agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2016, 19:47   #961
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Little Owl Design In
Dahlia campanulata - Ağlayan Ağaç Dahlia. Bu Meksika'nın Oaxaca eyaletindeki keşfedilmiştir yeni bir türdür. Onun, büyük beyaz ve mor çiçek ipek mendil gibi incelikle sallanmakta! genelinde 7 inç üzerinde at, çiçekler hepsi doğal oluşumlu Dahlia

Çok ilginç bir yıldız çiçeği siteye eklemek istedim.

https://uk.pinterest.com/pin/51791464441085262/

tabus ve Emine Akman beğendi.

Düzenleyen Muda : 14-01-2017 saat 16:40
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2017, 16:41   #962
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Değişik yıldızlar

https://uk.pinterest.com/pin/502432902160338198/

https://uk.pinterest.com/pin/541487555174292716/

https://uk.pinterest.com/pin/567312884290198306/

https://uk.pinterest.com/pin/68117013091314582/

Eski 14-01-2017, 16:53   #963
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Dahlia çeşitleri

Dahlia Tubers And Bulbs | J Parker Dutch Bulbs

Büyük dahlialar.

http://www.jparkers.co.uk/bulbs-tube...te-dahlias?p=1

Eski 21-01-2017, 13:19   #964
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2016
arkadaşlar çok süper çiçekler yetişmişsiniz fotoğraflarda süper ama bir hatanız var oda ciçeklerin resimlerinin yanına sayın dahlianın yaptığı gibi ismilerinide yazsanız hoşuna giden arkadaşlar o çiçeği ismiyle alır yumrusunu ne aldığını bilir .şimdiden teşekkür ederim.

622ali beğendi.
atakan5858 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2017, 14:51   #965
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Öncelikle deneyimlerini anlatayım canlıya yildiz çiçeği arabayı hic sevmez çünkü adana yazı çok sıcaktır ve bortu böcek eksik olmaz istersen ilaçla yinede böceklerin vazgeçilmezidir o yüzden ve ve veremediğinden bıraktım yildiz çiçeğini

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 15:06   #966
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2016
Yılın ilk yıldızları açtı

wakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 08:07   #967
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wakan Mesajı Göster
Yılın ilk yıldızları açtı

Sanırım benim dahlia'larım çürüdü zira çıkan yaprak dahi yok

ibocandan ve Selma_321 beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 09:16   #968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Sayın hobiciakvarist, bildiğim kadarı ile yıldız çiçeklerinin yeşermesi için henüz erken. İsterseniz ekili olduğu yeri kontrol ederek, yumrularının çürüyüp çürümediğinden emin olun.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 12:08   #969
Ağaç Dostu

Alıntı:
Aslında dahliaların ekimi tam da bu aralar yapılıyor, yani yumrular sağlam ve yeni ektiyseniz biraz daha beklemeniz gerekli. Benim çiçek açan kendi ekimim değil, sera ürünü. O yüzden erkenci.

Eski 06-03-2017, 06:48   #970
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Sayın hobiciakvarist, bildiğim kadarı ile yıldız çiçeklerinin yeşermesi için henüz erken. İsterseniz ekili olduğu yeri kontrol ederek, yumrularının çürüyüp çürümediğinden emin olun.
Dahlia'larım kışı toprağın altında geçirdi. Maalesef saksıların altında su toplayan şu saçma şeylerden vardı kışdan kalan sular bayadır ordaymış. Dün toprağı eşeledim bildiğiniz bataklık gibiydi. Haliyle de yuumrular çürümüş. Belki bir kaç tanesini kurtarabilirim.

Yerlerinden çıkardım kurumasını bekliyorum sonuçları paylaşacağım ama bazı yumruların içleri erimişti onları attım.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 04-04-2017, 13:40   #971
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba geçen gün yeni bir yıldız yumrusu aldım ve hemen onu torfa diktim ama paketinden çıkarırken bir tane top şeklinde olan yumru koptu üstünde göz yoktu ama onuda diktim uzun bir 1₺ boyutunda dikeli 3 gün oldu bugün çıkardım o küçük parça bayağı kök salmış çok sevindim ama üstünde çiçek gözü yoktu yaşama şansı varmıdır kök verdi ama yaprak çıkışı henüz yok 3 cm kök vermiş diğer ana yumrudan bir haberim yok ama büyük ihtimal oda hayatta sizce ne yapmalıyım tavsiyeniz varmıdır yumruları nasıl daha çok büyütebilirim bu arada bimden aldım soğanı üstünde karışık yazıyordu sizce güzel bir şey mi çıkar katmerli olması için dua edicem yalınkat çıkarsa çok üzülücem gibi ������

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 19:49   #972
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Batuhan Yılmaz, rahat olun, zaman herşeyin ilacı, soğancıkları rahat bırakın topraktan çıkana kadar

Zekoş beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 21:23   #973
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bir teselli de ben isterim Sayın TCM benim dahlialarda malesef tık yok

TCM beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 22:52   #974
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Bir teselli de ben isterim Sayın TCM benim dahlialarda malesef tık yok
Nerede onlar?

Eski 05-04-2017, 06:35   #975
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Bahceye dikeli 20 gün olmustur bodur olanı yedek olarak saksıya da diktim..

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2017, 09:27   #976
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bildiğim ve tecrübelerime dayanarak, soğanları ekmeden önce suda bir gün bekletiyorsunuz ki içine su alıp şişsin, uyansın ve ekim öncesi güç-enerji toplasın. Sonra gübre-perlit-torf-cocopeat-toprak vs. vs. ne bulursanız koyduğunuz yumuşacık toprağın içine atıp güzelce suluyorsunuz ve yapraklar topraktan çıkana kadar kendi haline bırakıyorsunuz. Muhtemelen iki-üç hafta sonra yaprakları görüyorsunuz..

Zekoş ve Dutlubahçe beğendi.
Eski 03-06-2017, 13:42   #977
Ağaç Dostu

Balkon iyice renklenmeye başladı.

Eklenen Resimler

Eski 01-12-2017, 19:36   #978
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Bir kaç günden beri, Burhaniyedeyim.Dayımların bahçesinde 10 yıldır ayrılmayan yıldız yumrularını söküp ayırdım.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2017, 00:28   #979
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ayırmasanız iyiymiş. Bu aşamada olası sorun soğanların kuruması. Ayırınca kuruma olasılığı biraz artıyor. Şimdi yapacağınız kutunun içerisine odun talaşı, birer tutam odun külü ve soğanları bunların içinde saklamak. Hem nemini sağlayacak, hem soğuktan koruyacak, kül de mantardan koruyacak ve fazla nemi alacak.

Emine Akman ve g.c. beğendi.
Eski 02-12-2017, 19:43   #980
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Merhaba,yumruların ayrılması gerekiyordu.Bir çok yumru sıkışıklıktan toprak üstünde idi.Yumrular fotoğraflarda görünenden çok daha iri boyuttalar.Çok enerji depoladıkları için kuruma ihtimallerini yok denecek kadar az görüyorum.

Yıkanıp kuruduktan sonra bu sabahtan itibaren Mart ayına kadar kuru torf içinde dinlenmeye çekildiler.Isıtmasız odada soğuktan etkilenmeyecek şekilde.

İlginiz ve bigileriniz için teşekkür ederim.SELAMLAR...

Sûz-i Dilârâ ve g.c. beğendi.
Eski 03-12-2017, 07:51   #981
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Tarsus'ta saksıda ilk sarı yıldız denememde bitkinin üst aksamı küllemeden ve bit istilasından kurumuştu. Soğanlar da çürüyünce daha almam demiştim.

Geçen sene dayanamadım seradan bodur olanlardan iki saksı aldım ama doğrudan köydeki bahçeye yarı gölge alana diktim. Yazın aşırı sıcaklarda dikkatli sulamayla yarı kavruk yapraklı da olsa yeşil kalmasını sağladım. Biz döndükten sonra havaların serinlemesiyle bunlar coşmuş, açmışlar da açmışlar.

Ekim sonu tekrar köye gittim ve kendime ait çiçek alanıma bütün soğanlarımı diktim. Yıldızlar henüz yeşildi ama çiçeklenme küçülerek devam ediyordu. Gittim-geldim, sağına döndüm, soluna döndüm, ellemeyim dedim ama sonunda dayanamayıp yeşil kısımları kestim.

Çünkü havalar iyice soğuduğunda ben köyde olmayacağım ve yumrular kar ve don altında kalacaklar diye düşünüp yumruları da topraktan çıkardım.

Saksıda bir türlü başaramadığım yıldız yumruları çoğalmış, yavrulamış Yavruları ayırdım ama aldı mı beni bir şüphe "Bu ayırdıklarım köklenebilir mi? Çünkü en dipten uzun ince tek bir kökten başka hiçbir damar oluşumu yok.

Bitkilere canımı sıkmaktan usanıp daha rahat davrandığım bir üst boyuta terfi ettiğimden "amaaan olursa olur" deyip kese kâğıdına koyup köyde bıraktım.

Ama keşke topraktan almasaymışım en azından denemelik olurdu. Çünkü köyde patatesler toplandıktan sonra toprakta kalanlar ertesi bahar kendiliğinden tekrar çıkar. Belki yıldızlar da dayanabilirdi.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2017, 10:10   #982
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,yumruların ayrılması gerekiyordu.Bir çok yumru sıkışıklıktan toprak üstünde idi.Yumrular fotoğraflarda görünenden çok daha iri boyuttalar.Çok enerji depoladıkları için kuruma ihtimallerini yok denecek kadar az görüyorum.

Yıkanıp kuruduktan sonra bu sabahtan itibaren Mart ayına kadar kuru torf içinde dinlenmeye çekildiler.Isıtmasız odada soğuktan etkilenmeyecek şekilde.

İlginiz ve bigileriniz için teşekkür ederim.SELAMLAR...
Ayırmayı mart ayında toprağa ekerken yapacaktınız. Tabi ayırma kuruma riskini az da olsa arttırıyor, kayıp belki olur belki olmaz, nasip biraz da siz bir de yıkamışsınız onları gerek yok o kadar, toprağıyla da aşırı uğraşmayın derler, silkeleyip kurutun ordan yatağa. Ama torf güzel fikir.

Emine Akman beğendi.
Eski 03-12-2017, 10:22   #983
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ Sûz-i Dilârâ, atladığınız boyut iyiymiş, hep orada kalabilsek iyi de Dahliyalar eksi yediye kadar dayanır derler. Yaylada eksi 25 leri gördük dediler bu yıl, ama bizim minyatür dahliyalar yine açtı topraktan çıkarmadığımız halde. Toprakta bıraktığımız abilerinden ise hiç ayakta kalan olmamış hepsi ölmüş. Siz büyükleri toprakta bırakmayın. Bu arada kaldırdığınız yumruların hepsini ekin seneye, çiçek açmayanlar sonraki sene açar.

Eski 03-12-2017, 12:40   #984
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Merhaba,köklenmezlerse köklenmesinler.Yenisi gelir.Yenisi dikilir.Sizinde fark ettiğiniz gibi yıldızlar havalar serinlemeye başlayınca daha güzel açıyorlar.Burhaniyede yıllardır dayımın bahçesinde zeytin ağacının altında yarı gölgede hiç problemsiz açıyorlar.Tam güneş altında dikili olmaktan ve yüksek sıcaklıktan bitkinin yaprakları ve tomurcukları yanabiliyor.

Yumruları topraktan çıkarmanız iyi olmuş.Donlardan etkilenebilirlerdi.SELAMLAR...

Eski 03-12-2017, 13:01   #985
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Merhaba,yıldız yumrularını Mart ayında ayırmak risklidir.Toprakta kalan yumrular köklenmiş hatta sürmeye başlamış olabilir.Soğanlı ve yumrulu bitkileri köklenme başladıktan sonra sökmek ve tekrar dikmek bitkide stres yaratır.Bitki zayıf gelişir.Hastalıklara dayanıksız olur.Güçlü bir çiçeklenme olmaz.Soğan veya yumrular küçülür.Ben böyle biliyorum.

Yumruların topraklarını temizleyip,mantar ilacı ilave edilen suda bekletip yıkamak büyük yarar sağlar.Yıkamak derken bu şekilde bir yıkamaktan bahsediyorum.SELAMLAR...

Düzenleyen Dumlupınar : 03-12-2017 saat 13:37 Neden: İmla hatası
Eski 03-12-2017, 18:54   #986
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,yıldız yumrularını Mart ayında ayırmak risklidir.Toprakta kalan yumrular köklenmiş hatta sürmeye başlamış olabilir.Soğanlı ve yumrulu bitkileri köklenme başladıktan sonra sökmek ve tekrar dikmek bitkide stres yaratır.Bitki zayıf gelişir.Hastalıklara dayanıksız olur.Güçlü bir çiçeklenme olmaz.Soğan veya yumrular küçülür.Ben böyle biliyorum.

Yumruların topraklarını temizleyip,mantar ilacı ilave edilen suda bekletip yıkamak büyük yarar sağlar.Yıkamak derken bu şekilde bir yıkamaktan bahsediyorum.SELAMLAR...
Bütün kış toprakta kalmışsa soğanlar mart ayında niye çıkarıp ayırıp tekrar toprağa ekeceksiniz? Söken diken yok benim tarafta, yayladalar zaten toprak altında bırakmıyorum ki..

Herkes istediği şekilde bakımını ekimini dikimini yapar, şu ana kadar sorun olmaması yaptığınız uygulamanın doğru olduğunu göstermez, ancak kabul gören uygulamada; ilk donlardan sonra topraktan çıkarılan soğanların üzerindeki topraklar silkelenir ve talaş-torf-cocpeat gibi yere konur ki kurumasınlar, çok da rutubete maruz kalmasınlar, içerisine odun külü eklerseniz nemi düzenlemiş ve mantarlara karşı küük de olsa önlem almış olursunuz. Baharda soğanlar süğmeye başladığında (veya daha erken donlar bittiğinde) istediğiniz şekilde ayırır ve toprağa ekersiniz.

Eski 03-12-2017, 20:21   #987
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sn.TCM, yanılıyorsunuz.Yumrular bünyelerine gerekli enerjiyi topraktan ve güneşten yeteri kadar alıp depolamışlarsa ayrılıp Mart değil,Mayıs sonu dikilselerde hiç bir kuruma olmaz.

Ancak gereken gübrelemenin yapılmadığı,besin yönünden fakir topraklarda yetişen, kısaca küçük ve zayıf yumrular kuruyabilir.

Yumrular ilk donlardan sonra değil,ilk donlardan önce topraktan çıkarılır.Kaldı ki Ege sahil şeridinde çok sıkışmadıkları sürece yıllarca yerlerinde kalabilirler.

Ben yazdıklarınızı Mart ayında topraktan sökerek ayırma işlemi olarak anlamışım.Siz söküp saklanarak dikim aşamasında ayırmak gerektiğini yazmışsınız.

Burada asıl olan sizin veya benim doğrum değil.Yumruların topraktan sürmelerinden itibaren söküldükleri güne kadar gerektiği gibi beslenip güçlenmelerini saģlamak doğru olan.İri kalibreli yumrulara hiç bir şey olmaz.Herkes bildiği gibi yetiştirsin.SELAMLAR...

Emine Akman beğendi.

Düzenleyen Dumlupınar : 03-12-2017 saat 20:43 Neden: İmla hatası
Eski 04-12-2017, 13:46   #988
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dahlia'larım kışı toprağın altında geçirdi. Maalesef saksıların altında su toplayan şu saçma şeylerden vardı kışdan kalan sular bayadır ordaymış. Dün toprağı eşeledim bildiğiniz bataklık gibiydi. Haliyle de yuumrular çürümüş. Belki bir kaç tanesini kurtarabilirim.

Yerlerinden çıkardım kurumasını bekliyorum sonuçları paylaşacağım ama bazı yumruların içleri erimişti onları attım.
Sayın Selma_321 sayesinde burda yazdığım bu iletiyi hatırlamış oldum, kendisine bu vesile ile teşekkür etmek istiyorum. Keza sn Dutlubahçe'ye de.

Maalesef sağlam olduğunu umarak ayırdığım yumrular da içten çürümüşlerdi. Son yıldızlarımı da böylelikle kaybetmiş oldum. Daha önceki yıldız yetiştirme denemem de başarısız olmuştu (yazın saksıda hazır çıkmış halde 4 çeşit almıştım, çiçeksiz, ancak onlar da 2-3 günde çürüyüp ölmüşlerdi). Sağlık olsun, ne diyelim? Kısmetimizde bu bitkiyi yetiştirmek ve çiçeğini görmek yokmuş demek ki.

Selma_321 beğendi.
Eski 04-12-2017, 14:16   #989
Ağaç Dostu

Ben de bu sene kendi dahlialarımı kendim yetiştirmeye karar verdim. Yumru almayacağım. Bodur türlerden tohum alıp kendim çimlendireceğim. Ocak ayında çimlendirirsem yazın çiçek açmalarını umuyorum.

Dumlupınar beğendi.
Eski 04-12-2017, 14:26   #990
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sn.wakan tohumdanda güzel gelişirler.10 yıl kadar önce dayımın bahçesine yukarıdakı yıldızlar tohumdan ekilmişti.Tohumları erken ilkbaharda ekin.Çiçeklerini de görürsünüz.

Ancak bitki yumrudan dikilince daha güçlü büyür.SELAMLAR...

Emine Akman ve wakan beğendi.

Düzenleyen Dumlupınar : 04-12-2017 saat 14:28 Neden: Imla hstası

Etiketler
dahlia, geliştirilmesi, üretimi, yıldız çiçeği

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024