agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Galla çiçeği (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/4175.htm)

ekin97 14-04-2008 14:55

Sevgili Buket,
bahçendeki çiçekler açmaya başlamış, ne güzel görünüyorlar, gözüm şenlendi :) Beyaz callanın koktuğu yazılmıştı, doğru mu? Ben bauhaus'dan soğan aldım, ebrulisinden. Ama hareket yok henüz. Sabırla bekliyorum:)

Buket Aknar 14-04-2008 21:04

Ekin97; benim Calla'larımın hiç kokusu yok. Koktuğunu da hiç duymadım.

Koyu yeşil 14-04-2008 21:10

Ben de öyle. Tanıdığım bütün beyaz callalar kokusuz :)

denizakvaryumu 15-04-2008 07:38

1 Eklenti(ler)
Eklenti 34880

Yerli beyaz calla larda,
tarifsiz, fresh tabir edilen muhteşem bir koku var, bendeki callayı sabahları koklamadan dışarı çıkmam :)

Koyu yeşil 15-04-2008 09:21

Denizakvaryumu bir resim rica edebilir miyiz kokulu callanızdan. Gerçekten merak ettim iyice. Acaba görüntüde de fark var mı? Büyüklükleri aynı mı? Ben hiç kokulusuna denk gelmedim. Belki de yöresel bir farktır.

venus 15-04-2008 17:46

sevgili Limon tamamdır ozaman :) bu arada gala yumru gibi birsey nasıl cogalıyor ?Affınıza sıgınarak hani sogan yavru sogan veriyor bu da yumru yavru yumru mu veriyor?sakın gulmeyin ne olur !:confused:

Buket Aknar 15-04-2008 21:11

Sayın Denizakvaryumu;bu mesajı okuyunca bahçeye çıktım ve calla'larımı kokladım. Doğrusu koku almadım ve çok da merak ettim. Sanırım sizinki özel bir cins.

denizakvaryumu 15-04-2008 21:59

Sabahları erkenden tekrar bir deneyin derim.

Bazı orkideler öğleye kadar kokar öğleden sonra kokmaz, melisa-parfüm çalısı sadece akşamları kokar, vs.

Calla da sabahları kokuyor.

Koyu yeşil 16-04-2008 10:10

Venüs yumrular tıpkı soğan gibi çoğalıyor. Bahçenin bir köşesine 1 yumru ekince seneye o bölgede 3-4 ayrı callanız olabilir. O yüzden saksıda yetişecekse büyük saksı kullanmakta fayda var.

Denizakvaryumu bilgiler için teşekkür ederiz.

nuzel 16-04-2008 13:37

ben soğanlı çiçeklerin nasıl gübreleneceğini öğrenemedim bilen varsa anlatsın

kontes 16-04-2008 16:26

Merhaba,
benim galamın yumrusu cogalmadı tek kaldı ancak yumru buyudu ikiye kesebilir miyim:confused: halk dilinde soylenisi galadır.Kalla, Calla hepsi aynı bitki ancak canna farklı sadece isimler birbirine yakın en azından ben oyle biliyorum saygılar

Koyu yeşil 16-04-2008 16:29

Yumrunun kesildiğini pek zannetmiyorum. Zarar verebilirsiniz bence.

venus 16-04-2008 16:57

Benim galayı daha ekemedim saksı tasımak istemedigim icin ancak bugun ekicem ulasım sorunum kalktı ama bu yumruda 7-8 tane filizlenme var bunun anlamı o kadar cicek mi olacagıdır:confused:

Buket Aknar 16-04-2008 19:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 226070)
Sabahları erkenden tekrar bir deneyin derim.

Bazı orkideler öğleye kadar kokar öğleden sonra kokmaz, melisa-parfüm çalısı sadece akşamları kokar, vs.

Calla da sabahları kokuyor.

Sayın denizakvaryumu; bu sabah denedim. Sabah sabah kalktım saat 7:00 de bahçedeydim. Gala'ları kokladım ama benimkiler kokmuyor. Akşam üzeri yine kokladım artık eminim kesinlikle kokmuyorlar.

Koyu yeşil 16-04-2008 22:10

Hava ısındığı için bir an önce ekmelisiniz. O filizler kök **** yaprak sapı yani yaprak gelişimi olabilir. Calla önce uzun gevrek dallar ve ucunda büyük yapraklar çıkaracak. Sonra koyu yeşil yapraklar arasında ince kıvrımlı bir beyazlık başını uzatacak. Beyazlığından çiçek olduğunu anlayacaksınız. Beyazlığın boyu uzadıkça kıvrımlar da azar azar açılacak ve sonunda harika bir güzellik ortaya çıkacak.

Biraz uzattım ama ben bu çiçeği çok seviyorum napıyım:)

denizakvaryumu 17-04-2008 07:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar (Mesaj 226302)
Sayın denizakvaryumu; bu sabah denedim. Sabah sabah kalktım saat 7:00 de bahçedeydim. Gala'ları kokladım ama benimkiler kokmuyor. Akşam üzeri yine kokladım artık eminim kesinlikle kokmuyorlar.

Yukarda linkini verdiğim forumda da bahsedildiği gibi büyük beyaz çiçekleri olanlar değil küçük beyaz çiçekli olanlar kokuyormuş.

Sizdeki sanırım büyük çiçek açanlardan.

Buket Aknar 17-04-2008 15:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 226455)
Yukarda linkini verdiğim forumda da bahsedildiği gibi büyük beyaz çiçekleri olanlar değil küçük beyaz çiçekli olanlar kokuyormuş.

Sizdeki sanırım büyük çiçek açanlardan.

Haklısınız, bu yıl ilk kez çiçek açmalarına rağmen çiçekleri iri. Bu durumda koku meselesi açıklığa kavuşmuştur. Küçük çiçekliler kokulu oluyor.

ekin97 21-04-2008 12:18

Sevgili denizakvaryumu,
calla'nızı nereden aldınız? ben bauhaus'dan yumrusunu aldım ama kokusuz tür. Bulabileceğim bi yer var ise edinmek isterim.

denizakvaryumu 21-04-2008 12:56

Ulustaki bent deresi fidancılarından aldım.

Oyaman 28-04-2008 00:25

Bugün akrabamızın oğlunun yaşgününü kutlamak için Aydın ' a gitmiştim .
Bahçede gezinirken yan komşunun bahçe duvarından içeriye göz attığımda ne göreyim . Beyaz Calla 'lar bütün güzelliğiyle , ihtişamlı yaprakları ve çiçekleri ile
bana göz kırpıyordu . Hemen akrabamın yakasına yapıştım ve bize gelirken bunlardan birkaç kök getirmezsen gözüme görünme dedim ve söz aldım .
Aydın bahçelievlerde oldukça yaygınmış ve güzelde kokusu varmış . Ben Calla
gördüm dediğimde onlar hayır yoğurt kepçesi dediler , halk arasındaki adı buymuş.
Anlayacağınız beyaz Calla **** böylece sahip olacağım .

süheyla 11-05-2008 19:33

Gala

1 Eklenti(ler)
Eklenti 36843Merhaba arkadaşlar bende callamı bauhaustan aldım rengi çok degişik çıktı daha saksıda ayın 15 inden sonra yazlıgın bahçesine dikecegim .Selamlar.Tüm annelerin Anneler gününü kutluyorum.

Kiraz 22-05-2008 22:20

1 Eklenti(ler)
Eklenti 38246

Bir senedir arıyordum, sonunda bu ilkaharda buldum. Aldığımda üzerinde solmuş çiçekleri vardı, serada olduğu için erken açmışlar. Bu sene açacağından şüpheliydim ama çok güzel açtılar.

Forumda da belirtildiği gibi gölgede duruyor, çok az güneş alıyor, toprağını nemli tutuyorum.

Çok hafif de kokusu var.

erbek_ 29-05-2008 14:12

Bende de beyazı var. Daha doğrusu ben Gala olduğunu sanıyordum hep ama şimdi bu resimleri görünce biraz kafam karıştı. Yapraklar farklıymış, yani pek benzemiyor. Olabilir mi? Benimkiler daha açık yeşil renk ve daha geniş... Henüz çiçek açmadılar... Başka bişey olabilir mi ki?

Kiraz 29-05-2008 14:52

Erberk, farklı yapraklılar da olabilir. Benim ilk aldıklarımın yaprakları çok farklı, kalp şeklinde değil, uzun ve düz. Kandırıldım mı diye merak da ediyorum, Haziran ayında açarsa göreceğim.

dal 29-05-2008 20:58

Sayın erbek benimkilerde öyle galla çiçeği o da.Ama bu sene sanırım benim çiçeklerim açmıyacak baharda soğuk vurdu yapraklarına hala toparlanamadılar.

denizakvaryumu 30-05-2008 07:40

Galla çiçeği, devamlı salonda yetiştirilebilir mi?

Güler 30-05-2008 08:37

Birkaç sene evvel aldığım sarı Galla'lar geçen seneye kadar çok sağlıklı ve güzel çiçek verdiler. Büyükçe bir saksıda ve bahçedeydiler. Hatta dikkatlice bakarsanız bahçemdeki 129 numaralı mesajda görebilirsiniz. Geçen sene ne oldu bilmiyorum birdenbire yok oldular. Ha açtılar ha açacaklar diye bekliyorum, en ufak bir kıpırtı yok. Dayanamadım saksıyı boşalttım. Ne çürük ne sağlam soğan diye birşey yok. Sırra kadem bastı. Çok da güzellerdi.
Bu sene sarı bulamadım, aldıklarım değişik renkteler. Yapraklar çıktı ama daha çiçeklerinden ses seda yok.
Devamlı salonda olurlar mı bir fikrim yok, ama neden olmasınlar...

denizakvaryumu 30-05-2008 08:44

Soğanları mantardan çürümüştür diye düşünüyorum.
Bu durum lale-sümbü-nergiz soğanlarında da görülüyor.

Güler 30-05-2008 10:39

Sümbül, nesgisler benim bahçede toprakta , hadi onlar yayılıp, küçülüp yok oldular diyeceğim ama bu saksıda olduğu halde yok oldu.

kontes 30-05-2008 11:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Guler (Mesaj 242252)
Devamlı salonda olurlar mı bir fikrim yok, ama neden olmasınlar...

Güler hanım ben geçen sene aldım ve saksıya ektim.Çiçek de açtı sonbaharın sonunda yaprakları soldu kurudu.Bu sene tekrar çıktı.Evin içinde neden olmasın ki teyzemin vardı beyaz. Hiç dişarı çıkartmazdı ve herdem yeşil kalıp baharda çiçek açardı

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024