agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1355Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2017, 13:47   #511
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
zephyranthes primulina
Name:  111.jpg
Views: 1461
Size:  43.2 KB
Name:  2222.jpg
Views: 1385
Size:  43.0 KB

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2017, 20:34   #512
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

zephyranthes primulina
marttan beri ara ara açmaya devam ediyor.
şuan anaç sayısı az olduğundan ileriki yıllarda daha yoğun bir çiçeklenme umarım görürüz.
Name:  2222222222.jpg
Views: 1350
Size:  71.3 KB

şuanda sarı ve pembeler açıyor sadece.

Eski 15-08-2017, 17:46   #513
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sayın Güler'in paylaştığı zıpçıktılar açmaya başladı. Tekrar kendisine teşekkür ediyorum.

Name:  ZIPÇIKTI.jpg
Views: 1125
Size:  60.5 KB

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2017, 21:26   #514
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

tohumdan yetiştirdiğim ha gayret büyüdü büyüyecek dediğim zıpırcık soğanlarım sonunda 2. senesinde tomurcuklandı... vatana millete hayırlı olsun

zephyranthes drummondii

şimdilik 4 tane çiçek tomurcuğu görünüyor.

bakalım nasıl birşeymiş...
Name:  34434.jpg
Views: 1136
Size:  71.9 KB

Eski 16-08-2017, 11:19   #515
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

bir yanda drummondii tomurcukları zıplarken bir yanda habranthus robustus lar açmış bile...
Name:  1122233.jpg
Views: 1089
Size:  70.1 KB
Name:  222.jpg
Views: 1123
Size:  46.7 KB

Eski 18-08-2017, 15:55   #516
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

zephyranthes drummondii sonunda açtı... Kokulu bir tür olduğunu biliyordum ama sümbülteber gibi kokacağını hiç tahmin etmezdim bildiğin sümbülteber kokusu... tek farkı sümbülteber gibi yoğun bir koku yok...
tomurcuk veren soğanların bir kısmı ikinci tomurcuğunu da verdi. çiçek sayısı da 7ye çıktı.
Views: 1086
Size:  41.3 KB
Name:  2222222.jpg
Views: 1079
Size:  26.2 KB

Eski 18-08-2017, 22:41   #517
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın Batı Rüzgarı, zıpçıktıların soğanları ne zaman çıkarılıp tekrar dikilebilir? Hem soğanların kaybolmasından korkuyorum, hem de farklı yerlerde olanları bir araya toplamak istiyorum.

pria ve Batı Rüzgarı beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2017, 23:21   #518
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın Batı Rüzgarı, zıpçıktıların soğanları ne zaman çıkarılıp tekrar dikilebilir? Hem soğanların kaybolmasından korkuyorum, hem de farklı yerlerde olanları bir araya toplamak istiyorum.
soğanlar don yemediği sürece kolay kolay bozulmaz.aslında yılın her dönemi tekrar dikilebilir ancak bu çiçeklenmesini etkiler. mesela şimdiye kadar soğanlarınız pek çiçek açmadıysa yer değişikliğinden sonra ilk yapacakları şey çiçek açmak olur sitresten dolayı.eğer bahar mevsiminde tekrar dikerseniz bu yazın açacağı çiçek yoğunluğunu düşürebilir. ama soğanlara bişey olmaz.yer değişikliği yaparken ya kökleri toprağı ile birlikte taşıyın **** soğanların yapraklarını ve köklerini kesip öyle dikin. muhtemelen sizde pembe var. eğer beyazsa çiçeklenmesi etkilenebilir.beyazlar çiçek konusunda biraz daha cimriler. sonbaharda açıyorlar ama rahatsız ederseniz açmayabilirler...ya da tek tük açarlar...

pria ve YeniGine beğendi.
Eski 25-08-2017, 04:51   #519
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sarı zıpçıktılarım çok az olduğu için onları evde saksıda çoğaltmaya çalışıyorum..fidanlıkta nergislerin olduğu alanda ekili olan beyaz ve pembe zıpçıktılardan ise 2 yıldan beri pek yüzüm gülmedi..uzakta olduğu için hortumu çekip sık sık sulamak zor geliyordu..ben de 20 gün önce hepsini söktüm..ve kulübenin arkasında çeşme dibine ektim onları..hergün suladım..12 gün sonra başladılar bol bol yaprak çıkarıp açmaya..adı üstünde yağmur zambağı işte..hergün sula yine doymuyor bunlar suya..ver suyu bol bol açsın..

Eklenen Resimler

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 11:42   #520
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batı Rüzgarı Mesajı Göster
...zephyranthes grandiflora olanı yıllardır yetiştirdim ve çoğaldılar.bu çokluğun içinde yine de tohum tutturmak istedim ancak ne kadar uğraştıysam tohum tutmadılar.daha önceleri çiçek solar solmaz çiçek sapını koparıyordum.geçen sene ise hiç birini koparmadan tozlaştırdım ancak %100 başarısız oldum.acaba küsmüş olabilirlermi zira yıllar öncesinde tohum tutuğunu hatırlıyorum.şimdi o kadar çiçekten farklı farklı saksılarda hatta çapraz tozlaştırmaya rağmen başarılı olamadım.
Zephyranthes Grandiflora olarak kastınız büyük pembe çiçekli ve soğanları bir az daha iri olan tür ise, bende de var aynı türden, hatta yeni edindim diye bilirim. Bir tane çiçek bile verdi. Tozlaştırma başarılı oldu ve şu anda tohum kesesi oluşmakta. Bu tür aslında Zephyranthes Carinata olarak geçiyor. Zephyranthes Grandiflora bu tür için geçmişte kullanılmış bir isim. Ama bazı yerlerde bu isim hala kullanılıyor.
Tozlaştırma meselesine gelince, çiçek ömrü kısa olan Zephyranthes türlerinde tozlaşma sabahın erken saatlerinde çiçek daha yeni açmışken yapılırsa başarılı olmak ihtimali daha yüksek. Zira bu türlerde polenler çabuk bozuluyor. Ama eğer öyle de başarılı olunmazsa, internetde bir çok yerde Zephyranthes Grandiflora türünün insanlar tarafında yetiştirilen örneklerinin kısır olduğu söylentisi doğrudur demektir. Zephyranthes Grandiflora diyerek Carinata'yı mı kastetmişler, yoksa gerçekten Grandiflora diye geçen kısır bir hibrit filan mı mevcut ben de bilmiyorum.

a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 16:05   #521
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
Zephyranthes Grandiflora olarak kastınız büyük pembe çiçekli ve soğanları bir az daha iri olan tür ise, bende de var aynı türden, hatta yeni edindim diye bilirim. Bir tane çiçek bile verdi. Tozlaştırma başarılı oldu ve şu anda tohum kesesi oluşmakta. Bu tür aslında Zephyranthes Carinata olarak geçiyor. Zephyranthes Grandiflora bu tür için geçmişte kullanılmış bir isim. Ama bazı yerlerde bu isim hala kullanılıyor.
Tozlaştırma meselesine gelince, çiçek ömrü kısa olan Zephyranthes türlerinde tozlaşma sabahın erken saatlerinde çiçek daha yeni açmışken yapılırsa başarılı olmak ihtimali daha yüksek. Zira bu türlerde polenler çabuk bozuluyor. Ama eğer öyle de başarılı olunmazsa, internetde bir çok yerde Zephyranthes Grandiflora türünün insanlar tarafında yetiştirilen örneklerinin kısır olduğu söylentisi doğrudur demektir. Zephyranthes Grandiflora diyerek Carinata'yı mı kastetmişler, yoksa gerçekten Grandiflora diye geçen kısır bir hibrit filan mı mevcut ben de bilmiyorum.
Bilgiler için teşekkürler.
Aslen zephyranthes Grandiflora diye bir tür literatürde yok. Grandiflora büyük çiçekli demek.Bu yüzden böyle bir isim takılmış.Bilimsel adı zephyranthes carinata dır. bu soğan bende yıllardır var. aslında hafızam beni yanıltmıyorsa çiçek sonrası tohum tuttuğunu hatırlıyorum.hatta tohum yapısını ilk kez o zaman görmüştüm.İnternet yok bişey yok. en az 15 yıl olmuştur...

daha sonraları hiç tohuma bırakmadım. yani tohuma enerjisini harcamasın diye sürekli kopardım.sonra bir gün tohum yapayım dedim başarısız oldu. o günden sonra da hep başarısız. gerçi şimdilerde de kötü duruyor diye solan çiçekleri koparıyorum.Belki milyonda 1 başarımı var. veya topraktan havadan sudan bişeyden etkilenebiliyor. atladığımız bir detay var ama kim bilir nerde...

benim tahminim tür farklılığı değil. çünkü tohum tuttuğunu hatırlıyorum. ama daha sonrasında ne oldu da tohum tutmaz oldu işte onu sorgulamak lazım.belki bir hastalık belki tozlaşma faktörlerini yerine getirmememiz....
bu arada hibrit de denedim ama yine tutmadı...o yüzden polen kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. yumurtalar bi şekilde döllenmiyor. belki dişi organ işlevsiz. veya topraktan sudan ....

Eski 31-08-2017, 23:08   #522
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Soğanlar; zıpçıktı soğanı olabilir mi acaba?

Name:  zı.jpg
Views: 1027
Size:  35.3 KB

Name:  zı1.JPG
Views: 945
Size:  29.2 KB

çiçeksever, pria ve efeege beğendi.
Eski 01-09-2017, 09:44   #523
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Soğanlar; zıpçıktı soğanı olabilir mi acaba?

Eklenti 656378

Eklenti 656379
Evet

YeniGine beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2017, 22:57   #524
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Çok teşekkür ediyorum sevgili Güler Hanım, sağolun...

Güler beğendi.
Eski 21-09-2017, 12:40   #525
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
20 gündür çiçekli zıpçıktı saksısı..

Views: 945
Size:  46.4 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2017, 00:06   #526
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

zıpçıktıları ve diğer pek çok şeyi içeriye taşıdım. zıpçıktılar her zamanki gibi ortam değişimlerine çiçekle tepki verdiler.gerçi dışarda da açıyorlardı ama daha sıcak ve daha nemli ortam bu işi hayli hızlandırıyor...
ilk olarak açmaya başlayan beyazlar. zephyranthes candida
Name:  222.jpg
Views: 898
Size:  53.4 KB

ikinci olarak ilk defa aldığım ve ilk defa çiçek açacak olan zephyranthes rosea
Name:  33.jpg
Views: 901
Size:  70.9 KB

son olarak da klasik pembem ve sarışınım
Name:  6677.jpg
Views: 864
Size:  71.5 KB

Eski 06-10-2017, 08:46   #527
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Zıpçıktıklarım zıplamaya başladılar.Geçen yıl hiç açmamışlardı.Bu yıl iyi gidecekler inşallah...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2017, 11:29   #528
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

zephyranthes rosea
artık bu sene açmaz derken son dakika golü geldi

hiç bu kadar küçük çiçeği olacağını tahmin etmezdim
soğanların büyüklükleri ile alakası olabilir tabi...

Name:  111111.jpg
Views: 1082
Size:  70.5 KB

Eski 10-10-2017, 14:14   #529
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

2016 nisan ayında aldığım zephyranthes citrina 2 yazdan sonra açacak umarım zaten öylesine bir cinsmiş ki 4 tane soğandan 1 tanesi bile yavrulamadı bunca zamandır...
Name:  2344.jpg
Views: 818
Size:  72.9 KB

bir diğer ilginç gelişme ise bir türlü tohum tutmayan klasik pembe zıpçıktı zephyranthes grandiflora sanırım tohum tuttu... yanlış hatırlamıyorsam candida(klasik beyaz zıpçıktı) ile melezlemişdim. çiçeği ilk açtığında tozlaştırdım... sanırım erken tozlaştırmanın da burda etkisi var... tabi melez de olmayabilir. bunu anca tohumların çiçek açtığı zamanda öğrenmiş olacağız...
Name:  6666.jpg
Views: 837
Size:  34.4 KB

Eski 10-10-2017, 16:11   #530
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın Batı Rüzgârindan bir süre önce gelen sarı zıpçıktı tohumları çimlenmiş

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2017, 16:23   #531
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın Batı Rüzgârindan bir süre önce gelen sarı zıpçıktı tohumları çimlenmiş
tam ben de sizin sayfanızda bunu soracaktım tesadüfün bu kadarı
tohumlar biraz beklemişti 1 ay kadar. acaba bu süre çimlenmelerine engel olurmu olmazmı diye içimde şüphe vardı. neyseki çimlenmişler...

güle güle büyütün inanıyorum ki o akdeniz sıcağında yeterince gelişip seneye çiçeklerini açacaklar... ben ankaranın bu soğuk geçen yılında geç gelen yazında bunu başarabildiysem siz de başarabilirsiniz... güle güle büyütün...

Eski 10-10-2017, 17:01   #532
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Tesadüf değil bence telepati Hiç aklımda yoktu, boş saksıya neden bakayım yoksa aniden saksının başına oturup incelemeye başladım Ne göreyim mini mini zıp zıplar, hemen diğer saksıyı da alıp bunun yanına getirdim ve suladım

Ayıptır söylemesi çok kişiye balkon sayfası açtırmışlığım vardır telepatik yollardan, hemen aklıma ilk gelen iki isim değerli forum arkadaşım A_Nomad ve değerli ağabeyim Lonicera'dır.

Aklımda iki isim daha var, düşünüp duruyorum bakalım çağrımı alacaklar mı

tabus, kamil35, pria ve 3 kişi beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2017, 10:25   #533
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Cool

zephyranthes citrina

sonunda açtı (:
Name:  aaaa.jpg
Views: 1134
Size:  45.4 KB
Name:  5555.jpg
Views: 931
Size:  48.6 KB

Eski 10-11-2017, 23:16   #534
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Şu internette ne garip - tuhaf -yanıltıcı ilanlar var..Zıpçıktı tohumunu nergis diye satan mı ararsın

https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...ohum-307307362

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2017, 06:22   #535
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Şu internette ne garip - tuhaf -yanıltıcı ilanlar var..Zıpçıktı tohumunu nergis diye satan mı ararsın

https://urun.gittigidiyor.com/ev-bah...ohum-307307362
bu gibi yerlerden doğru tohum almak pek olası değil. özellikle tohum söz konusu olunca insanoğlu binbir türlü çakallığı yapabiliyor... gerçi ismini nergis olarak biliyor olabilir zira çiğdem olduğunu sananlar da var.

Eski 13-11-2017, 23:11   #536
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhabalar bende bu güzel bitkiyi edinmek istiyorum ama şu ana kadar hiç bir yapı markette soğanlarını bulamadım ve
internet alışverişi yapmaya çekiniyorum üstteki örnekteki gibi . Forum üzerinden satan veya elinde çok sayıda olup hediye eden kullanıcılarımız varsa benimle iletişime geçerse çok sevinirim. İyi forumlar

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2017, 00:04   #537
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Merhabalar bende bu güzel bitkiyi edinmek istiyorum ama şu ana kadar hiç bir yapı markette soğanlarını bulamadım ve
internet alışverişi yapmaya çekiniyorum üstteki örnekteki gibi . Forum üzerinden satan veya elinde çok sayıda olup hediye eden kullanıcılarımız varsa benimle iletişime geçerse çok sevinirim. İyi forumlar
Bu gibi talepler Forum Kuralları gereği ne başlıklarda ne de özel mesajlarla yapılır, müracaat yeri burasıdır.

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 08:34   #538
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Bu senenin son zıpçıktısı da açtı.
aslında bu tomurcuk yazdan kalma diyebilirim. ucu görünüyordu ama uzamıyordu. son sulamayla girdik bir işe tamamlayalım dedi herhalde..
aslında beyazların da bir kaç tomurcuğu var ama açmadan kaldılar öyle
ne ölüyor ne açıyor. boyları uzadı ama pili bitmiş gibi herhangi bir fonksiyon yok.
Views: 798
Size:  61.4 KB

Eski 29-11-2017, 10:02   #539
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2017
çok güzeller seyrine doyum olmuyor. acaba ankarada nerede bulabilirim soğanlarını ? tek gittiğim yer ola bauhausa baktım yoktu seralara da henüz soğanlar gelmemiş... internetede güvenmeyin diyorsunuz....

insirah:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2017, 10:20   #540
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi insirah:) Mesajı Göster
çok güzeller seyrine doyum olmuyor. acaba ankarada nerede bulabilirim soğanlarını ? tek gittiğim yer ola bauhausa baktım yoktu seralara da henüz soğanlar gelmemiş... internetede güvenmeyin diyorsunuz....
Bu cinsi heryerde bulamazsınız. Bilen de pek yoktur. Soğanları dayanıklı olduğundan sanırım ticari olarak pek bir satıldığını da görmedim.
Her yıl çoğalırlar. Ancak donlara dayanıklı değildir. Ankarada kışı atlatamaz.

Zephyranthes Grandiflora - Ürün Detayı buraya güvenebilirsiniz. beyazı da şuanda satılıyor.Sadece bu cins için değil. diğer çiçekler için de güvenilir pek bir yer yok.bahar dönemini beklerseniz muhtemelen zengarden sitesinde de satışa çıkabilir.geçen sezon satmışlardı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024