanım 28-01-2008 19:04

Frezyalara bende hayranım, yıllardır bahçemin her köşesinden fışkırırlar.

Nereye dikerseniz dikin, altına bir miktar taş doldurun, mümkünse bahçe toprağı kullanın. Yağmur alıyorsa sulamayın. Sulamasanız da onlar yaprak verir, sonra fazla olmamak kaydıyla sulayın. Çiçekler açtıkça kesebilirsiniz. Çiçekler bitince ellemeyin, sulamayın.

Yapraklar kurumaya başlayınca hem toprakta hem de bitkinin yapraklarının arasında minik soğanlar sizi bekliyor olacak. Tamamen kuruyunca soğanı çıkarabilir, ya da yerinde bırakıp yavru soğanları alıp onları da gazete içine biraz talaşla sarasanız bir sene ekilmeyi beklerler.
Güle güle koklayın :)

tayffun 31-01-2008 22:11

benim frezyalar

1 Eklenti(ler)
Daha önce soğanlı yumrulu bitkiler bölümünde gösterdiğim frezyalarımın bugünkü hali...
Odada fazla mı zayıf kalmışlar acaba?

handanhanım 01-02-2008 19:42

Sevgili Tayffun, güneş görmüyor mu sizin frezyalar acaba?

tayffun 02-02-2008 16:55

Evet güneşten uzaktalar.Şimdi güneşi direk görecek yere koyuyorum.Teşekkürler.

dal 03-02-2008 00:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe (Mesaj 180281)
Gözün aydın İklimsiz.:) Benim frezya soğanlarım en son bahçede kalmışlardı. Ve hemen yanlarına akşam sefası tohumları ekmiş bir komşum. Yaz boyunca suladı.:( Soğanların çürümüş olması muhtemel gibi görünüyor. Biraz daha bekleyeceğim, ses çıkmazsa toprağı açıp bakacağım..

Hatırlarsanız geç diktiğimiz için soğanlar gelişmemişti ben yazsonu toprağı eşerlerken bi baktım soğanlar olduğu gibi duruyor.Yerlerini değiştirip diktim.Sanırsam tutucaklar (inşallaah)

rana58 06-02-2008 16:48

Ben Kapıkırı köyünde yıllar önce minik çiçekli ve muhteşem kokulu yerli frezyalar edinmiştim ama yaşatamadım. Bu yerli soğanlardan arıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

zenfree 25-02-2008 00:16

1 Eklenti(ler)
Frezyalarımın yaparakları çok uzadı. Öyle ki artık sağa sola yatmaya başladı. Sanki canlıklarını kaybediyorlar. Ne yapmalıyım?

Balıkcı 25-02-2008 08:38

Gayet güzel görünüyorlar.

Ben soğanları daha dün diktim. :p

Oyaman 07-03-2008 19:10

Sevgili Zenfee , Frezyalarınızın maşallahı var .Yaprakları geniş ve oldukça büyük , çiçekleride iri olur sanırım .

Buket Aknar 07-03-2008 20:54

Sevgili Zenfree, benimkiler de sağa sola yatmaya başladılar. Bu arada tomurcuklar da var. Sanırım bu dağınıklıktan sonra çiçekleri göreceğiz.

zenfree 08-03-2008 00:22

Benimkilerde henüz tomurcuk yok. Heyecanla hergün kontrol ediyorum. :)

Buket Aknar 08-03-2008 09:00

2 Eklenti(ler)
Benim Frezia'larımın son durumu. 1. fotoğraftaki aşı fresia'lar oldukça dağınık bir durumda. 2. Fotoğraftakilerin yaprakları çok uzamadığı için onlarda dağılma yok (Bunlar Kıbrıs'ın yerli frezia'larındandır.)

2 türün de çiçekleri farklı boyutlarda açıyor. 1.'ler oldukça iri ve renkli çiçekler açacaklar. Yerli türler daha küçük ve sadece beyaz ve şanslıysam mor tonlarında açacak. İkisinin de kokusu çok güzel.

Güler 09-03-2008 08:24

Sevgili zenfree, ben senin yerinde olsam saksının kenarlarına daha uzun sopalar batırır(5-6 tane) bunların etrafına da ip bağlayarak (Birkaç sıra-3-4 parmak aralıklarla) yaprakların yayılmasını önlerim. Ben Bahçede böyle yayılan çiçekleri, 2 karış eninde kestiğim kümes telini saksının içinden (4-5cm) toprağa batırarak yuvarlıyorum.

zenfree 09-03-2008 09:43

Güler Hanım söylediğiniz şekilde yapacağım.
Kuşlar nedense frezya saksısından ayrılmıyor.:(

Oğuzhan 11-03-2008 10:51

Sevgili Buket Aknar çok güzel görünüyorlar.Maşallah.Aşılı olanları merak ettim.Çiçekli halinide görmek isterim.:)

Oğuzhan 11-03-2008 10:59

Sevgili Zenfee Maşallah.Sizinkilerde değişik tür mü?Yapraklar çok geniş ve güzel.Çiçeklerini merak ediyorum.Çiçekleride iri olacak gibi.:)

Buket Aknar 18-03-2008 21:06

3 Eklenti(ler)
Frezya'larım çiçeklerini açtılar.

dal 18-03-2008 21:30

Ben frezyaları daha büyük çiçekler olarak biliyordum.Tabi sadece resimlerden görmüştüm.Geçen sene soğan ekme denemem oldu ama geç kalmıştım yerlerinden sökmemiştim.Geçen hafta uç vermişler.Bu resimlerden anladım ki narin ve küçük boyutlu çok asil çiçekler çok sevdim inşallah benimkilerde böyle güzel ve sağlıklı büyürler.

Buket Aknar 18-03-2008 21:33

Sarı renk olanlar daha küçük, mor renk olanlar aşı türler ve daha iri.

ardabora 19-03-2008 20:32

Buket Hanım bunlar harika görünüyor ya...İçim gitti yemin ederim.Çok güzeller...Bu siteyi frezyaları araştırırken bulmuştum,şimdi benim için daha bir değerlendiler...;) Ellerinize emeğinize sağlık...

İlkin 20-03-2008 13:44

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim mis kokulu Frezyalarım. O beyaz çiçek yapraklarının içinde sanki bir fırça darbesi yemiş de sarı olmuş gibi duran yere bayılıyorum. ;)

crocus_07 25-03-2008 10:04

Sevgili Arkadaşlar,
Pazar günü köy pazarından(Antalya-Çakırlar) yoğurt kabına ekilmiş Frezya satın aldım (satan teyze arpa çiçeği dedi )saksını değiştirdim şu anda yeşilliği bol ve açmış durumda mis gibide kokuyorlar satan kadın, çiçeği bitince bu kapta kalsın yeşilleri kurur Eylül' de sulamaya başlarsın dedi bu uygulama doğru olur mu, soğanları ayırmak gerekir mi ,şu an sulamayı ne zamanlar yapmalıyım,canlansın daha çok çiçek versin diye toprağına ilave ne koyabilirim ,birde çiçeğe soda dökmek çiçeği coştururmuş hiç denemedim bu doğru mu Frezyalar'a uygulanabilir mi ? Frezyalarımı seneye 'de görmek istiyorum ve ne kadar süre çiçek açacaklar merak ediyorum.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler
Çiğdem

Buket Aknar 25-03-2008 14:12

Ben geçen yıl fressia'larımı erirler korkusuyla yerlerinden çıkartmış kuru ve karanlık bir yerde muhafaza ettikten sonra bu yıl eylül-ekim gibi yeniden ektim. Bu arada bu yıl yenilerini de aldım. Hepside çok güzel çiçek açtılar.

Güler 25-03-2008 14:16

Sevgili Buket, benim Frezyalar daha çiçek açmadılar ama eli kulağında. Ben de sarı ve beyaz var, her ikisi de çok güzel kokuyor. Mor renkli olanların kokusu yok diye biliyorum, yoksa yanılıyor muyum?

Buket Aknar 25-03-2008 14:41

Bendekiler saksılarda karışık renk. Şu anda bir saksı hariç diğer tüm saksılardakiler çiçeklendiler. Bahçe olduğu gibi kokuyor. Bir şekilde morları diğerlerinden ayırıp koklamayı deneyeceğim, bakalım kokuyor mu? yoksa kokmuyor mu?

Güler 25-03-2008 14:45

Teşekkürler, sevgili Buket. Ben kokulu olanları tercih ettiğimden moru hiç düşünmemiştim. Esasında mor renkli çiçekleri de çok severim. Eğer mor frezyalar da kokulu ise seneye tedarik ederim, bir de onların kırmızıları da var biliyor musun?

Buket Aknar 25-03-2008 15:26

Geçen yıl çiçeklenenlerde kırmızı-bordo renkli olanlar vardı. Bu yıl çiçeklenenlerde henüz kırmızı-bordolar açmadı. İnşallah onlar da çiçeklenir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024