agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/)
-   -   Güngüzeli (Hemerocallis) (http://www.agaclar.net/forum/soganli-ve-yumrulu-bitkiler/18978.htm)

sabah 16-01-2013 21:27

Aklınızda olsun güngüzellerinin renklere göre boyları da değişiyor.

Kiraz 16-01-2013 21:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur (Mesaj 1086667)
Zengarden'de bahar soğanları satışları başlamış. Üç değişik kokulu tür Gün güzeli yumrusu satın aldım. Tecrübeli arkadaşlardan öneri rica ediyorum, suyla arası nasıldır bu bitkinin ve yarı gölge duvar dibine ekilse verimli olur mu? Teşekkür ederim.

Not: Gömmeyi düşündüğüm duvar dibi burası. http://www.agaclar.net/forum/attachm...9-p7020120.jpg Ortancalar başka yere taşındı, boş alanlara mevsim çiçekleri ekilecek.

Nergislerin önüne dikilmesi tavsiye ediliyor. Nergisler solup yaprakları kötü görüntüye başlarken, güngüzelleri görüntüyü kurtarıyormuş.

Güler 17-01-2013 16:11

2 Eklenti(ler)
Sevgili Sudenur, ben de hemoracallisleri çok seviyorum ve bahçemde çok miktarda ve çeşitli var.

Benimkilerin hepsi güneş alan yerlerde, hiç de zor bir bitki değil. Çok da su sevmiyor ama zaman zaman dipte kalan kuru yaprakları temizlemen gerekir ki biraz nefes alsınlar.

Toplu halde ekildiklerinde güzel bir manzara teşkil ediyorlar ama bazı nadide türleri kolay bulamadığınızdan onlara özen gösterip ayrı ekmekte fayda var.

Toplu ekilenlerin bir kısmı ve benim nadidelerimden biri.

coskun8553 14-03-2013 12:36

Gerçekten çok şaşırdım bizim buralarda mezarlık çiçeği olarak bilinir. Kimse evinin bahçesine alıp dikmez doğada kendiliğinden bulnan ve hızlı yayılan bir tür.Bu kadar rağbet gören bir çiçek olduğunu bilmiyordum.Köye gidince ilk iş biraz koparıp bahçeye dikmek olacak :)

mügem 23-03-2013 16:05

1 Eklenti(ler)
Benim güngüzelim.Tabi ki geçen yıl görüntüsü.İnşallah bu yıl da fotoğraflamak nasip olur.
Eklenti 381023
Not:Fotoğrafın tarihi yanlış.İzleyenleri yanıltmasın.

mügem 23-03-2013 17:01

1 Eklenti(ler)
Güngüzellerim 10 gün önceki halleri.Şuan daha da uzadılar.
Eklenti 381049

kana06 30-03-2013 20:40

Bizim bahçeye de yaklaşık 6 sene önce dikmiştim , her sene kendi kendine çıkar açar geçer gider, mısır gibi yaprakları kalır, süsenlerin arasında ne çoğaldı ne azaldı , yıllardır aynı....görüntü süper ama ömür kısa, bir çiçek ertesi güne geçmiş gibi pörsüyor kokusu da yok ama zambakgillerden mi evet, çeşit bulunsun :) okuduğunuzda garipseyebilirsiniz ama zambakgiller demek koku demektir gibi bir felsefe var bende,lalelerin durumu ayrı onlar görüntüsüyle zaten bambaşka,ama lale dışında renkleriyle büyüleyen bir çiçeğin kokmadığını algılayınca garip oluyorum, zambakgillerdense bir çiçek, sümbülün dünürü, mis zambağın emmisininoğluysa az da olsa çok uçuk da olsa kokmalı... :)

canannuman 17-04-2013 09:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 989709)
Hollanda'dan aldığım kenarları empirmeli hemoracallis de açtı.

10 Üzerin 11 PUAN gene döktürmüşsünüz MAAŞALLAH.

BEN BÖYLE GÜZELİNİ GÖRMEMİŞTİM. MAAŞALLAH.

canannuman 17-04-2013 09:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1087150)
Sevgili Sudenur, ben de hemoracallisleri çok seviyorum ve bahçemde çok miktarda ve çeşitli var.

Benimkilerin hepsi güneş alan yerlerde, hiç de zor bir bitki değil. Çok da su sevmiyor ama zaman zaman dipte kalan kuru yaprakları temizlemen gerekir ki biraz nefes alsınlar.

Toplu halde ekildiklerinde güzel bir manzara teşkil ediyorlar ama bazı nadide türleri kolay bulamadığınızdan onlara özen gösterip ayrı ekmekte fayda var.

Toplu ekilenlerin bir kısmı ve benim nadidelerimden biri.

2. RESİMDEKİLER bilgisayarın üstüne atacağım MAAŞALLAH.TABAK gibi yayık yayık açmış Taç yaprakları daha farklı enteresanmış. MAAŞALLAH.

nby 16-09-2013 12:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 977470)
Sizin güzelleride gördüm ,daha sık dikmenizi önerebilirmiyim.Ben aldığım ilk yıl aynı şekilde
dikmiştim ,sık dikimin göze daha hoş göründüğünü farkedince değiştirmiştim.

Beğenmenize sevindim :)

iyi günler ben de gün güzeli bitkisinden arıyorum. nereden aldınız. **** izmir de nerede bulabilirim

sdk 18-03-2014 13:37

güngüzeli çiçeğine bayıldım.Marketler hiç dikkatimi çekmemişti **** soğanları satılmıyor.Elinde bulunanlar nereden? aldınız nasıl edinebiliriz ?

alperfect 04-05-2014 06:34

Bizim bahçedeki güzeller kaldırım ve yol yapım çalışmasına kurban gitti. Üzerlerine kilit parke döşendi 2 yıl önce, tabi benim sinirden kudurmam işe yaramadı girişdeki hanımeli iki taraftaki güller de gitti. Şimdi olay şu; bu güzeller bu yıl duvar dibinden yapraklarını çıkartıyorlar ( ölmemişler) parke taşları kaldırıp soğanları çıkartsam ve arka bahçeye tekrar diksem olur mu acaba. Çünkü yapraklar çıktıkça birileri kesiyor sanırım böyle giderse ölecekler diye düşünüyorum

Mutlu Kutlu 04-05-2014 08:17

Hiç çekinmeden parke taşlarını söküp altından canlı kalan hemerocallisleri kökleriyle beraber söküp taşıyın. Ben yaz ortasında bile kök ayırma işlemi yapıyorum problem olmuyor.
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alperfect (Mesaj 1279326)
Bizim bahçedeki güzeller kaldırım ve yol yapım çalışmasına kurban gitti. Üzerlerine kilit parke döşendi 2 yıl önce, tabi benim sinirden kudurmam işe yaramadı girişdeki hanımeli iki taraftaki güller de gitti. Şimdi olay şu; bu güzeller bu yıl duvar dibinden yapraklarını çıkartıyorlar ( ölmemişler) parke taşları kaldırıp soğanları çıkartsam ve arka bahçeye tekrar diksem olur mu acaba. Çünkü yapraklar çıktıkça birileri kesiyor sanırım böyle giderse ölecekler diye düşünüyorum

Dumlupınar 18-03-2015 11:18

Sayın hocam 100'den, 4 renk olarak aldığım gün güzellerini az önce toprakla buluşturdum.Hadi hayırlısı...

sakdag 26-05-2015 21:01

Benim sarı hemerocallisim de tomurcuklanmış, merakla açmasını bekliyorum...;)

Bir türlü fotoğraf ekleyemedim... Açınca eklerim...

Lonicera 05-06-2015 14:29

1 Eklenti(ler)
Resmi yandan almak zorunda kaldım anca bu kadarını tek resme sığdırabildim. Fırça ile tozlamaya da çalıştım, bakalım tohum verecek mi?

sakdag 06-06-2015 20:23

1 Eklenti(ler)
İlk sarı çiçeğimiz açtı. Tek yumurta ikizi gibi bir çiçek oldu.
Sarı renkli hemerocallis klasik turuncular gibi 50-60 cm çiçek sapı uzatmıyor, bir karış ya var, ya yok çiçek sapı. Minyatür boy gibi birşeymiş... Bir gün açık kalan çiçeklerinden bir şey anlayamadım...Daha çok çiçek açmasını ümit ediyorum. :p

Eklenti 557670

Dumlupınar 22-06-2015 14:36

1 Eklenti(ler)
Bunlarda benden

Güler 22-06-2015 19:11

5 Eklenti(ler)
Hemerocallis'lerin yeri bir başkadır benim için. Ah bir de şu çiçekleri biraz daha açık kalabilseler, bu kadar çabuk geçmeseler....

Yarın iftar davetim var, bu yüzden bütün gün mutfaktaydım, bir ara dinleneyim diye balkonda otururken hemerocallisler gözüme çarptı. Hemen makineyi alıp çiçekleri geçmeden fotoğraflayayım diye bahçeye çıktım. Bazı kareleri çekerken saat 19.30 olmuştu, o yüzden sarı renkler bariz çıkmamış.

Empirme kenarlı olanların bir kısmı daha açmadı, umarım onların çiçeklerini yakalayabilirim.

Güler 22-06-2015 19:12

4 Eklenti(ler)

tatlı bezelye 24-05-2016 11:39

Merhaba,

Hocam, sizin gün güzelleri İstanbullu oldu artık. Geçen sene sarı olanlar bir ikiz çiçek verip durmuştu, bu sene üstü sürekli tomurcuklanıyor.

Turuncular da yerini benimsedi, hazırlık yapıyorlar, bekliyoruz arz-I endam etmelerini. Ortadakiler de kırmızı sanıyorum.

Boy farkı müthiş açıldı. Burayı nasıl düzenleyebilirim diye de soracağım soğanlı bitkiler ve ekimi bakımı başlığındahttp://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...bea7c94c68.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...164c329cac.jpg

Selamlar,

Sent from my iPhone using Tapatalk

Güler 24-05-2016 14:46

Sayın tatlı bezelye, turuncu olanların hem boyları çok daha fazla uzadığı gibi yayılmaları da çok fazla oluyor. Hatta diyebilirim ki yanındaki nisbeten kısa boyluları zamanla yok edebiliyorlar.
Yerinizde olsam sezon sonunda yer değişimi yaparım. Turuncu olanları daha uzağa ve duvar dibi arka mekanlara toplar, sarı ve diğer renkleri daha öne ve turunculardan biraz daha uzağa alırdım.

tatlı bezelye 27-05-2016 19:47

Cok tesekkur ederim Guler Hanim. Çiçekliğin eni turuncu ve sarıyı yan yana almak için yeterli değil. Belki turunculara dediğiniz gibi yeni bir yer bulabilirim belki.

Selamlar

Sent from my iPhone using Tapatalk

Batı Rüzgarı 25-06-2016 22:05

1 Eklenti(ler)
merhaba
geçen sene aldığım güngüzeli bu sene çiçek açarmı acep.
yoksa biraz daha büyümesi mi gerekiyor?

Batı Rüzgarı 01-08-2016 23:50

1 Eklenti(ler)
Saolasın gunguzeli cevabın için teşekkurler

Batı Rüzgarı 13-08-2016 10:15

1 Eklenti(ler)
sinekler böcekler için tek günlük rezervasyon.
tek günlük canı var ama canı saolsun.anlaşılan bir kaç kök ile daha anlamlı olacak...
Zengarden sitesinden almıştım.ilk senesinde açmadı.belli ki aldığım ürün ile aynı olmadığını aynı sene bilmemi istemediler.diğer yandan aldığım sümbülteber yalın kat çıkarsa şaşırmayacam.çünkü o da ilk senesinde açmadı.artniyetli olup olmadıklarını t@biki bilemem ama durum onu gösteriyor.sümbülteber başlığında da aynı konuya deyinirim tabi bu sene çiçek görebilirsem...

Batı Rüzgarı 30-08-2016 14:11

güngüzeli bildiğim kadarıyla donlara dayanıklı bir bitki.ama şimdi ben bunları dışarda bıraksam mı daha iyi yoksa içeri alsam mı daha iyi olur. hem çiçeklenmesi hem büyümesi bakımından yani...

Batı Rüzgarı 14-10-2016 00:46

1 Eklenti(ler)
güngüzeli mi güzgüzelimi bilemedim artık :)

ilk çiçeğinden sonra dibindeki yavrucakları ayırmıştım.şimdi anaç olanı tekrar çiçekleniyor bu mevsimde :)

Batı Rüzgarı 03-11-2016 21:49

1 Eklenti(ler)
11. aydayız değilmi ben emin olamıyorum da :D

Güler 04-11-2016 07:17

Sayın Batı Rüzgarı, benim sarı olan tekrar çiçek açtı ama fotoğraflayamadım. ;)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024