agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Lale Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/4235.htm)

Ashba 02-05-2007 11:20

Lale Üretimi

3 Eklenti(ler)
Selam arkadaşlar. Saksıda yetiştirdiğim lalelerimin başlarını gereken zamanda kestim, şimdide soğanlarından 3 er tane tomurcuk veriyorlar. Bir yerde, ayrılmazlarsa asıl soğanın ölebileceğini okumuştum. Yapmam gereken işlemi açıklayabilir misiniz acaba? İntenette yeterli bilgi bulamadım.

kana06 02-05-2007 23:26

lale yetiştirmek gerçekten keyifli, şimdilik yapabileceğiniz, uygun oranda gübre kullanarak,( hazır satılan ölçekli kullanılan gübreler ) laleler kendiliğinden sararana kadar güneşli bir yerde besleyip sulamak..... yavru soğanları ayırmayın,ana soğana zararı olmaz,lalelerin üst yaprağı geçtikten sonra, muhtemelen haziran sonunda saksıdan soğanları saklamak için çıkardığınızda ayırıp saklarsınız, ekim kasım aylarında dikeceğiniz zaman ayrı ayrı dikersiniz, ana soğanla ilgili olan durum, yanyana kalırlarsa yeterli besin alamayıp zayıf düşebilirler...her soğanın rahatça gelişebileceği genişlikte ayrıayrı dikilmesi lazım, şu aşamada yerinden oynatmayın yavrularda besin depolayamaz ana soğanda.... en güzeli kendiliğinden üst yapraklar solana kadar beslemek....

hassoman 03-05-2007 00:52

Kana06'nın verdiği bilgilere ek olarak saksıdan (topraktan) çıkarılan soğanları dikim zamanına kadar serin ve karanlık bir yerde saklamak gerekecek... Ben kavanoz içinde buzdolabında saklamayı başardım. Ayda bir iki kez kavanozun kapağını bir dakika kadar açarak havalandırdım.

Ashba 03-05-2007 17:05

gerçekten çok teşekkür ederim. Ne üdüğünü haala tam olarak bilmediğim bite benzer böcekler tarafından 18 soğanım telef edilince :( bu kalanlar çok kıymetli oldu.
İlk aldığım lalede kuruduktan sonra soğanını çıkarıp saklamıştım ama oda küflenip çürümüştü. peki aynı olayı yaşamamak için ne yapabilirim?

Ashba 09-10-2007 21:17

Sezon yeniden açılıyor ve ben yeniden sorularımla sizleri rahatsız edeceğim ;)
Bu sene lale yetiştirmekteki ikinci senem ve ben geçen seneki kaybı yaşamak istemiyorum. Geçen sene aldığım ithal soğanları paketinde yazdığı gibi ektim (saksıya). 20 farklı cins lale soğanı ektim ve yavaştan filizlendiler.
Büyümeleri durunca toprağı biraz incelediğimde bite benzer, etrafa sıçrayan canlıları gördüm. Bir ziraatçiye sorunca bana bir ilaç sattı. (şuanda bulamadığından ismini yazamıyorum)
Neyse uzun lafın kısası ilaç işe yaramadığı gibi 20 soğandan 16'sı bahsettiğim zararlılar tarafından öldürüldü.
Torfu bol koymuştum, ondan mı oldu acaba bilemiyorum. Bu senede çok kaliteli soğanlar geçti elime ve ben onları kaybetmek istemiyorum. Çürümelerini önlemek için ne yapabilirim?

aysemelike 10-10-2007 09:53

Yeni sezonda başarılar dileyerek başlayayım....
Saksıda lale yetiştiriken birkaç şey önemli.... Önerilerim şunlar olabilir;
-saksının dibine mutlaka çakıl yerleştirin
-torfu kum ve kaba toprakla karıştırarak kullanın
-mümkünse saksılara dolduracağınız toprağı bir iki gün güneşte bekletin (bunun için geç olabilir)
-soğanları ektikten sonra, ilk sulamayı yapın ve ondan sonra toprağı ıslak değil NEMLİ tutun
-mümkünse saksıları serin yerde muahfaza edin, hatta en iyisi kışı balkonda geçirtin, don olan günlerse saksılarınızı kalın gazete ile örtün

kolay gelsin:)

Melike

Ashba 10-10-2007 21:59

teşekkür ederim Melike hanım. şu sıralarda Düzce'de havalar çok sıcak. Ekim için biraz daha beklemeliyim sanırım. Ama bahsettiğiniz gibi saksıları hazırlayacağım.

Çürümeyi önlemek için özellikle önereceğiniz bir şey var mı? Oksijenli su işe yarar mı?

aysemelike 15-10-2007 08:50

Soğanlı bitkiler dış etkilere, çürümeye vs. çok dayanıklıdırlar, sağlıklı soğanlarsa hiçbirşey yapmanıza gerek yok. Yanlızca neme dikkat edin yeter, bir de ikinci yıla yetiştirecekseniz, topraktan çıkardığınızda toz mantar ilacı ile soğanı pudralamanız yeterli olur.Aslına bakarsanız kuru ve serin ortam sağlarsanız bu bile gerekli olmayabilir....
Kolay gelsin.
melike

Ashba 29-10-2007 21:31

Peki toprağın geçirgenliğini arttırmak için neler yapmam gerekli acaba? nadideler ekiliyor da :)

aysemelike 31-10-2007 09:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ashba (Mesaj 167259)
Peki toprağın geçirgenliğini arttırmak için neler yapmam gerekli acaba? nadideler ekiliyor da :)

Toprağınızın özelliklerini bilmiyorum ama geçirgen değilse kumla karıştırmanız, ekim alanının altına birkaç cm çakıl döşemeniz soğanların çürümelerini engelleyebilir...

Menderes 31-10-2007 09:51

Merhaba Melike Hanım
Benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Mersin bilgesinde (sıcak iklim) lale yetiştirmek mümkünmü hava kışın en fazla 7-8 dereceye düşüyor.
Saygılarımla

Ashba 02-11-2007 18:24

Menderes, laleleri yetiştirebilirsin. Tek sorun, kısa boylu olmaları olur.

aysemelike 05-11-2007 15:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Menderes (Mesaj 167697)
Merhaba Melike Hanım
Benimde bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.
Mersin bilgesinde (sıcak iklim) lale yetiştirmek mümkünmü hava kışın en fazla 7-8 dereceye düşüyor.
Saygılarımla

Onur bey doğru söylüyor, küçük çiçekli ve kısa boylu laleleriniz olabilir. Ancak bu tip iklimler için soğanları belli süre düşük ısılı soğutucularda tutarak ekim yapıyorlar ve orjinal boyutta çiçek elde edebiliyorlar. Bu konuda bir zamanlar bir arkadaşımız bilgi vermişti belki forum arama sayfasından bulabilirsiniz birdeneyin derim....

Selamlar.
Melike

altinediz 06-03-2008 11:26

Melike hanımın dediği gibi ziraat dilinde soğuklanma ihtiyacını buzdolabı soğutucu gibi yerlerde muhafaza ederek ekim zamanı geldiğinde torf ile karıştırılmış kumlu **** perlitli bir karışım içerisine ekmeniz yeterli olacaktır.
Kendim ziraat teknikeriyim ve şu anda karamanda lale üretimi ve satışı yapan özel bir şirkette çalışıyorum. Bu cevabı yazmak için geç kaldığımı görüyorum fakat bundan sonrası için geç kalmamak adına Lale ile ilgili takıldığınız yerlerde sizlere yardımcı olabilirim. Bana ulaşmanız yeterli olacaktır.
gsm: 05445502237
Saygılarımla...
Ediz ALTINDİŞ

nesli nesli 04-04-2008 17:21

Ediz Bey benim sadece 10 adet soğanım var ve yaprakları kuruduğu için bugün saksıdan çıkardım ilk soğanlarının etrafında küçük küçük soğanlar oluşmuş şimdi ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Neslihan

M.Sema 08-04-2008 16:21

Sevgili Şükran Hanım'ın verdiği ve dışardan aldığım lale ve benzeri soğanlı bitkilerin zamanı geçti. Araştırdığım kadarıyla 10-15 gün su vermeyin diyordu. İyice kuruduklarında gazete kağıdına sarıp hepsini boş bir saksıya (bulabilirsem tabi) koyup balkonda nisbeten karanlık kuytu bir yerde bir yıl uyutacağım doğru mu?

altinediz 23-12-2008 22:57

Arkadaşlar özür diliyorum fakat bu mesajlarınızı yazdığınıza dair uyarı mesajı gelmediği için şans eseri sitede dolaşırken fark ettim. Mesajlarınız üzerinden 1 sezon geçmiş fakat ben yinede cevap yazmak isterim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nesli nesli (Mesaj 222556)
Ediz Bey benim sadece 10 adet soğanım var ve yaprakları kuruduğu için bugün saksıdan çıkardım ilk soğanlarının etrafında küçük küçük soğanlar oluşmuş şimdi ne yapmam gerekiyor? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Neslihan

Sayın nesli nesli;
sizin sorunuıza cevap vermeden önce artık geç olmasına rağmen benzer bir durm içerisinde olan **** karşılaşacak olan arkadaşları bilgilendirmek maksadı ile cevap vermek istiyorum.
Öncelikle yaprakları kuruduktan sonra topraktan çıkartmanız doğru bir hareklet olmuş. Böyle bir durumda isterseniz saksı içerisinde istersenizde saksıdan yani toprakdan çıkartarak karanlık ve soğuk bir yerde muhafaza ederseniz seneye de ekebilirsiniz. Fakat aynı soğanı ikinci sene ekdiğinizde önceki sene kadar verim alamayabilirsniz.
Oluşan yavruları ise yine aynı şekilde karanlık ve soğuk bir yerde bekletirseniz seneye ekim yapabilirsiniz fakat o sene çiçek vermez. o yavruların çiçek vermesi için 2 yıl kadar bir süreye ihtiyaç vardır.

Gerek yavru gerekse anaç olan soğanları toprakda (saksıda) bırakmayı düşünüyorsanız da,
yapraklarının kurumaya başladığından itibaren artık toprağa su vermemelisiniz. Aksi takdirde çürüme yapacaktır. Yine aynı şekilde saksı yı karanlık ve soğuk bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Böylelikle gelecek sezona kendini hazırlamış olacaktır soğanlarınız.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi M.Sema (Mesaj 222885)
Sevgili Şükran Hanım'ın verdiği ve dışardan aldığım lale ve benzeri soğanlı bitkilerin zamanı geçti. Araştırdığım kadarıyla 10-15 gün su vermeyin diyordu. İyice kuruduklarında gazete kağıdına sarıp hepsini boş bir saksıya (bulabilirsem tabi) koyup balkonda nisbeten karanlık kuytu bir yerde bir yıl uyutacağım doğru mu?

Evet doğrudur sayın M.Sema,
Yalnız balkonunuz yeterli soğukluğa ulaşmadığı takdirde soğuklanma ihtiyaçları giderilmediği için soğanlarınız çiçek vermeyebilir. Bu hususa dikkat etmenizi öneririm. Soğanları saklayacağınız yer soğuk ve karanlık olmalıdır.
Bir başka husus ise gazete kağıdına sardığınız soğanlarınızın nem almamasına dikkat edin. Eğer nemlenirse soğanlarınız çürüyebilir.

Saygılarımla...

indomie 13-02-2009 01:59

Soğanlı Çiçekler

Bahçede yetiştirilen (saksıda değil) soğanlı çiçeklerin yaprakları kuruduktan sonra muhakkak soğanlarının topraktan çıkarılması mı gerekiyor? Hiç bir işlem yapmadan toprakta bıraksak bir dahaki yıl kendiliğinden çiçek vermezler mi?

altinediz 13-02-2009 13:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi indomie (Mesaj 359809)
Bahçede yetiştirilen (saksıda değil) soğanlı çiçeklerin yaprakları kuruduktan sonra muhakkak soğanlarının topraktan çıkarılması mı gerekiyor? Hiç bir işlem yapmadan toprakta bıraksak bir dahaki yıl kendiliğinden çiçek vermezler mi?

Evet. Topraktan çıkartmanız gerekmetedir. Aksi takdirde çürüme söz konusu olabilmektedir.

Douglas Fir 27-02-2009 14:04

Selam,

Lale serini sever. Kuzey cephelere, günün yarısını gölgede geçiren yerlere dikerseniz daha iyi olur.

Douglas Fir 27-02-2009 14:12

Selam, eğer toprağınızın drenajı iyi ya da perlit içeriyorsa soğanlar kışı toprakta geçirebilir. Hatta önümüzdeki sene için güç toplamaları için bu daha iyi olur. Çıkarılıp saklandıkları zaman ertesi sene iyi açmıyorlar.

kgursan 02-03-2009 00:00

Aslında bu konunun soğanlı bitkiler bölümünde tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Soğanlı bitkiler bölümünde çiçek soğanı üretimi ve depolaması ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz

cobaindyg 12-10-2009 22:10

Arkadaşlar bende lale soğanlarımı koçtaştan aldım ve ordan aldığım,çiçek toprağına ektim,yukarda torfu fazla kullandığı için birinin lalelerinin öldüğünü okudum.
Aldığım toprakta lale olmaz mı, içime kurt düştü...ilk defa ekmiştimde

tan2000 12-02-2010 08:14

lale

Merhaba...
Ankarada oturuyorum bahçeye ekim ayında lale soğanı ektim. Şu anda 3-4 cm filizlendiler. Ankara daha çok soğuk erken çıkmalarının bir zararı olur mu ne yapabilirim.

k_donmez 12-02-2010 08:43

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tan2000 (Mesaj 577657)
Merhaba...
Ankarada oturuyorum bahçeye ekim ayında lale soğanı ektim. Şu anda 3-4 cm filizlendiler. Ankara daha çok soğuk erken çıkmalarının bir zararı olur mu ne yapabilirim.

Tam mevsimidir. Şimdi zaten büyümeleri lazım. Siz soğuklara bakmayın. Soğuklar biter bitmez çiçeklerini göreceğiz. Bendekilerin son fotoğrafları.

tan2000 12-02-2010 16:12

Teşekkür ederim endişe etmeme gerek yok anladığım kadarıyla.

justice 18-02-2010 21:05

5 Eklenti(ler)
ben tecrübelerimden şunu gördümki lale serin ve gölge,loş hatta karanlık ortamda daha hızlı kök verme ve boy atma eğilimi gösteriyor yanılıyorsam düzeltin...
Eklenti 125915

Eklenti 125916

Eklenti 125917

Eklenti 125918

Eklenti 125919

justice 18-02-2010 21:08

3 Eklenti(ler)
hatta nem dengesi için fazla sulamada bazı zararlı parazit ve organizmaların kök dibinde oluştuğunu gözlemledim..sanırım fazla sulamadan kaçınmak gerekli..

Eklenti 125921

Eklenti 125922

Eklenti 125923

nejatb 21-04-2011 11:34

Lale

Aldığım lalelerin çiçekleri koptu , sadece yaprak ve sapları kaldı.
Soğanları tekrar kullanabilmek için sulamayı bırakıp kurumaya bırakmam mı gerekiyor ?

useful 28-12-2011 15:01

bu lelerim açmıyorve soğanları çok büyük acaba neden birde yeni kök bile vermiyorlar ben bu normalde bu kadar büyük olmuyor soğanlar sanırım
http://img390.yukle.tc/thumbs/5856Resim_005.jpg
http://img390.yukle.tc/thumbs/2208Resim_007.jpg
http://img390.yukle.tc/thumbs/564Resim_006.jpg

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024