agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2015, 18:28   #691
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saisha Mesajı Göster
bu da okuldaki yavrucak...
Tohum kapsüllerini takip edin ve olgunlaştığında alın ( ben olsam öyle yapardım yani)

saisha beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 20:45   #692
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
sıklamenime çiçek vitamini verdim, çiçeklerinin yaprakları yandı gibi oldu. hepsinin de kulak ucu karardı neden acaba? bu çiçek vitaminlerinin son kullanma tarihi gibi birşey var mı? bozulmuş olabilir mi? baktım herhangi bir yerinde son tüketim tarihi falan yoktu, ama aklıma başka bir sebep gelmiyor
Bitki besinini çok yanlış bir zamanda vermişsiniz.Sıklamenler bu dönemde verilen bitki besinini sevmiyorlar sizinki gibi tepki veriyorlar.Bitki besinini çok az miktarda çiçeklenme döneminin sona erdiği, dinlemeye geçtiği dönemde 2 - 3 kez verin yeter.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2015, 16:04   #693
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
bilmiyordum. bundan sonra çiçekliyken bitki besini vermek yok. peki bu bütün soğanlı çiçekler için geçerli mi? sıklamene mi özel?

Laleci_03 beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2015, 16:25   #694
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Tohum kapsüllerini takip edin ve olgunlaştığında alın ( ben olsam öyle yapardım yani)

ben de öyle yaptım kapsüller açıldı, koparıp peçeteye sardım

Eski 01-04-2015, 17:16   #695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Siklamenin Cicek Saplarinda Gorulen Bozulma

Herkese merhabalar,

Gectigimiz yilin son aylarinda aldigim siklamenlerim canliliklarini ve parlakliklarini uzun sure korudular. Ancak son bir haftadir ozellikle ciceklerin saplarinda bozulmalar gormeye basladim. Saplar yuvarlanmaya baslamislar. Bu durum sadece tek birini degil neredeyse tumunu etkilemis durumda. Belki cok normal bir sey ancak gectigimiz sene boyle bir durumla karsilastigimi hatirlamiyorum. Aranizdan fikri olan var ise haber verirse cok sevinirim. Ekte iki tanesinin fotograflarini gonderiyorum. Selamlar,

Eklenen Resimler

zisanfurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 18:31   #696
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zisanfurat Mesajı Göster
Herkese merhabalar,

Gectigimiz yilin son aylarinda aldigim siklamenlerim canliliklarini ve parlakliklarini uzun sure korudular. Ancak son bir haftadir ozellikle ciceklerin saplarinda bozulmalar gormeye basladim. Saplar yuvarlanmaya baslamislar. Bu durum sadece tek birini degil neredeyse tumunu etkilemis durumda. Belki cok normal bir sey ancak gectigimiz sene boyle bir durumla karsilastigimi hatirlamiyorum. Aranizdan fikri olan var ise haber verirse cok sevinirim. Ekte iki tanesinin fotograflarini gonderiyorum. Selamlar,
Sn. Zisanfurat sanırım o yuvarlanmalar dediğiniz oluşumlar tohum kapsülü

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2015, 13:22   #697
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Artık ufaktan dönemleri geçmeye başlasa da hâlâ son bir gayretle, son resmî geçitlerini muhteşeme dönüştürme çabasındalar

Diğer dört kardeş, çoktan çiçeklerini döküp tohumlarını olgunlaştırma evresine girdi. Onlara bu dönemde çiçekli bitkiler için olan besinden verip daha sonra da uyutacağım.

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 16:31   #698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2015
benim de 2 aydır sıklamenim var maşallah çok güzel bi tane kırmızı yapraklı sıklamen aradım heryerde bulamadım ama benim yaprağın ucu beyaz geneli pembe olan sıklamenim var bi görseniz çok güzel

Doğa-Sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2015, 21:47   #699
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğa-Sever Mesajı Göster
benim de 2 aydır sıklamenim var maşallah çok güzel bi tane kırmızı yapraklı sıklamen aradım heryerde bulamadım ama benim yaprağın ucu beyaz geneli pembe olan sıklamenim var bi görseniz çok güzel

Nasıl görelim?? Bi resmini koyun da görelim!!! kolay gelsin

Milla beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2015, 15:24   #700
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
[/B]

Nasıl görelim?? Bi resmini koyun da görelim!!! kolay gelsin

bi kaç saatte fotoğrafını koyarım

Eski 11-05-2015, 19:31   #701
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

canım benim ya geçen sene tohum vermişti, yine tohuma durmuş benim bitanem ama kıyamam çok yoruldu zaten, bu sene tohuma durmasına izin vermedim...

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2015, 19:37   #702
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

bu güzellikte müdürümden aldığım yıpranmış olan sıklamen hem daha güzelleşti hem de çiçek açacak

Eklenen Resimler

Eski 11-05-2015, 22:31   #703
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Annemin iki yıldır açmayan siklameni bu yıl coşmuş. Ve son halinde her yerinde tohumlar fışkırmış. Bu kadar tohum yapması normal mi acaba?

Eklenen Resimler

pürlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 22:38   #704
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Tohumlu hali

Eklenen Resimler

pürlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 07:33   #705
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Çok sayıda tohum yapması normal, uykuda olduğu dönemde çok güçlenmiş demektir. Belki biliyorsunuzdur, sıklamen tohumlarının olgunlaşması uzun sürüyor, kapsüller ortadan açılana dek 3-4 ay geçebiliyor.

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 09:12   #706
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Benim sıklamenim de epeyce çiçek açtı ama yormamak için irilerinden iki üç tohum kapsülü bırakıp diğerlerini koparttım. Tohumdan yetişip çiçek açması uzun bir süreç. Ben o kadar sabırlı değilim.

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2015, 00:27   #707
Yeni Üye

Kırmızı sıklamen soğanı olan yok mu 1 veya 2 adet kırmızı sıklameni soğandan sonbaharda yetiştirmek istiyorumda

Eski 01-06-2015, 18:44   #708
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2015
arkadaşlar benim sıklamentım baya baya tohumda suan fındık buyuklugunu geçti ? tohumunu nasıl alacağım koparık kurutacakmıyım yoksa kendı kendıne patlayacakmı? sulamaya devammi edeyim hala çiçek açıyor?

akçabardak beğendi.
frkunl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 01:38   #709
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi frkunl Mesajı Göster
arkadaşlar benim sıklamentım baya baya tohumda suan fındık buyuklugunu geçti ? tohumunu nasıl alacağım koparık kurutacakmıyım yoksa kendı kendıne patlayacakmı? sulamaya devammi edeyim hala çiçek açıyor?
Sabırla bekleyin, ama sık sık da kontrol edin. Kapsülün uç kısmında hafif açılma olacaktır. O zaman kapsül sapını dibinden çevirerek koparın ve bir peçete üzerinde gölgede kurutun. Kapsül iyice açılarak tohumlarını dökecektir.

Şimdilerde sulamayı kesmenizde fayda var.

Laleci_03 beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 10:05   #710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Sabırla bekleyin, ama sık sık da kontrol edin. Kapsülün uç kısmında hafif açılma olacaktır. O zaman kapsül sapını dibinden çevirerek koparın ve bir peçete üzerinde gölgede kurutun. Kapsül iyice açılarak tohumlarını dökecektir.

Şimdilerde sulamayı kesmenizde fayda var.
teşekkürlerr hiç mi sulamamaliyim peki 2 ay dinlendirdirdikten sonra saksisini değiştirip tekrar sulamaya ve gübreleym diyorum

frkunl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 15:06   #711
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sıklemen tohumu

Uzun zamandan bu yana tohumlarını olgulaştırmayı bekleyen
sıklemenim nihayet az önce bir tane kapsülün açıldığını fark ettim.

İlk defa sıklemen tohumu yetiştiriyorum, nasıl olacak ne bitecek, nezaman
olgunlaşacak diye tohumlar hakkında hiç bir bilgim yoktu.

Demek ki bir tanesinin zamanı gelmiş ve kendiliğinden açılmış,
bu arada ben ve merak edenler de öğrenmiş olacağız,
çok mutlu oldum, hemen kapsülü sapıyla birlikte koparıp tohumlarını dağıtmadan aldım.

Merak edenler için fotoğraflayarak paylaşmak istedim.

Bu arada ne zaman ekildiğini bilemediğim için, doğada ki gibi tohumlar olgunlaşınca yerlere dökülür ama ne zaman çimlendikleri hakkında bir fikrim yok.
O yüzden ben de bir kısmını şimdi hemen toprağa ekeceğim ve toprağı biraz nemli tutacağım, geriye kalanları ise sonbaharda ekmeyi düşünüyorum.

Name:  DSCF7169.jpg
Views: 723
Size:  35.3 KB

Name:  DSCF7172.jpg
Views: 681
Size:  23.5 KB

Name:  DSCF7175.jpg
Views: 678
Size:  28.2 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 19:39   #712
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

[QUOTE=akçabardak;1384400]Sıklemen tohumu

Bu arada ne zaman ekildiğini bilemediğim için, doğada ki gibi tohumlar olgunlaşınca yerlere dökülür ama ne zaman çimlendikleri hakkında bir fikrim yok.

yanlış hatırlamıyorsam eylül veya ekim ayında ekiliyor. çimlenmesi biraz zaman alıyor benimkilere (resimlerine) baktımda şubatta miniciklermiş, çok yavaş gelişiyorlar. hala daha çok minikler hatta bazıları öldü. tohum biraz sabır istiyor..

Eski 03-06-2015, 17:25   #713
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

okuldaki de açtı

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2015, 22:44   #714
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
Tohumdan ekme işlemini ilk defa yaptım ama bir fark var hibrit ile doğal sıklamen çeşidini aynı yerde yetiştirdiğim için tohumlarda değişim durumu var 2 tane farklı tür çıktı çiçek yok ama yaprak rengi ve boyutları aşırı farklı. tam 1 sene dolmadan çiçek açabilecek boyuta geldi tomurcuk çok veriyor ama büyütmeden atıyor bu yıl havanın soğuk gitmesi şaşırttı sıklamenleri normalde şuanda kurumuş olması gereken soğanlar orman gibi ve aralarında tek tük gonca var böyle giderse hiç bakım ve toprak değişimi yapamadan yeni döneme girecek kurumadan direk.

black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2015, 13:14   #715
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

izinden döndüm ki ne göreyim... çiçeğe bi haller olmuş :? ne olmuş, neden olmuş olabilir? evde baktığım çiçeğimde hiç böyle bir şey görmemiştim :?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 30-08-2015, 08:22   #716
Ağaçsever

izinden derken kaç gün bu bitkinin kapalı alanda kaldığı ve susuz kalıp kalmadığı önemli. izine gidiyorum deyip altına çok su koyduysanız o bile boza. havadar esintili yerleri sever bu bitki kapalı mekanda yetişmez her ne kadar hibrit olsada iç mekana alınca bozuluyor.

Eski 30-08-2015, 10:26   #717
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
izinden döndüm ki ne göreyim... çiçeğe bi haller olmuş :? ne olmuş, neden olmuş olabilir? evde baktığım çiçeğimde hiç böyle bir şey görmemiştim :?
Çiçeğiniz gayet sağlıklı görünüyor. Ben sorun göremedim. Birkaç çiçeği solmuş. Bir tanesi tohum yapmış. Tohum kapsülünü mü soruyorsunuz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 08:07   #718
Ağaçsever

geçen sene ağustos ayında diktiğim sıklamenler bahar başı itibari ile çiçeklendiydi ve halen çiçek olduğu gibi hiç bozulma olmadı Antalya da 44 derece sıcağı yaşamasına rağmen haftalarca terasta halen bozulup uykuya geçmedi ara sıra yakıcı güne maruz kaldı bir ihtimal uykuya geçer diye düşündüm ona rağmen yerini sevdi sanırım yine bozuldu nede yaprakları yandı bu hibrit türde saksı nasıl değişecek uyku diye bir şey yok bitkide yerli olan tür var normalde her sene mayıs itibari ile uykuya girerdi o bile inatçılık yaptı 2 yeşil yaprak ile tüm yazı geçirdi. uyanık vaziyetteyken saksıyı büyütsem sıkıntı olur mu ?

çiçeksever beğendi.
Eski 04-09-2015, 15:27   #719
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

sayın black_flood, çiçeğin sağlığında bi problem yok, çiçek açmış, açan çiçeğin bir taç yaprağı balon gibi şişmiş, acaba bu bir hastalık falan mıdır diye tedirgin oldum. sayın Muda o resimde görülen şişiklik tohum kapsülü değil malesef. inşallah herhangi bir hastalık belirtisi değildir. inşallah boşa telaşlanmışımdır.. teekkür ederim ilginize

Eski 04-09-2015, 23:28   #720
Ağaçsever

hastalık olacağını sanmam genelde sıklamenin hastalığı bu şekilde seyretmiyor mantar türevi bir hastalığı olur ve tamamen soğan üzerinde gerçekleşiyor hastalık. sağlık kısmına gelince biraz fazla yorulmuşa benziyor sıvı besin takviyesinde bulunmanda fayda var zira 1 aya kalmadan yine çiçeklenme dönemine girecek uyku dönemine girmediği için verimi çok düşük olacaktır.

bu arada ilk defa canlı sıklamenin saksısını değiştirdim sorun yok görünüyor sıvı besin takviyesinden sonra 2 gün içinde gözle görülür büyüme gerçekleşti bu kadar çabuk değişim beklemiyordum ama asla tavsiye edilen bir durum değil zorunlu olmadıkça riske atmanın anlamı yok resimleri yarın eklemiş olurum. eğer bitki iç mekanda ise dış mekana almanın tam zamanı gelişimi daha sağlıklı olacaktır bol rüzgar alan yer olur ve az güneş görürse.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024