agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni2539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2008, 12:41   #91
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
2008 dahlialarım

bu senenin dahliaları açmaya başladı[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  soğan-çiçekleri-014.jpg
Views: 3648
Size:  31.3 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

samur, Vegy, BerfuÇ ve 1 kişi beğendi.
dah-lia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 10:01   #92
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benim de kurtulan tek dallia'm çiçek açtı. 6 farklı renkte Dallia'm olmasına rağmen sadece bir tanesi yeşerip çiçek açtı. Ne olduğunu anlayamadım.
Şu anda çiçek açanı bana bir arkadaşım vermişti, diğerlerinin 4 tanesini geçen yıl alıp dikmiştim. Geçen yıl öyle güzel çiçekler açtılar ki görenler bayıldı. Bunlardan cesaret alarak bu yıl bir tane daha alıp ayni yere diktim, yeni aldığım ve diğerleri bu yıl hiç yeşermediler. Biraz toprağı kurcaladım sanırım çürüdüler(sadece birtanesinin yerini kurcaladım). Hepsi ayni sırada dikili olmalarına ve eşit miktarda sulanmalarına rağmen niye birtanesi tamam da diğerleri yok oldu?
Çiçeklenen Dallia'nın fotoğrafını ekleyeceğim. Bana sorunum hakkında bilgi verebilirseniz memnun olacağım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 12:41   #93
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
http://photos.linternaute.com/dahlias/ Dahlia resimlerini buradan gorebilirsiniz 200 tane kadar resim mevcuttur.

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2008, 13:10   #94
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Galeri: 7
Sayın Dah-lia çiçekleriniz çok güzel görünüyor.Benim zaten favorilerim arasındaydı yıldız çiçeği.Zamanı gelince mutlaka bende dikeceğim.

Ayseloge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2008, 11:25   #95
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Dahlialarimin bir kacini paylasmak istedim ben de. Birkac dahlia sogani ile bir paket tohum diktim, tohumlarin cogu ayirirken heba olmasina ragmen bahcem dahlia doldu. Bahcedeki soganlari kisin sökmeyi düsünüyorum ama saksida olanlari öylece birakmalimiyim? Krizantemleri toprak seviyesinde budayip üzerini kuru yapraklarla örtünce bir sonraki yil yeniden aciyor. Dahlialar icin de ayni sey gecerli olur mu?

Eklenen Resimler

Adil ve Vegy beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2008, 13:44   #96
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Dah-lia;

lavender perfection dahlia hala açmaya devam ediyor ama bir sorun var, çiçek sapları açtıktan iki gün sonra kırılıyor, bağlamama rağmen önüne geçemiyorum

Sanırım sapları fazla uzuyor, acaba sulamayı abartıyormuyum?

Ayrıca beyaz iri çiçekli olanda hiç çimlenmemişti, bende onu tporaktan alıp gazete kağıdına sararak sakladım.

Siz kış başına kadar çiçek açar diyorsunuz, onu topraktan çıkarmakta acelemi ettim, tekrar dikebilirmiyim bu mevsimde.

Ben dikim yaparken yumruların tamamını gömmüştüm, üzerinde üç parmak kadar toprak vardı, belkide onun için çimlenmedi

Saygılar...

Düzenleyen Adalet Yağcı : 17-09-2008 saat 21:13
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 08:51   #97
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

adalet hanım lawender perfection en büyük sorunu budur saplarının çok uzun olması çiçeğini tartmaması çaresi sık sık bağlamak beyaz dahlia aya gelirsek büyük ihtimalle gözün çıkacağı yer ya hasar görmüş **** hiç göz kısmı yoktu

Eski 28-07-2008, 09:05   #98
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dah-lia Mesajı Göster
adalet hanım lawender perfection en büyük sorunu budur saplarının çok uzun olması çiçeğini tartmaması çaresi sık sık bağlamak beyaz dahlia aya gelirsek büyük ihtimalle gözün çıkacağı yer ya hasar görmüş **** hiç göz kısmı yoktu

Teşekkürler Dah-lia;

Dahlialarımı Koçtaştan almıştım, beyaz için üzüldüm, acaba yeniden sizin söylediğiniz gibi diksem, bu mevsimde olurmu?

Düzenleyen Adalet Yağcı : 17-09-2008 saat 21:14
Eski 28-07-2008, 09:14   #99
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benim kurtulan tek dalia'm nihayet çiçeğini açtı. Daha önce de bahsetmiştim ama sanırım gözden kaçtı, diğer dallialarımı neden kaybetmiş olabilirim. Hepsi de bahçede ayni şartlarda yaşıyorlardı!

Eklenen Resimler

Belmas, Adil ve BerfuÇ beğendi.
Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 12:01   #100
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

2008 yılı dahlialarım

evet bu yılın dahlia çeşitlei teker teker açmaya[ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  sarı.jpg
Views: 2243
Size:  31.2 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH] devam ediyor

Eklenen Resimler

Vegy ve BerfuÇ beğendi.
Eski 28-07-2008, 12:03   #101
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

devamıName:  tırtıklı-sarı.jpg
Views: 2304
Size:  36.9 KB

Vegy ve BerfuÇ beğendi.
Eski 28-07-2008, 12:34   #102
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Bu dahlia'larin siyah rengi mevcut mudur acaba?

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2008, 14:26   #103
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
Teşekkürler Dah-lia;

Dahlialarımı Koçtaştan almıştım, beyaz için üzüldüm, aceba yeniden sizin söylediğiniz gibi diksem, bu mevsimde olurmu?
sayın adalet yağcı patatesi tekrar toprağa dikin nasıl olsa mersinde kışın don olayı olmadığı için patatese bir şey olmaz eğer göz varsa yeniden yapraklanır baharda

Eski 28-07-2008, 14:28   #104
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yakamozsimsek Mesajı Göster
Bu dahlia'larin siyah rengi mevcut mudur acaba?
sayın yakamoz şimşek siyah rengi yok ama koyu kadife rengi dediklerimizin rengi biraz siyahı andırıyor

Eski 28-07-2008, 15:13   #105
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
sayın adalet yağcı patatesi tekrar toprağa dikin nasıl olsa mersinde kışın don olayı olmadığı için patatese bir şey olmaz eğer göz varsa yeniden yapraklanır baharda

Teşekkürler Dah-lia, zaten topraktan çıkartalı bir hafta olmuştu.
Bahçeye değilde saksıya dikmem daha iyi olur diye düşünüyorum.

Eski 31-07-2008, 15:01   #106
Ağaç Dostu

ekin97's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
sevgili ekin dahliaların böceklenmesi çok az raslanan bir durumdur. keşke böceklenme ilk başladığında müdahale etseydin. üst tarafı tamamenmi kurudu
Evet sevgili dah-lia, birsüredir internete giremediğim için ancak yazıyorum. Çok hevesle bekliyordum açıkcası, niye oldu anlamadım. Pril katılmış su ile fısfıs yaptım ama yinede kurtaramadım, bende dipten budadım. İnşallah seneye tekrar yeşerirler.
Sizinkiler çok güzel açmış maşallah, hepsi birbirinden harika
Emeklerinize sağlık...

ekin97 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2008, 17:05   #107
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Turuncu Dahlia

Merhaba;

Buda benim turncu Dahliamın açmış hali

Tüm Dahlia severlere...

Eklenen Resimler

Eski 27-08-2008, 15:05   #108
Ağaç Dostu

nuzel's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Hulusi bey çok güzeller.Özellikle Sevilay ve Yasemin renkleri çok hoş.Panayır çiçeği nedir acaba?

nuzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 23:11   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Galeri: 25
Teşekkürler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuzel Mesajı Göster
Hulusi bey çok güzeller.Özellikle Sevilay ve Yasemin renkleri çok hoş.Panayır çiçeği nedir acaba?
Nuzel hanım beğeniniz için size de teşekkür ederim.Darısı sizlerin başına diyelim.Panayır çiçeğine gelince; bizim yörede kullanılan ismi panayır çiçeği başkayerlerde ne isimle anılır, yabancı ismi nedir bilmiyorum .Çiçeğin bende dört rengi mevcut(beyaz,pembe mor ve kırmızı) uzun süre açan dallanıp çiçekleri çoğalan kırağı düşüpte kararana kadar açan bir çiçek.Tohumları susam tanesini andırıyor.Çoğalması,ilkbaharda(nisan mayıs)tohumları hafif nemli gübreli toprağa serpilip üzerleri 1cm kadar toprakla örtülüp yeşerip bir iki yaprak olduktan yani ele avuca geldikten sonra ışık ve güneş gören bir yere 15/20 cm aralıklarla dikildikten sonra bir ay içerisinde açmaya başlayan görünüşü hoş ama ne yazıkki kokusu olmayan bir çiçek.NOT:çiçek isimlerinin Türkçe anlamlarını kullanmayı daha çok tercih ediyorum....Bu rada busene Mayıs ayında kayserili bir arkadaşa Yıldız çiçeği yumrusu satmıştım ama ismini şu anda hatırlamıyorum kayıtlarım da var ama şuanda yanımda yok.İlginize teşekkürler selamlar.

Hulusi Karasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 13:10   #110
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Adalet hanım dahlianız çok sağlıklı. Elinize sağlık.
Bunların çiçeklerinden tohum olur mu?. Yoksa sadece soganla mı üretiliyor.

-Benimkiler de bir tuhaflık var ama nedir bilemedim. Yaprakları yanık yanık oldu. Tomurcuklar açmakla açmamak arası, mıyır mıyır gönülsüz.
Açanları ise, pek çabuk sararıp soldu.
Boylanmaları da tutarsız. Biri 50cm iken, bir diğeri 2 mt. ulaştı.
Bir daha ki yıla çoğaltırım diyordum.
Evdeki hesap, bahçeyi tutmadı

Eklenen Resimler

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 07:55   #111
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Habibe, teşekkür ederim, ben yaz başında koçtaştan alıp dikmiştim, artık soldular, çiçekleride mini mini oldu, ben de söküp genişçe bir saksıya toprak hazırlayarak oraya kuru bir şekilde diktim.

Sanırım ortamın nemi onu canlı tutmaya yeter, baharda bahçeye çıkarıp sulamayı düşünüyorum.

Habibe ciğim, bir kaç yıl önce çevreden bulduğum bir dahlia çiçeğini öylesine toprağa sermişmiştim, hepside çimlendi ve yumru oluşturdu çiçekte açtılar.

Üzerinde kuruttuğunuz çiçeklerden tohum alabilirsiniz diye düşünüyorum, bu işi Sayın Dahlia daha iyi bilir.

Benim denemem iyi sonuç vermişti, deneyin derim ben.

Eski 16-10-2008, 09:52   #112
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Arkadaslar dahlialari topraktan cikarmak icin ne kadar beklemek gerekir? Benimkilerin üzerinde tek tük cicekler var yapraklari da daha yesil durumda. Yapraklarin iyice kurumasini mi beklemeliyim yakinda havalar iyice soguyacak.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 00:20   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-12-2007
Galeri: 25
dahlia sökümü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Arkadaslar dahlialari topraktan cikarmak icin ne kadar beklemek gerekir? Benimkilerin üzerinde tek tük cicekler var yapraklari da daha yesil durumda. Yapraklarin iyice kurumasini mi beklemeliyim yakinda havalar iyice soguyacak.
Merhaba çiçek sever arkadaşım;Dahliaları sökme zamanı ;çiçeklere krağı düşünce yani toprağın üstünde kalan bölümleri iyice ölünce toprak yüzeyinden 5cm yukarıdan saplarını keskin bir bıçakla keser ve bir iki gün bu şekilde bekledikten sonra elmalar topraktan çıkarılır,bir günde buvaziyette bekledikten sonra elmalar üzerindeki toprak silkelenir elmalar kuru vaziyette gazete kağıdına sarılarak karton kutu içerisine yerleştirilerek kışın donmayacak ve ışık almayacak şekilde Bodrum veya benzeri bir yerde saklanırlar.Baharda çıkarılıp toprağa ekilirler.Selamlar.

Hulusi Karasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 18:25   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sayın Hulisi karasu,6yıl önce komşumun getirdiği dahlia soğanlarını diktım.O günden bugüne kadar çapalayamadım.gübre atamadım kırmızı renk olanın dışında hiç birini çoğaltmadım.Ayrıca bu yazın sulanmadı.siz soğanları söküyorsunuz benim dahlialar yemyeşil.Bir kaç tanesi çiçek açıyor.Bildiğiniz gibi su istiyorlar,dalları nazik olduğu için çabuk kırılıyor destek istiyor.Dalındanda çoğaltılıyor.Cuma gününden beri sabahtan akşama kadar sitemizde yetiştirdiğim gülleri dikiyorum.Aşırı derecede yorgunum ama huzurlu ve mutluyum.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 20:15   #115
Ağaçsever

gurcooo's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2007
Merhaba bu gün beni çok üzen bir olay oldu. Ben evde yokken bahçeme biri girmiş glanöllerimi ve dahliayı baya hırpalamış, sökmeye çalışmış ama beçerememiş paramparça olmuşlar. Bende hepsini söktüm acaba şimdi tekrar ekeyimmi yoksa nisanda mı eksem.

gurcooo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 22:00   #116
Ağaçsever

gurcooo's Avatar

Çok teşekkürler pembegül. Şimdilik gazete kağıdına sarıp merdıven altında karanlık ve serin bir dolaba koydum, bilmiyorum ne kadar doğru. Yaptığım yanlış ise hemen yarın tekrar toprağa ekerim saygılar.....

Eski 17-11-2008, 08:06   #117
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

sayın gurcooo öncelikle geçmiş olsun. sakladığınız sistem güzel yalnız dikkat edin sardığınız gazete kağıdının içinde çürümesin nemden

Eski 17-11-2008, 08:19   #118
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Merhaba Sayın Dahlia, ben sonbaharda dahlialarımı topraktan çıkartıp, yeni bir toprak ve büyükçe bir saksıya kuru olarak diktim.
Nisbeten soğuk ve karanlık bir yerde dinleniyorlar, hiç su vermiyorum, doğrumudur, bu yaptığım.
Nisanda saksıları dışarı çıkartıp sulamaya başlıyacağım.
Saygılar.

Eski 17-11-2008, 09:58   #119
Ağaçsever

gurcooo's Avatar

Merhaba Dah-lia çok teşekkür ederim. Çürümemeleri için yapmam gereken özel bir şey var mı? Ayakkabı kutusuna koyarsam daha sağlıklı olur sanırım....

Eski 18-11-2008, 14:37   #120
Ağaç Dostu

dah-lia's Avatar

[QUOTE=adalet yağcı;317232]Merhaba Sayın Dahlia, ben sonbaharda dahlialarımı topraktan çıkartıp, yeni bir toprak ve büyükçe bir saksıya kuru olarak diktim.
Nisbeten soğuk ve karanlık bir yerde dinleniyorlar, hiç su vermiyorum, doğrumudur, bu yaptığım.
Nisanda saksıları dışarı çıkartıp sulamaya başlıyacağım.
Saygılar.[/QUOTE
sevgili adalet hanım tekrar toprağa gömmenize gerek yok sadece suyun donmadığı serin bir yerde saklayın üzerindeki toprağı suyla yıkayıp güneşte kurutun sonra serin yere koyun

BerfuÇ beğendi.

Etiketler
dahlia, geliştirilmesi, üretimi, yıldız çiçeği

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024