agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Frezya (Freesia) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/4302.htm)

Dumlupınar 23-04-2021 23:36

5 Eklenti(ler)
Devamı...

Dumlupınar 23-04-2021 23:45

5 Eklenti(ler)
Bugün son çiçeklerini açan frezyaları kesip,mini bir buket halinde suya ısladım.
Sonbahar aylarından itibaren gelişimlerinin her aşamasında beraber olabilmek dileği ile,takip eden üye arkadaşlara sonsuz teşekkürler.Sonsuz selamlar...

Füreya 28-04-2021 20:51

3 Eklenti(ler)
Bugünden...

Dumlupınar 01-05-2021 22:56

5 Eklenti(ler)
Burhaniye'den...
Aralık ayında dayımın bahçesine diktiğim frezyalar.

Dumlupınar 01-05-2021 23:11

3 Eklenti(ler)
Fotoğrafları bugün yeğenim çekip bana gönderdi.Artık idare edicez.Elden gelen bu kadar.
Birde puslu olan olsun.

kılıçh 08-05-2021 16:45

1 Eklenti(ler)
Biraz geç ektiğimden dolayı çiçeğini göremeyeceğimi düşünüyordum fakat sn Dumlupınar’ın da söylediği gibi açacak :) sadece 1 tomurcuk da olsa hiç açmamasından daha iyi en azından uzun zaman sonra çiçeğini göreceğim. Sanırım sarı olacak :)

Dumlupınar 06-06-2021 19:32

4 Eklenti(ler)
Benim mis kokulu bodur tür olarak ismini verdiğim Güney Afrika'lı yabani frezya türünün soğanları...
Orijinal ismi fressia refrecta...
Frezyaların en güzel kokulu türü olmakla kalmayıp -5 derece soğuklara bile dayanıklı bir tür.
En önemli özelliklerinden biride gereksiz ve fazla sulamalar dışında soğanların kesinlikle hastalık yapmıyor olması.
Süzek,temiz,nemli,gübre yönünden zengin toprak yapısı ve tam güneş gören alanlar olmazsa olmazları...

Crocs 07-06-2021 09:02

oo ne kadar çok soğan varmış :) benim de asya laleden aldığım soğanlar çiçeklenmeye başladı. Yakında fotoğraf da koyarım :) mis gibi kokuları var bayılıyorum frezyaya

hüsnüyusuf 07-06-2021 16:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar (Mesaj 1608053)
Benim mis kokulu bodur tür olarak ismini verdiğim Güney Afrika'lı yabani frezya türünün soğanları...
Frezyaların en güzel kokulu türü olmakla kalmayıp -5 derece soğuklara bile dayanıklı bir tür.
En önemli özelliklerinden biride gereksiz ve fazla sulamalar dışında soğanların kesinlikle hastalık yapmıyor olması.
Süzek,temiz,nemli,gübre yönünden zengin toprak yapısı ve tam güneş gören alanlar olmazsa olmazları...

Merhaba, soğanları nasıl muhafaza ediyorsunuz acaba?

Dumlupınar 08-06-2021 11:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüsnüyusuf (Mesaj 1608068)

Yaz ayları boyunca oda sıcaklığında,bir tepsi içinde tam gölgeli bir alanda sonbaharı bekliyorlar.

hüsnüyusuf 09-06-2021 09:24

Teşekkür ederim sayın Dumlupınar. Diğer soğanları da aynı şekilde muhafaza edebiliriz sanırım.

Dumlupınar 09-06-2021 18:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hüsnüyusuf (Mesaj 1608097)
Teşekkür ederim sayın Dumlupınar. Diğer soğanları da aynı şekilde muhafaza edebiliriz sanırım.

Lilyum zambak soğanları hariç evet.

kgursan 11-06-2021 10:32

Alıntı:

Çiçek soğanlarının muhafaza ve preparasyonu diye bir başlık var okursanız faydalı olur kanısındayım Lütfen okuyunuz !

kgursan 11-06-2021 10:34

Alıntı:

Çiçek soğanlarının muhafaza ve preparasyonu diye bir başlık var okursanız faydalı olur kanısındayım Lütfen okuyunuz !

Crocs 11-06-2021 11:54

1 Eklenti(ler)
Kırmızı gibi çıkmış. Koyu turuncu aslında :) mis gibi kokuyor

kgursan 13-06-2021 11:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar (Mesaj 1608053)

Sn Dumlupınar, Bu soğanların F.refractasoğanı olduğunu nasıl anlıyorsunuz ? Alırken, veya dikerken mi refracta olarak aldınız.? Kolay gelsin.

Dumlupınar 13-06-2021 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kgursan (Mesaj 1608234)
Sn Dumlupınar, Bu soğanların F.refractasoğanı olduğunu nasıl anlıyorsunuz ? Alırken, veya dikerken mi refracta olarak aldınız.? Kolay gelsin.

Kamil abi merhaba, sanırım 6-7 yıl kadar önce İzmir Bornova'da Baumax yapı market açılmıştı.Annem oradan bana hediye olarak 2 paket almış.Paketlerde 15 soğan olduğunu ve kartonette fressia refracta yazdığını çok net hatırlıyorum.Selamlar abi...

Dumlupınar 13-06-2021 13:00

Kamil abi,bu arada benim onlara verdiğim isim mis kokulu bodur tür.Benim evimin çevresindeki bahçelerde de yetiştirenler var.

Dumlupınar 20-06-2021 22:51

5 Eklenti(ler)
Tohumdan yetiştirdiğim frezya soğanlarının söküm işlemi bugün bitti.
Bunlar Kekilla torf,perlit,ekosolfarm solucan gübresi ve granül leonardit karışımına diktiklerimden.
Kumlu,süzek,pamuk gibi bahçe toprağına diktiklerim şu an kuruma aşamasındalar.Onlarıda önümüzdeki haftalarda paylaşırım.

Dumlupınar 27-07-2021 23:07

5 Eklenti(ler)
Tohumdan yetiştirdiğim türlerin,
Klasik kültür türlerin,
Mini çiçekli ebruli türün soğanları...

Dumlupınar 27-07-2021 23:18

2 Eklenti(ler)
Devamı...

Crocs 28-07-2021 09:51

soğan dağıtan varsa alabilirim ücreti mukabil :)

Füreya 25-08-2021 08:22

Soğanlar filizlenmiş...

2 Eklenti(ler)
Herkese merhaba,
Frezya soğanlarım durdukları yerde filizlenmeye başlamış. Bu durumun nedeni hava sıcaklığı ve nemdir diye tahmin ediyorum. Sanırım soğanları hemen dikmem gerekiyor. Ama şu an şehir dışındayım ve soğanları burada dikersem eve götürme imkanım olmayabilir. Sayın Dumlupınar, soğanları kurtarmak için yapabileceğim bir şey var mıdır? Burada hava çok nemli ve serin. Soğanların durduğu odanın sıcaklığı 20-22 derece civarında.

Ne yapacağımı şaşırdım şu an. Taşınma sırasında soğanlarım kaybolmasın, zarar görmesin diye yanıma almıştım ama buranın iklim koşullarının soğanlara böyle etki edeceğini düşünemedim. :(
Eklenti 721072
Eklenti 721073

Dumlupınar 25-08-2021 11:09

Merhaba,endişeye gerek yok.Karadeniz ikliminde filizlenmeleri doğal.Artık Ordu'da ikamet edecekseniz Eylül ayı ortalarında soğanları dikin.Hiç bir şey olmaz.
Sürmeleri nemli hava yüzünden olmuş.Bu durum soğanların dinlenmelerini tamamladığınıda gösteriyor.

İzmir'de dikmeyi düşünürsenizde yine bir sorun olmaz.Selamlar...

Füreya 25-08-2021 11:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar (Mesaj 1609795)
Merhaba,endişeye gerek yok.Karadeniz ikliminde filizlenmeleri doğal.Artık Ordu'da ikamet edecekseniz Eylül ayı ortalarında soğanları dikin.Hiç bir şey olmaz.
Sürmeleri nemli hava yüzünden olmuş.Bu durum soğanların dinlenmelerini tamamladığınıda gösteriyor.

İzmir'de dikmeyi düşünürsenizde yine bir sorun olmaz.Selamlar...

Çok teşekkür ederim Sayın Dumlupınar. Evet, inşAllah bu sene bu güzel frezyalar Ordu'da açacak.

Frezya soğanlarım sayesinde iklim farkını erkenden tecrübe etmeye başladım. Ama iklim farkı sayesinde soğanlarımı İzmir'den daha erken dikeceğim için de sevindim.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Sizlere de selamlar...

Dumlupınar 25-08-2021 11:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Füreya (Mesaj 1609797)
Çok teşekkür ederim Sayın Dumlupınar. Evet, inşAllah bu sene bu güzel frezyalar Ordu'da açacak.

Frezya soğanlarım sayesinde iklim farkını erkenden tecrübe etmeye başladım. Ama iklim farkı sayesinde soğanlarımı İzmir'den daha erken dikeceğim için de sevindim.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim. Sizlere de selamlar...

İzmir'de olduğu gibi güney cepheli,tam güneş gören alanda dikim yapın.Ordu'da güneşe daha çok ihtiyaçları olacak.Tekrar selamlar...

E.Kahraman 28-09-2021 10:37

1 Eklenti(ler)
Frezyalar hayata merhaba demeye başladı.

Eklenti 721838

Crocs 29-09-2021 15:09

ne kadar erken çıkmış :)

E.Kahraman 30-09-2021 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Crocs (Mesaj 1610432)
ne kadar erken çıkmış :)

Aceleciler biraz. :)

Dumlupınar 30-09-2021 14:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi E.Kahraman (Mesaj 1610454)
Aceleciler biraz. :)

Dinlenmelerini tamamladılar.Aceleci değiller.İstanbul için tam zamanı.Selamlar...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024