agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Güngüzeli (Hemerocallis) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/18978.htm)

Dumlupınar 21-06-2018 00:01

2 Eklenti(ler)
Kırmızı renk açan gün güzelini hiç paylaşmamışım.

REZZAN ARSLAN 27-07-2019 22:34

Gün güzeli çiçeğinden bahsetmek istedim bugün akşam sizlere.

Ana vatanı Asya olan bu harika çiçeğin

Dünya'da çeşitli renklerde 60.000'den fazla çeşidi ve hibritleri vardır.

Çiçekleri en fazla 1-1,5 gün yaşadığı için gün güzelinden başka bir isimde yakışmazdı zaten.

Ama bu çiçeği diğerlerinden özel kılan bir çok

faydası vardır. Altı yedi tane başka renk ve çeşitleride bulunmaktadır yeniebilir olanların.

Çiçekleri, kökleri hatta yaprakları bile yenilir ve bazı hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Baharda açmaya başlar geç sonbahar haftalarına kadar açmaya devam eder her gün yılmadan.

Belkide kendisini farketmemiz için aylarca

her gün yeniden açardır kimbilir?

Taze yeşil yaprakları salata veya pişirilerek tüketilebilir. Yapraklarında demir, A, C vitamini bulunur ve güçlü antioksidanlardan biridir.

Köklerinden yapılan ilaçların kansere hücrelerinin dağılmasına engel olduğu görülmüştürso senelerdeki araştırmalarda.

Bazı Asya ülkelerinde karaciğer iltihaplanmalarında, verem gibi hastalıklarda

kullanılır. İdrar söktürücü olan kökleri aşırı tüketildiğinde zehirlenme riski olabilir onun için dikatli kullanılması gerekir.

C vitamini deposu olan taze ve kurutulan çiçekleri baharat olarakda tüketilir.

Otlar, değişik baharatlar ve peynirlerle lezzetli çiçek dolmaları yapılır

Ben bu akşam çiçek dolması ve yapraklarından, tomurcuklarından omlet yaptım
Sayfaya biraz evvel üye oldum ve fotoğrafları nasıl yükleyeceğimi bilemiyorum

abk 07-03-2020 09:02

Bahçemdeki gün güzelleri en azından dört yıldır aynı yerde ekili. Yaprakları gayet gür ve sağlıklı. Yanyana farklı türler ekili. Ama hiç bir türü açmadı. Dört yıldır hiç çiçeğini görmedim. Bu sorun sadece güngüzelinde değil bahçemdeki soğanlı ve yumrulu bitkilerimin hemen hepsinde var. Sorun nedir anlayamıyorum. En bakımsız bahçelerde bile coşan, bakım, ilgi istemeyen bitkiler bile benim bahçemde çiçek vermiyor.

Muda 07-03-2020 12:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi abk (Mesaj 1583247)
Bahçemdeki gün güzelleri en azından dört yıldır aynı yerde ekili. Yaprakları gayet gür ve sağlıklı. Yanyana farklı türler ekili. Ama hiç bir türü açmadı. Dört yıldır hiç çiçeğini görmedim. Bu sorun sadece güngüzelinde değil bahçemdeki soğanlı ve yumrulu bitkilerimin hemen hepsinde var. Sorun nedir anlayamıyorum. En bakımsız bahçelerde bile coşan, bakım, ilgi istemeyen bitkiler bile benim bahçemde çiçek vermiyor.

Sn. abk;

Bahçeniz güneş alıyor mu? Ben de soğanlı bitkilerimin soğanlarını sökme zamanı geldiği zaman söküp gerekli zamanlarda bekletip yeniden dikemedim. Ancak bahçem güneş alıyor. Çoğu da çiçek veriyor. Soğan veya rizom her yıl aynı yerde kaldığı zaman yeteri kadar enerjiyi toplayamadığı için soğanını büyütememekte, gelecek yıl ise çiçek açamamakta. Hangi tür soğanlı bitkileriniz var. Gün güzellerinde bu zamanlar ayırıp yeni yerlerine dikmekte sıkıntı yok. Ancak soğanlı bitkilerin topraktan söküldükten sonra çürümemesi için güneşte kurutulup daha sonra dikilmesi gerekmekte. Onları yazın üst yapraklı kısım kuruduktan sonra sökersiniz. Soğan büyüklüğüne ve cinsine göre ayırıp gübreli yeni yerlerine aktarırsınız. Gün güzellerini ise bugünler ayırıp güneş gören gübrelenmiş yeni yerlerine can sularını da vererek dikersiniz. Fazla olanları da dağıtabilirsiniz. Ben şahsen turuncu renkli olan hariç diğer çeşitlerden dikmek isterim. :D

abk 08-03-2020 08:08

Sayın Muda; maalesef bahçem çok güneş almıyor ama güngüzellerinin olduğu yerde onlara yetecek kadar güneş var. Soğan, yumru ya da rizomlu hiç bir çiçek açmıyor neredeyse benim bahçemde. Sadece lale ve sümbüller açıyor. Düğün çiçeği, liatris, süsen hatta Cannalar hiç açmıyor. Bunlar şu anda aklıma gelenler. Hiç bir çiçeğin soğan ya da yumrusunu sökmüyorum hep toprakta kalıyor. Evet bahçe gölge ama bu çiçekler güneşin vurduğu yerlere ekili. Ölmüyorlar, yapraklar canlı. Sadece çiçek yok. Herkesin arsız diye tanımladığı bitkilerim bile bende çiçek vermemesi bir şeyi yanlış yaptığımı düşündürüyor ama aslında yaptığım bir şey de yok. Bitkileri ektim, her yıl yanmış hayvan gübresi veriyor ve yaz mevsimi boyunca suluyorum. Tüm yaptığım bu.

Dumlupınar 29-04-2020 13:08

5 Eklenti(ler)
Gün güzelleri...
Bu güzel türü yıllardan beri yetiştiriyorum.Gördüğünüz 2 saksıda turuncu,kırmızı ve sarı turuncu olmak üzere 3 renk var.1-2 kere fotoğraflarını paylaşmıştım.

Çok hızla çoğaldıkları için defalarca çevremde isteyenlere yumruları hediye olarak dağıttım.Bunlar benden kalanlar.

bilenyum 29-04-2020 14:54

3 Eklenti(ler)
Bende yillardir ankara havasinda soğanları almadan üretiyorum. Daha doğrusu kendi halinde, ek isteği olmayan bir bitki. Çiçekleri erken soluyor ama farklı zamanlarda açtığı için devamlı çiçekli gibi görünüyorlar. Keşke bende de başka renkler olsa. Ankara'da görselde ki renk dışında bu bitkiden olan varsa değişim yapabiliriz 😊

bilenyum 04-06-2020 20:04

1 Eklenti(ler)
Gün guzellerim açmaya hazirlaniyor

bilenyum 14-06-2020 17:10

3 Eklenti(ler)
Güzeller açtılar ☺️😊

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024