agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Yer şakayığı, Düğün çiceği, Erengül (Ranunculus) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/2496.htm)

suzan7 03-05-2009 15:04

1 Eklenti(ler)
Nisan ayında aldığım sarı, beyaz ve pembe şakayıklarımın şu anki halleri,
aldıgımda üzeri çiçek ve tomurcuk doluydu.
Çiçekler 5 10 gün sonra dökülmeye başladı.
Tomurcuklar ise zayıf ve cılızlaştı açmadan soldular neden olabili çok üzüldüm.

metin çeşme 03-05-2009 16:32

arkadaşlar erengülü şakayikdiye milete satıyorlar şakayik çalıtipi bir bitki boyu 1metreye ulaşı yorkökten tutuyo daldan aslatutmaz kökü sogan deyil normal kök geçensene bagusa geldi paketlerde kök olarak siyah birkök busene gelmedi italatı durdurulmuş koruma altına almışlar ital mallar kırmızı pembe renk isteyen varsa altunu zade köprünün arka sokagında serada var 40 yt satıyorlar iki senelik beykoza giderken yol üstündeki seraya yeni gelmiş 30 yt ital resetanede 15yerli 20 ital satılıyo saygılar benim resmimdeki sakayik iyi bakın 4senelik purofil

meraklı 05-05-2009 15:33

1 Eklenti(ler)
Bu bahar almış olduğum erengüllerin çiçeği geçtikten sonra saklasam, seneye tekrar açma ihtimalleri var mıdır?

feriha 05-05-2009 16:34

1 Eklenti(ler)
Pembe ve beyaz Paeonia Şakayık bitkisi yumrularını geçen yıl Bauhause den aldım. İlk yıl çiçek vermedi. Şimdi tomurcuklarını büyütmeye çalışıyor.
Eklenti 76504

metin çeşme 05-05-2009 21:05

feriha hanım resimdeki şakayikler nadir olanlar galiba yumru çinsi galiba işalah bol ömrü ve çicekleri olur işalah yaprakları ince benimkilerin kalın kök şakayik benimki

feriha 05-05-2009 21:19

Metin bey teşekkür ederim. Ben de merakla bekliyorum çiçeklerini. Hep beraber izleriz inşallah.. İkinci yıl çiçek vermeleri sabır işi. Çiçekleri ne kadar kalır bilmiyorum. Paylaşırım.

eylems 05-05-2009 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meraklı (Mesaj 414279)
Bu bahar almış olduğum erengüllerin çiçeği geçtikten sonra saklasam, seneye tekrar açma ihtimalleri var mıdır?

Bahar mevsimi geldiğinde sulamaya başlayınca yeniden yeşeriyorlar. Ekstra gübrelemeniz gerekir. Saksıda değil de bahçede iseler bahar ayları harici sulama esnasında çürüyebilirler.

eylems 05-05-2009 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meraklı (Mesaj 414279)

Bahar mevsimi geldiğinde sulamaya başlayınca yeniden yeşeriyorlar. Ekstra gübrelemeniz gerekir. Saksıda değil de bahçede iseler bahar ayları harici sulama esnasında çürüyebilirler.

meraklı 06-05-2009 15:08

Sayın Eylems cevabınız için teşekkürler.

Adalet Yağcı 06-05-2009 16:21

Benim de bir ağaç şakayıkım var artık, Cumhur beye duyurulur :)

metin çeşme 07-05-2009 20:29

şakayiklerimi 3 ledim hızla büyümeye başladılar 1tane kırmızı 2tane pembe var onları çok seviyom

Ülker 07-05-2009 20:34

Adalet Hanım, ağaç şakayıkınız ömürlü, kademli olsun;)
Ona iyi bakın, boy boy fotoğraflarını bekliyorum
Belki Cumhur Bey, fotoğraflarını görünce dayanamayıp gelir.

karagoz 07-05-2009 20:36

bursa ili için uygun mu

metin çeşme 07-05-2009 20:41

adalet hanım yıldızlarına bayıldım bende hastasıyım yıldızların busene bagusa gelmiş ama ben geç kalmışım bitirmişler

manolya 09-05-2009 12:27

Düğün Çiçeği (ranunculus spp)

3 Eklenti(ler)
Dün Tekzen'den ilginç bir çiçek yumrusu aldım, aslında yumrudan çok kurumuş kök gibi birşey. Kılavuzunda şunlar yazıyor;

'' Mart-mayıs arasında dikimi yapılır. Dikim aralığı mesafesi 5 cm ve dikim derinliği 5 cm dir. Bitki 30-40 cm arasında boylanabilir. Mayıs-temmuz arası çiçeklenirler. Gösterişli çiçeklere sahiptir.

Güneşli yarı gölge yerlerde ve ılıman iklimlerde yetişir. Organik ve besin maddelerince zengin, drenajı iyi, nemli toprakları tercih eder. Çiçeklenme döneminde düzenli olarak orta derecede sulanmalıdır. Soğuklara dayanıklıdır. Park, bahçe ve açık alan süslemelerinde, teras ve balkonlarda kullanılabilir.''

Ama dikim yönü konusunda birşey yazmamışlar. Görünüşe göre kökler aşağıya bakacak şekilde dikmek gerekir gibi, ama emin olamadım.

Eklenti 77346
Eklenti 77347
Eklenti 77348

manolya 09-05-2009 15:37

Çok teşekkür ederim sayın hüsnüyusuf, düğün çiçeğiyle ilgili bilgiyi soğanlı ve yumrulu bitkiler başlığında aradığım için orayı görmemişim. Çiçeğin dikimiyle ilgili video çok faydalı gözüküyor, birde türkçeye çeviren olsa...

metin çeşme 09-05-2009 20:26

benim bildigim şakayik çelikten olmaz kökten olur yanlış biliyorsam söyleyin ana denedim bunları üreten seralara sordum çelik olmaz diyorlar

Adalet Yağcı 09-05-2009 20:31

Seralar çelik istersiniz diye korkmuşlardır :)

eylems 09-05-2009 20:43

Çelikten çoğalacağını ben de hiç duymadım.

metin çeşme 10-05-2009 19:05

,asla şakayikler çelikten tutmaz zametinize ve emeginize yazık bendenedim olmadı,bence binaların önlerinde oluyo kapıçılardan riçaedin yeni filizlerden kökünden kesip verirler ben bugün istedim kapıcı bana dikim zamanı gel dedi kök olarak vereyim dedi

Adalet Yağcı 10-05-2009 19:23

Teşekkürler sayın Metin Çeşme, siz de lütfen şu başlığa bir göz atarmısınız.

gurbik67 10-05-2009 23:12

şakayık ???
sayın Metin Çeşme yukarıda görmüş olduğun şakayı daldan köklendirilmiş şekilde aldım
2. şu anda farklı iki çeşit şakayık var bende
birincisi kışın toprağa kadar yok oluyor ilk baharda tekrar filizlenip çiçek açıyor
ikincisi bodur ağaç şeklinde sadece yaprak döküyor ilk baharda oda filizlenip çiçek açıyor
metin bey sizde varmı? köklendirmek için denedinizmi başarısız oldu iseniz denemeye gerek yok.

ben başarılı olursam köklenenleri yukarıda ismi yazılanlara göndereceğim
arkadaşımdanda söz aldım sonbahardada çeliklerinden alıp dağıtacağım.

Oğuzhan 11-05-2009 10:40

Ağaç şakayıksa çelikle köklenir . :)

gurbik67 11-05-2009 22:54

arkadaşlar hepinize merhaba zamanı gelince buradan belirteceğim özellikle şakayıkın çelikle köklenmesini aldığım arkadaşa sormaya gittim köklenmesini şu şekilde yapıyormuş alınan çeliğin alt kısmına 2-3 cm lik bir kaç çizik atıp oksijenli suya sokup sonrada mangal kömürü tozu sürerek 30 cm derinliğe dikiyormuş tutma oranı yapılan işleme göre değişiyormuş tutma oranı yüzde doksan olduğunu söyledi.
bir çeşidi daha var oda çiçek açtıktan sonra sonbaharda toprak seviyesine kadar kuruyup tekrar açıyor oda çok yıllık çoğalması hakkında bilgim yok ancak sonbaharda kuruduktan sonra köküne bakma şansım var bende ikincisinin kökünü şimdiden merak ettim ama eminimki soğan değil. soğansa dağıtması daha kolay.

zerrinsrt 12-05-2009 09:00

Otsu şakayığın üretimi konusunda Mine hanımın yazısı var. Ben onun önerilerine uyarak ekim ayında havuç şeklindeki kökleri ayırıp diktim.
Diktikten sonra yerine alışıp güzel çiçekler vermesi için 2 yıl gerekiyor. Bence bu yıl köklerine bakmayın. Önce yerine alışsın. İki yaşındaki ve 7-8 yaşındaki şakayığın resmini çekip eklersem ne demek istediğimi daha iyi görürsünüz.
Bu konuda eşimden yardım almam gerekiyor:(.

gurbik67 13-05-2009 16:19

1 Eklenti(ler)
otsu şakayık dikildikten sonra çiçek açması için 2 yıl beklemek gerekiyor BUNUN çoğalması köklerdeki yumrulardan
ağaç şakayıkta yumru yoktur.

metin çeşme 13-05-2009 21:16

tesşekür ederim jineop hanım verdiginiz bilgi için

metin çeşme 13-05-2009 21:20

işinize karışmak gibi olmayım çelikten olmaz ama zize yardımçı olayım bahusta köklendirici bir ilaç var bide onla deneyin

zerrinsrt 13-05-2009 22:27

4 Eklenti(ler)
İlk resim iki yıllık şakayık. Diğeri 7-8 yıllık.

delete61 14-05-2009 09:06

Maşallah Sayın zerrinsrt nekadar güzel çiçeklenmiş Allah nazardan saklasın

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024