agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Liatris (Asteraceae spicata) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/24285.htm)

k_donmez 28-04-2011 17:38

Liatris (Asteraceae spicata)

3 Eklenti(ler)
Yumrulu bir bitki. Yer elmasına benzeyen yumruları var. Yumrular yıllar içinde gelişip oldukça büyük hale gelebiliyor. Birkaç yılda bir bahar aylarında bölünüp çoğaltılabiliyor. Yumrular soğuğa dayanıklı.
Çiçekler 60-70 cm boylu sapların yarısından başlayıp tepeye kadar devam ediyor. Kelebekleri çektiği bilgisi var. Çiçekleri Haziran ortasından yaz sonuna kadar sürüyor. Çiçeklenme bittiğinde toprak üstü bölümü kesip yumruları toprakta bırakırsanız ertesi yıl yeniden ve daha fazla sayıda sürgün görebiliyorsunuz.
Güneşli ya da yarı gölge alanlarda yetişiyor. Yarı gölge alanlarda daha iyi sonuç alındığı söyleniyor. Toprağı nemli kalacak, ancak çok ıslak olmayacak. Saksıda da yetiştirebilirsiniz.
Aşağıdaki ilk iki resim internetten, üçüncü ise benim bahçemdeki yumruların son hali.

k_donmez 28-04-2011 18:31

3 Eklenti(ler)
Bahçemde geçen yazdan liatris görüntüleri. İlki 30 Haziran, ikincisi ve üçüncüsü 16 Temmuz 2010 gününden fotoğraflar.

sarigoz 29-04-2011 10:11

Cok etkiliyeci rengi var.Bahcemde kelebeklerin ucusmasini cok isterim.

limon 29-04-2011 10:31

2 Eklenti(ler)
Liatris soğanlarını geçen yıl yapı marketten alıp yetiştirmiştim. Geçen yıl saksısıyla toprağa gömmüştüm, yaz sonu saksıyı topraktan çıkarmıştım. Şimdi aynı saksıda yeniden yapraklanmaya başladılar, sayıları oldukça artmışa benziyor. Kelebek görmedim ama çiçekleri çok arı çekiyor. Alerjisi olanlar dikkat etsinler.

Doğal görüntüsüyle beğendiğim bir bitki oldu.

2 paket lavanta rengi 1 paket te beyaz dikmiştim.
Eklenti 207149

Hemen her çiçekte 1 arı oluyordu. Benim için sakıncası yok, alerjisi olanlar için uyarı yazısı. :)
Eklenti 207150

fsuzen 29-04-2011 11:15

Kelebekleri bilmiyorum ama arıları cezbettiği kesin

kelebek çalısı 09-04-2012 13:34

1 Eklenti(ler)
Liatris spicata soğanlarını 25-30 cm. aralıklarla ekeceğim. Güneşli veya yarı-gölge bir alan olabilir. Liatris soğanlarını sadece arılar, kelebekler açısından bile ekmeye razı olabilirim. Ama renkleri de çok güzel değil mi? Ayrıca benim çok sevdiğim kır bahçesi konseptinin de vazgeçilmezi gibi görünüyor.

kelebek çalısı 09-04-2012 18:49

Soğanlardan bazıları yumuşamaya başlamıştı. Tutup, tutmayacağı konusunda kafamda soru işaretleri oluşturmaya yetti. Son kullanma tarihi uygun olsa da, saklama koşulları uygun olmadığından sanırım yumuşamaya başlamışlar. Yine de ektim tabii. İki tane çıksa yine sevineceğim.

kelebek çalısı 01-05-2012 22:32

2 Eklenti(ler)
Eklediğim fotoğraftakilerin Liatris spicata olduğunu düşünmeme sebep olan Sn. k_donmez' in ilk konu başlığını açarken eklediği çimlenme fotoğraflarına benzettim benim ektiğim yerde çimlenenleri. İki tane var şimdilik.

k_donmez 03-05-2012 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 957523)
Eklediğim fotoğraftakilerin Liatris spicata olduğunu düşünmeme sebep olan Sn. k_donmez' in ilk konu başlığını açarken eklediği çimlenme fotoğraflarına benzettim benim ektiğim yerde çimlenenleri. İki tane var şimdilik.

Sayın Kelebek Çalısı,

Filizlenenler liatris. Muhtemelen beyaz çiçekliler. Pembe çiçekli koyu hareli yapraklar çıkarıyor. Bendekiler de 15 cm boya ulaştı. Çok çabuk çoğalıyorlar. Seneye bölmem gerekecek.

kelebek çalısı 08-05-2012 22:25

Liatrisler ikiden dokuza çıktı :) Sulama konusunda emin olamıyorum. Toprak yüzeyi kurudukça sulama yapıyorum ki, bu da gün aşırı demek oluyor. Acaba normal midir bu sulama intervali?

limon 09-05-2012 06:27

Siz muhakkak doğru yapıyorsunuzdur sevgili kelebek çalısı. O kadar zorlu bitkiyi yetiştirdikten sonra Liatris vız gelir size. :) Gözlemlerime göre zorlu bir bitki değil Liatris, her yıl artarak çiçekleniyor.

kelebek çalısı 02-06-2012 22:54

Ektiğim Liatris spicata yumruları çap itibarıyla küçük olduğu için, çimlenen bitkiler de gözüme o kadar çekici gelmiyor sanırım.

Bu çiçekler, bu bitkilerden nasıl yükselecek ve açacak aklım almıyor doğrusu. Bilmeyen biri ot bile zannedebilir, zira yanında bir sürü yabani ot çıktı ve aralarında kayboldular.

Temizledikten sonra, fotoğraflarını ekleyeceğim.

torkulu 03-12-2012 00:58

çiçekleri çok güzel bir bitki , 3 tane tohum ekmiştim 1 hafta kadar önce , şu an 1 tanesi çimlendi. 1,5-2 cm boyunda. umarım diğerleri de çimlenir. tabi çiçek oluşturacak boya gemesi için sanırım 1 yıl beklemek gerekecek. eğer bulabilirsem soğanını da almayı düşünüyorum.

kelebek çalısı 03-12-2012 01:43

Benim ektiğim soğanlar çimlendiyse de sonradan yok olup gittiler. Bir şeyler ters gitti açıkçası. Oysa Sn. limon (kendisini özletiyor uzun zamandır) yetiştirmesi çok da zor olmayan bir bitki olarak beni yüreklendirmişti.

Ben beceremedim sanırım. Belki soğanını bulursam bir kez daha deneyebilirim. Bu kez toprağa değil de saksıya ekerim sanırım. Saksıda kontrol altında tutmak daha kolay olabilir zira bahçede yabani otlarla mücadele bazen çok zorlu olmakta.

torkulu 11-12-2012 12:45

2 haftadır liatris in boyu 1,5-2 cm gibi kaldı. hiçbir değişiklik yok , 3-4 günde çimlenmişti ve o günden sonra çıktığı gibi kaldı. bir terslik var ama anlayamadım. acaba sadece mevsimsel olarak günesi çok göremediği içinmi böyle oluyor? başka bir etken mi var anlamadım. daha önceden tohumdan üretmeyi deneyen arkadaşlar yardım edebilirmi?

kelebek çalısı 11-12-2012 13:16

Sn. torkulu,

Sanıyorum ki tohumdan yetiştirme ile ilgili başlıklarda bu konu üzerine size fikir oluşturabilecek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yine sanıyorum ki tohum çimlendirme ile ilgili ortam ve dış etmenlerle ilgili sorunlar sonucu büyüme yavaşlayabiliyor, bazen kök oluşumu durabiliyor.

hocam100 11-12-2012 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi torkulu (Mesaj 1065461)
2 haftadır liatris in boyu 1,5-2 cm gibi kaldı. hiçbir değişiklik yok , 3-4 günde çimlenmişti ve o günden sonra çıktığı gibi kaldı. bir terslik var ama anlayamadım. acaba sadece mevsimsel olarak günesi çok göremediği içinmi böyle oluyor? başka bir etken mi var anlamadım. daha önceden tohumdan üretmeyi deneyen arkadaşlar yardım edebilirmi?

Liatris yaz bitkisidir.Şu an ısı düşük olduğundan büyümemiştir.Soğuklardan da etkilenir.Soğanı donar. Onun için kaldırmak gerekir.

torkulu 11-12-2012 15:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 (Mesaj 1065527)
Liatris yaz bitkisidir.Şu an ısı düşük olduğundan büyümemiştir.Soğuklardan da etkilenir.Soğanı donar. Onun için kaldırmak gerekir.

teşekkürler hocam100
sıcak bir yere taşımaktan başka yapacak bişi yok o zaman...

kelebek çalısı 11-12-2012 17:01

Tohumdan yetiştirme ile soğandan yetiştirme arasında fark var. torkulu tohumdan yetiştirmeden söz ediyordu, hocam100 soğanlı olarak ekimi konusunda bilgi veriyor.

Sn. torkulu, tohumdan mı yoksa soğandan mı yetiştiriyorsunuz?

torkulu 11-12-2012 18:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı (Mesaj 1065647)
Tohumdan yetiştirme ile soğandan yetiştirme arasında fark var. torkulu tohumdan yetiştirmeden söz ediyordu, hocam100 soğanlı olarak ekimi konusunda bilgi veriyor.

Sn. torkulu, tohumdan mı yoksa soğandan mı yetiştiriyorsunuz?

tohumdan çimlendirdim. anlaşamadık sanırım. peki, sonuçta sıcak bir yer istiyor sanırım. şu an kaloriferin yanına koydum çünkü. hata mı bu ?

kelebek çalısı 11-12-2012 18:26

Tohumdan çimlendirerek soğanlı bitki elde etmek ve de çiçeklenmesini görmek uzun bir süreç olduğundan kastettiğim herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermeden ilerlemekti.

Tohumdan çimlendirdiğinize göre henüz yolun çok başında olduğunuz için çimlenen tohumlarınızı sera koşullarındaymışçasına muhafaza ederek gelişimlerini desteklemeniz uygundur. Kalorifer yanına koymak konusunda ise bence normal oda sıcaklığında muhafaza etmeniz daha uygun olur, özellikle kalorifere daha yakın yerleştirmenizden hoşlanacağını sanmam.

Tohumdan soğanlı, rizomlu, yumrulu bitki yetiştirmek hazır soğan, rizom ve yumru ekerek yetiştirmeye oranla profesyonellik yani deneyim ve donanım istiyor ama yine de denemek ve öğrenmek, sonuçlarını izlemek büyük keyif veriyor.

torkulu 11-12-2012 18:33

sn kelebek çalısı
kesinlikle katılıyorum ; tohumdan büyütmek belki yıllar alıyor ama yetişmesini görmek keyif verici.
söylediklerinize göre ; kalorifer yanından alıp oda koşullarına getireceğim. 2 haftadır büyümedi ama ölmedide , belkide sadece ışık+ısı dan dolayı büyümesi gecikiyor. artık bekleyip göreceğiz.
teşekkürler.

kelebek çalısı 11-03-2013 02:28

Yeni Liatris spicata yumruları aldım. Geçen sene toprağa ektiklerimden sonuç alamadım. Bu kez saksıda deneyerek, gözlemlemek niyetindeyim. Benim açımdan yumruları küçük olan bitkileri saksıda kontrol altında tutmak daha avantajlı.

torkulu 08-05-2013 10:39

1 Eklenti(ler)
2 hafta önce 10 tohum ektim sadece 1 tanesi çimlendi ve 2 haftadır da bu halde. sanırım kök yapısını geliştiriyor. bol güneşli bir yerde tutuyorum

sarigoz 10-05-2013 10:59

Merhaba arkadaslar,bu yil ilk kez bende Liatris yumrlari ile edindim:p Su an 4 cm kadar buydu.Fotograflamadim,lakin ceker paylasirim.

sarigoz 02-06-2013 14:57

1 Eklenti(ler)
Merhaba Liatris severler,
Soz verdigim gibi,simdiki durumunu fotograflayip ekliyorum..

torkulu 02-06-2013 21:15

masallah diyelim sarigoz. yanlız tohumdan üretmek çok zor bir bitki onu anladım. artık soğan bulursam alırım, tohumdan yetiştirmek için ne yaptıysam olmadı malesef.

sarigoz 08-06-2013 13:38

Sayin torkulu,
Size yardimci olmak isterdim.Bende cok gec ektim,Nisan ayi gibi.Sonbahar sogani aslinda ogrendigim kadar ile..Tohumdan urese,size actiginda,toplar,size gonderirim....

kelebek çalısı 22-06-2013 14:32

2 Eklenti(ler)
Liatris spicata

Eklenti 419943

Eklenti 419942

Yabani otların görüntüsü adına özür dilerim...;)

abk 14-05-2016 00:28

Uzun zamandır bu başlığa yazılmamış. Aldigim liatris yumrularini yarin bahceye ekeceğim. Biraz gec kaldım sanırım. Ama yine de yetiseceklerini umuyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024